Kŕče v nohách sú počas tehotenstva častým problémom, ktorý trápi mnoho budúcich mamičiek. Môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ktoré ovplyvňujú ich výskyt a intenzitu. Nemusíte sa však obávať. V článku sa dozviete, ako tieto nepríjemné stavy zmierniť.
Príčiny vzniku svalových kŕčov
Kŕče najčastejšie postihujú nohy, lýtka, zadnú alebo prednú časť stehien, ruky alebo brucho. Ide o nedobrovoľnú kontrakciu (stiahnutie) svalu, ktorá sa náhle objaví a vedie k lokálnej bolesti. Môžu trvať niekoľko sekúnd až minút.
Ku kontrakcii svalov dochádza na základe nervového impulzu. Ten je vyslaný do mozgu prostredníctvom neurotransmiterov. Po jeho spracovaní potom mozog vyšle do svalu spätnú väzbu, čím dôjde buď k jeho stiahnutiu alebo uvoľneniu. Ak však dochádza k nadmernému prenášaniu nervových impulzov, môže dôjsť k poruche prenosu informácií a správnej funkcie svalov. Dôsledkom toho sú svalové kŕče.
Ďalšími príčinami môžu byť nerovnováha elektrolytov (sodík, draslík, vápnik, horčík, fosfor a chlorid), preťaženie alebo namáhanie svalu, nedostatočné prekrvenie, dehydratácia či nesprávna poloha tela.
Kŕče v nohách
Kŕče v nohách vo všeobecnosti postihujú stehno, lýtko alebo chodidlo. Rozlišujeme tzv. primárne kŕče, ktorých príčina je idiopatická (neznáma). V iných prípadoch môže byť príčina identifikovaná a ide o tzv. sekundárne kŕče v nohách. Môžu postihnúť zadnú časť lýtka alebo zadnú aj prednú časť stehna.
Primárne tzv. idiopatické svalové kŕče
Idiopatické kŕče môžu byť spôsobené abnormálnou aktivitou svalov počas spánku, nadmerným namáhaním svalov (napríklad počas cvičenia) alebo náhlym obmedzením prívodu krvi do svalov.
Sekundárne svalové kŕče
Ide o kŕče, u ktorých je možné pomenovať príčinu vzniku. Najčastejšie ich spôsobujú:
- Tehotenstvo – váha zaťažuje svaly nôh, ktoré sú náchylnejšie na vznik kŕčov.
- Nadmerná fyzická aktivita – kŕče v nohách sa často vyskytujú pri odpočinku po cvičení.
- Neurologické poruchy – ochorenie motorických neurónov alebo periférna neuropatia (porucha nervov mimo centrálneho nervového systému).
- Ochorenie pečene – pri nedostatočnosti pečene sa môžu toxíny hromadiť v krvi.
- Tetanus – vysoké hladiny toxických látok ako olovo alebo ortuť môžu spôsobiť kŕče.
- Dehydratácia – málo vody v tele môže viesť k poklesu hladiny solí, čo vyvolá kŕče.
Príčiny kŕčov v nohách v tehotenstve
Svalové kŕče v nohách sú bežným problémom a vyskytujú sa hlavne v druhom a treťom trimestri. Často sa objavujú v noci a spôsobuje ich zvýšená záťaž, zmeny v hladinách minerálov, ako sú vápnik a horčík, alebo nedostatočné prekrvenie dolných končatín. Ak sú kŕče časté alebo veľmi bolestivé, je to potrebné konzultovať s lekárom.
Křče v lýtkach môžu byť problémom počas celých deviatich mesiacov. Podľa odborníkov v prvom trimestri trápia 26,7 % žien. Ich počet s nástupom druhého trimestra narastá a objavujú sa u 47,8 % tehotných. V treťom trimestri trápia kŕče v nohách až 64,6 % budúcich mamičiek. Častejšie vás môžu postihnúť počas noci, kvôli čomu patria k príčinám nespavosti počas tehotenstva.
Medzi najčastejšie príčiny patria:
Zmeny v krvnom obehu
Počas tehotenstva dochádza v obehovom systéme k zmenám, ktoré ovplyvňujú prietok krvi. Zahŕňajú zvýšený objem krvi, spomalenie krvného obehu a zvýšenie srdcovej frekvencie o 10 % (to predstavuje 7 – 8-krát viac úderov za minútu) v 40. týždni. Jedným z faktorov, ktorý ovplyvňuje prietok krvi v tele je rastúca maternica. V polohe na chrbte maternica tlačí na dolnú dutú žilu, čo má za následok zmeny v krvnom obehu. V niektorých prípadoch tak dochádza k zníženiu prekrvenia dolných končatín, čo môže viesť k vzniku kŕčov nôh.
Dehydratácia
Kŕče v nohách počas tehotenstva sú bežným prejavom dehydratácie. Voda udržiava organizmus hydratovaný, čo je prospešné pre transport kyslíka zo srdca do okolitých orgánov a svalov. Dostatok tekutín tiež napomáha relaxácii svalov, takže pri dehydratácii dochádza k ich podráždeniu, ktoré spôsobuje nepríjemnú bolesť.
Nárast hmotnosti
Priberanie je síce neodmysliteľnou súčasťou tehotenstva, no zvýšenie hmotnosti môže zároveň viesť k vzniku svalových kŕčov v nohách. Doposiaľ nie je presne popísaný mechanizmus vzniku kŕčov v dôsledku rastúcej hmotnosti. Predpokladá sa však, že dieťa v maternici vyvíja tlak na periférne nervy a krvné cievy vedúce do dolných končatín. V dôsledku toho môže dôjsť k obmedzeniu prietoku krvi, ktorý spôsobuje kŕče.
Únava
Tehotenstvo pre ženské telo predstavuje zvýšenú fyzickú záťaž, kvôli čomu môže byť vznik kŕčov v nohách úzko spojený s únavou. Svalová únava vzniká pri nadmernom zaťažení svalov, ktoré v tehotenstve spôsobuje rastúca váha. Unavené nohy sú náchylnejšie na kŕče, najmä v noci, keď sa telo pokúša o regeneráciu. Okrem toho, únava môže viesť k nedostatku energie potrebnej na uvoľnenie svalov po kontrakcii, čím sa zvyšuje riziko vzniku kŕčov.
Mnoho budúcich mamičiek má problémy so spánkom alebo trpí nespavosťou. Nedostatok kvalitného spánku však môže prispieť k vzniku kŕčov v nohách. Únava tiež vplýva na nerovnováhu elektrolytov, ako sú vápnik, horčík a draslík, ktoré sú kľúčové pre správnu funkciu svalov.
Nerovnováha elektrolytov
Jednou z príčin môže byť nerovnováha medzi príjmom a výdajom sérových elektrolytov. Elektrolyty sú minerály, ktoré sa nachádzajú v telových tekutinách, ako sú moč alebo pot. Keď sa tieto minerály rozpustia v telovej tekutine, tvoria kladné alebo záporné ióny, ktoré sú dôležitou súčasťou metabolických procesov. Nedostatočný príjem minerálov, akými sú horčík, vápnik a draslík, môže prispieť k vzniku kŕčov v nohách počas tehotenstva. Tieto minerály sú dôležité pre reguláciu svalových kontrakcií.
Vápnik
Vápnik je nevyhnutný pre udržanie správnej funkcie svalov a nervov. Podieľa sa na regulácii kontrakcie svalových buniek. Vo svaloch sa viaže na bielkoviny troponín C a myozín. Týmto procesom sa mení tvar proteínov a vzniká kontrakcia. Nedostatok vápnika v organizme môže spôsobiť, že po kontrakcii (stiahnutí) svalov nedôjde k úplnej relaxácii, čo vedie k vzniku kŕčov v nohách.
Horčík
Aj horčík zohráva úlohu pri regulácii svalových kontrakcií. V organizme horčík pôsobí ako antagonista vápnika. Znamená to, že ruší funkciu vápnika, resp. jeho vstrebávanie. Tým pomáha udržiavať rovnováhu medzi vápnikom a svalovou relaxáciou. Nízky obsah horčíkaspôsobuje zvýšenú stimuláciu svalov a ich zníženú schopnosť relaxácie, čo vedie k svalovým kŕčom.
Draslík
Draslík pôsobí ako neurotransmiter (chemická látka, ktorá prenáša informácie) a zabezpečuje transport nervových impulzov medzi svalmi a nervovým systémom. Ak je hladina draslíka nízka, komunikácia medzi sústavami sa preruší, čo môže spôsobiť prudkú kontrakciu, ktorú môžete pociťovať ako kŕče.
V tehotenstve sa zvyšujú potreby na dostatočný príjem týchto minerálov, pretože ich telo potrebuje pre rast a vývoj plodu. Nízke hladiny horčíka, draslíka a vápnika môžu viesť k nerovnováhe, ktorá ovplyvňuje funkcie svalov a zvyšuje riziko vzniku kŕčov počas tehotenstva.
Čo môže zmierniť kŕče v nohách v tehotenstve?
K zmierneniu výskytu kŕčov v nohách môžu pomôcť tieto tipy:
Strečing pred spaním
Strečing predstavuje cielené naťahovanie jednotlivých svalov a môže pomôcť aj pri kŕčoch v nohách počas tehotenstva. Ako na to?
- Postavte sa od steny na dĺžku paží.
- Ruky položte pred seba a pravú nohu posuňte za ľavú.
- Ľavú nohu posuňte dopredu a pomaly ohnite v kolene, pričom koleno a pätu pravej nohy držte na podlahe.
- V tejto polohe vydrže 30 sekúnd.
- Chrbát majte vystretý a boky vpredu
- Nohy vystriedajte a postup zopakujte.
Ak vám to situácia dovoľuje, zaraďte strečing pred spaním niekoľkokrát do týždňa. Zlepší prekrvenie končatín a podporí kontrakciu svalov, čo môže znížiť výskyt kŕčov počas noci.
Pravidelná fyzická aktivita
Pohyb môže zmierniť výskyt kŕčov v nohách a zlepšiť krvný obeh. Dobrým tipom je napríklad spomínaný strečing, chôdza alebo prenatálna jóga. Podľa štúdie z roku 2023 môže prenatálna jóga zmierniť negatívne pocity a obavy súvisiace s tehotenstvom. Výskum analyzoval 70 budúcich mamičiek, ktoré počas 4 týždňov zaradili do svojej rutiny prenatálnu jógu po dobu 60 minút denne. Ukázalo sa zlepšenie respiračných, tráviacich a duševných symptómov u tehotných žien, takže určite stojí za vyskúšanie.
Pitný režim
O tom, že je hydratácia priamo spojená so vznikom kŕčov v lýtkach v tehotenstve, sme už písali v článku vyššie. Ak ich chcete zmierniť, denne by ste si mali dopriať aspoň 1,5 – 2 litre tekutín. Pitný režim by mal obsahovať pitnú vodu, prípadne balenú stolovú alebo dojčenskú vodu. Občas si ho môžete spestriť ovocnými džúsmi alebo limonádami, no vyhnite sa tým s pridaným cukrom.
Zdravá a vyvážená strava
Doprajte si nutrične vyváženú stravu bohatú na makroživiny (bielkoviny, tuky, sacharidy) a mikroživiny (vitamíny a minerály). Vhodné je do stravy zaradiť potraviny s obsahom horčíka (napr. avokádo, špenát, tekvicové semienka), vápnika (napr. jogurty, tofu, mandle) a draslíka (napr. červená repa, zemiaky, fazuľa). Naopak, vyhnite sa mastným a koreneným jedlám, spracovaným potravinám a vysokému príjmu soli a cukrov. Odporúča sa obmedziť príjem kofeínu na maximálne 200 mg denne, čo predstavuje maximálne dve šálky espressa.
Prenatálne vitamíny
Ak dostatok dôležitých minerálov nedokážete prijať len v strave, je potrebné ich doplniť výživovými doplnkami. Prenatálne vitamíny obsahujú odporúčané dávky niekoľkých esenciálnych vitamínov a minerálov, vrátane horčíka, vápnika a draslíka.
Teplá sprcha alebo kúpeľ
Teplá sprcha alebo kúpeľ má upokojujúci účinok na celé telo, ale môžu byť prospešné aj pre zmiernenie svalových kŕčov. Teplá voda pôsobí ako prirodzený svalový relaxant, podporuje relaxáciu svalov a zlepšuje prekrvenie končatín, čo pomáha zmierniť vznik kŕčov v nohách.
Masáž nôh
Masírovanie nôh môže pomôcť zlepšiť prekrvenie a zmierniť napätie a únavu svalov. Masáž uvoľní svaly a navodí príjemný pocit relaxácie. Je však dôležité používať jemné techniky, aby ste sa vyhli nadmernému tlaku na citlivé oblasti. Môžete použiť masážne oleje alebo krémy, aby zvýšili komfort a účinnosť masáže.
Prvá pomoc pri kŕčoch v nohách počas tehotenstva
- Opatrne prepnite bolestivý sval tak, že špičku natiahnete smerom od tela a pätu ťaháte smerom k telu.
- Palce na nohách tlačte k chodidlu.
- Sval jemne premasírujte.
- Aplikujte teplý suchý obklad.
- Keď kŕč čiastočne ustúpi, nohu si podložte vankúšom.
- Sval môžete pomaly uvoľniť ľahkou chôdzou.
Vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú uvoľniť svaly
Niektoré vitamíny a minerály môžu pomôcť zmierniť výskyt kŕčov v nohách počas tehotenstva, pretože podporujú správnu funkciu svalov, nervov a elektrolytov v tele.
Magnézium
Horčík prispieva k správnej funkcii svalov a nervov, pomáha predchádzať svalovým kŕčom a podporuje zdravý vývoj plodu. Štúdia z roku 2015 skúmala terapeutickú účinnosť perorálneho magnézia u tehotných žien. Zúčastnilo sa jej 86 žien v 14 – 34. týždni tehotenstva, u ktorých sa vyskytovali kŕče v nohách vo frekvencii minimálne dvakrát týždenne. Celý výskum trval 4 týždne, počas ktorých im bolo podávaných 300 mg chelátu bisglycinátu horečnatého. Ide o organickú formu horčíka, ktorá má najlepšiu vstrebateľnosť, biologickú dostupnosť a je šetrný k tráviacemu traktu. Frekvencia svalových kŕčov nôh bola zaznamenaná pred a po ukončení štúdie.
Zistilo sa, že suplementácia horčíkom pomohla znížiť intenzitu kŕčov nôh o 50 %, pričom došlo aj k zníženiu ich frekvencie. Tieto výsledky poukazujú na to, že doplnky s obsahom magnézia môžu pomôcť zmierniť intenzitu kŕčov v nohách počas tehotenstva. Odporúčaná denná dávka horčíka pre tehotné ženy predstavuje 350 – 400 mg.
Vápnik
Vápnik podporuje správnu kontrakciu a relaxáciu svalov. Starší výskum realizovaný v roku 2011 kontrolovaný placebom, skúmal vplyv suplementácie vápnikom na intenzitu výskyt v nohách u 60 tehotných žien v treťom trimestri. Vedci sa zamerali na pozorovanie počtu a intenzity svalových kŕčov po dobu štyroch týždňov. Výsledkom bolo zníženie ich počtu, avšak intenzita bolesti sa výrazne nezmenila. Napriek tomu sa predpokladá, že dostatočný príjem vápnika môže počas tehotenstva pomôcť znížiť počet kŕčov v nohách.
Odborníci odporúčajú prijať denne 1200 mg vápnika. Najlepšie je ho získať zo stravy. K zdrojom vápnika patria orechy, brokolica, figy alebo tofu. Ak nedokážete prijať dostatočné množstvo vápnika len v strave, je ho dôležité doplniť výživovými doplnkami.
Vitamín B
Vitamíny skupiny B ovplyvňujú správnu funkciu nervov a svalov. Vedci skúmali účinok vitamínov B na svalové kŕče u tehotných žien. Z 84 budúcich mamičiek jedna skupina užívala kombináciu vitamínu B1 (tiamín) v dávke 100 mg a vitamínu B6 (pyridoxín) v množstve 40 mg. Vitamíny užívali jedenkrát denne po dobu štyroch týždňov. Výsledkom bol 7,5-krát nižší výskyt kŕčov. Autori dospeli k záveru, že suplementácia vitamínmi skupiny B môže byť účinná pri zlepšovaní stavu v dôsledku svalových kŕčov počas tehotenstva.
Odporúčaná denné dávka vitamínu B1 je 1,4 mg denne a u vitamínu B6 je to 1,9 mg. Celý komplex vitamínov skupiny B nájdete aj v prenatálnych vitamínoch. Vo všeobecnosti však platí, že vstrebateľnosť vitamínov skupiny B z doplnkov je nižšia, a preto ich nájdete vo vyššom percente referenčnej výživovej hodnoty (RVH). Je to kvôli tomu, aby sa zabezpečil dostatočný príjem vitamínov aj napriek nižšej vstrebateľnosti. Výnimkou sú napríklad lipozomálne vitamíny, ktoré špeciálnou technológiou zvyšujú vstrebateľnosť účinných látok.
Záver
Kŕče v nohách v tehotenstve sú síce nepríjemným problémom, ale majú riešenie. Dodržiavaním správnych návykov, ako je pravidelný pohyb, vyvážená strava a dostatok dôležitých vitamínov či minerálov môžete znížiť ich výskyt a zlepšiť komfort počas tehotenstva.
Autor: Mgr. Petronela Misárová -– biologička
Zdroje:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25642349/
- https://www.pregnancybirthbaby.org.au/leg-cramps-during-pregnancy
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/leg-cramps-during-pregnancy/faq-20057766
- https://unmhealth.org/stories/2021/06/leg-cramps-during-pregnancy.html
- https://www2.hse.ie/conditions/leg-cramps-pregnancy/
- https://www.webmd.com/baby/leg-cramps
- https://ogcg.com.au/leg-cramps-in-pregnancy/
- https://www.thebump.com/a/leg-cramps-during-pregnancy
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8094374/
- https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/muscle-cramps-during-pregnancy/
- https://www.healthline.com/health/pregnancy/leg-cramps-pregnancy#home-remedies
- https://www.toplinemd.com/trogolo-obstetrics-and-gynecology/leg-cramps-during-pregnancy-what-should-you-do/
- https://naturemed.org/natural-remedies-for-leg-cramps-in-pregnancy/
- https://karger.com/cmr/article/30/3/195/836078/The-Effect-of-Prenatal-Yoga-on-Pregnancy-Related
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0266613809000096?via%3Dihub
- https://www.vinmec.com/eng/article/how-to-treat-and-prevent-cramps-during-pregnancy-en
- https://www.nct.org.uk/pregnancy/worries-and-discomforts/common-discomforts/leg-cramps-during-pregnancy-how-avoid-them
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/muscle-spasms-muscle-cramps
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499895/
- https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases--conditions/muscle-cramps
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/muscle-cramp/symptoms-causes/syc-20350820
- https://link.springer.com/article/10.1007/s40279-019-01162-1
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK376/
- https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/muscle-cramp
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32459412/
- https://lieky24.sk/magazin/svaly/co-sposobuje-svalove-krce-a-ako-sa-proti-tomu-branit?srsltid=AfmBOoo91OW6385z4eIfEWgq5J4SUt-gcxzPYlH76IM-GhZzo9OcsOJZ
- https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/muscle-bone-and-joints/conditions/leg-cramps/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5868937/
- https://www.uptodate.com/contents/maternal-adaptations-to-pregnancy-cardiovascular-and-hemodynamic-changes
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8094374/
- https://www.omargailani.com.au/blog/can-magnesium-reduce-cramps-during-pregnancy-12217/
- https://www.healthline.com/nutrition/what-does-magnesium-do#other-benefits
- https://www.healthline.com/health/pregnancy/where-not-to-massage-a-pregnant-woman
- https://www.nivea.sk/tipy-rady/starostlivost-o-babatko/local/sk/krce-v-tehotenstve
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14170-leg-cramps
- https://www.brainpedia.sk/bisglycinat-horecnaty-1231
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6860204/
- https://www.osteoporosis.foundation/educational-hub/topic/calcium/calcium-recommendations
- https://journals.lww.com/obstetricanesthesia/citation/2007/12000/vitamin_b_supplementation_for_leg_cramps_during.78.aspx
- https://www.obstetricgynecoljournal.com/articles/cjog-aid1137.php
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5668469/
- https://www.dovepress.com/prevalence-and-predictors-of-leg-cramps-in-the-third-trimester-of-preg-peer-reviewed-fulltext-article-IJWH#cit0006
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9785327/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2907778/
- https://journals.lww.com/orthopaedicnursing/abstract/1994/09000/electrolytes_and_their_relationship_to_normal_and.8.aspx