Seborea – aké má príznaky a čo na ňu zaberá?

Seborea – aké má príznaky a čo na ňu zaberá?

Všimli ste si suché, začervenané a podráždené miesta na tvári alebo pokožke hlavy? Možno za tým stojí viac než len suchá koža. Seboroická dermatitída je často prehliadané ochorenie, ktoré trápi 5 % ľudí na celom svete. Ako rozpoznať, či sa týka aj vás a čo s tým môžete robiť? Dozviete sa v článku.

 

Čo je seborea?

Nazývaná aj seboreická dermatidíta, je bežný zápalový stav kože, ktorý patrí medzi druhy ekzémov. Ide o neinfekčné ochorenie, takže sa nemôže preniesť z človeka na človeka. Prejavuje sa hlavne suchými a šupinatými miestami na pokožke. Ďalšie príznaky, príčiny vzniku a možnosti liečby rozoberieme nižšie.

 

Čo ju spôsobuje? 

Hlavnou príčinou seboroickej dermatitídy je zápalová reakcia na nadbytok kvasinkových mikroorganizmov z rodu Malassezia. Tieto mikroorganizmy sa prirodzene nachádzajú na povrchu kože, ale keď sa premnožia, môžu vyvolať zápal vedúci k prejavom seborey. 

Okrem hlavného spúšťača môže k vzniku tohto ochorenia prispieť aj niekoľko genetických a environmentálnych faktorov, ako: 

  • Rodinná anamnéza iných kožných porúch napr. akné, psoriáza, rosacea
  • Zvýšená hladina androgénov mužských hormónov, napr. testosterón.
  • Zvýšená hladina kožných lipidov poukazuje na zvýšenú produkciu mazu, najmä  na tvári a pokožke hlavy.
  • Zápalová reakcia v organizme.
  • Používanie pleťových vôd na báze alkoholu vysušujú pleť, čo vedie k nadmernej tvorbe kožného mazu.

U koho sa vyskytuje častejšie?

Niektoré  zdravotné stavy môžu zvýšiť riziko vzniku seboroickej dermatitídy. Náchylnejší na ňu sú ľudia, ktorí:

  • sú vystavení dlhodobému stresu,
  • trpia chronickou únavou,
  • sú citliví na zmeny počasia (najmä v chladnejších mesiacoch),
  • majú ochorenia nervového systému (napr. Parkinsonovu chorobu),
  • trpia duševnými poruchami (napr. depresiou),
  • majú poruchy imunitného systému (napr. HIV).

V akom veku sa objavuje?

Seboroická dermatitída môže postihnúť ľudí v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa vyskytuje u dojčiat a dospelých vo veku nad 50 rokov. Ako si poradiť so seboreou u bábätiek a detí dočítate v samostatnom článku.

Podľa odborníkov postihuje 3 10 ľudí zo 100 a je častejšia u mužov ako u žien. U dospelých predstavuje chronický stav so symptómami, ktorých závažnosť sa časom mení. Pri správnej liečbe môžu na istý čas vymiznúť, no neskôr sa znovu objaviť, najmä počas zimných mesiacov alebo v stresujúcich obdobiach. 

 

Príznaky

Seboroická dermatitída má rôzne symptómy v závislosti od miesta na tele, kde sa vyskytuje. Často spôsobuje zápal, svrbenie a odlupovanie kože. Prejavy môžu byť mierne až výrazné v závislosti od závažnosti ochorenia.

Medzi najtypickejšie príznaky patria: 

  • začervenaná, suchá a podráždená pokožka,
  • svrbiace biele šupiny na pokožke hlavy,
  • blefaritída (šupinatá a začervenaná pokožka na okrajoch očných viečok),
  • šupinaté ložiská na tvári, hrudi a v kožných záhyboch,
  • mastné alebo suché šupiny na pokožke,
  • tvorba žltých chrást na postihnutých miestach,
  • zapálené folikuly vlasov a chĺpkov.

 

Kde sa najčastejšie vyskytuje? 

Prejavy seborey sa najviac objavujú na miestach, kde je veľa mazových žliaz. Patria sem:

Seborea vo vlasoch

Podľa štúdie, až v  70 % prípadov toto ochorenie postihuje pokožku hlavy, na ktorej sa tvoria suché a svrbiace ložiská. Na povrchu sa nachádzajú šupiny, ktoré sa pri poškrabaní rozpadnú” a vo vlasoch vyzerajú ako lupiny. 

Seborea na tvári

Podľa štatistík sa objavuje až u 80 % ľudí. K postihnutým miestam na tvári patria hlavne líca, nos, stred čela alebo obočie. Príznaky sú výraznejšie v T-zóne (nos, čelo), kde je zvýšená produkcia mazu.

Seborea na očných viečkach

Odborne nazývaná  blefaritída, je  zápal očných viečok, ktorý sa prejavuje ich podráždením, začervenaním a tvorbou malých šupín na mihalniciach. Tie sú podobné tým, ktoré sa tvoria na pokožke hlavy a pri poškrabaní sa rozpadnú” na  čiastočky podobné lupinám.

Seborea za ušami

Objavuje sa ako vyrážka vnútri alebo okolo uší a môže spôsobiť zápal. Často si môžete všimnúť aj suché šupiny, chrasty alebo malé trhliny v koži.

Seborea na krku

Prejavuje sa začervenanými léziami so žltkastými či bielymi šupinami, ktoré sa môžu odlupovať. Zápal je viditeľnejší v záhyboch kože, kde sa často zachytáva pot a maz, čo zhoršuje symptómy.

Seborea na hrudníku

Podľa štatistík, tento typ postihuje  27 % ľudí. Často sa vyskytuje v strede hrudníka a v blízkosti hrudnej kosti, kde sa tvoria viditeľné zápalové ložiská, ktoré vyzerajú ako začervenané škvrny s odlupujúcimi sa šupinami. Potenie a teplo prispievajú k podráždeniu a šupinateniu pokožky, čo príznaky zhoršuje.

Seborea v kožných záhyboch

Pri dlhodobej vlhkosti pokožka môže zmäknúť a začať sa rozpadať”. Tento proces odborne nazývame  macerácia a objavuje sa v kožných záhyboch, ako sú podpazušie, pupok či pod prsiami. Spôsobuje bolesť, svrbenie a riziko infekcie pri zanedbaní liečby. Ľudia so seboroickou dermatitídou sú na maceráciu náchylnejší, preto je dôležité udržiavať tieto miesta suché a čisté.


Čo ju zhoršuje?

Podľa odborníkov z Národnej Asociácie zameranej na ekzémy, môžu tieto faktory zvýšiť pravdepodobnosť vzniku seborey alebo zhoršiť existujúce príznaky.

  • Chladné počasie a suché podnebie môže vysušovať pokožku, čo vedie k zvýšenej produkcii kožného mazu a upchávaniu pórov. 
  • Emocionálny stres ovplyvňuje imunitný systém a zvyšuje zápalové procesy  v tele. 
  • Nedostatok spánku oslabuje imunitný systém a spôsobuje zvýšenie zápalových procesov v tele. 
  • Príliš horúci kúpeľ alebo sprcha horúca voda vysušuje pokožku, ktorá na to reaguje zvýšenou produkciou kožného mazu.
  • Frekvencia umývania vlasov   príliš časté umývanie môže vysušovať pokožku, čo taktiež môže vyvolať reakciu a zhoršiť príznaky.


Čo na ňu pomáha? 

K zmierneniu príznakov a progresii ochorenia môžu pomôcť:

Hygiena a hydratácia

Dostatočná hygiena a pravidelné čistenie pokožky pomáhajú predchádzať hromadeniu mazu a odumretých kožných buniek, čo môže zmierniť prejavy seboroickej dermatitídy. Používanie prírodnej kozmetiky bez dráždivých chemikálií dokáže minimalizovať podráždenie a zápal pokožky, čím sa znižuje riziko vzniku nových ložísk. Produkty s upokojujúcimi zložkami, ako je aloe vera alebo tea tree olej, pomáhajú udržiavať zdravú pokožku. 

Kvalitný spánok

Hoci nedostatok spánku priamo nespôsobuje seboroickú dermatitídu, jeho chronický nedostatok môže zhoršiť jej príznaky. Počas spánku prebiehajú regeneračné procesy, ktoré pomáhajú obnoviť štruktúru pokožky.

Zdravá a vyvážená strava

Na zmiernenie príznakov seboroickej dermatitídy je potrebné podporiť zdravie aj zvnútra. Zmena životného štýlu a stravovacích návykov môže výrazne ovplyvniť priebeh ochorenia. 

Štúdia z roku 2023 analyzujúca 267 účastníkov zistila, že ľudia, ktorí konzumovali stravu s vysokým obsahom jednoduchých cukrov (napríklad biely chlieb, ryža, cestoviny), mali vyššie riziko seboroickej dermatitídy. Naopak, u tých, ktorí jedli viac ovocia, zeleniny, a zdravých tukov, sa toto riziko znížilo. 

Do jedálnička sa oplatí zaradiť vyvážený pomer makronutrientov, ako sú zložené sacharidy (ktoré získate napríklad z celozrnných potravín), bielkoviny a tuky. Mali by ste sa zamerať hlavne na zdravé tuky, ako sú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Viac si o nich môžete prečítať v samostatnom článku


Výživové doplnky pre podporu zdravej pokožky

Vedecké štúdie, ktoré si nižšie priblížime, zistili, že niekoľko účinných látok vrátane vitamínov a minerálov môžu ovplyvniť zdravie pokožky a rozvoj či priebeh seboroickej dermatitídy.

Omega-3 mastné kyseliny

Pomáhajú udržiavať zdravú pokožku tým, že pomáhajú udržiavať jej prirodzenú bariéru vlhkosti, čím zabraňujú vysušovaniu. Výskum uvádza, že majú protizápalové účinky, ktoré zmierňujú príznaky zápalových stavov, vrátane rôznych druhov ekzémov. 

Doplnok výživy od značky Vegetology je vhodný pre všetkých, ktorý chcú mať dostatok zdravých tukov. Kombinujú v sebe dve omega-3 mastné kyseliny EPA (kyselina eikosapentaénová) a DHA (kyselina dokosahexaénová). Tento doplnok je obohatený aj o vitamín D3 a môžu ho užívať aj deti

Pre tých, ktorým prekáža typická chuť omega-3 mastných kyselín, je skvelou voľbou výživový doplnok s olejom z mikrorias od značky SinoPlaSan. Má jemnú pomarančovú príchuť a doplní potrebnú dávku omega-3 mastných kyselín. 

Vitamín D

Výskum z roku 2021 sa zaoberal porovnaním hladiny vitamínu D u pacientov so seboroickou dermatitídou, ktorá sa vyskytovala hlavne na tvári a pokožke hlavy, so zdravými jedincami. Zistilo sa, že koncentrácia vitamínu D v krvi bola o 7 % nižšia u ľudí s týmto kožným ochorením, ako u kontrolnej skupiny. Nedostatok déčka teda môže ovplyvňovať zdravie pokožky a prejavy seboroickej dermatitídy. Preto je dôležité prijímať ho v strave alebo dopĺňať prostredníctvom výživových doplnkov. 

  • V našej ponuke nájdete vitamín D od značky Vegetology. Vo forme malých tabliet sa jednoducho užíva a je vhodný aj pre deti.
  • Ak uprednostňujete skôr tekutú formu, skvelým tipom je vitamín D3 od značky Naturtreu v kvapkách. Tento doplnok výživy obsahuje odporúčanú dennú dávku déčka a je obohatený aj o vitamín K2

Zinok

Zinok je minerál, ktorý prispieva k udržaniu zdravej pokožky. Vedci zisťovali jeho vplyv na výskyt seboroickej dermatitídy. Skúmali spolu 84 pacientov a zistili, že tí, ktorí trpeli seboreou, mali o 7 % nižšiu hladinu zinku v sére ako zdraví jedinci. Zinok teda môže zlepšiť zdravie kože, ale na potvrdenie tohto účinku sú potrebné ďalšie výskumy.

V našej ponuke nájdete zinok od značky Vegmart vo vysoko vstrebateľnej forme, ktorý nezaťažuje trávenie a doplní potrebnú dennú dávku.

Pre tých, ktorí preferujú iný typ výživových doplnkov, je vhodný zinok v spreji, ktorý ponúka značka Better You. Navyše, môžu ho užívať aj deti a všetci, ktorí potrebujú doplniť príjem tohto minerálu. 

Selén

Výskumu z roku 2019 sa zúčastnilo 30 zdravých ľudí a 30 pacientov, u ktorých sa už v minulosti objavila seboroická dermatitída. Vedci sledovali súvislosť medzi koncentráciou selénu v krvi a týmto ochorením. Ľudia so seboreou pritom posledných šesť mesiacov neužívali výživové doplnky s obsahom selénu a neabsolvovali žiadnu špeciálnu liečbu. Ukázalo sa, že v porovnaní so zdravými ľuďmi, mali o 24 % nižšie hladiny selénu v krvi. 
 

Naturtreu Prírodný poklad Zeme SELÉN - vysoko koncentrované kvapky, 50 ml

Naturtreu Prírodný poklad Zeme SELÉN - vysoko koncentrované kvapky, 50 ml

V rámci našej ponuky si môžete vybrať aj prírodný selén od značky Natutreu vo forme vysoko koncentrovaných kvapiek. V jednej dávke doplníte 200 µg selénu, čo predstavuje polovicu odporúčaného denného príjmu, ktorý je u dospelých 400 µg. Jedna fľaška vydrží až na 500 dní. Produkt je vhodný pre vegetariánov aj vegánov. 

Železo

Rovnaká štúdia skúmala aj koncentráciu železa a zistila, že pacienti do seboreou mali o 10 % nižšiu hladinu tohto minerálu v krvi. Železo prispieva k správnemu prenosu kyslíka v tele a tvorbe červených krviniek. Výsledky tejto štúdie naznačili, že pacienti so seboroickou dermatitídou môžu mať nedostatok tohto minerálu, čo môže zhoršovať ich stav. Je ho preto dôležité dopĺňať výživovými doplnkami

  • Vyberať si môžete z niekoľkých alternatív, príkladom je iónové železo vo forme kvapiek, ktoré je vhodné pre celú rodinu.
  • Ak potrebujete doplniť vysokú dávku tohto minerálu, zvoľte železo v spreji od značky Better You. Nezaťažuje trávenie a má príjemnú chuť granátového jablka


Diagnostika a liečba

K lekárovi by ste mali zájsť, ak sa príznaky seboroickej dermatitídy zhoršujú alebo nezlepšujú ani po aplikácii voľnopredajných produktov (krémy, šampóny špeciálne určené pre seboreatickú pokožku). Rovnako, ak sa objavia nové alebo nezvyčajné kožné zmeny, ako sú opuchy alebo hnisanie.

Seboroická dermatitída zvyčajne nezmizne bez liečby. Typ liečby závisí od postihnutého miesta a závažnosti stavu. Hlavným cieľom je znížiť viditeľné prejavy, svrbenie a začervenanie. Liečba môže zahŕňať voľnopredajné produkty alebo  lieky na predpis, ako sú  lokálne antimykotiká, inhibítory kalcineurínu a kortikosteroidy. V mnohých prípadoch je potrebná aj dlhodobá udržiavacia liečba, aby sa predišlo opätovnému výskytu symptómov.


Dá sa vyliečiť?

Hoci sa nedá úplne vyliečiť, môžete ju dostať pod kontrolou rôznymi spôsobmi, ako sú zdravá strava bohatá na vitamíny (vitamín D), minerály (zinok, selén, železo) a omega-3 mastné kyseliny. Pomôže tiež dostatok spánku a vyhýbanie sa stresu. Dôležitá je tiež aplikácia voľnopredajných či predpísaných krémov alebo mastí, poprípade užívanie liekov, ktoré vám predpíše váš lekár.


Neliečená seborea spôsobuje ďalšie komplikácie

Neliečené ochorenie môže viesť k sekundárnej bakteriálnej alebo plesňovej infekcii. Je to spôsobené tým, že pokožka má tendenciu byť narušená alebo poškodená, čo vytvára priaznivé podmienky pre prienik patogénov do organizmu. Infekcia môže spôsobiť zmenu farby kože, citlivosť a vznik hnisavých vyrážok. U dospelých je seboroická dermatitída často chronickým stavom, ktorý si vyžaduje opakovanú liečbu na zníženie zápalu a kontrolu symptómov.


Ako jej predchádzať?

Predchádzať prejavom tohto ochorenia môžete pomocou nasledujúcich tipov: 

  • Udržiavajte pokožku čistú a suchú pravidelná hygiena a používanie prírodnej kozmetiky.
  • Používajte prírodné hydratačné krémy ideálne s upokojujúcim účinkom na pokožku, ako sú aloe vera a tea tree olej.
  • Dodržiavajte zdravú stravu konzumácia vyváženej stravy s vyváženým pomerom bielkovín, tukov a cukrov
  • Ak dostatok vitamínov a minerálov neviete prijať v strave, dopĺňajte ich kvalitnými výživovými doplnkami. 
  • Zvládajte stres praktizovanie techník na zvládanie stresu, ako je meditácia, jóga alebo hlboké dýchanie, môže byť veľmi užitočné.
  • Doprajte si dostatočný spánok pomáha podporiť regeneráciu pokožky.


Záver

Seboroická dermatitída výrazne ovplyvňuje kvalitu života. Hoci sa  jej nedá úplne zbaviť, jej prejavy je možné dostať pod kontrolu. Kľúčovými faktormi sú  hygiena, zdravá strava, používanie hydratačných prípravkov a dostatok vitamínov a minerálov na podporu zdravia zvnútra. Nezabúdajte, že možnosti zlepšenia  zdravia pokožky sú len vo vašich rukách.


Autor: Mgr. Petronela Misárová biologička

Zdroje:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551707/
  2. https://nationaleczema.org/eczema/types-of-eczema/seborrheic-dermatitis/
  3. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14403-seborrheic-dermatitis
  4. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/seborrheic-dermatitis/symptoms-causes/syc-20352710
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532846/
  6. https://www.vinmec.com/eng/article/does-seborrheic-dermatitis-on-the-face-go-away-on-its-own-en
  7. https://www.verywellhealth.com/seborrheic-dermatitis-causes-4769875
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551707/
  9. https://www.aoa.org/healthy-eyes/eye-and-vision-conditions/blepharitis?sso=y
  10. https://www.aad.org/public/diseases/a-z/seborrheic-dermatitis-symptoms
  11. https://www.magonlinelibrary.com/doi/abs/10.12968/jowc.2017.26.4.159
  12. https://sebdermatology.com/sleep-and-seborrheic-dermatitis-the-comprehensive-guide-to-better-skin-health/
  13. https://www.jidonline.org/article/S0022-202X(18)32480-1/fulltext
  14. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1155/2021/6623271
  15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7018314/
  16. https://www.iranjd.ir/article_98365_615142c981ddb94c8eafbd1e0aba90aa.pdf
  17. https://www.manhattandermatologistsnyc.com/treatment/seborrheic-dermatitis/
  18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6483543/
  19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10719884/
  20. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5404776/
  21. https://jyoungpharm.org/7854/