Metabolický syndróm je jedným z najobávanejších zdravotných problémov súčasnosti. Čo ho spôsobuje a ako zistiť, či ohrozuje aj vás? Je možné dostať ho pod kontrolu? Dočítate sa v článku.
Čo je metabolický syndróm?
Metabolický syndróm označuje skupinu viacerých ochorení, ktoré sa súčasne vyskytujú v organizme. Patrí sem obezita, vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cukru v krvi a abnormálne hodnoty cholesterolu. Prítomnosť týchto faktorov zvyšuje riziko poškodenia niekoľkých orgánov a vedie k vážnym zdravotným komplikáciám.
Toto ochorenie sa v minulosti označovalo ako syndróm X a pôvodne znamenalo kombináciu viacerých rizikových faktorov, ktorých príčiny neboli úplne známe. Tento znak zdôrazňoval tajomnosť vzájomného prepojenia týchto problémov.
Endokrinológ a profesor na Standfordskej lekárskej fakulte Gerald Reaven v roku 1988 zistil spojenie medzi inzulínovou rezistenciou a inými metabolickými poruchami, ktoré sa vyskytujú súčasne a nazval ich syndróm X. Za tento objav získal medzinárodné uznanie.
Čo ho spôsobuje?
Medzi jeho najčastejšie príčiny patria:
Obezita
Ide o chronické ochorenie charakterizované nadmerným hromadením telesného tuku a podľa najnovšej štatistiky postihuje viac ako 1 miliardu ľudí na celom svete. Ide o 650 tisíc dospelých, 340 tisíc mladých ľudí a čo je alarmujúce, až 39 tisíc detí.
Meranie obezity sa vykonáva prostredníctvom hodnoty BMI (index telesnej hmotnosti), ktorý vypočítame ako pomer váhy a výšky.
BMI = m/h² (m = telesná hmotnosť v kilogramoch, h = telesná výška v metroch).
Pri výpočte získate hodnotu, vďaka ktorej sa dá zistiť či máte normálnu alebo nadmernú hmotnosť.
Hodnota BMI:
- menej ako 18,5 – podváha,
- 18,5 – 24,9 – optimálna váha,
- 25 – 29,9 – nadváha,
- 30 – 34,9 – obezita 1. stupňa,
- 35 – 39,9 – obezita 2. stupňa,
- nad 40 – obezita 3. stupňa.
Pri metabolickom syndróme je najväčším problémom abdominálny tuk v oblasti brucha. Tento tuk produkuje cytokíny (malé signálne molekuly, ktoré pomáhajú bunkám imunitného systému medzi sebou komunikovať a spoločne bojovať proti infekciám alebo zápalom) a adipokíny (proteíny tvorené tukovými bunkami), ktorých nerovnováha môže narúšať metabolické procesy, spôsobiť zápal a prispievať k zhoršenej regulácii hladiny cukru v krvi. Toto spôsobuje rozvoj a zhoršenie ďalších zdravotných problémov.
Vysoký krvný tlak
Je charakterizovaný ako tlak krvi na steny ciev pri prúdení cez obehový systém. Ak je táto sila väčšia, spôsobuje poškodenie ciev a neskôr orgánov. Môže byť tiež dôsledkom zníženej produkcie vazodilatátorov (látky, ktoré uvoľňujú a rozširujú cievy, čím zlepšujú prietok krvi), ako je napríklad endotelín-1, ktorý pomáha regulovať prietok krvi. To zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb a iných vážnych zdravotných problémov.
Hodnoty:
- 120/80 mm/Hg* – normálna hodnota,
- menej ako 90/60 mm/Hg – nízky krvný tlak (hypotenzia),
- viac ako 140/90 mm/Hg – vysoký krvný tlak (hypertenzia).
*mm/Hg – milimetre ortuťové, jednotka merania krvného tlaku, ktorá vyjadruje, o koľko milimetrov stúpne stĺpec ortuti pod vplyvom pôsobiaceho tlaku. Napríklad, ak je tlak 120 mm/Hg, znamená to, že tento tlak by vytlačil stĺpec ortuti do výšky 120 milimetrov.
Inzulínová rezistencia
Ide o stav, ktorý má kľúčovú úlohu vo vývoji a progresii metabolických ochorení. Vzniká, keď pankreatické beta bunky strácajú schopnosť efektívne reagovať na inzulín, čo vedie k zvýšeniu hladiny cukru v krvi. Dochádza tiež k nárastu koncentrácie tohto hormónu, čo môže z dlhodobého hľadiska viesť k zhoršeniu regulácie lipidov (tukov) a zápalom, čím sa zvyšuje riziko aterosklerózy (ochorenie tepien, pri ktorom sa v nich ukladajú tukové látky).
Diabetes mellitus 2. typu
Ak sa inzulínová rezistencia zhoršuje, hladiny glukózy v krvi stúpajú, čo môže nakoniec spôsobiť vznik cukrovky 2. typu, ktorá je jedným z hlavných rizikových faktorov metabolického syndrómu.
Nízka hladina HDL (dobrého) cholesterolu
Cholesterol má dva typy:
- LDL (Low Density Lipoprotein) – je lipoproteín s nízkou hustotou, označuje sa ako „zlý” a prispieva k hromadeniu tuku v cievach,
- HDL (High Density Lipoprotein) – je lipoproteín s vysokou hustotou, nazývaný aj „dobrý”, pomáha odstraňovať nadbytočné tukové látky z tepien a transportuje ich späť do pečene na vylúčenie z tela.
Z toho vyplýva, že v zdravom organizme by mala byť prevaha HDL cholesterolu, ktorý je dôležitý pre udržanie zdravia. Ak je jeho hladina nízka, telo má menšiu schopnosť odstraňovať prebytočný cholesterol z ciev, čo zvyšuje riziko cievnych komplikácií. Jeho normálna hodnota by mala byť 60 mg/dl (1,6 mmol/l). Za nízku sa považuje hladina HDL cholesterolu pod 40 mg/dl (1,0 mmol/l) u mužov a pod 50 mg/dl (1,3 mmol/l) u žien.
Nárast hladiny triglyceridov
Toto ochorenie sa nazýva hypertriglyceridémia a nastáva, keď sa v krvi nachádza vysoké množstvo triglyceridov. Sú to tuky, ktoré telo používa na ukladanie energie. Ak je ich hladina zvýšená, môžu zvyšovať riziko kardiovaskulárnych chorôb, vrátane problémov s cievami alebo so srdcom.
Aké hodnoty sú v norme?
- pod 100 mg/dl – ideálna hladina u dospelých,
- 150 – 199 mg/dl – hraničná hodnota,
- 200 – 499 mg/dl – vysoká koncentrácia triglyceridov.
Ako často sa vyskytuje metabolický syndróm?
Podľa štatistík toto ochorenie celosvetovo postihuje 20 – 30 % dospelej populácie. Vysoký výskyt je pozorovaný aj u detí. Výskum zistil, že v roku 2020 sa vyskytoval u 3 % detí vo veku 6 – 12 rokov a u 5 % tínedžerov vo veku 13 – 18 rokov.
Odborníci sa domnievajú, že súvisí so zvýšenou hmotnosťou. Súbor 85 štúdií zistil, že sa objavuje u 11,9 % detí s nadváhou a u 29,2 % detí s obezitou. Potešujúce nie sú ani čísla u nás. Staršia štúdia potvrdzuje, že metabolický syndróm postihuje 30,2 % mužov a 26,6 % žien na Slovensku. Pritom v 48,3 % prípadov mužského pohlavia a až v 53,9 % prípadov u ženského pohlavia súvisí s abdominálnou obezitou.
Pre porovnanie, v Českej republike ním trpí 32,5 % mužov a 29,9 % žien a jeho výskyt u oboch pohlaví narastá s pribúdajúcim vekom a hmotnosťou. Rovnako k nemu môžu prispieť aj faktory životného štýlu. Tie si rozoberieme ďalej v článku.
Príznaky metabolického syndrómu
Medzi najčastejšie prejavy patria:
- väčší podiel telesného tuku v oblasti brucha,
- dyslipidémia,
- citlivosť na inzulín,
- zvýšený krvný tlak.
Väčší podiel telesného tuku v oblasti brucha
Ľudia s vyšším rizikom rozvoja metabolického syndrómu majú väčšinou špecifický tvar tela. U mužov je to tvar jablka, kedy sa tuk ukladá hlavne do oblasti brucha. Ženské telo v tvare hrušky, signalizuje ukladanie tuku hlavne do oblasti brucha a bokov. Varovným signálom je tiež obvod pásu, ktorý presahuje 102 cm u mužov a 88 cm u žien.
Dyslipidémia
Ide o poruchu metabolizmu tukov, ktorá sa prejavuje abnormálnymi hladinami tukov v krvi. Dochádza k zvýšeniu celkového cholesterolu a triglyceridov (tukové látky, ktoré sa v tele ukladajú vo forme tuku), a k poklesu HDL (dobrého) cholesterolu. Neregulované hladiny týchto látok môžu vznikať v dôsledku genetických faktorov alebo faktorov životného štýlu a môžu viesť k ateroskleróze (stav, pri ktorom sa v cievach hromadí tuk, čo môže zúžiť alebo zablokovať prietok krvi) a iným vážnym kardiovaskulárnym ochoreniam.
Znížená citlivosť na inzulín
Nazýva sa aj inzulínová rezistencia a znamená, že bunky majú zníženú schopnosť reagovať na inzulín, čo vedie k zvýšeniu hladiny cukru v krvi a následne aj k nadmernej produkcii tohto hormónu. Tento stav môže prispieť k rozvoju cukrovky 2. typu a ďalším metabolickým problémom.
Zvýšený krvný tlak
Narastajúca hladina inzulínu v krvi môže viesť k zadržiavaniu sodíka a vody v tele, čo zvyšuje objem krvi a tlak na steny ciev. Okrem toho, poruchy v metabolizme lipidov a obezita môžu poškodiť cievne steny a prispieť k zvýšenému krvného tlaku.
Ako sa zisťuje?
Ak sa u vás objavia vyššie spomínané symptómy, mali by ste vyhľadať lekára. Podľa odborníkov je metabolický syndróm diagnostikovaný, ak má pacient aspoň 3 z 5 nasledujúcich problémov:
- Test hladiny glukózy nalačno – hodnota viac ako 100 mg/dl.
- Krvný tlak viac ako 130/85 mm/Hg.
- Koncentrácia triglyceridov v krvi viac ako 150 mg/dl.
- Hladina HDL (dobrého) cholesterolu – menej ako 40 mg/dl u mužov a pod 50 mg/dl u žien.
- Obvod pása – viac ako 102 cm u mužov a viac ako 88 cm u žien.
Farmakologickú liečbu nasadí lekár, ak nedôjde k zlepšeniu príznakov zmenou stravy či celkového životného štýlu. Bežne používané lieky sú na:
- Reguláciu inzulínu alebo zníženie hladiny cukru v krvi – inzulín, metformín.
- Pokles krvného tlaku – diuretiká, betablokátory.
- Zníženie cholesterolu – statíny.
- Minimalizovanie rizika mozgovej príhody a srdcového infarktu – nízke dávky aspirínu.
Aké riziká so sebou prináša?
Komplikácie, ktoré môžu byť dôsledkom metabolického syndrómu sú často závažné. Patria sem:
Kardiovaskulárne ochorenia
Tuk v oblasti brucha produkuje zápalové látky, ktoré zhoršujú funkciu ciev a podporujú rozvoj aterosklerózy (ochorenie, pri ktorom sa v stenách tepien hromadia tukové látky, čo vedie k ich zúženiu a zníženému prietoku krvi). Ďalšou príčinou je vysoký krvný tlak, ktorý zaťažuje srdce a cievy, čo zvyšuje pravdepodobnosť vzniku komplikácií.
Ochorenie pečene
Nealkoholová steatohepatitída je stukovatenie pečene, ku ktorému dochádza, keď sa v nej hromadí nadbytočný tuk a narúša jej funkciu. Inzulínová rezistencia a obezita tiež zvyšujú ukladanie tukov v pečeni, čo vedie k zápalu a poškodeniu pečeňových buniek.
Diabetes mellitus 2. typu
Jeho rozvoj súvisí hlavne s inzulínovou rezistenciou. DlhodobO zvýšené hladiny glukózy v krvi a nadmerná produkcia inzulínu vyčerpávajú pankreas, čo môže viesť k zníženiu jeho funkcie a vzniku cukrovky 2. typu. Viac o tomto ochorení nájdete v samostatnom článku.
Ochorenie obličiek
Vysoký krvný tlak a citlivosť na inzulín poškodzujú cievy v obličkách, čo znižuje ich schopnosť správne filtrovať krv. Navyše, rozvoj diabetu môže súvisieť aj s diabetickou nefropatiou, čo je ochorenie obličiek spôsobené s dlhodobo zvýšenou hladinou cukru v krvi.
Problémy s plodnosťou
Obezita spojená s metabolickým syndrómom má negatívny vplyv na reprodukčnú funkciu mužov aj žien. U žien môže nadmerné ukladanie tuku v oblasti brucha zhoršiť zdravie vaječníkov. U mužov ovplyvňuje kvalitu spermií a znižuje hladinu testosterónu, čo vedie k problémom s plodnosťou.
Dá sa vyliečiť?
Keďže metabolický syndróm je súbor viacerých ochorení, to či sa dá vyliečiť závisí od toho, aký zdravotný problém sa u vás objaví. Ak vás trápi vysoký krvný tlak alebo obezita, správnymi krokmi sa dajú regulovať. V prípade inzulínovej rezistencie však ide o poškodenie funkcie pankreasu a tento stav nie je liečiteľný. V každom prípade existuje niekoľko opatrení, ktoré môžu výrazne zlepšiť zdravotný stav.
Tie zahŕňajú najmä úpravu životného štýlu, fyzickú aktivitu a udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti. Na liečbu niektorých zdravotných problémov, ako napríklad vysoký krvný tlak alebo citlivosť na inzulín môže byť potrebná farmakologická liečba.
Ako mu predchádzať?
Toto ochorenie môžete ovplyvniť niekoľkými krokmi. Zamerajte sa predovšetkým na zmenu životného štýlu, zvýšenie fyzickej aktivity a redukciu hmotnosti.
Zdravá strava
Zdravá strava by mala obsahovať vyvážený pomer tukov, cukrov a bielkovín a byť bohatá na pravidelnú dávku ovocia a zeleniny, vlákninu a celozrnné výrobky. Do jedálnička tiež zaraďte potraviny s nízkym glykemickým indexom, ako sú strukoviny a zelená listová zelenina, ktoré môžu pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Obmedziť by ste mali príjem nasýtených tukov, cukrov, spracovaných potravín a výrobkov s vysokým obsahom soli.
Výživové doplnky
Tiež by ste mali prijímať dostatok vitamínov a minerálov. Ak ich dostatočné množstvá neviete prijať len v strave, je dobré dopĺňať si ich výživovými doplnkami.
Vitamíny skupiny B
Tento komplex vitamínov sa podieľa na množstve procesov, ktoré udržiavajú zdravie organizmu. Najnovší výskum však ukázal pozitívny vplyv na progresiu metabolického syndrómu. Analyzoval celkovo 4414 účastníkov v priemernom veku 25 rokov.
Štúdia trvala neuveriteľných 30 rokov, počas ktorých sa v sledovanej skupine vyskytlo 1240 prípadov tohto ochorenia. Účastníci užívali vitamíny B6 (pyridoxín), B9 (folát, resp. kyselina listová), a B12 (kobalamín). Ukázalo sa, že suplementácia vitamínom B6 znížila výskyt tohto ochorenia o 39 %, užívanie vitamínu B9 o 61 % a vitamínu B12 o 26 %. Tento rozsiahly výskum poukazuje na význam vitamínov skupiny B, ktoré môžu výrazne ovplyvniť rozvoj metabolického syndrómu.
Vitamín D
Podľa niektorých štúdií je nedostatok vitamínu D spojený so zvýšenou inzulínovou rezistenciou a vyšším rizikom vzniku chronických zápalov, čo môže prispieť k rozvoju metabolického syndrómu.
Odborníci skúmali účinok déčka na ochorenie diabetes mellitus 2. typu. Štúdie sa zúčastnilo 100 pacientov s týmto ochorením, ktorí po dobu dvoch mesiacov užívali 4500 IU vitamínu D denne. Pred a po suplementácii sa sledovala glykémia nalačno, glykozylovaný hemoglobín a lipidový profil (hladiny cholesterolu a triglyceridov).
Výsledky ukázali, že u diabetikov s vysokou hladinou vitamínu D sa výrazne znížila hladina LDL (zlého) cholesterolu, pričom koncentrácia HDL (dobrého cholesterolu) sa zvýšila. Pozorované bolo aj zlepšenie glykémie. Tento vitamín teda môže byť na základe štúdií prospešný pre zmiernenie dvoch rizikových faktorov metabolického syndrómu, a to vysokej hladiny cholesterolu a inzulínovej rezistencie.
Štúdia publikovaná v časopise European Journal of Endocrinology skúmala vplyv vitamínu D na zlepšenie citlivosti na inzulín. Vzorku tvorilo 96 pacientov s novodiagnostikovaným diabetom 2. typu, alebo s vysokým rizikom rozvoja tohto ochorenia. Počas 6 mesiacov užívali 5 000 IU vitamínu D3 denne. Zistilo sa, že suplementácia výrazne zvýšila citlivosť na inzulín a funkciu beta buniek, čo naznačuje, že môže pomôcť spomaliť rozvoj inzulínovej rezistencie.
Magnézium
Tento významný minerál sa podieľa na niekoľkých dôležitých procesoch v organizme. Vedci skúmali súvislosť medzi obsahom horčíka a výskytom metabolického syndrómu. Analýza hodnotila priemernú sérovú hladinu magnézia u 3487 účastníkov. Zistilo sa, že jeho vyššia koncentrácia v krvi je spojená s nižším rizikom vzniku tohto ochorenia. Ďalšia štúdia na vzorke 11 000 žien v strednom veku potvrdila, že príjem horčíka v strave znížil riziko tohto ochorenia. Odporúčaná denná dávka magnézia u dospelých by mala byť 375 mg denne. Môžete ho získať zo stravy alebo dopĺňať výživovými doplnkami.
Pravidelná fyzická aktivita
Cvičenie spolu so správne nastavenou stravou podporuje metabolizmus a pomáha znižovať nadbytočný telesný tuk, najmä v oblasti brucha. Okrem toho môže zlepšiť kardiovaskulárne zdravie a regulovať hladiny glukózy v krvi, čo prispieva k lepšiemu zvládaniu rizikových faktorov metabolického syndrómu.
Odborníci odporúčajú vykonávať aspoň 150 minút mierne intenzívnej fyzickej aktivity týždenne, resp. 30 minút denne. Dobrým tipom je napríklad rýchla chôdza, beh, bicyklovanie alebo turistika.
Chudnutie
Zníženie telesnej hmotnosti vedie k redukcii telesného tuku v oblasti brucha. Optimálna váha znamená tiež menší výskyt zápalových procesov, čo pomáha normalizovať krvný tlak a zlepšiť funkciu srdca. Uvádza sa, že strata približne 7 % telesnej hmotnosti môže znížiť inzulínovú rezistenciu a riziko cukrovky.
Lekárske prehliadky
Pravidelné kontroly môžu pomôcť pri prevencii a kontrole metabolického syndrómu. Umožňujú včasnú diagnostiku rizikových faktorov, dôkladné sledovanie ich vývoja a nastavenie správnej liečby.
Záver
Metabolický syndróm je zoskupením viacerých ochorení, a preto predstavuje vážne zdravotné riziká. Progres väčšiny zdravotných problémov je však možné zmierniť pomocou zmien v strave, pravidelného cvičenia a udržiavania zdravej telesnej hmotnosti. S ich dodržiavaním a pravidelnými lekárskymi kontrolami môžete znížiť jeho negatívny dopad na vaše zdravie.
Autor: Mgr. Petronela Misárová – biologička
Zdroje:
- https://www.healthline.com/health/metabolic-syndrome#5
- https://www.merckmanuals.com/professional/nutritional-disorders/obesity-and-the-metabolic-syndrome/metabolic-syndrome
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/metabolic-syndrome/diagnosis-treatment/drc-20351921
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/metabolic-syndrome/symptoms-causes/syc-20351916
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10783-metabolic-syndrome
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23942-hypertriglyceridemia
- https://www.nhlbi.nih.gov/health/metabolic-syndrome
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459248/
- https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/metabolic-syndrome
- https://www.nhs.uk/conditions/metabolic-syndrome/
- https://med.stanford.edu/news/all-news/2018/02/gerald-reaven-stanford-scientist-who-coined-syndrome-x-dies-at-89.html
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3385776/
- https://www.nature.com/articles/hr201489
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2335113/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666667720300325
- https://www.mdpi.com/1422-0067/24/5/4294
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1155/2013/230868
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9863091/
- https://www.mdpi.com/2227-9032/10/9/1616
- https://www.jomes.org/main.html
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4780070/
- https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/metabolic-syndrome
- https://zdravoteka.sk/magazin/bmi-vypocet/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28585193/
- https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-48382-5_1
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3029790/
- https://www.frontiersin.org/journals/endocrinology/articles/10.3389/fendo.2023.1149239/full
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0939475306001505
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8472034/
- https://www.nhlbi.nih.gov/health/high-blood-triglycerides
- https://www.msdmanuals.com/professional/endocrine-and-metabolic-disorders/lipid-disorders/dyslipidemia#Etiology V989769
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9886893/
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/in-depth/hdl-cholesterol/art-20046388
- https://academic.oup.com/ndt/article/22/11/3102/1834066
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8711096/
- https://emedicine.medscape.com/article/165124-overview
- https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2800209
- https://bmcendocrdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12902-022-01141-0
- https://www.heart.org/en/health-topics/metabolic-syndrome/prevention-and-treatment-of-metabolic-syndrome
- https://bmcmedicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12916-024-03406-y
- https://tp.amegroups.org/article/view/16890/html
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22980561/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29346856/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2633261/
- https://www.frontiersin.org/journals/endocrinology/articles/10.3389/fendo.2021.784716/full
- https://bmcendocrdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12902-022-01141-0
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26391639/
- https://academic.oup.com/ejendo/article-abstract/181/3/287/6654148?redirectedFrom=fulltext
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0899900715004062?via%3Dihub
- https://diabetesjournals.org/care/article/28/6/1438/27827/Magnesium-Intake-C-Reactive-Protein-and-the
- https://www.heart.org/en/health-topics/metabolic-syndrome/prevention-and-treatment-of-metabolic-syndrome
- https://www.webmd.com/heart/metabolic-syndrome/how-do-you-treat-metabolic-syndrome