Vedeli ste, že približne jedna miliarda ľudí na svete trpí nedostatkom vitamínu D? Tento stav, označovaný aj ako avitaminóza alebo hypovitaminóza D, vzniká, keď hladina vitamínu D v organizme klesne pod optimálnu úroveň. Aké príznaky by ste si mali všímať a čo hrozí, ak sa dlhodobo nerieši? V článku sa pozrieme aj na to, ako spoznať deficit vitamínu D a možnosti, ako ho čo najlepšie doplniť.
Čo je vitamín D a aké má účinky?
Vitamín D patrí medzi najdôležitejšie živiny, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Ide o vitamín rozpustný v tukoch, čo znamená, že jeho vstrebávanie je efektívnejšie, ak ho prijímame spolu s tukmi obsiahnutými v strave. Hlavným zdrojom vitamínu D je slnečné žiarenie, ktoré podporuje jeho prirodzenú produkciu v koži. Malé množstvá sa nachádzajú v niektorých potravinách, no najspoľahlivejším spôsobom, ako si zabezpečiť dostatočný príjem, sú kvalitné výživové doplnky.
Vitamín D prispieva k:
- správnemu vstrebávaniu vápnika a fosforu,
- normálnej hladine vápnika v krvi,
- udržaniu zdravých zubov a kostí,
- udržaniu správneho fungovania svalov,
- správnemu fungovaniu imunitného systému,
- zohráva úlohu v procese delenia buniek.
Tento vitamín je veľmi dôležitý pre organizmus a má niekoľko účinkov na zdravie, ktoré sú potvrdené vedeckými výskumami. Viac si o nich môžete prečítať v našom samostatnom článku.
Ako zistiť, či mám nedostatok vitamínu D?
Diagnostika nedostatku vitamínu D sa zameriava na posúdenie klinických príznakov, ktoré môžu naznačovať jeho deficit. Ako sa to prejavuje si povieme ďalej v článku.
Následne sa na potvrdenie diagnózy vykonáva krvný test na meranie hladiny vitamínu D, konkrétne test na 25-hydroxyvitamín D, označovaný ako 25(OH)D. Tento metabolit je hlavnou cirkulujúcou formou vitamínu D v krvi a slúži ako presný ukazovateľ jeho zásob v organizme. 25-hydroxyvitamín D vzniká, keď telo spracuje vitamín D prijatý zo slnka, potravy alebo výživových doplnkov. Tento metabolit sa následne dostáva do krvného obehu, cirkuluje v tele a odráža, množstvo vitamínu D v organizme.
Nedostatok vitamínu D je podľa odborníkov u dospelých všeobecne definovaný ako hladina 25(OH)D v sére nižšia ako 20 ng/ml (50 nmol/l).
Na základe výsledkov sa klasifikuje sa do troch úrovní závažnosti:
- Mierny nedostatok: 25-hydroxyvitamín D je nižší ako 20 ng/ml.
- Stredný nedostatok: 25-hydroxyvitamín D je nižší ako 10 ng/ml.
- Ťažký nedostatok: 25-hydroxyvitamín D je nižší ako 5 ng/ml.
V prípade veľmi nízkej koncentrácie je potrebné doplniť vitamín D, aby sa predišlo možným zdravotným komplikáciám.
Príznaky nedostatku vitamínu D
K najčastejším symptómom, ktoré môžu prezradiť, že máte málo vitamínu D patria:
- únava,
- zhoršený spánok,
- bolesť kostí,
- časté infekcie,
- vypadávanie vlasov,
- svalová slabosť,
- zmeny nálad a úzkosť,
- pomalé hojenie rán.
Únava
Štúdia, ktorá analyzovala 480 starších dospelých, odhalila súvislosť medzi nedostatkom vitamínu D a výskytom príznakov únavy. Výskumníci zistili, že osoby s nízkou hladinou déčka sa častejšie cítili vyčerpaní a pociťovali celkovú únavu.
Zhoršený spánok
Nedostatok vitamínu D môže ovplyvniť aj kvalitu spánku. Výskum na vzorke 39 detí zistil, že jeho nízka hladina súvisí so zhoršeným spánkom, jeho kratším trvaním a dlhším zaspávaním, čo môže viesť únave počas dňa.
Bolesť kostí
Vitamín D prispieva k udržaniu zdravých kostí tým, že zvyšuje vstrebávanie vápnika v tele. Ak je déčka v tele málo, organizmus nemôže efektívne využívať vápnik, čo vedie k oslabeniu kostí a môže spôsobovať bolesti.
Časté infekcie
Vitamín D prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému a podľa vedcov má imunomodulačné vlastnosti, ktoré ovplyvňujú vrodenú aj adaptívnu imunitu. To znamená, podporuje rýchlu obrannú reakciu proti patogénom a zároveň reguluje špecifickú imunitnú odpoveď, čím pomáha udržiavať rovnováhu v imunitnom systéme.
Túto skutočnosť potvrdzuje aj metaanalýza, ktorá ukázala, že suplementácia vitamínom D výrazne znižuje riziko akútnych respiračných ochorení. Výsledky naznačujú, že pravidelné užívanie vitamínu D môže prispieť k posilneniu imunitného systému.
Vypadávanie vlasov
Vypadávanie vlasov môže byť spôsobené nedostatkom vitamínov a živín, vrátane vitamínu D. Ten ovplyvňuje keratinocyty – bunky, ktoré sú kľúčové pre rast vlasov. Ak je jeho hladina nízka, ovplyvňuje produkciu týchto buniek, čo môže nepriamo prispieť k vypadávaniu vlasov a narušiť normálny rast, čo vedie k ich rednutiu.
Svalová slabosť
Je bežným príznakom deficitu vitamínu D, najmä u starších osôb. Keďže je kľúčový pre správnu funkciu svalov, jeho nedostatok ovplyvňuje schopnosť správnej kontrakcie svalov a koordináciu pohybov.
Zmeny nálad a úzkosť
Vitamín D zohráva kľúčovú úlohu v regulácii základných procesov, ktoré sú nevyhnutné pre normálny vývoj a fungovanie mozgu. Podľa vedcov má neuroprotektívny účinok, čo znamená, že pomáha chrániť nervové bunky pred poškodením a podporuje zdravie mozgových tkanív. Štúdia (2022) ukázala, že nízke hladiny vitamínu D môžu ovplyvniť rovnováhu neurotransmiterov (chemické látky, ktoré prenášajú nervové impulzy) v mozgu a spôsobovať výkyvy nálady, ako aj vyvolávať príznaky úzkosti.
Pomalé hojenie rán
Výskum uvádza, že nízka hladina vitamínu D môže spôsobiť pomalšie hojenie rán. Podľa odborníkov kľúčovú úlohu pri regulácii zápalových procesov, ktoré sú dôležité pre začiatok hojenia rán. Ak však telo nemá dostatok déčka, tento proces je pomalší.
Čo môže spôsobiť nedostatok vitamínu D?
Ak sa deficit vitamínu D dlhodobo nerieši, môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy, medzi ktoré patria:
Osteoporóza
Nedostatok vitamínu D znižuje schopnosť tela vstrebávať vápnik, ktorý je dôležitý pre zdravé a pevné kosti. Ak je vitamínu D málo, môže to viesť k osteoporóze – ochoreniu, ktoré spôsobuje rednutie kostí a zvyšuje ich náchylnosť na zlomeniny. Dlhodobý nedostatok vitamínu D zvyšuje riziko vzniku osteoporózy, najmä u starších ľudí.
Rozmazané videnie
Deficit vitamínu D môže podľa vedcov negatívne ovplyvniť zrak. Jedným z následkov je syndróm suchého oka, ktorý vzniká v dôsledku zníženej produkcie sĺz. Tento stav spôsobuje štípanie, podráždenie očí a nepohodlie, ktoré môže narúšať každodenné aktivity.
Nedostatok déčka môže spôsobiť aj rozmazané videnie. Ako naznačuje štúdia, ľudia s nízkou hladinou vitamínu D majú vyššie riziko rozvoja krátkozrakosti, odborne nazývanej myopia. Tento stav vedie k zhoršenému videniu do diaľky, v dôsledku čoho sa vzdialené môžu byť vzdialené objekty rozmazané.
Rachitída (krivica)
Dôsledkom nízkej hladiny vitamínu D u detí je ochorenie rachitída, nazývaná aj krivica. Tento stav vedie k mäknutiu a oslabení kostí, čo môže spôsobiť ich deformácie a zhoršiť pohyblivosť. Vitamín D je kľúčový pre správne vstrebávanie vápnika a fosforu, ktoré sú dôležité pre zdravý rast a vývoj kostí. Ak je jeho hladina nízka, telo nemôže správne využiť tieto minerály zo stravy, čo narušuje tvorbu silných kostí. Toto ochorenie ovplyvňuje fyzický vývoj dieťaťa, pretože môže viesť k zhoršenej motorike, ťažkostiam pri chôdzi, slabým svalom a náchylnosti na zlomeniny.
Pre zdravý vývoj detí je nevyhnutné zabezpečiť im dostatočný prísun vitamínu D. V našej ponuke nájdete napríklad vitamín D v kvapkách, ktoré sa jednoducho dávkujú – stačí ich nakvapkať priamo do úst alebo pridať do vody. Tento produkt je obohatený o vitamín K2, ktorý prispieva k udržaniu zdravých kostí a môžu ho užívať deti od 4 rokov.
Čoraz obľúbenejšou alternatívou je aj déčko v spreji, a to najmä vďaka svojej rýchlej aplikácii, ktorú oceníte najmä pri deťoch. Obsahuje čistý rastlinný vitamín D získaný z lišajníkov, bez akýchkoľvek prídavných látok. Tento sprej zabezpečí potrebnú dennú dávku vitamínu D a je vhodný pre deti už od narodenia.

Vegetology Vit D3 Vitashine v spreji, 1000IU, 20 ml
Kto môže častejšie pociťovať nedostatok vitamínu D?
Niektoré skupiny ľudí sú náchylnejšie na nedostatok vitamínu D, pretože majú vyššiu potrebu tohto vitamínu. Patria sem:
Dojčatá
Dojčené deti prijímajú vitamín D z materského mlieka, ktoré ho obsahuje len nízke množstvo
(menej ako 0,6 až 2,0 mcg/l, čo je 25 až 78 IU/l), čo znamená, že jeho hladiny môžu byť nedostatočné. Množstvo vitamínu D v materskom mlieku závisí od jeho hladiny tohto v organizme matky. Výskum naznačuje, že matky, ktoré užívajú doplnky stravy obsahujúce vitamín D, majú vyššie koncentrácie tohto vitamínu v mlieku, čím zvyšujú jeho dostupnosť pre dieťa.
Ľudia, ktorí sú málo na slnku
Produkcia vitamínu D v tele je priamo závislá od slnečného žiarenia. Ľudia, ktorí väčšinu času trávia vo vnútri alebo nosia odevy pokrývajúce väčšinu tela, môžu mať nižšiu produkciu déčka a trpieť jeho nedostatkom.
Osoby, ktoré často používajú opaľovacie krémy
Opaľovacie krémy poskytujú ochranu pred spálením, ale môžu tiež znižovať schopnosť pokožky vytvárať vitamín D pri vystavení sa slnečnému žiareniu. Nie je úplne jasné, ako opaľovacie krémy ovplyvňujú tvorbu vitamínu D pri bežnom pobyte na slnku. Nízka hladina déčka je skôr bežná pre tých, ktorí ich používajú počas každodenných aktivít na slnku, a nie pri intenzívnom opaľovaní.
Starší ľudia
Vedci tvrdia, že starší ľudia sú náchylnejší na nedostatok vitamínu D, pretože s vekom sa znižuje schopnosť pokožky jeho produkcie. Okrem toho, často trávia viac času vo vnútri, čo obmedzuje ich vystavenie sa slnečnému žiareniu.
Osoby s výraznou pigmentáciou
Štúdie naznačujú, že väčšie množstvo melanínu v pokožke, ktorý podmieňuje tmavší odtieň pleti, znižuje schopnosť tela vytvárať vitamín D zo slnečného žiarenia. Ľudia s tmavšou pokožkou ho preto môžu mať menej, v porovnaní s tými, ktorí majú menej pigmentu a svetlejšiu pleť.
Ľudia s ochoreniami, ktoré ovplyvňujú vstrebávanie tukov
Vitamín D je rozpustný v tukoch, a preto je na jeho vstrebávanie potrebná schopnosť tela spracovať tuky. Ochorenia ako celiakia, Crohnova choroba, cystická fibróza, ochorenia pečene alebo ulcerózna kolitída môžu tento proces narušiť a obmedziť vstrebávanie vitamínu D, čo vedie k jeho nedostatku.
Stačí prijímať vitamín D zo slnka?
Produkcia vitamínu D v pokožke závisí od vystavenia sa UVB žiareniu zo slnka. Tento proces sa mení počas roka, pričom najvyššie hladiny vitamínu D v krvi sú bežne zaznamenané po letných mesiacoch, keď je slnečné žiarenie najintenzívnejšie. Ako uvádza štúdia, v severných zemepisných šírkach je od októbra do marca UVB žiarenie príliš slabé a nemá dostatočnú intenzitu na produkciu vitamínu D v pokožke. V tomto období si ho organizmus nevytvorí dostatok prirodzeným spôsobom, čo môže viesť k jeho deficitu.
Z tohto dôvodu je dôležité počas jesenných a zimných mesiacov vitamín D dopĺňať, ideálne prostredníctvom výživových doplnkov, aby sa predišlo jeho nízkym hladinám a zdravotným problémom spojeným s deficitom.
Ako vhodne doplniť vitamín D?
Vitamín D sa nachádza v potravinách ako sú morské ryby, vajcia a niektoré druhy húb. Tieto potraviny ho však obsahujú len v malých množstvách, ktoré nepokryjú odporúčanú dennú dávku, a preto je ho potrebné dopĺňať inými spôsobmi.
Kompletný zoznam potravín bohatých na vitamín D nájdete v tomto článku.
Déčko by ste počas chladnejších mesiacov s minimom slnečného žiarenia mali dopĺňať výživovými doplnkami. V našej ponuke nájdete vitamín D v tabletách od značky Cytoplan, s vysokou koncentráciou účinnej látky. Pochádza z prírodného rastlinného zdroja – lišajníka, vďaka čomu je vhodný aj pre vegetariánov a vegánov. Tablety sú malé a ľahko sa prehĺtajú, takže ich užívanie je pohodlné a jednoduché.
Alternatívou môže byť vitamín D v kvapkách – skvelé riešenie pre ľudí, ktorí majú problém s užívaním kapsúl. V tejto tekutej forme sú praktické na užívanie a poskytujú odporúčajú dennú dávku. Navyše sú obohatené aj o vitamín K2, ktorý prispieva k udržaniu zdravých kostí.
Záver
Nedostatok vitamínu D je celosvetovo rozšírený problém, ktorý môže negatívne ovplyvniť zdravie detí aj dospelých. Preto je kľúčové zabezpečiť jeho dostatočný príjem. V strave sa nachádza len malé množstvo tohto vitamínu, a preto je najmä v jesenných a zimných mesiacoch, keď je slnečného žiarenia menej, potrebné doplniť vitamín D výživovými doplnkami.
Autor: Mgr. Petronela Misárová – biologička
Zdroje:
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15050-vitamin-d-vitamin-d-deficiency
- https://www.msdmanuals.com/professional/nutritional-disorders/vitamin-deficiency-dependency-and-toxicity/vitamin-d-deficiency-and-dependency
- https://emedicine.medscape.com/article/2088694-overview
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532266/
- https://www.mdpi.com/2072-6643/11/10/2531
- https://jcsm.aasm.org/doi/10.5664/jcsm.8440
- https://www.mdpi.com/2072-6643/12/9/2879
- https://www.journalslibrary.nihr.ac.uk/hta/HTA23020
- https://www.mydcsi.com/2023/02/24/which-vitamin-deficiency-causes-hair-loss/
- https://academic.oup.com/jbmrplus/article/5/1/e10419/7486306
- https://link.springer.com/article/10.1007/s13668-022-00441-0
- https://www.magonlinelibrary.com/doi/abs/10.12968/jowc.2020.29.Sup7.S24
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0955286324001621
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rickets/symptoms-causes/syc-20351943
- https://www.mdpi.com/1422-0067/22/16/8855
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2161831322000771
- https://academic.oup.com/bjd/article-abstract/181/5/907/6602215?redirectedFrom=fulltext&login=false
- https://www.mdpi.com/2072-6643/12/8/2237
- https://www.mdpi.com/2072-6643/10/4/457
- https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/nbu.12108
- https://www.mdpi.com/1422-0067/23/8/4226
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-eyes/symptoms-causes/syc-20371863
- https://www.cureus.com/articles/58526-ocular-findings-among-patients-with-vitamin-d-deficiency