Poznáte benedikt lekársky? Táto nenápadná rastlina, známa aj ako benedikt čubet, je už stáročia využívaná v tradičnej medicíne. Vďaka svojim účinkom si však získava pozornosť aj dnes. Čím je taká výnimočná a prečo by nemala chýbať vo vašom jedálničku?
Čo je benedikt lekársky?
Na prvý pohľad možno pripomína obyčajný bodliak, no ukrýva v sebe výnimočné vlastnosti a bohatú históriu využitia. Pochádza z oblasti Stredozemného mora a západnej Ázie, no možno ho pestovať aj v záhrade, pričom najlepšie sa mu darí v hlinitej pôde.
Dorastá do výšky približne 60 cm a je pokrytý jemným páperím. Benedikt lekársky má mohutné kožovité listy s ostňami na okrajoch a hustý žltý kvet tvorený drobnými nažkami. Údajné priaznivé účinky sa pripisujú predovšetkým jeho kvetom, stonkám a listom, ktoré sú bohaté na účinné látky.
Aké látky obsahuje benedikt lekársky?
Táto rastlina je bohatá na množstvo fytonutrientov. V tabuľke nižšie sú uvedené účinky najznámejších z nich, ktoré boli potvrdené vedeckými štúdiami.
Zaradenie | Názov účinnej látky | Účinok |
---|---|---|
Flavonoidy | Luteolín | Najnovší výskum (2024) potvrdil, že má antioxidačné vlastnosti a bráni poškodeniu pečeňových buniek. |
Flavonoidy | Astragalín | Štúdia (2023) uvádza, že má antioxidačné vlastnosti a prispieva k regulácii progresie cukrovky a jej komplikácií. |
Lignany | Trachelogenín | Vedci zistili, že prispieva k udržaniu kostnej hmoty, čím znižuje riziko ochorení chrupaviek a kostí. |
Lignany | Arctigenín | Na základe štúdie (2024) vykazuje antioxidačné vlastnosti a prispieva k spomaleniu starnutia buniek. |
Seskviterpenoidy | Cninín | Hlavná zlúčenina benediktu lekárskeho, ktorá má na základe výskumov antimikrobiálne účinky a v čistej forme eliminuje rast choroboplodných buniek. |
Taníny | Gallotanín, Elagitanín | Rastliny bohaté na tieto látky sa už v minulosti využívali na podporu zdravia ciev a podľa štúdie môžu byť prospešné pri progresii kardiovaskulárnych ochorení. |
Fenolové kyseliny | Kyselina chlorogénová | Podľa vedeckých zistení (2024) má antioxidačné a protizápalové vlastnosti. |
Zdroj tabuľky: https://www.phcogj.com/sites/default/files/PharmacognJ-13-3-798.pdf
Benedikt lekársky a jeho účinky
V tejto časti článku si priblížime účinky tejto rastliny na zdravie, ktoré potvrdili vedecké výskumy.
Podpora zdravého trávenia
Výskum z roku 2022 preukázal, že látka cninín, ktorá sa nachádza v benedikte lekárskom, má pozitívny vplyv na trávenie. Horkosť tejto zlúčeniny totiž stimuluje tráviacu aktivitu, zvyšuje produkciu slín a žalúdočnej šťavy, čo následne podporuje chuť do jedla.
Okrem toho, výsledky tiež preukázali, že táto rastlina podporuje tvorbu žlče, ktorá je kľúčová pri detoxikácii pečene a preto je vhodný na obnovenie jej normálnej funkcie. Táto rastlina teda môže byť skvelým prírodným pomocníkom pri podpore zdravého trávenia.
Antimikrobiálne vlastnosti
Prehľad štúdií uvádza, že vodné extrakty z kvetov benediktu lekárskeho účinne inhibujú (spomaľujú) rast viacerých bakteriálnych patogénov, ako sú rody Salmonella, Staphylococcus, Streptococcus, Pseudomonas aeruginosa a Escherichia coli. Tieto baktérie sú zodpovedné za rôzne infekcie a ochorenia, ako sú gastroenteritídy, zápaly močových ciest, respiračné infekcie alebo kožné infekcie.
V ďalšej štúdii z tohto prehľadu vedci zistili, že seskviterpenoid cninín v tejto byline, je jednou z hlavných zložiek, ktorá zabraňuje rastu viacerých bakteriálnych kmeňov. Výsledky týchto laboratórnych štúdií sú povzbudzujúce a preukazujú potenciálny antimikrobiálny účinok tejto rastliny.
Pomáha benedikt lekársky na kojenie a laktáciu?
Ide o galaktagóg, teda látku, ktorá sa tradične používa na podporu tvorby materského mlieka. Spolu so senovkou gréckou patrí medzi najrozšírenejšie prírodné prostriedky na podporu kojenia a laktácie. Hoci vedecké dôkazy o jeho účinnosti sú obmedzené, štúdia skúmajúca účinok bylinných galaktagógov ukázala, že ženy, ktoré užívali benedikt lekársky v kombinácii so senovkou, potvrdili zvýšenie množstva materského mlieka. Aj keď je vhodné vykonať ďalšie výskumy, jeho využitie v tejto oblasti naďalej pretrváva.
V našej ponuke nájdete benedikt lekársky spolu so senovkou gréckou od značky Organika. Vysoký obsah sušených extraktov týchto superbyliniek je obsiahnutý v jednej kapsule. Viac o účinkoch senovky gréckej si môžete prečítať v našom samostatnom článku.

Organika Benedikt lekársky + Senovka grécka, 60 + 60 kapsúl
Alternatívou môže byť TrioHerb komplex s obsahom benediktu lekárskeho, senovky gréckej a moringy. V tejto vysokokoncentrovanej kombinácii doplníte všetky cenné fytonutrienty v jednom produkte.

Organika TrioHerb - podpora tvorby mlieka, laktácie a dojčenia, 60 kapsúl
Antivírusové vlastnosti
Benedikt lekársky, ktorý je podľa vedcov známy svojimi antimikrobiálnymi účinkami, bol tiež skúmaný pre svoje potenciálne antivírusové vlastnosti. Štúdia ukázala, že látka cninín v tejto byline môže zabrániť replikácii vírusu (množenie vírusu a vytváranie nových vírusových častíc v bunkách hostiteľa) SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.
Vďaka svojej schopnosti prenikať do buniek, cninín spomaľuje tento proces, vďaka čomu môže pôsobiť ako antivírusové činidlo. Aktuálne prebiehajú klinické štúdie, aby sa zistilo, či cninín môže byť účinný aj pri iných vírusových ochoreniach.
Regulácia hladiny cukru v krvi
Štúdia na myšiach ukázala, že podávanie metanolového extraktu z listov benediktu lekárskeho vo forme tinktúry, znížilo hladinu glukózy nalačno u diabetických potkanov o 46 až 79 %. Po vykonaní orálneho glukózovo-tolerančného testu, ktorý slúži na hodnotenie schopnosti tela spracovať glukózu, sa koncentrácia glukózy v krvi znížila o 42 až 71 %. Tieto výsledky naznačujú, že môže mať potenciálny účinok na reguláciu glykémie, avšak na potvrdenie týchto zistení sú potrebné ďalšie klinické štúdie.
Antioxidačné vlastnosti
Benedikt lekársky je bohatý na flavonoidy, ako sú luteolín a astragalín, ako aj na fenolové kyseliny, predovšetkým kyselinu chlorogénovú. Tieto látky, ktoré sa nachádzajú najmä v listoch rastliny, majú podľa výskumov silný antioxidačný potenciál, ktorý bráni pôsobeniu voľných radikálov spôsobujúcim poškodenie DNA a môžu prispievať k zápalovým procesom v organizme.
Podpora nervového systému
Najnovší výskum (2024) ukazuje, že jedna z hlavných zlúčenín benediktu lekárskeho – cninín, môže byť účinný pri regenerácii nervových buniek. Podporuje rast častí neurónov tým, že pomáha obnoviť nervové vlákna, ktoré prenášajú signály medzi mozgom, miechou a rôznymi časťami tela. Vo výskume vedci tiež zistili, že intravenózne (injekčne do žily) podanie cninínu výrazne podporuje zotavenie po poškodení nervových buniek. Tieto zistenia naznačujú, že cninín má veľký potenciál na regeneráciu a podporu zdravia nervového systému.
Nežiaduce účinky benediktu lekárskeho
Môže spôsobiť aj niekoľko vedľajších účinkov, ku ktorým patria:
- žalúdočná nevoľnosť,
- bolesti brucha,
- zvracanie,
- alergická reakcia.
Benedikt lekársky neužívajte počas tehotenstva, pretože je známy ako emmenagóg – látka, ktorá môže stimulovať menštruáciu. To môže predstavovať riziko pre bezpečný priebeh tehotenstva. Aj keď sa na základe vedeckých zistení používa na podporu tvorby materského mlieka počas dojčenia, jeho užívanie vopred konzultujte so svojím lekárom, aby ste predišli možným nežiaducim účinkom.
Tiež by ho nemali užívať osoby s črevnými problémami, ako sú infekcie, Crohnova choroba a iné zápalové ochorenia, pretože môže dráždiť žalúdok a črevá. U ľudí, ktorí sú citliví na rastliny z čeľade astrovité (Asteraceae) môže jeho užívanie vyvolať alergickú reakciu. Do tejto čeľade patria rastliny ako ambrózia, chryzantéma alebo nechtík lekársky. Ak máte alergiu na niektorú z týchto rastlín, je vhodné vyhnúť sa ich užívaniu.
Ako užívať a dávkovať benedikt lekársky?
Nájdete ho vo forme kapsúl, prášku alebo tinktúr, takže si môžete zvoliť, čo vám najviac vyhovuje. Kapsuly sú praktické na každodenné použitie, prášok oceníte pri príprave čajov a tinktúry sú skvelé, ak hľadáte rýchly nástup účinku.
V našom portfóliu nájdete benedikt lekársky extra ako sušený extrakt v kapsulách. V tejto forme má jednoduché užívanie a je bez prídavných látok. Alternatívou môže byť ešte doplnok výživy s benediktom lekárskym od značky Organika, ktorý má vyšší obsah účinnej látky.

NástrojeZdravia Benedikt lekársky Extra, 75 kapsúl
Odporúčaná denná dávka nie je presne stanovená, no odborníci uvádzajú, že dávky vyššie ako 5 gramov denne môžu spôsobiť nežiaduce účinky. Vždy dodržujte dávkovanie uvedené výrobcom na obale a pred jeho užívaním sa poraďte so svojím lekárom.
Záver
Benedikt lekársky je zvlášť vhodný pre ženy počas dojčenia, pretože podporuje tvorbu materského mlieka. Okrem toho pôsobí na nervový a tráviaci systém a obsahuje antioxidanty, ktoré prispievajú k celkovému zdraviu. Vyberajte si kvalitné a prírodné doplnky výživy s benediktom lekárskym, aby ste mohli využiť všetky výhody tejto cennej rastliny.
Autor: Mgr. Petronela Misárová – biologička
Zdroje:
- https://www.phcogj.com/sites/default/files/PharmacognJ-13-3-798.pdf
- https://www.washcoll.edu/learn-by-doing/lifelong-learning/plants/asteraceae/cnicus-benedictus.php
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0731708522002278
- https://www.mdpi.com/1420-3049/29/5/1093
- https://www.frontiersin.org/journals/pharmacology/articles/10.3389/fphar.2023.1265960/full
- https://cmjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13020-024-00909-x
- https://www.frontiersin.org/journals/nutrition/articles/10.3389/fnut.2022.888892/full
- https://www.mdpi.com/2072-6643/16/7/924
- https://www.frontiersin.org/journals/marine-science/articles/10.3389/fmars.2022.993616/full
- https://www.mdpi.com/1660-4601/12/9/11050
- https://www.mdpi.com/2079-6382/10/5/542
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0944711324003003?via%3Dihub#abs0001
- https://medlineplus.gov/druginfo/natural/94.html