Zažívate uprostred cyklu nepríjemné bolesti, diskomfort, pichanie alebo kŕče? Môže za tým byť bolestivá ovulácia, ktorá trápi až 40 % žien v reprodukčnom veku. Je bolesť pri ovulácii normálna alebo môže signalizovať vážnejší problém? A existujú spôsoby, ktoré vám pomôžu uľaviť od bolesti?
Čo je bolestivá ovulácia?
Ovulácia nastáva približne v polovici cyklu a uvoľňuje sa počas nej dozreté vajíčko z vaječníka, kde je pripravené na oplodnenie.
Pri tomto procese môžete pociťovať mierne či intenzívne bolesti v oblasti panvy, krížov alebo podbruška, ktoré sa môžu objavovať nepravidelne alebo aj každý mesiac.
Ako sa prejavuje bolestivá ovulácia?
Najčastejšie sa prejavuje ako akútna bolesť, ktorá je sprevádzaná ďalšími príznakmi, ku ktorým patria:
- náhla a ostrá bolesť v podbrušku,
- pichanie a bolesť v podbrušku,
- kŕče – intenzitou podobné menštruačným kŕčom (dysmenorea),
- bolesť podbruška na jednej strane – zvyčajne na tej, z ktorej sa uvoľňuje vajíčko z vaječníka,
- mierne vaginálne krvácanie (špinenie),
- nevoľnosť,
- bolesť krížov.
Kedy je bolesť pri ovulácii nebezpečná?
Bolesť pri ovulácii sa považuje za normálnu a zvyčajne nie je dôvodom na obavy. Podľa odborníkov môže trvať niekoľko minút alebo hodín, najviac však dva dni. Ak bolestivé stavy pretrvávajú dlhšie, zhoršujú sa a neustupujú, môže za tým byť vážnejší problém.
Spozornieť by ste mali, ak sa u vás objavia tieto symptómy:
- náhla bolesť podbruška, ktorá trvá viac ako dva dni a jej intenzita sa zhoršuje,
- horúčka,
- vracanie,
- hnačka,
- bolesť pri močení,
- závraty,
- silné krvácanie, ktoré trvá niekoľko dní.
V takomto prípade je dôležité vyhľadať lekársku pomoc
Bolesti, ktoré môžu byť zamieňané za bolesť pri ovulácii
Nie každá bolesť znamená ovuláciu, v niektorých prípadoch môže signalizovať aj vážnejšie zdravotné problémy, ako:
Cysty
Odborne sa nazývajú ovariálne cysty a sú to štruktúry naplnené tekutinou. Podľa štatistík sa počas života vyskytnú u 4 % žien do 65 rokov, pričom vo väčšine prípadov môže byť prítomnosť cysty asymptomatická, teda bezpríznaková.
Medzi bežné typy cýst patria dermoidné cysty, cystadenómy alebo endometrómy, ktoré môžu spôsobovať bolesti podobné ovulácii.
Ďalšou príčinou bolesti, ktorá môže pripomínať bolestivú ovuláciu, môže byť syndróm polycystických vaječníkov (PCOS). Považuje sa za celosvetovo najrozšírenejšiu hormonálnu poruchu u žien v reprodukčnom veku. Odborníci uvádzajú, že syndrómom polycystických vaječníkov trpí 5 – 15 % žien. Toto ochorenie ovplyvňuje fungovanie vaječníkov niekoľkými spôsobmi a ak chcete zistiť ako, prečítajte si náš samostatný článok.
Endometrióza
Endometrióza je chronické ochorenie, pri ktorom bunky endometria (vnútorná vrstva výstelky maternice) rastú mimo maternice, čo spôsobuje silné bolesti počas cyklu, menštruácie, pohlavného styku či močení. Podľa Svetovej Zdravotníckej Organizácie (WHO) postihuje 10 % žien v reprodukčnom veku (asi 190 miliónov). Toto ochorenie spôsobuje silné bolesti v oblasti panvy, ako kŕće alebo pichanie, preto sa často môže zameniť s bolestivou ovuláciou.
Sexuálne prenosné ochorenia
Sexuálne prenosné ochorenia ako sú chlamýdie, kvapavka alebo ľudský papilomavírus (HPV) môžu byť sprevádzané bolestivými až kŕčovými stavmi. Patria sem aj bakteriálne infekcie močových ciest, ktoré spôsobujú silné bolesti v oblasti panvy a podbruška.
Mimomaternicové tehotenstvo
Jedným z najčastejších príznakov bolestivej ovulácie je jednostranná bolesť v podbrušku. Podobne sa však môže prejavovať aj mimomaternicové tehotenstvo. Dochádza k nemu, keď sa embryo implantuje do vajíčkovodu a nie do maternice. Ak si myslíte, že môžete byť tehotná a vyskytujú sa u vás pretrvávajúce bolesti v podbrušku, navštívte svojho lekára.
Čo spôsobuje bolestivú ovuláciu?
Najčastejšie môže ísť o kombináciu dvoch hlavných faktorov:
Uvoľnenie vajíčka
Ženské vajíčka sa nachádzajú vo folikuloch – malých vakoch naplnených tekutinou. Počas ovulácie folikuly rastú a tesne pred uvoľnením vajíčka zväčšia a natiahnú povrch vaječníka, čo môže spôsobiť bolesť. Pri prasknutí folikulu sa môže uvoľniť krv alebo tekutina, ktorá dráždi pobrušnicu (tenkú blanu, ktorá vystiela brušnú dutinu), čo vedie k ďalším bolestiam.
Hormonálne zmeny
Ak pri ovulácii pociťujete bolesti, môžu za to byť zodpovedné hormonálne zmeny. Aj keď v tejto oblasti ešte nie je dostatok výskumov, vedci predpokladajú, že bolesť pri ovulácii spôsobuje rýchly nárast hladiny luteinizačného hormónu (LH). Je to hormón, ktorý riadi uvoľňovanie dozretého vajíčka z folikulu. Hladina luteinizačného hormónu narastá zhruba 36 hodín pred ovuláciou.
Čo pomáha na bolestivú ovuláciu?
Bolestivá ovulácia môže byť nepríjemná a obmedzovať vás v niektorých činnostiach, ale nezúfajte – existuje niekoľko spôsobov, ako si viete uľaviť od bolesti. V tejto časti článku sa bližšie pozrieme na vedecky overené rady, ktoré vám môžu pomôcť.
Teplé obklady
Teplý obklad môže byť účinným spôsobom, ako zvládnuť bolesť počas ovulácie. V 15 až 20 minútových intervaloch ho opakovane aplikujte na podbruško alebo kríže. Pôsobením tepla dochádza k zmierneniu kŕčov. Teplo zároveň zlepšuje cirkuláciu krvi, čo prispieva k rýchlejšiemu ústupu bolesti.
Teplý kúpeľ
Teplý kúpeľ uvoľňuje svaly v podbrušku a zmierňuje napätie. Zároveň podporuje krvný obeh, čím napomáha rýchlejšiemu ústupu bolesti. Do kúpeľa môžete pridať aj magnéziové vločky, ktoré prispievajú k celkovej regenerácii tela. V kombinácii s rozmarínovým a citrónovým olejom sú skvelým doplnkom pre relaxačný kúpeľ, pri ktorom zároveň doplníte dávku horčíka.
Oddych
Doprajte si čas na oddych, ktorý zregeneruje vaše telo. Ležanie v pohodlnej polohe a upokojenie mysle podporujú uvoľnenie svalov v oblasti podbruška, čím sa zmierňuje kŕčovité bolesti.
Vitamíny a minerály pre ženské zdravie
Podľa vedeckých zistení, ktoré uvádzame nižšie, môžu niektoré vitamíny a minerály prispieť k zlepšeniu príznakov bolestivej ovulácie.
Horčík
Horčík prispieva k správnemu fungovaniu svalov a nervového systému. Najnovšia štúdia z roku 2024 zistila, že suplementácia magnéziom môže účinne zmierniť bolesti v oblasti panvy a podbruška. Ženy, ktoré denne užívali 300 mg horčíka, uvádzali až o 42 % menší výskyt abdominálnej bolesti. To naznačuje, že horčík môže byť užitočný pri zmierňovaní bolestí spojených s ovuláciou alebo menštruáciou, ale tento účinok je potrebné overiť ďalším výskumom.
Horčík by ste dopĺňať v strave, ale ak ho neviete prijať dostatočne len v potravinách, skúste zvážiť užívanie výživových doplnkov.
- Vybrať si môžete napríklad magnézium bisglycinát, ktorý sa dobre vstrebáva a nezaťažuje žalúdok.
- Ak preferujete inú formu, vhodnou alternatívou je lipozomálne magnézium, ktoré má až 6-krát vyššiu vstrebateľnosť oproti iným formám a je obohatené o vitamín B6.
- Čoraz väčšiu obľubu má horčík v prášku s vitamínom C. Pripravíte ho rýchlo a jednoducho a doplníte potrebnú dávku magnézia.
Selén
Selén prispieva k správnej spermatogenéze (tvorbe spermií) a k správnemu fungovaniu štítnej žľazy. Podľa vedcov je správna funkcia štítnej žľazy kľúčová pre hormonálnu rovnováhu a ženské reprodukčné zdravie, pretože vysoká alebo nízka produkcia jej hormónov môže viesť k poruchám ovulácie. Výskum, ktorý analyzoval dospievajúce dievčatá zistil, že selén ovplyvňuje produkciu hormónov štítnej žľazy a jeho nízka hladina môže viesť k problémom s ovuláciou. Tento minerál by ste mali prijímať hlavne zo stravy alebo zvoliť alternatívu vo forme výživových doplnkov.
Zinok
Zinok prispieva k plodnosti a správnej reprodukčnej funkcii. Nové výskumy ukazujú, že tento minerál má kľúčovú úlohu v reprodukčnom zdraví žien. Podľa štúdie z roku 2024, môže mať nedostatok zinku (menej ako 56 μg/dl) negatívny vplyv na hormonálnu rovnováhu, narušiť menštruačný cyklus a dokonca zvýšiť riziko vzniku syndrómu polycystických vaječníkov (PCOS).
Výskum (2020) naznačuje, že suplementácia zinkom môže pomôcť zmierniť príznaky dysmenorey, čo je kŕčovitá bolesť spojená s menštruáciou a niekedy aj s ovuláciou. Vedci zistili, že užívanie zinku v dávke 126 mg denne počas dvoch až troch menštruačných cyklov viedlo k zníženiu intenzity bolesti. Ženy, ktoré užívali zinok, zaznamenali postupné zlepšenie bolesti, ktorých intenzita a výskyt sa každým cyklom znižovali. Tieto zistenia ukazujú, že zinok môže byť účinný pri zmierňovaní bolestí spojených s menštruačným cyklom a ovuláciou, ale pre potvrdenie tejto súvislosti sú potrebné ďalšie štúdie.
Kedy by ste mali navštíviť lekára?
U väčšiny žien bolesť pri ovulácii ustúpi do niekoľkých hodín. Na zmiernenie vám po konzultácii môže lekár odporučiť nesteroidné prípravky s analgetickým účinkom. Ak je však ovulačná bolesť silná a opakuje sa pravidelne, obráťte sa na svojho gynekológa, ktorý vám pomôže nájsť vhodné riešenie. je vhodné obrátiť sa na gynekológa.
Záver
Bolestivá ovulácia sa považuje za normálny jav, ale v niektorých prípadoch môže signalizovať vážnejší problém. Ak sa u vás objaví, všímajte si intenzitu bolestí a výskyt ďalších príznakov. Pokiaľ je bolesť silná alebo pravidelná, nič nepodceňujte a vyhľadajte lekársku pomoc.
Autor: Mgr. Petronela Misárová – biologička
Zdroje:
- https://ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK549822/
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9134-ovulation-pain-mittelschmerz
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560541/
- https://www.nhs.uk/conditions/polycystic-ovary-syndrome-pcos/
- https://www.nhs.uk/conditions/endometriosis/
- https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/endometriosis
- https://medlineplus.gov/sexuallytransmittedinfections.html
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9687-ectopic-pregnancy
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mittelschmerz/symptoms-causes/syc-20375122
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/323572
- https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/204946371000400105
- https://www.ijwhr.net/pdf/pdf_IJWHR_624.pdf
- https://www.mdpi.com/2072-6643/16/7/1008
- https://academic.oup.com/biolreprod/article/104/5/976/6141166?login=false
- https://www.mdpi.com/2072-6643/12/8/2464