Vitamíny sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho organizmu, pričom 13 z nich je esenciálnych – to znamená, že si ich telo nedokáže samo vytvoriť a musíme ich získavať zo stravy. Napriek tomu, až 1 miliarda ľudí na celom svete trpí ich nedostatkom. Aké príznaky naznačujú deficit vitamínov a akými spôsobmi ich môžete efektívne doplniť?
Čo je to avitaminóza?
Avitaminóza je stav spôsobený nedostatkom jedného alebo viacerých esenciálnych vitamínov v organizme. Tento deficit môže viesť k rôznym zdravotným problémom a ak sa nerieši, môže mať vážne dôsledky a narušiť normálne fungovanie organizmu.
Hypovitaminóza a avitaminóza sa často zamieňajú, ale nezmanajú to isté. K hypovitaminóze dochádza, keď organizmus nemá dostatok konkrétneho vitamínu, čo môže byť spôsobené buď nízkym príjmom alebo poruchami, ktoré bránia jeho správnemu vstrebávaniu. Pri avitaminóze však daný vitamín úplne chýba, čo môže mať vážnejšie následky na zdravie.
11 príznakov nedostatku vitamínov (avitaminózy)
Prejavy deficitu sa líšia v závislosti od konkrétnych vitamínov. Teraz sa podrobnejšie pozrieme na dôsledky nízkych hladín esenciálnych vitamínov - B komplexu, vitamínu C a vitamínov rozpustné v tukoch, medzi ktoré patrí A, D, E a K. Aké sú najčastejšie prejavy nedostatku vitamínov v tele?
Bolesť svalov a kĺbov
Bolesť svalov a kĺbov môže byť spôsobená nedostatkom vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre správne vstrebávanie vápnika. Jeho deficit môže viesť k osteoporóze (rednutie kostí) a spôsobovať bolesti v kostiach a kĺboch. Avitaminóza B3 a B7 môže tiež spôsobiť svalové bolesti, pretože prispievajú k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie. Hyporeflexia (oslabenie alebo strata reflexov), je častým prejavom nedostatku vitamínu E, ktorý má podľa vedcov antioxidačné účinky a chráni svalové bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.
Zdrojom vitamínu B7, B3, a E sú mnohé potraviny, ale ak ich neviete prijať len v strave, môžete vyskúšať výživové doplnky. Vyberte si napríklad B3 v kapsulách s vegánskym zložením a vysokým obsahom účinnej látky, alebo prírodný vitamín B7 od značky Organika, ktorý je vhodný aj pre diabetikov a celiatikov. Tieto látky sú aj súčasťou B komplexu v spreji, s obsahom ďalších cenných živín.
B-complete - Vitamín B complex v spreji 25 ml
Máme pre vás aj vitamín E v kapsulách, ktorý v biologicky aktívnej forme, ľahko využiteľnej pre organizmus. Pre tých, ktorým nevyhovuje užívanie kapsúl je skvelou voľbou tekutý vitamín E s praktickým dávkovaním, ktorý je obzvlášť vhodný pre ľudí, ktorí majú problém s prehĺtaním tabliet alebo kapsúl.
Biocare Nutrisorb® Tekutý vitamín E, vegan kvapky 15ml
Veľmi dôležité je dodržiavať aj odporúčanú dennú dávku vitamínu D, najmä v chladných mesiacoch. V našej ponuke nájdete vitamín D v kapsulách s obsahom omega-3 mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre kardiovaskulárne zdravie. Ponúkame aj déčko v spreji, ktorý sa ľahko aplikuje a je vhodný pre tehotné ženy, dojčiace matky aj pre deti od narodenia.
Vegetology Vit D3 Vitashine v spreji, 1000IU, 20 ml
Strata chuti do jedla
Je najčastejším prejavom deficitu B1 a B5, ktoré prispievajú k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie. Keďže sa podieľajú na energetickom metabolizme, ich nedostatok môže viesť k poklesu apetítu.
Tiamín aj kyselinu pantoténovú nájdete v potravinách alebo ich dostatočný príjem môžete zabezpečiť výživovými doplnkami. V našom portfóliu nájdete vitamín B1 s vysokým obsahom dennej dávky už v jednej kapsule, ktorý je vhodný aj pre diabetikov. Kyselinu pantoténovú môžete doplniť v lipozomálnom B komplexe s vysokou vstrebateľnosťou a obsahom ďalších B vitamínov, ktoré pomôžu pokryť odporúčanú dennú dávku B1 aj B5.
Adelle Davis lipozomálny B-komplex Forte, 200 ml
Tráviace problémy
Avitaminóza môže narušiť normálnu funkciu tráviaceho traktu a spôsobiť nepríjemnosti. Pri nedostatku vitamínu B3 sa môže objaviť nevoľnosť a vracanie, zatiaľ čo deficit B5 je spojený s pálením záhy (pocit pálenia v hrudníku, ktorý vzniká, keď sa žalúdočná kyselina vracia späť do pažeráka, čo môže spôsobiť podráždenie sliznice).
B3 a B5 môžete doplniť výživovými doplnkami ako súčasť B komplexov. V našej ponuke nájdete tekutý B komplex v kvapkách, ktorý má praktické užívanie a zabezpečuje optimálne vstrebávanie. Alternatívou môže byť aj prírodný B komplex z pivovarských kvasníc vo forme tabliet s obsahom cenných živín. Pivovarské kvasnice sú prirodzeným zdrojom B vitamínov a majú mnoho účinkov na zdravie, o ktorých si môžete prečítať v našom ďalšom článku.
Pangamin prírodný B-komplex 120 tabliet
Suchá, zapálená a podráždená pokožka
Zhoršená kvalita pokožky, vlasov a nechtov je jedným z najbežnejších príznakov, ktoré sa objavia, ak je v tele nízka hladina vitamínov. Deficit B12 signalizuje bledú pokožku a podľa vedcov je častejší u ľudí, ktorí konzumujú len rastlinnú stravu. Suchá a podráždená pokožka je často spôsobená nedostatkom vitamínu C a E, zatiaľ čo zápalové ochorenia ako chelitída (zápal kútikov úst) a glositída (zápal jazyka) sú znaky deficitu B6, ktorý môže byť sprevádzaný aj seboroickou dermatitídou.
Tieto živiny by ste mali prijímať v strave alebo dopĺňať výživovými doplnkami. Vyberte si vitamín C s vysokou koncentráciou účinnej látky a kombinujte ho s vitamínom E pre ešte lepší účinok. Rovnako dôležitý je aj príjem pyridoxínu, ktorý v našej ponuke nájdete ako B6 v kapsulách od značky Vegmart s čistým zložením bez aditív a vysokým obsahom účinnej látky. Navyše, je obohatený aj o rastlinnú vlákninu a nezaťažuje trávenie.
Znížená kvalita vlasov a nechtov
Nedostatok „vitamínu krásy" -– biotínu, sa prejavuje vypadávaním vlasov, zhoršeným stavom pleti a zvýšenou lámavosťou nechtov. Tieto problémy môžu byť tiež spôsobené aj nedostatkom kyseliny listovej a riboflavínu (B2), ktoré rovnako ovplyvňujú zdravie vlasov a pokožky. Doplňte ich ako súčasť B komplexov pre optimálnu dávku esenciálnych živín.
Zhoršenie zraku
Vitamín A prispieva k udržaniu dobrého zraku, takže ak ho máte málo, môžete byť jeho funkcia znížená. To platí aj pri deficite éčka, ktorý môže spôsobiť zhoršené nočné videnie.
Éčko nájdete v potravinách alebo jeho odporúčanú dennú dávku doplniť výživovými doplnkami, ako napríklad vitamín E v kapsulách, ktorý je navrhnutý pre čo najefektívnejšiu vstrebateľnosť a využitie organizmom s vysokou koncentráciou účinnej látky.
Oslabený imunitný systém
Vitamíny A, C a D prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému a ich nedostatok môže oslabiť obranyschopnosť. Výsledkom sú častejšie infekcie a preto je dôležité dbať na odporúčaný denný príjem.
Áčko a céčko sú zastúpené aj v potravinách, ale dennú dávku môžete dosiahnuť aj výživovými doplnkami. Z našej ponuky si môžete vybrať vitamín A vo vegánskych kapsulách alebo ako áčko v kvapkách vo vysokej koncentrácii s jednoduchým užívaním v tekutej forme.
Máme pre vás céčko v kapsulách od značky Vegmart bez zbytočných aditív a vysokým obsahom kyseliny askorbovej – až 1000 mg. Ak vám nevyhovuje táto forma, zvoľte lipozomálny vitamín C, ktorý sa vyznačuje vyššou vstrebateľnosťou a je vhodný aj pre deti od 3 rokov.
Déčko by ste mali získavať hlavne zo slnka, avšak jeho príjem môžete zvýšiť aj užívaním déčka v tabletách, v spreji, alebo si vybrať tekutý vitamín D. Dbajte však na odporúčané dávkovanie a neprekračujte ho, aby ste predišli riziku predávkovania vitamínom D.
Únava
Ak ste často unavení, je možné, že máte deficit B vitamínov. Najčastejšie ide o avitaminózu B2, B3, B7, B9 a B12 ale aj iných esenciálnych živín, ktorými sú céčko a déčko.
K potravinám s obsahom vitamínu C patria hlavne citrusy alebo zelenina. Nedostatok céčka môžu mať tehotné a dojčiace ženy, ale aj ľudia so zvýšenou fyzickou a psychickou záťažou. Ak ho neviete prijať len v potravinách, vyberte si kvalitné výživové doplnky, ktoré vám pomôžu doplniť odporúčanú dennú dávku.
Necitlivosť končatín
Ak máte nízku hladinu vitamínu B5 alebo B12, môžete pociťovať necitlivosť a brnenie v končatinách. Deficit vitamínu B7 sa prejavuje mravčením, zatiaľ čo dlhodobý nedostatok vitamínu B6 môže viesť k poškodeniu periférnych nervov. Vitamíny B2, B6 a B12 totiž prispievajú k správnej funkcii nervového systému a kyselina pantoténová (B5) k správnej syntéze niektorých neurotransmiterov (chemické látky, ktoré prenášajú nervové impulzy v mozgu).
Dostatok týchto látok získate aj vďaka výživovým doplnkom, ako je napríklad unikátny B komplex, ktorý v sebe kombinuje vysoké dávky B2, B6 a B12 a je obohatený aj o zinok.
METHYL FAKTORY - B1 + Betaín + B2 + B6 + L-Metylfolát vápenatý + Vitamín B12 a Zinok, 60 kapsúl
Problémy s pamäťou a sústredením
Avitaminóza môže spôsobiť problémy s pamäťou a koncentráciou. Nedostatok B3 (niacínu) môže zhoršiť schopnosť sústrediť sa, zatiaľ čo deficit vitamínu B1 (tiamínu) ovplyvňuje krátkodobú pamäť. Tieto problémy môžu byť dôsledkom narušenia správnej funkcie nervového systému spôsobeného nízkou hladinou týchto vitamínov.
Znížená zrážanlivosť krvi
Je spôsobená nedostatkom vitamínu K, ktorý prispieva k správnej zrážanlivosti krvi. Spolu s déčkom má synergický účinok, čo znamená, že ich kombinácia v tele funguje efektívnejšie, ako keby boli užívané samostatne.
Z našej ponuky si môžete vybrať vitamín K v kapsulách alebo K v spreji s príchuťou mäty, ktorý má jednoduché užívanie a rýchle vstrebávanie cez ústnu sliznicu. Vyskúšajte aj synergickú kombináciu K2 a D3 v kvapkách alebo tabletách, ktoré sa navzájom dopĺňajú, podporujú správne fungovanie v tele a zlepšujú svoju vstrebateľnosť.
Naturtreu vitamín D3+K2 MK7 vegan kvapky, 30 ml
Ako zistiť, ktorý vitamín mi chýba?
Diagnostika avitaminózy začína identifikovaním klinických príznakov, ako sú suchá pokožka, vypadávanie vlasov, svalová slabosť alebo poruchy zraku. V prípade výskytu týchto symptómov je nevyhnutné konzultovať stav s lekárom, ktorý vykoná ďalšie vyšetrenia na potvrdenie diagnostiky nedostatku konkrétnych vitamínov. Pre presné určenie chýbajúcich živín sa zvyčajne používajú laboratórne krvné testy. Na základe výsledkov testov poskytne lekár odporúčania na vhodnú suplementáciu a úpravu stravy.
U koho môže vzniknúť avitaminóza?
Pravdepodobnosť nedostatku vitamínov sa zvyšuje najmä u niektorých skupín ľudí alebo počas určitého životného obdobia, ku ktorým patria:
Športovci
Vitamíny zohrávajú kľúčovú úlohu v metabolických procesoch a svalových adaptačných reakciách, ktoré sa spúšťajú pri fyzickej námahe. Štúdia (2022) uvádza, že u športovcov riziko nedostatku týchto mikroživín vyššie, pretože ich zvýšené nároky na živiny môžu byť náročné na pokrytie len bežnou stravou, najmä pri intenzívnom tréningu a zvýšenej spotrebe energie. Telo tieto dôležité mikroživiny si telo nevie samo vytvoriť, preto je potrebné ich pravidelne dopĺňať prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov.
Tehotné a dojčiace ženy
Tehotné a dojčiace ženy majú zvýšené nároky na živiny, pretože musia zabezpečiť dostatok vitamínov nielen pre seba, ale aj pre rast a vývoj dieťaťa. To môže spôsobiť, vyššie riziko avitaminózy a mať negatívny vplyv na zdravie oboch. Preto je dôležité venovať pozornosť správnej výžive a dopĺňaniu potrebných živín.
Dostatok vitamínov a minerálov vám pomôže zabezpečiť tehotenský komplex vitamínov, ktorý obsahuje všetky dôležité látky potrebné počas tehotenstva. Vyskúšať môžete aj prenatálne vitamíny, ktoré sú skvelým doplnkom aj v období kojenia a pomôžu pokryť optimálne dávky živín pre vás aj vaše bábätko.
Naturtreu Čas guľatenia Komplex vitamínov pre tehotné, 90 kapsúl
Ľudia, ktorí sú málo na slnku
Sú náchylnejší na deficit vitamínu D, ktorý sa tvorí pôsobením slnečného žiarenia. Týka sa to najmä dojčiat, starších ľudí a tých, ktorí žijú v severných oblastiach. Nedostatok déčka môže viesť k avitaminóze a ďalším zdravotným problémom.
Osoby so zvýšenou fyzickou a psychickou záťažou
Patria sem hlavne ľudia s fyzicky náročnou prácou alebo tí, ktorí sú dlhodobo vystavení stresu. V obdobiach s vysokou fyzickou a psychickou záťažou sa vitamíny rýchlejšie spotrebúvajú a ak ich telo nemá dostatok, môže to ovplyvniť zdravie a výkonnosť.
Vegetariáni a vegáni
Ľudia, ktorí konzumujú čisto rastlinnú stravu, majú podľa vedcov vyššie riziko nedostatku vitamínu B12, pretože sa prirodzene vyskytuje prevažne v živočíšnych produktoch a jeho nízka hladina môže ovplyvniť nervový systém, krvotvorbu a celkové zdravie organizmu.
Seniori
S pribúdajúcim vekom klesá schopnosť tela efektívne využívať živiny, vrátane vitamínov, čo môže viesť k ich deficitu. U seniorov sa tiež zvyšuje potreba niektorých esenciálnych látok, napríklad vitamínu D, ktorý prispieva k udržaniu zdravých kostí a k správnemu fungovaniu imunitného systému.
Ako vhodne doplniť dôležité vitamíny?
Aby ste predišli avitaminóze, je okrem dostatočného príjmu vitamínov dôležité dodržiavať aj ďalšie zásady, ktoré umožnia organizmu efektívne využiť všetky živiny.
Užívajte správne kombinácie vitamínov
Pre dosiahnutie ešte lepšieho účinku by ste mali vedieť, ktoré vitamíny môžete užívať súčasne, aby ste z nich vyťažili maximum. Všetky vhodné a nevhodné kombinácie nájdete v našom samostatnom článku.
Dbajte na vhodné načasovanie užívania
Okrem správnej kombinácie vitamínov by ste mali dbať aj na to, kedy ich užívate. Niektoré sa lepšie vstrebávajú, ak ich užívate s jedlom, iné zasa ráno alebo v určitých hodinách počas dňa. Viac o tom, kedy a ako správne užívať vitamíny, sa dočítate v našom článku.
Zistite, ktoré vitamíny sú pre vás dôležité
- Muži – k najdôležitejším vitamínom patrí déčko a z minerálov zinok, ktorý prispieva k udržaniu normálnej hladiny testosterónu v krvi. Zaradiť by ste mali aj zdravé tuky ako sú omega-3 mastné kyseliny.
- Ženy – mali by mať dostatok B vitamínov, ktoré sú dôležité pre zdravie vlasov, pokožky a nechtov. Okrem nich dopĺňajte aj vitamín A a z minerálov železo, najmä počas menštruácie.
- Deti – u novorodencov je potrebný príjem vitamínu D a K, ktoré by mali užívať prostredníctvom vhodných výživových doplnkov. U starších detí dbajte aj na dostatok céčka a vitamínu A, ktoré prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému.
- Tehotné a dojčiace matky – v tehotenstve zvýšte príjem kyseliny listovej a železa. Nevyhnutný je aj dostatočný príjem déčka a minerálov, ako sú jód a zinok.
- Starší ľudia – sú náchylnejší na deficit vitamínu D a B komplexu, najmä B1, B6, B9 a B12, preto je dôležitý ich pravidelný príjem zo stravy alebo výživových doplnkov.
Záver
Dostatočný príjem esenciálnych vitamínov je nevyhnutný, pretože ich nedostatok môže negatívne ovplyvniť vaše zdravie a celkovú kvalitu života. Avitaminózu môžu signalizovať príznaky ako únava, oslabená imunita či problémy s pamäťou, ktoré by ste nemali podceňovať, aby ste predišli vážnejším komplikáciám. Ak máte pocit, že zo stravy neprijímate dostatok vitamínov, zvážte vhodné výživové doplnky, ktoré vám pomôžu udržať optimálnu hladinu živín.
Autor: Mgr. Petronela Misárová – biologička
Zdroje:
- https://hsph.harvard.edu/news/billions-worldwide-consume-inadequate-levels-of-micronutrients-critical-to-human-health/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/medgen/91216
- http://sideeffects.embl.de/se/C1510471/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532266/
- https://www.mdpi.com/2076-3921/10/5/634
- https://link.springer.com/article/10.1007/s00394-022-03025-4
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/signs-of-vitamin-deficiency#diagnosis
- https://www.mdpi.com/1660-4601/19/3/1249
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15050-vitamin-d-vitamin-d-deficiency
- https://www.frontiersin.org/journals/nutrition/articles/10.3389/fnut.2022.1087505/full
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4443-osteoporosis
- https://www.msdmanuals.com/home/disorders-of-nutrition/vitamins/overview-of-vitamins
- https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/avitaminosis
- https://www.who.int/publications/m/item/WHO-WFP-UNICEF-statement-micronutrients-deficiencies-emergency
- https://www.cdc.gov/nutrition/features/micronutrient-facts.html