Čaga sibírska je medicinálna huba, ktorá svojimi zdravotnými prínosmi môže pomôcť posilniť imunitu, nervový systém, pečeň, podporiť trávenie, zdravie srdca či kože. Viete ale, ako ju správne užívať, aké je správne dávkovanie čagy, aby ste eliminovali nežiaduce účinky a dosiahli očakávané výsledky?
Tipy a rady na správne užívanie čagy sibírskej + dávkovanie
Aj napriek tomu, že odporúčaná denná dávka čagy sibírskej nie je presne špecifikovaná, odporúčania sa obvykle pohybujú v rozpätí medzi 500 mg až 2 g v závislosti na forme a koncentrácii huby.
Formy čagy a užívania:
- Čaj zo sušenej huby – 1 až 2 gramy sušenej huby zalejte vodou o 90 °C a nechajte aspoň 15 minút lúhovať. Denne si môžete dopriať až 3 šálky tohto nápoja. V prípade konzumácie sušenej huby nie je koncentrácia účinných látok taká silná ako u iných extraktov, a preto je možné prijímať väčšie množstvo než vyššie uvedené 2 gramy. Výhodou čaju je možnosť užívania ho dlhodobo.
- Prášok – pri práškovej forme je odporúčané množstvo ½ – 1 kávová lyžička denne rozmiešaná v nápoji, smoothie alebo rannej kaši.
- Tinktúra – 1 až 2 ml tinktúry (čo zodpovedá dávkovaniu 20 až 40 kvapiek čagy) denne pod jazyk alebo do nápoja. Šetrnejší sa nám javí bezalkoholový variant, ktorý nájdete aj v našom eshope.
- Kapsule/tablety – zvyčajne sa užívajú 1 až 2 kapsule/tablety v závislosti od koncentrácie účinnej látky a odporúčania výrobcu. Väčšinou sa stretnete s odporúčaním užívať kapsule súčasne s jedlom.
- Extrakt – koncentrovanejšia forma, užíva sa 1–2 ml tekutého alebo 0,5–1 g práškového extraktu za deň.
V momente, keď sa rozhodnete užívať čagu, inak zvanú aj ryšavec šikmý, majte na pamäti, že v prípade, že sa už liečite s nejakým ochorením alebo užívate lieky, je na mieste vhodnosť užívania čagy konzultovať s vaším lekárom.
Čagu začnite užívať v nižších dávkach a postupne navyšujte až na odporúčané množstvo, nikdy nezačínajte hneď vysokou dávkou. Postupným navýšením zistíte ľahšie, ako bude vaše telo na ňu reagovať a čiastočne eliminujete riziko rozvoja nežiaducich účinkov.
Viac o účinkoch tejto huby nájdete v predchádzajúcom článku TU.
Je lepšie užívať čagu pred jedlom alebo po jedle?
Z dostupných zdrojov nemáme jasne dané jednotné odporúčanie, malo by teda byť jedno, či čagu užijete na lačno, pred alebo po jedle. Za nás sa prikláňame k variantu pred jedlom, pretože použitie čagy pred konzumáciou jedla môže pomôcť optimalizovať trávenie a vstrebávanie živín.
Kedy užívať čagu?
Čo sa týka užívania a dennej doby, čagu sibírsku môžete užívať v rôznych denných dobách, v závislosti od vašich potrieb a preferencií:
- Ranné užívanie: čaga má adaptogénne a energizujúce vlastnosti, ktoré môžu podporiť vitalitu a koncentráciu počas dňa. Huba tak môže byť súčasťou ranného rituálu, napríklad pridaním prášku do smoothies, čaju alebo kávy.
- Popoludňajšie užívanie: ak cítite únavu po obede, čaga môže pomôcť zlepšiť sústredenie a dodať energiu aj bez kofeínu. Užívajte ju vo forme kapsúl, tinktúry alebo ako popoludňajší čaj.
- Večerné užívanie: niektorí ľudia užívajú čagu večer kvôli jej relaxačným a protizápalovým účinkom, ktoré môžu podporiť pokojný spánok. Pred spaním si tak môžete pripraviť šálku čajového odvaru z čagy alebo pridať prášok do teplého rastlinného mlieka alebo bylinného čaju.
- Po fyzickej aktivite: čaga môže pomôcť urýchliť regeneráciu a znížiť zápalovú schopnosť po fyzickej námahe. Užívajte ju po tréningu vo forme prášku pridaného do proteínového alebo iného nápoja.
U adaptogénnych húb všeobecne platí, že najlepšie výsledky dosiahneme pri dlhšom, pravidelnom užívaní. Aby ste eliminovali vznik návyku na účinné látky v čage, je dobré užívanie huby vždy po 6 týždňoch na 2 týždne prerušiť a potom v kúre pokračovať.
Prvé výsledky môžete zaznamenať zhruba po mesiaci užívania.
Aj napriek zdanlivo skvelým benefitom nemusí táto huba vyhovovať každému a pre niektorých môže byť jej použitie nevhodné.
Kto by čagu mal/nemal užívať?
Akýkoľvek prírodný produkt, hoci sa pýši samými pozitívami, nie je vhodný pre každého. Najmä opatrní by sme mali byť u detí, tehotných a dojčiacich žien. Konkrétne u týchto skupín sa užívanie čagy neodporúča z dôvodu nedostatku výskumov, ktoré by potvrdili nezávadnosť huby pre užívanie v týchto životných obdobiach. Ak by ste sa aj napriek tomu s čagou stretli v produktoch pre tieto skupiny, malo by byť jej použitie bezpećné. Adaptogénne huby bývajú prítomné napríklad aj v detských produktoch na imunitu.
Osobitnú pozornosť si zaslúžia niektoré ochorenia, ktorých liečba môže byť v súvislosti s čagou kontraproduktívna. Pozor by si mali dať predovšetkým ľudia, ktorí sa liečia s:
- Autoimunitnými ochoreniami – čaga môže stimulovať imunitný systém, čo môže byť problematické pre osoby, ktoré trpia napríklad lupusom, reumatoidnou artritídou alebo roztrúsenou sklerózou. U autoimunitných pacientov by mohla čaga zhoršiť príznaky tým, že zosilní imunitnú reakciu tela.
- Diabetom – čaga môže znižovať hladinu cukru v krvi, čo môže byť problematické pri užívaní inzulínu alebo antidiabetík. Užívanie huby môže zvýšiť riziko hypoglykémie (príliš nízka hladina cukru v krvi).
- Problémy so zrážanlivosťou krvi – čaga obsahuje látky, ktoré môžu spomaliť zrážanlivosť krvi a tým zvyšovať riziko krvácania u ľudí s krvácavými poruchami alebo u tých, ktorí užívajú antikoagulanty (lieky na riedenie krvi).
- Ochorením obličiek – huba obsahuje oxaláty, čo sú kryštály tvorené zle rozpustným šťavelanom vápenatým, ktoré môžu prispievať k tvorbe obličkových kameňov, najmä u osôb s predispozíciou k tomuto stavu. Zvýšený príjem oxalátov môže zhoršiť stav u ľudí s chronickým ochorením obličiek.
- Alergiami – aj keď sú alergické reakcie na čagu vzácne, môžu sa vyskytnúť. U citlivých osôb môže dôjsť k alergickým reakciám, ako je vyrážka, svrbenie alebo opuchy.
V prípade vyššie uvedených ochorení vždy konzultujte vhodnosť užívania čagy so svojím lekárom, rovnako tak aj v prípade akýchkoľvek pochybností.
Naopak, užívanie čagy sibírskej je vhodné pre osoby, ktoré hľadajú prírodné spôsoby ako podporiť svoje zdravie. Čaga môže byť prínosná pre:
- ľudí s oslabenou imunitou,
- osoby trpiace chronickými zápalovými ochoreniami ako sú artritída, ekzémy alebo zápalové črevné ochorenia,
- jedincov hľadajúcich väčší prísun antioxidantov kvôli ochrane buniek pred oxidačným stresom a starnutím,
- ľudí s problémami s hladinou krvného cukru, podľa štúdií môže byť užívanie čagy prospešné pre diabetikov 2. typu,
- osoby hľadajúce prírodnú podporu pre zdravie pečene a detoxikáciu,
- ľudí so záujmom o celkové zlepšenie zdravia a vitality.
Výživové doplnky s čagou sibírskou
Čagu sibírsku najčastejšie zakúpite v podobe sušeného prášku, alkoholovej alebo bezalkoholovej tinktúry, kapsúl, tabliet či čaju.
Každá z týchto foriem má svoje pre a proti. Čo sa týka kvality, nehrá typ doplnku zas takú rolu, najdôležitejšie je vyberať starostlivo dodávateľa. Medzi tabletami, kapsulami, tinktúrami, čajmi či práškom nájdete na trhu kvalitné výrobky aj nekvalitné s prímesami.
Pokiaľ neviete, akú formu zvoliť, vyberajte podľa toho, čo je vám pohodlné. Radi užívate doplnky v jednoduchej forme a bez premýšľania nad tým, či prijmete dostatočnú dávku? Zvoľte kapsule alebo tablety. Chcete doplnok zakomponovať do jedla alebo ho rozmiešavať v nápojoch? Vyberte si prášok, tekutú tinktúru či extrakt. Chcete si dopriať pohodový relax s čajom? Uvarte si ho zo sušenej huby.
Ako pripraviť čaj z čagy?
Príprava čaju z čagy sibírskej je pomerne jednoduchá, ale vyžaduje trochu času, pretože huba potrebuje dlhší čas na to, aby uvoľnila účinné látky.
Na 1 liter čaju si pripravte 1 liter vody a 1 až 2 gramy sušenej čagy, buď vo forme prášku alebo malých kúskov. Pokiaľ nemáte práškovú verziu, je lepšie si väčšie kúsky vopred nadrviť, čo následne urýchli extrakciu účinných látok.
Aj napriek tomu, že stačí čagu zaliať vriacou vodou a nechať lúhovať, pre vyššiu koncentráciu účinných látok a silnejší odvar odporúčame čagu dať do vriacej vody a nechať na miernom ohni variť 30 až 60 minút.
Výsledkom bude tmavý, takmer čierny nápoj, čo je známkou toho, že čaga uvoľnila účinné látky do vody.
Takto pripravený výluh sceďte a môžete podávať. Chuť môžete vylepšiť pridaním citróna, ľubovoľného sladidla, zázvoru alebo škorice. Dá sa piť ako teplý, tak aj vychladený z chladničky.
Pokiaľ vám samotný odvar z čagy nechutí, môžete ju kombinovať s inými bylinami pre lepšiu chuť aj lepší zdravotný prínos.
Všeobecne sa neodporúča kombinovať čagu s bylinami, ktoré môžu mať podobné účinky, pretože by si mohli vzájomne konkurovať a vzájomne ovplyvňovať pôsobenie v tele. Patria sem napríklad:
- byliny s možnými antikoagulačnými účinkami (ginkgo biloba, cesnak),
- byliny znižujúce krvný cukor (senovka grécka, škorica),
- imunostimulačné byliny (echinacea, astragalus),
- protizápalové byliny (kadidlo, vilín/hamamel),
- byliny s vysokým obsahom antioxidantov (zelený čaj, schizandra).
Naopak, chagu môžete kombinovať s týmito bylinkami:
- hubou reishi,
- ashwagandhou,
- sladkým drievkom,
- šípkou,
- zázvorom, kurkumou,
- macou,
- harmančekom,
- ženšenom sibírskym.
Takto pripravený čaj z čagy môžete piť pravidelne, ale je dôležité sledovať, ako vaše telo na čagu reaguje a podľa potreby prispôsobovať dávkovanie čagy.
Na našom e-shope môžete vyberať z vysoko kvalitných doplnkov stravy, kde dbáme na výber dodávateľov, aby ste vy dostali najlepšiu kvalitu za slušné ceny. Pripravili sme pre vás aj samostatný článok s recenziami prípravkov s čagou, ktorý si môžete prečítať TU. Veríme, že vám uľahčí výber.
Záver
Správne užívanie čagy sibírskej vyžaduje dodržiavanie odporúčaného dávkovania a pravidelnosť. Čagu je možné užívať vo forme čaju, prášku, kapsúl alebo tinktúry, pričom denná dávka sa obvykle pohybuje medzi 500 mg až 2 g. Začnite s nižšou dávkou a sledujte, ako vaše telo reaguje. Pri akýchkoľvek zdravotných problémoch, užívaní liekov alebo počas tehotenstva a dojčenia konzultujte užívanie čagy s lekárom. Týmto spôsobom je možné maximalizovať zdravotné prínosy huby a minimalizovať prípadné riziko nežiaducich účinkov.
Autor: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie
Zdroje:
- https://www.forij.co/blogs/mushrooms/chaga-mushroom-dosage
- https://birchmoon.ca/blogs/news/how-much-chaga-should-you-drink-chaga-dosage-recommendations
- https://vidaoptimacbd.com/blogs/news/chaga-dosage
- https://www.naturesrise.com/blogs/brainfood/chaga-dosage
- https://www.healthline.com/nutrition/chaga-mushroom
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/318527
- https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chaga-tea
- https://www.earthfoodandfire.com/brewing-chaga-tea/
- https://www.realmushrooms.com/how-to-make-chaga-tea/
- https://ommushrooms.com/blogs/blog/chaga-mushroom-dosage-m2
- https://examine.com/supplements/chaga/
- https://www.annandachaga.com/pages/usage-dosage-chaga
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1474/chaga
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10728660/