Nevoľnosti v tehotenstve nie sú ničím príjemným, no napriek tomu k nemu patria. Dajú sa zmierniť alebo sa ich dá zbaviť aj úplne? A ako zistiť, kedy sú normálne a kedy je nutné kontaktovať svojho lekára? V tomto článku prinášame odpovede na všetky dôležité otázky, ktoré by ste o tehotenských nevoľnostiach mali vedieť.
Kedy sa objavujú nevoľnosti v tehotenstve?
Tehotenské nevoľnosti patria k jedným z najbežnejších signálov tehotenstva. Vyskytujú sa u 70 – 80 % všetkých tehotných žien. Prejavujú sa hlavne v prvom trimestri, počas druhého trimestra sú zriedkavé a len malé percento žien nimi trpí až do pôrodu.
Ranné nevoľnosti v tehotenstve sa obvykle vyskytujú okolo 5. – 6. týždňa tehotenstva, pričom prestať by mali medzi 16. – 20. týždňom. Napriek tomu podľa odborníkov 10 % tehotných žien pociťuje nevoľnosti až do pôrodu.
Nevoľnosť však neprichádza len ráno, niektoré ženy ňou nanešťastie trpia aj počas celého dňa či v noci. Hlavne počas prvého trimestra sa môžu vyskytnúť aj večerné či nočné nevoľnosti. Aký je medzi nimi rozdiel?
Ranná nevoľnosť v tehotenstve
Budúce mamičky môžu potrápiť ranné nevoľnosti, nadúvanie, vracanie či pálenie záhy obzvlášť v prvých týždňoch tehotenstva. V prípade neplánovaného tehotenstva môžu byť prvotným prejavom ešte pred potvrdením pozitívnym tehotenským testom.
Ranné nevoľnosti vo svojej podstate znamenajú nevoľnosti počas rána, čo môžete pociťovať ako nepríjemný pocit na žalúdku, ktorý môže vyvolať vracanie. Mala by sa však vyskytnúť maximálne raz denne. Nevoľnosti spojené s vracaním, ktoré sa vyskytujú častejšie sú už vážnejšie.
Celodenná nevoľnosť v tehotenstve
V prípade, že vás nevoľnosti a pocity na zvracanie v tehotenstve trápia viac ako trikrát alebo štyrikrát denne a máte pocit, že vám je nevoľno v podstate neustále, môže ísť o vážnejší stav. Nazýva sa aj „hyperemesis gravidarum“ a ide o zdravotný problém, ktorý sa vyznačuje nevoľnosťami a vracaním v tehotenstve niekoľkokrát počas dňa. Vo vážnejších prípadoch môže podľa odborníkov spôsobiť až 5 % stratu hmotnosti a dehydratáciu, v dôsledku neschopnosti udržania potravy a tekutín v žalúdku, čo znemožňuje mať dostatok živín. K príznakom sa môžu pridať aj závraty či točenie hlavy. Tento stav je veľmi vážny pre vás aj dieťa a je nutné kontaktovať lekára.
Hyperemesis gravidarum sa vyskytuje okolo 9. – 13. týždňa tehotenstva a po tomto období by malo vymiznúť. Ak tomu tak nie je, je potrebné poradiť sa s ošetrujúcim lekárom, ktorý nastaví vhodnú liečbu nevoľnosti v tehotenstve.
Príznaky nevoľnosti v tehotenstve
Nevoľnosť v tehotenstve môže mať viacero príznakov. Najčastejšie sa popisuje ako nepríjemný pocit na žalúdku, ktorý hraničí s vracaním, to sa však môže, ale aj nemusí dostaviť. Tehotné ženy majú aj citlivejší čuch a môžu byť viac náchylné na pachy, ktoré vyvolávajú vracanie. K príznakom nevoľnosti a vracania v tehotenstve tiež patria:
- strata chuti do jedla,
- pálenie záhy,
- reflux,
- zvýšená tvorba slín
- návaly hladu.
Nevoľnosť a vracanie sa môže častejšie vyskytovať aj po konzumácii korenených jedlách.
Prečo vznikajú tehotenské nevoľnosti?
Hlavnou príčinou je zvyšujúca sa hladina hormónov - konkrétne hCG a estrogénu.
Ľudský choriogonadotropín (hCG) je kľúčovým hormónom počas celého tehotenstva. Je známy aj ako tehotenský hormón a nachádza sa v krvi a moči tehotnej ženy už od 10. – 11. dňa od oplodnenia. Hladina hormónu hCG prudko rastie po počatí a do 10. týždňa tehotenstva naďalej stúpa.
Hormón hCG je produkovaný placentou a aktivuje produkciu ďalších hormónov, konkrétne estrogénu a progesterónu. Tieto hormóny sa následne podieľajú na zhrubnutí výstelky maternice, ktorá je potrebná pre vyvíjajúce sa embryo a súčasne na zastavení menštruácie. Zvýšená hladina hormónu hCG poukazuje na vývoj placenty a správny priebeh tehotenstva.
Nevoľnosť a vracanie počas skorého tehotenstva môžu signalizovať nárast hormónov v tele, čo je dôležitým ukazovateľom zdravého tehotenstva. Inak povedané, vysoká hladina hormónu hCG je spojená aj s prudšími hormonálnymi zmenami, čoho dôsledkom sú časté tehotenské nevoľnosti. Podľa odborníkov môžu byť nevoľnosti na začiatku tehotenstva dobrým znamením. Štúdia naznačuje, že tehotné ženy trpiace rannými nevoľnosťami alebo vracaním počas prvého trimestra, majú nižšie riziko potratu ako ženy bez týchto príznakov.
Ak sa však u vás tehotenské nevoľnosti nevyskytujú ani v prvom trimestri, nie je dôvod na obavy. Pokiaľ je z lekárskeho hľadiska všetko v poriadku, patríte k tým šťastným budúcim mamičkám, ktoré tehotenské nevoľnosti vôbec netrápia.
Rizikové faktory, ktoré ovplyvňujú vznik nevoľnosti v tehotenstve
Hoci tehotenské nevoľnosti sú bežným prejavom, napriek tomu existuje niekoľko špecifík, ktoré môžu ich pravdepodobnosť výskytu ešte zvýšiť. Medzi najčastejšie patria:
- prvé tehotenstvo,
- zvýšená citlivosť na pachy,
- zmeny v tráviacom systéme,
- stres a únava spojené s tehotenstvom,
- viacpočetné tehotenstvo,
- časté nevoľnosti a zvracanie počas predchádzajúceho tehotenstva,
- náchylnosť na nevoľnosť (napríklad pri cestovaní),
- migréna,
- obezita (BMI vyššie ako 30).
Čo pomáha zmierniť tehotenské nevoľnosti?
Tehotenské nevoľnosti sú nepríjemné, avšak je možné ich zmierniť. Riešenie nevoľnosti závisí od príčiny, ale aj závažnosti. Najdôležitejšie je dbať najmä na pestrú a vyváženú stravu, vyhýbať sa koreneným a mastným jedlám, ktoré by mohli podráždiť žalúdok. Čo ešte môže pomôcť aspoň čiastočne zmierniť nevoľnosti počas tehotenstva?
Dôkladná ústna hygiena
Ak vás trápia tehotenské nevoľnosti, mali by ste o zdravie svojej ústnej hygieny dbať dvojnásobne. Nadmerná tvorba slín totiž môže zvýšiť pravdepodobnosť nevoľnosti a vracania, preto je vhodné častejšie čistenie zubov a vyplachovanie úst.
Suché pečivo
Aj keď to neznie lákavo, na tehotenské nevoľnosti to môže skutočne pomôcť. Hlavne v prípade, ak trpíte rannými nevoľnosťami a málo čo dokážete zjesť. Suché pečivo vo forme krekrov alebo sušienok ako pomoc pri tehotenských nevoľnostiach odporúčajú aj odborníci. Jedzte suché toasty a sušienky ráno predtým, ako vstanete z postele, aby ste sa vyhli pohybu s prázdnym žalúdkom. Je však dôležité sledovať obsah sodíka. Jeho odporúčané množstvo by nemalo presiahnuť 2300 mg denne.
Dostatok tekutín
Pri častých nevoľnostiach je dôležité pravidelné dopĺňanie tekutín, inak môže dôjsť k dehydratácii. V tehotenstve by ste sa mali snažiť vypiť aspoň 2 litre tekutín denne. Pri pocitoch nevoľnosti je lepšie piť po malých dúškoch a pravidelne. Dobrým tipom sú aj bylinkové čaje (mätový, harmančekový), ktoré sú vhodné pre tehotné ženy.
Zázvor
Zázrak z prírody menom zázvor môže byť dobrým pomocníkom aj pri tehotenských nevoľnostiach. Jeho účinky na výskyt nevoľností a vracania skúmalo niekoľko výskumov, ktoré zistili, že má veľký potenciál. Podľa štúdie až 28 % žien uviedlo, že počas tehotenstva užíva bylinné prípravky. Zo 134 rôznych bylín, ktoré účastníčky užívali, bol zázvor najviac používaný, pričom ho užívala takmer štvrtina žien.
Štúdie zahrnuté do výskumu uviedli, že užívanie zázvoru bolo pri znižovaní intenzity nevoľností účinnejšie ako placebo a približne polovica štúdií uviedla, že zázvor bol účinný aj pri znižovaní frekvencií vracania.
Zázvor predstavuje účinnú a navyše prírodnú cestu pre zmiernenie ranných nevoľností. Ak vám vaše tehotenské chute nedovolia na úľavu od nevoľnosti konzumovať čerstvý zázvor, dobrou alternatívou sú aj zázvorové lízatka, nachádza sa aj v nealkoholickom zázvorovom pive, čaji alebo je dostupný v pastilkách. Ak vám chuť zázvoru nevyhovuje, dobrou alternatívou je vitamín B6. Podľa vedcov pomáha zmierniť tehotenské nevoľnosti podobne ako zázvor. Počas tehotenstva sa odporúča konzumovať maximálne 1000 mg zázvoru denne. To zodpovedá štyrom šálkam (950 ml) baleného zázvorového čaju alebo jednej čajovej lyžičky strúhaného koreňa zázvoru.
Vitamín B6
Vitamín B6 patrí k vitamínom zo skupiny B a podľa odborníkov môže pomôcť zmierniť nevoľnosť a vracanie. Viaceré štúdie preukázali že užívanie vitamínu B6 zmierňuje výskyt nevoľnosti a vracania počas tehotenstva. Výsledky užívania vitamínu B6 (40 mg dvakrát denne) a zázvoru (250 mg štyrikrát denne) boli porovnateľné a v oboch prípadoch sa podarilo zmierniť tehotenské nevoľnosti. Išlo však len o krátkodobé užívanie, pri dlhšom užívaní sa vždy poraďte so svojím lekárom, ktorý vám odporučí bezpečnú dennú dávku.
V niektorých prípadoch sa pyridoxín používa v kombinácii s doxylamínom – antihistaminikom, čo je účinná kombinácia schválená na liečbu rannej nevoľnosti. Táto kombinácia je dostupná ako liek na predpis pod rôznymi obchodnými názvami. V Slovenskej a Českej republike je známy pod názvom Xonvea.
Prenatálne vitamíny
Počas tehotenstva sa rozhodne neodporúčajú rôzne experimenty v podobe diét či delenej stravy. Diéta je v tehotenstve nevhodná, pretože je dôležité zabezpečiť optimálny prísun všetkých živín, najmä vitamínov a minerálov. Získavať by ste ich mali predovšetkým zo zdravej a vyváženej stravy, avšak odporúčané množstvá získate hlavne prostredníctvom výživových doplnkov. V prvom trimestri je veľmi dôležitý prísun kyseliny listovej, ktorá sa podieľa na správnom vývoji bábätka.
Alternatívou sú aj prenatálne multivitamíny, v prvom trimestri však vyberajte tie bez obsahu železa. Podľa odborníkov môže železo hlavne v prvom trimestri spôsobiť podráždenie žalúdka a zhoršiť nevoľnosti či vracanie. Počkajte niekoľko týždňov a neskôr, ak tehotenské nevoľnosti ustúpia, môžete siahnuť aj po komplexnejších multivitamínoch s obsahom železa. Pokiaľ budete počas tehotenstva železo užívať správne, môžete zmierniť nevoľnosti, a zároveň dieťaťu dodať všetky potrebné vitamíny a minerály.
Čo zhoršuje nevoľnosti v tehotenstve?
Ak vás trápia tehotenské nevoľnosti, určite svoj stav nezhoršujte tým, že budete konzumovať jedlá, ktoré môžu vyvolať nevoľnosť, vracanie či iné žalúdočné problémy, vrátane pálenia záhy. Čomu by ste sa teda mali vyhnúť?
- mastným, spracovaným a ťažko stráviteľným jedlám,
- korenistým jedlám,
- sýteným nápojom s obsahom oxidu uhličitého,
- citrusovým plodom.
Kedy sú tehotenské nevoľnosti vážne?
Spozornieť by ste mali v prípade, ak sa nevoľnosti a vracanie prejavujú trikrát alebo štyrikrát denne, pričom sa k častému vracaniu môžu pridať aj iné príznaky. Medzi nebezpečné patria:
- neschopnosť udržať potravu a tekutiny po dobu 24 hodín,
- tmavo sfarbený moč v dôsledku nedostatočného množstva tekutín,
- pocity slabosti a závraty,
- bolesti v podbrušku,
- vysoká telesná teplota,
- strata hmotnosti,
- vracanie s prímesou krvi.
Ak sa u vás vyskytne jeden alebo viacero vyššie spomenutých príznakov v súvislosti s tehotenskými nevoľnosťami či vracaním, nečakajte a okamžite kontaktujte svojho lekára, môže totižto ísť o vážny stav, ktorý môže ohroziť vás aj dieťa.
Pokiaľ si nie ste istá, či vás v tehotenstve trápi len bežná ranná nevoľnosť alebo môže ísť o niečo vážnejšie, pozorujte svoje telo. Zamerajte sa hlavne na frekvenciu vracania a v prípade, že sa objavuje viackrát za deň alebo si všimnete niektorý z vyššie popísaných príznakov, je nutné kontaktovať vášho lekára.
Lieky proti vracaniu len po konzultácii s lekárom
Ak prejavy nevoľnosti počas tehotenstva výrazne obmedzujú váš každodenný život, na liečbu sa používajú antacidá, teda lieky, ktoré pomáhajú zastaviť vracanie. Väčšinou ide o kombináciu viacerých zložiek ako vápenaté, horečnaté a hliníkové soli, ktoré pomáhajú neutralizovať žalúdočnú kyselinu a predchádzať vracaniu. Alternatívou je kombinácia vitamínu B6 s antihistaminikom – doxylamínom v lieku Xonvea. Užívanie akéhokoľvek lieku však vždy konzultujte s lekárom.
Záver
Aj keď sa nevoľností v tehotenstve nedá stopercentne zbaviť, existujú dostupné metódy, ktoré vám môžu aspoň čiastočne uľaviť od ťažkostí. Zamerajte sa hlavne na prírodné alternatívy liečby, ktoré sú prospešné pre vás aj dieťatko. A ani sa nenazdáte a tehotenské nevoľnosti budú preč.
Autor: Mgr. Petronela Misárová – biologička
Zdroje:
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12232-hyperemesis-gravidarum
- https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22489-human-chorionic-gonadotropin
- https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/complications/severe-vomiting/
- https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/vomiting-and-morning-sickness/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3676933/
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/nausea-during-pregnancy/faq-20057917
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/vomiting-in-pregnancy#causes
- https://www.healthline.com/health/pregnancy/vomit-during-pregnancy#when-to-call-a-doctor
- https://www.healthline.com/health/pregnancy/when-does-morning-sickness-start#when-it-starts
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5107351/
- https://www.msdmanuals.com/home/women-s-health-issues/symptoms-during-pregnancy/nausea-and-vomiting-during-early-pregnancy
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8785858/
- https://www.parents.com/pregnancy/my-body/morning-sickness/when-does-morning-sickness-start/
- https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=morning-sickness-1-2080
- https://www.forbes.com/health/womens-health/pregnancy/best-morning-sickness-remedies/#footnote_1
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2231543/
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/what-can-i-take-for-heartburn-while-pregnant-besides-tums
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/morning-sickness/symptoms-causes/syc-20375254
- https://www.webmd.com/baby/morning-sickness-pregnant
- https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22489-human-chorionic-gonadotropin
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6191846/
- https://www.frontiersin.org/journals/medicine/articles/10.3389/fmed.2021.809270/fullľ
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5374189/
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-961/ginger
- https://www.themotherbabycenter.org/blog/2022/08/foods-that-fight-nausea-during-pregnancy/
- https://bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/1472-6882-13-355
- https://journals.sagepub.com/doi/10.4137/IMI.S36273
- https://www.mdpi.com/2304-8158/7/4/50
- https://www.acog.org/womens-health/faqs/morning-sickness-nausea-and-vomiting-of-pregnancy
- https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14767058.2017.1344965
- https://www.vinmec.com/eng/article/can-pregnant-women-eat-ginger-en
- https://link.springer.com/article/10.1007/s00404-023-06925-w
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/xonvea-20-mg-20-mg-155788.html
- https://utswmed.org/medblog/iron-supplements-pregnancy/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3819920/