Bolesti hlavy môžu byť rôzne. Ak trápia pravidelne aj vás, je dobré si ich starostlivo sledovať. Ak dokážete určiť miesta bolesti hlavy, môže vám to v istých prípadoch pomôcť určiť typ bolesti aj príčinu. Ako správne zaradiť bolesť hlavy podľa miesta a aké problémy signalizuje? Dozviete sa v tomto článku.
Z odborných zdrojov vyplýva, že existuje viac než 150 typov bolestí hlavy a vyskytujú sa u takmer polovice svetovej populácie. Bolesť hlavy teda nie je ničím výnimočným, no dokáže ľuďom veľmi znepríjemniť život. Určité typy bolesti hlavy môžu byť dokonca varovným signálom a príznakom vážnejšieho problému v tele.
Typy bolestí hlavy
Bolesť hlavy nie je u každého rovnaká, môže mať veľmi odlišný priebeh, trvanie, intenzitu. Všeobecne delíme bolesti hlavy na primárne a sekundárne. Kým primárne sú diagnózou samy o sebe, tie sekundárne spôsobuje nejaký iný zdravotný problém v tele.
Medzi primárne bolesti hlavy sa radí napríklad: migréna, tenzná bolesť hlavy, klastrová bolesť hlavy, či diagnóza hemicrania continua.
Sekundárne bolesti hlavy sú: cervikogénna bolesť hlavy, bolesť hlavy spôsobená baktériou alebo vírusom ako je meningitída, bolesti hlavy z nadmerného užívania liekov, tehotenské bolesti hlavy, bolesť hlavy po zranení, bolesť hlavy spojená s výskytom tumoru a množstvo ďalších diagnóz, o ktorých si povieme viac.
Ako zaradiť bolesť hlavy podľa miesta?
Rôzne typy bolestí hlavy sa môžu odlišovať podľa priebehu a miesta, kde vás to bolí. Detailné pozorovanie, ako bolesť hlavy u vás prebieha, pomôže aj vášmu lekárovi pri diagnostike. Ak sa vám podarí lokalizovať bolesť na hlave, môžete sa vyhnúť tomu, aby došlo k mylnej diagnóze. V určitých prípadoch to môže človeku dokonca zachrániť život.
Bolesť hlavy v jej vrchnej časti
Ak pociťujete pichanie hlavy a bolesť na vrchnej časti hlavy v oblasti vlasov a temena, vo väčšine prípadov to súvisí s primárnymi bolesťami hlavy. Najčastejšie sa s touto oblasťou spája tenzná bolesť hlavy a migréna.
Tieto bolesti môže spúšťa široká škála faktorov: stres je najčastejšou z nich, avšak môže to byť aj dôsledok nadmerného užívania kofeínu, prípadne nedostatočnej hydratácie.
V ojedinelých prípadoch môže ísť aj o sekundárne bolesti hlavy spôsobené nádorom, aneuryzmou mozgu (výduť na cieve v mozgu) alebo krvácania do mozgu. V týchto prípadoch ide o náhlu bolesť, pri ktorej je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Bolesť hlavy na temene môže zriedkavo signalizovať aj vážnu hypertenziu, čiže vysoký krvný tlak.
Bolesť hlavy na čele a v prednej časti hlavy
Na miestach v prednej časti hlavy a na čele často pramení tenzná bolesť hlavy. Tá sa potom môže rozšíriť do zadnej časti a do celej hlavy. Bolesť na čele môže byť aj príznakom migrény, ktorá často bolí na jednej, alebo druhej strane čela. Aj klastrové bolesti hlavy sa môžu vyskytovať v oblasti čela a blízkosti oka.
Zo sekundárnych bolestí hlavy sa na čele a v oblasti lícnych kostí zvykne vyskytovať sínusová bolesť hlavy. Je to bolesť spojená s vírusovou alebo bakteriálnou infekciou dutín. Spája sa tiež s alergiou a sprevádza ju výtok z nosa a upchatý nos. Výraznejšia môže byť bolesť hlavy pri kašli.
Ďalej môže byť bolesť na čele príznakom ochorenia, ktoré sa nazýva temporálna (veľkobunková) arteritída. Je to dôsledok zápalu temporálnych tepien dodávajúcich krv do mozgu a hlavy. Príznakom je pulzujúca bolesť hlavy, často v oblasti spánkov, pričom zasahuje až do oblasti čela. Spôsobuje aj problémy so zrakom a dvojité videnie. Postihuje prevažne ľudí vo veku nad 50 rokov.
Bolesť hlavy na pravej alebo ľavej strane
Jednostranná bolesť hlavy je typická pre primárne bolesti ako sú migrény, tenzná bolesť hlavy, klastrové bolesti aj hemicrania continua. Ale môže to byť aj dôsledok ochorenia, ktoré sa nazýva paroxyzmálna hemikrania.
Typická je pre ňu bodavá bolesť hlavy na pravej strane alebo na ľavej strane, ktorá sa začína a končí náhle, záchvaty sa môžu opakovať aj päťkrát za deň. Môže sa vyskytovať aj okolo oka alebo za ním, prípadne v oblasti spánku. Je to podobné ochorenie, ako je hemicrania continua, aj vzhľadom k tomu, že bolesť sa objavuje vždy na tej istej strane hlavy. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že hemicrania continua spôsobuje dlhodobú konštantnú bolesť, zatiaľ čo paroxymálna hemikrania so sebou nesie opakované krátkodobé ataky bolesti.
Spomedzi sekundárnych bolestí môže bolesť na pravej alebo ľavej strane signalizovať taktiež už spomenutú veľkobunkovú arteritídu, ale aj rôzne posttraumatické stavy.
Čo znamená bolesť hlavy v zátylku a zadnej časti?
Aj bolesť zadnej časti hlavy môže byť príznakom najčastejšie sa vyskytujúcej tenznej bolesti hlavy, hoci pre tú je typickejšia skôr bolesť v prednej a vrchnej časti hlavy. Bolesť vzadu na hlave však môže byť príznakom viacerých sekundárnych bolestí hlavy.
Cervikogénna bolesť hlavy pochádza z krčnej chrbtice a môžete ju cítiť aj na zadnej časti hlavy alebo na jej jednej strane. Okcipitálna neuralgia vzniká pri podráždení alebo poškodení jedného z okcipitálnych nervov, ktoré vedú z hornej časti miechy do lebky. Vtedy sa môže vyskytovať ostrá bodavá bolesť hlavy, ktorá sa šíri od spodnej časti lebečnej až k bokom a prednej časti hlavy.
Spontánna intrakraniálna hypotenzia nastáva, keď je v mozgu nízky tlak miechovej tekutiny. Spôsobuje silnú bolesť hlavy v jej zadnej časti. Táto bolesť hlavy je horšia, keď pacient stojí alebo sedí, ustupuje po tom, čo si ľahne.
Bolesť za očami
Pre niektoré diagnózy je typická nepríjemná bolesť za jedným alebo druhým okom. Najčastejšie sa to spája s klastrovou bolesťou hlavy, bolesť hlavy a očí môže spôsobovať tiež migréna, okcipitálna neuralgia, infekcia oka, paroxymálna hemikrania, v ojedinelom prípade mozgová aneuryzma.
Bolesť hlavy z očí môže súvisieť aj s únavou očí pri práci s počítačom. Obrazovky počítačov vyžarujú modré svetlo, ktoré spôsobuje bolesť hlavy nad očami alebo obočím, za očami, prípadne len za jedným okom. Dnes už môžete tento problém redukovať nosením okuliarov blokujúcich modré svetlo alebo nastavením obrazovky do režimu bez modrého svetla.
Bolesť hlavy na spánku
Bolesť hlavy na spánkoch sa najčastejšie spája opäť s tenznou bolesťou hlavy. Môže ísť aj o migrénu, klastrovú bolesť hlavy a temporálnu arteritídu. Spájať sa však môže aj s ďalším ochorením, ktoré sa nazýva dysfunkcia temporomandibulárneho kĺbu, anglicky temporomandibular joint disorder (TMJ). Patrí do skupiny ochorení, ktoré sa súhrnne označujú ako temporomandibulárne poruchy.
Temporomandibulárny kĺb spája dolnú čeľusť s lebkou na oboch stranách hlavy pred ušami. Umožňuje otváranie a zatváranie čeľuste, vďaka čomu napríklad rozprávame či jeme. Pri dysfunkcii tohto kĺbu dochádza k zhoršeniu pohybu čeľuste, citlivosti, bolesti a napätiu svalov čeľuste, praskaniu v čeľusti, ale aj k bolestiam hlavy práve v spánkovej oblasti.
Bolesť hlavy od krku
Ak bolí hlava od krku, obvykle ide o poškodenie nervov alebo svalov v oblasti krčnej chrbtice a miechy. Nastať môže pri dlhodobo zlom držaní tela alebo po zranení a následnom vysunutí medzistavcových platničiek. Je to častý jav najmä u ľudí so zamestnaním, kde dochádza k jednostrannému zaťaženiu chrbtice – sedavé kancelárske pozície, prípadne práca, pri ktorej človek dlhodobo stojí so zohnutou šijou. Problémy môže spôsobovať aj dlhodobý stres spojený so stuhnutím svalov šije. S tým sa potom spája cervikogénna bolesť hlavy, okcipitálna neuralgia, či artritída krčnej chrbtice.
Bolesť hlavy od krku však môže byť spojená aj s meningitídou, pri ktorej nastáva zápal membrán na mozgu a mieche. Je to však len jeden z príznakov, túto diagnózu lekári potvrdia až pri výskyte ďalších symptómov.
Čo znamená, keď bolí celá hlava?
Bolesti hlavy bez presného určenia miesta sa označujú ako generalizované bolesti hlavy. U pacienta prevažuje pocit, že ho bolí celá hlava. Aj tento typ bolesti môže byť príznakom tenznej bolesti hlavy alebo migrény, ale môže signalizovať aj pár špecifických sekundárnych typov bolesti hlavy.
Prudko nastupujúca bolesť hlavy, v angličtine s názvom thunderclap headache, je intenzívna a prichádza náhle, trvať môže len polhodinu a potom odznie. Býva znakom vážnych diagnóz, napríklad krvácania do mozgu následkom prasknutia cievy, alebo nádoru.
Postinfekčná bolesť hlavy je spôsobená vírusmi, napríklad chrípkou či COVID-19. Aj meningitída (zápal mozgových blán) môže spôsobovať celkovú tupú bolesť hlavy. Vyskytuje sa tiež bolesť hlavy z ischemickej cievnej mozgovej príhody, pri ktorej došlo k upchatiu tepny dodávajúcej krv do mozgu. Často pripomína migrénu alebo tenznú bolesť hlavy. Okrem tohto príznaku má pacient ďalšie symptómy typické pre mozgovú príhodu: jednostrannú slabosť svalov, problémy s rečou a vracanie.
Celá hlava môže človeka začať bolieť aj po vysokej fyzickej aktivite. Zvyčajne je krátkodobá. Všímajte si tiež, či nemáte práve stresujúce obdobie, nedostatok spánku, prípadne sezónnu alergiu. Častým javom je aj bolesť hlavy zo zmeny nadmorskej výšky a pri cestovaní lietadlom.
Prehľad v tabuľke: bolesť hlavy podľa miesta
Informácie sme zhrnuli do podoby tabuľky, aby ste si vedeli šikovne nájsť pravdepodobný typ bolesti hlavy podľa toho, kde vás bolí. Príčiny bolesti a diagnózy uvádzame v poradí od najčastejšie sa vyskytujúcich, po tie najzriedkavejšie.
Miesto bolesti | Typy bolesti hlavy a príčiny |
---|---|
Vrchná časť hlavy | Tenzná bolesť hlavy Migréna Okcipitálna neuralgia Aneuryzma Vážna hypertenzia |
Čelo a predná časť hlavy | Tenzná bolesť hlavy Migréna Klastrová bolesť hlavy Sínusová bolesť hlavy |
Pravá alebo ľavá strana hlavy | Migréna Klastrová bolesť hlavy Hemicrania continua Paroxyzmálna hemikrania Aneuryzma |
Zadná časť hlavy | Tenzná bolesť hlavy Migréna Okcipitálna neuralgia Artritída krčnej chrbtice Spontánna intrakraniálna hypotenzia |
Bolesť za očami | Klastrová bolesť hlavy Migréna Okcipitálna neuralgia Infekcia oka Aneuryzma |
Bolesť v spánkovej oblasti | Tenzná bolesť hlavy Migréna Klastrová bolesť hlavy Temporálna arteritída Dysfunkcia temporomandibulárneho kĺbu |
Bolesť od krku | Cervikogénna bolesť hlavy Okcipitálna neuralgia Meningitída Artritída krčnej chrbtice |
Bolesť celej hlavy | Tenzná bolesť hlavy Migréna Sínusová bolesť hlavy Prudko nastupujúca bolesť hlavy Postinfekčná bolesť hlavy Bolesť hlavy z ischemickej cievnej mozgovej príhody |
Čo robiť, keď bolí hlava?
Prvotným nutkaním každého človeka s bolesťou hlavy je užiť tabletku od bolesti. Na krátko to pomôže, ak sa však bolesti pravidelne vracajú, analgetiká nie sú riešením. Dokonca môžu stavy postupne zhoršovať. Ak vás pobolieva hlava častejšie než 15-krát v mesiaci, prípadne máte silné epizódy bolesti viac než trikrát v mesiaci, určite kontaktujte svojho lekára.
Ten vám najlepšie odporučí, čo na bolesť hlavy podľa konkrétnej diagnózy. Popri tom si môžete vybrať aj z výživových doplnkov, najmä vitamínov a minerálov. Na podporu nervovej sústavy je vhodné magnézium, vitamíny skupiny B ako napríklad niacín, biotín alebo riboflavín. Nervovú sústavu a funkciu mozgu môžu pozitívne podporiť aj antioxidanty ako je koenzým Q10 alebo omega-3 esenciálne mastné kyseliny.
Nezabúdajte však, že na bolesti veľmi vplýva aj životný štýl. Pomôcť môže:
- zlepšenie spánkového režimu – v noci si doprajte aspoň 8 hodín spánku a dodržiavajte odporúčania na zdravý spánok;
- zlepšenie stravy – niektoré potraviny či alkohol alebo tabak môžu zhoršovať bolesti hlavy, preto si zostavte zdravý jedálniček. Základom je čo najviac zeleniny a ovocia, zdravé bielkoviny, tuky a vláknina;
- pitný režim – všeobecné odporúčanie znie: vypite od 2 do 3 litrov tekutín bez cukru denne;
- pravidelný pohyb – či už prechádzky alebo aktívny šport sú pre rovnováhu tela veľmi dôležité. Pri náročnejších aktivitách nezabúdajte na vhodnú športovú výživu pre doplnenie stopových prvkov a bielkovín;
- obmedzenie stresu – vypnite a delegujte úlohy na iných, svoj voľný čas venujte pohybu a pobytu v prírode, prípadne ďalším relaxačným aktivitám;
- obmedzenie času stráveného pri obrazovke mobilu alebo počítača.
Záver
Bolesti hlavy sa od seba odlišujú nielen intenzitou, ale aj miestom, z ktorého pramenia. Každá z týchto typov bolestí hlavy môže mať iné príčiny. Je dobré sa v nich vyznať, aby ste pri dlhodobých bolestiach hlavy vedeli presne lokalizovať ich výskyt. Vďaka tomu bude váš lekár schopný presnejšie vám určiť diagnózu.
Pozorovať môžete bolesť hlavy na temene, jednostrannú bolesť hlavy na ľavej alebo pravej strane, bolesť hlavy z očí, na spánkoch, a veľmi častá je bolesť v prednej časti hlavy a na čele. Väčšina týchto miest sa môže spájať s najčastejším typom, tenznou bolesťou hlavy, alebo s migrénou. Môžu však byť aj signálom život ohrozujúcich stavov. Preto by ste si bolesti hlavy mali všímať a nepodceňovať ich.
Redakcia Vegmart
Zdroje:
- https://www.webmd.com/migraines-headaches/understanding-headache-location-comprehensive-guide
- https://www.verywellhealth.com/headache-location-5215444
- https://ihs-headache.org/wp-content/uploads/2020/05/ICHD-3-Pocket-version.pdf
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4590146/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10106918/
- https://www.ninds.nih.gov/health-information/disorders/hemicrania-continua
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10339125/
- https://thejournalofheadacheandpain.biomedcentral.com/articles/10.1186/s10194-023-01614-0
- https://www.ninds.nih.gov/health-information/disorders/cerebral-aneurysms
- https://link.springer.com/article/10.1007/s12070-019-01603-3
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459376/
- https://journals.lww.com/annalsofian/fulltext/2018/21001/paroxysmal_hemicrania.4.aspx
- https://headachejournal.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/head.12790
- https://rarediseases.org/rare-diseases/spontaneous-intracranial-hypotension/
- https://www.nidcr.nih.gov/health-info/tmd
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551612/
- https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14737175.2018.1537782
- https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/STROKEAHA.118.023124