Keď jar konečne zaklope na dvere a príroda sa začne prebúdzať, je to ideálny čas na osvieženie vašej domácnosti. Využite toto obdobie na jarné upratovanie, ktoré bude s našimi tipmi šetrné nielen k vášmu domovu, ale aj k prírode.
Prečo vyskúšať jarné upratovanie?
Jarné upratovanie môže mať pozitívny vplyv na duševné zdravie, pretože prináša pocit kontroly a pomáha odbúrať stres. Výskumy naznačujú, že čisté a usporiadané prostredie podporuje lepšiu koncentráciu tým, že eliminuje rušivé vizuálne podnety. Navyše, keď sa počas upratovania sústredíte na jednotlivé úlohy, môžete si zlepšiť náladu a uvoľniť napätie. Okrem čistejšieho domova tak získate aj väčší vnútorný pokoj a pohodu.
5 tipov, ako na jarné upratovanie
V tejto časti článku vám predstavíme zopár jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu upratať rýchlejšie a bez zbytočnej námahy.
Vyprázdnite skrine
Jarné upratovanie je ideálnym časom na to, aby ste vytriedili svoj šatník a zbavili sa vecí, ktoré už nevyužívate. Zbavte sa oblečenia, ktoré sa vám nepáči alebo ho už dlhšie nenosíte. Tento proces vám nielen uvoľní miesto v skrini, ale aj pozitívne ovplyvní vašu pohodu a sebavedomie.
Okrem oblečenia môžete vytriediť aj hračky a ďalšie veci, ktoré už nevyužívate. Namiesto vyhadzovania skúste darovať nepotrebné kúsky na charitu alebo ich recyklovať. Týmto spôsobom nielen podporíte udržateľnosť, ale aj pomôžete tým, ktorí to potrebujú. Darovaním starých hračiek a oblečenia im dávate druhý život, čím znižujete negatívny dopad na životné prostredie.
Zvoľte stratégiu „zhora nadol”
Pri veľkom upratovaní je dôležité postupovať premyslene, aby ste si ušetrili čas a dosiahli čo najlepší výsledok. Začnite od najvyšších miest v miestnosti, ako sú stropy, svietidlá či horné časti skriniek, kde sa najviac usadzuje prach. Následne prejdite na nižšie povrchy, ako sú police, stoly a pracovné dosky.Táto stratégia upratovania je efektívna, pretože nečistoty a prach prirodzene padajú na podlahu, ktorú na záver jednoducho povysávate a umyjete. Tento systém vám pomôže vyhnúť sa opakovanému čisteniu tých istých miest, vďaka čomu bude celý proces upratovania rýchlejší a efektívnejší. Môžete si ju osvojiť aj počas bežného upratovania a uvidíte, koľko času a námahy vám to ušetrí.
Dbajte na hygienicky čistú kúpeľňu
Štúdia odhalila prítomnosť až 340 rôznych baktérií na 30 predmetoch v domácnosti. Kúpeľňa patrí medzi najviac kontaminované miestnosti v domácnosti a vyžaduje si osobitnú starostlivosť, keďže miesta ako záchodová misa, umývadlo či sprchový kút sú ideálnymi prostrediami na šírenie baktérií. Pravidelná a dôkladná dezinfekcia týchto povrchov je teda kľúčová na minimalizovanie rizika infekcií a šírenia patogénov v domácnosti a pomôcť vám k nej môžu tieto triky:
Použite správny čistiaci prostriedok
Na dezinfekciu si vyberte vhodný čistiaci prostriedok proti vodnému kameňu, ktorý odstráni aj odolné usadeniny. Má gélovú formu, vďaka ktorej si poradí so špinou aj na ťažko dostupných miestach a je obohatený aj o citrónovú silicu v BIO kvalite, ktorá prevonia vašu kúpeľňu.

Sonett Prírodný ekologický dezinfekčný čistiaci prostriedok, 100 ml
Dôkladne vyčistite toaletu
Biofilm je vrstva mikroorganizmov, ktorá sa rýchlo vytvára na povrchu záchodovej misy a obsahuje baktérie. Preto je dôležité ju čistiť dezinfekčným prostriedkom aspoň raz za týždeň. Nezabudnite nechať dezinfekčný prostriedok pôsobiť aj na povrchu aspoň 10 minút.
TIP: Aby ste predišli šíreniu baktérií, vždy splachujte záchod s uzavretým vekom. Odborníci upozorňujú, že na približne 6,45 cm²povrchu záchodovej misy môže obsahovať až 3,2 milióna mikróbov, ktoré sa môžu pri spláchnutí rozptýliť po kúpeľni.
Vyhnite sa používaniu špongií, ktoré môžu šíriť baktérie
Používajte jednorázové špongie alebo staré uteráky, ktoré po použití môžete jednoducho vyprať alebo zlikvidovať.
Dodržiavajte osobnú hygienu
Po použití kúpeľne si vždy umyte ruky, aby ste zabránili šíreniu baktérií a mikróbov.
Recyklujte a upratujte bez odpadu
Čo tak skúsiť tento rok jarné upratovanie bez odpadu? Filozofia zero waste je šetrná k prírode, pomáha znižovať množstvo odpadu a zároveň vám pomôže ušetriť. Namiesto neustáleho kupovania nových čistiacich prostriedkov využite to, čo už máte doma – môžete recyklovať staré uteráky, oblečenie a ďalšie veci, ktoré uľahčia upratovanie.
Prečo skúsiť zero waste upratovanie?
- Ušetríte peniaze – nebudete musieť pravidelne kupovať nové čistiace prostriedky a utierky.
- Šetríte prírodu – menej odpadu znamená menšia záťaž na životné prostredie.
- Podporujete udržateľnosť – recyklovaním a znovu použitím vecí znižujete dopyt po nových produktoch.
- Poriadok vydrží dlhšie – menej vecí v domácnosti znamená menej neporiadku.
- Pomôžete iným – darovaním nepotrebných vecí poskytnete pomoc tým, ktorí ich plnohodnotne využijú a predĺžite ich životnosť.
Ako na to? Tu je niekoľko praktických tipov ako uplatniť zero waste upratovanie počas jari:
- Staré oblečenie premeňte na handry – Rozstrihajte staré tričká a použite ich ako utierky na prach. Využite ich na umývanie stien, podlahových líšt, alebo kien. Bavlnené staré oblečenie je najvhodnejšie pretože je jemné a účinné.
- Stará zubná kefka vyčistí ťažko dostupné miesta – použite starú zubnú kefku na čistenie ťažko dostupných miest, ako sú medzery medzi obkladačkami, dvierka skríň alebo podlahové lišty.
- Na stropy a rohy stačí metla – uviažte staré tričko na metlu a nastriekajte naň čistiaci prostriedok. Takto môžete jednoducho dostať prach a pavučiny z vysokých miest, ako sú stropy alebo lustre.
- Na čistenie žalúzií použite starú zimnú rukavicu – pomocou nej prstami jemne zotrite prach z ťažko dostupných miest medzi lamelami. Najlepšie funguje rukavica z bavlny.
Dá sa to aj prírodne
Pri (nielen) jarnom upratovaní sa nezaobídete bez účinných čistiacich prostriedkov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa prachu a nečistôt. Okrem bežných môžete zvážiť aj ekologickejšie alternatívy, ktoré sú šetrnejšie k vášmu zdraviu a životnému prostrediu. Tieto prírodné čistiace prostriedky neobsahujú dráždivé látky, ktoré môžu byť problémom pre alergikov alebo ľudí citlivých na bežné chemikálie. Prírodné produkty zároveň udržiavajú čistý vzduch v domácnosti a mnohé sú plniteľné, čím pomáhajú znižovať odpad a podporujú udržateľnosť.

Tierra Verde Univerzálny čistič povrchov s prírodným saponátom, 1 l

Sonett Ekologický čistiaci prostriedok do domácnosti s Pomarančovým olejom, koncentrát 500 ml
Vybrať si môžete zo širokej ponuky prírodných čistiacich prostriedkov, ktoré sú šetrné k domácnosti aj k planéte.
Domáce recepty na prírodné čistiace prostriedky
Okrem toho môžete vyskúšať aj domáce čistiace prostriedky, ktoré si vyrobíte jednoducho a len z pár ingrediencií, ktoré máte bežne doma.
Čistič na vodný kameň a mastnotu
Zmiešajte niekoľko kvapiek saponátu na riad s lyžičkami sódy bikarbóny. Tento jednoduchý prírodný čistič účinne odstráni vodný kameň, pripálené zvyšky na hrncoch a panviciach a zároveň pomôže vyčistiť nerezový drez. Rovnako účinný je ekologický čistiaci prostriedok so sódou bikarbónou, ktorý je vhodný predovšetkým na kuchynské povrchy.
WC čistič
Na vyčistenie záchodovej misy zmiešajte niekoľko kvapiek saponátu na riad so sódou bikarbónou. Pre príjemnú vôňu môžete pridať pár kvapiek esenciálnych olejov, ako je eukalyptus alebo mäta. Ak chcete odstrániť vodný kameň v kúpeľni alebo na toalete, zmiešajte 2 lyžice kyseliny citrónovej s 1 šálkou vody. Aplikujte na znečistené miesta, nechajte pôsobiť 15 – 20 minút a potom dôkladne opláchnite.
Čistenie textílií
Ak chcete vyčistiť škvrny na vankúšoch alebo kobercoch, naneste na miesto niekoľko kvapiek čistiaceho prostriedku (napríklad saponátu na riad alebo prírodného čističa). Potom posypte škvrnu sódou bikarbónou. Miesto jemne pretrite starou zubnou kefkou a po zaschnutí sódy bikarbóny dôkladne vysajte, aby ste odstránili všetky zvyšky.
Predtým nezabudnite urobiť test, aby ste sa uistili, že látka nezmení farbu. Naneste trochu čistiaceho prostriedku na nenápadné miesto, napríklad na roh. Ak sa farba nezmení, môžete pokračovať v čistení škvrny.
Záver
Jarné upratovanie vám pomôže upratať nielen váš domov, ale aj myseľ. Ak sa naň v blízkej dobe chystáte, vďaka týmto praktickým tipom bude rýchlejšie a efektívnejšie. Okrem bežných čistiacich prostriedkov môžete vyskúšať aj ekologické alternatívy alebo si doma vyrobiť prírodné čističe. Takto si môžete užiť čistý a voňavý domov bez chemikálií a zároveň prispieť k ochrane životného prostredia.
Autor: Mgr. Petronela Misárová – biologička
Zdroje:
- https://azupcriversitestorage01.blob.core.windows.net/storage-account-container/resources/doc_a/MicrobialHotspotsandDiversityonCommonHouseholdSurfaces.pdf
- https://www.news-medical.net/health/Investigating-the-Link-between-Cleaning-and-Mental-Health.aspx
- https://www.sciencedirect.com/topics/materials-science/biofilms
- https://www.webmd.com/parenting/features/bathroom-germs
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666916121000013