Pre dobrý spánok je kľúčové správne dýchanie – ak to nefunguje, dochádza k častým prebudeniam a zhoršeniu kvality spánku. To je hlavný problém spánkového apnoe, javu, pri ktorom sa človeku opakovane zastavuje dýchanie na niekoľko sekúnd, či dokonca minút. Táto diagnóza sa tak zaraďuje medzi tie poruchy spánku, ktoré môžu významne zhoršiť kvalitu života.
Novšie štúdie uvádzajú, že takýmito ťažkosťami môže trpieť celosvetovo až okolo polovica populácie, pričom častejšie sa vyskytuje u mužov. Máte ho aj vy? Prečítajte si, aké má príznaky, prejavy a čo proti nemu robiť.
Čo je to spánkové apnoe
Ide o poruchu spánku, pri ktorej dochádza k opakovaným pauzám v dýchaní (takzvané apnoické pauzy) počas spánku. Tieto pauzy môžu trvať niekoľko sekúnd až desiatky sekúnd a môžu sa opakovať mnohokrát za noc, čo narúša kvalitu spánku. Dôvodom je, že dochádza z rôznych príčin k blokovaniu dýchacích ciest.
Typy spánkového apnoe
Existujú tri typy tejto diagnózy:
- Obštrukčné spánkové apnoe (OSA): Vyskytuje sa najčastejšie. Dochádza k nemu, keď sú dýchacie cesty čiastočne alebo úplne zablokované, zvyčajne v dôsledku ochabnutia svalov v hrdle alebo uloženia tukového tkaniva v oblasti krku. Výsledkom je nedostatočné prúdenie vzduchu do pľúc nasledované náhlym prebudením. Časté sú aj mikrozobudenia, ktoré si človek často ani neuvedomí.
- Centrálne spánkové apnoe (CSA): Je menej časté. Pri tomto type mozog správne nesignalizuje svalom, aby sa nadýchli, čo vedie k pauzám v dýchaní. Tento typ je častejší u ľudí s neurologickými problémami alebo u tých, ktorí majú niektoré srdcové ochorenia.
- Komplexné spánkové apnoe: Kombinácia oboch predošlých typov. Môže vzniknúť u pacientov s obštrukčným apnoe podstupujúcich terapiu pomocou prístroja na podporu dýchania s názvom CPAP (skratka výrazu Continous Positive Airway Pressure). Táto metóda je overená a bezpečná, avšak niekedy u pacientov dochádza k postupnému rozvoju centrálneho spánkového apnoe. V mnohých prípadoch tento stav odznie spontánne.
Aké má spánkové apnoe príznaky?
Ľudia s touto diagnózou si mnohé z príznakov neuvedomujú. Upozorní ich na ne ich partner alebo človek, ktorý s nimi spí v jednej miestnosti. Najdôležitejšie príznaky tohoto javu sú:
Zastavenie dýchania
Podľa odbornej definície ide o spánkové apnoe vtedy, keď sa dych zastaví počas spánku na viac než 10 sekúnd a takáto epizóda sa opakuje najmenej 5-krát za hodinu. V prípade, že je takýchto epizód viac než 30 za hodinu, ide o ťažké spánkové apnoe.
Hlasné chrápanie spojené s dusením sa
Nie každé chrápanie je spojené s touto diagnózou. Rozdiel je v tom, že počas chrápania sa pri spánkovom apnoe môžu vyskytnúť príznaky ako je dusenie sa, lapanie po dychu, kašeľ a zástava dychu.
Suchosť v ústach po prebudení
Ľudia s takýmito ťažkosťami často dýchajú ústami, následkom čoho môžu pociťovať suchosť či dokonca bolesť hrdla po tom, čo sa zobudia. Vedecké zistenia naznačujú, že suchosť v ústach súvisí skôr s výskytom obštrukčného spánkového apnoe, pričom častejšie ho majú tí, ktorí zároveň chrápu.
Bolesť hlavy po prebudení
Medzi príznaky môže patriť aj ranná bolesť hlavy. Podľa jedného súhrnu štúdií sa u tretiny pacientov s obštrukčným spánkovým apnoe vyskytovali rozličné typy bolestí hlavy. Môžu sa prejavovať ako tenzná bolesť hlavy aj ako migréna.
Ospalosť počas dňa
Časté prebudenia počas noci, ktoré prerušujú fázy hlbokého spánku, majú množstvo krátkodobých a dlhodobých negatívnych vplyvov na zdravie človeka, vrátane nedostatočnej regenerácie. Ľudia potom často pociťujú silnú únavu a ospalosť cez deň, čo môže viesť k zvýšenému riziku nehôd, najmä pri riadení vozidla alebo obsluhe strojov.
Spánkové apnoe môže spôsobovať aj nespavosť, čiže neschopnosť zaspať po prebudení uprostred noci alebo hypersomniu – to je zasa nadmerné spanie počas dňa.
Zhoršenie kognitívnych funkcií
Dlhodobo prerušovaný spánok narúša kognitívne funkcie, čo vedie k ťažkostiam s koncentráciou, pamäťou a rozhodovaním. Zmeny v pozornosti a pamäti môžu ovplyvniť výkonnosť v práci, škole alebo pri každodenných aktivitách.
Podráždenosť a zmeny nálady
Kvôli zníženej kvalite spánku dochádza k zmenám nálady, podráždenosti a tiež k depresívnym symptómom. Mnoho ľudí s touto diagnózou zažíva zníženú schopnosť zvládať stres a častejšie pociťujú napätie.
Kto je naň náchylný a aké má spánkové apnoe príčiny?
Rizikové faktory, ktoré majú za následok vznik takýchto ťažkostí, závisia od toho, o aký typ ide. Pri obštrukčnom spánkovom apnoe môžeme medzi najčastejšie príčiny a faktory zaradiť tieto:
- Anatomické faktory, najmä obezita: nadbytočné tukové tkanivo v oblasti krku a hrdla môže tlačiť na dýchacie cesty a spôsobovať ich zúženie.
- Z anatomických faktorov sú to ďalej napríklad zväčšené mandle, veľký jazyk alebo úzky hltan.
- Slabé svalstvo dýchacích ciest.
- Hladiny hormónov môžu taktiež ovplyvniť veľkosť a tvar vašej tváre, jazyka a dýchacích ciest. Napríklad ľudia, ktorí majú nízke hladiny hormónov štítnej žľazy môžu mať vyššie riziko vzniku spánkového apnoe. Nedávna štúdia tiež preukázala jeho spojitosť so zmenami hladín hormónov u menopauzálnych žien.
- Vyšší vek (nad 50 rokov), kedy môže postupne dochádzať k oslabeniu svalstva dýchacích ciest. Táto diagnóza vo všeobecnosti postihuje prevažne dospelých, ale vyskytuje sa aj spánkové apnoe u detí, hoci je zriedkavejšie.
- Na výskyt OSA má vplyv aj pohlavie – u mužov sa vyskytuje častejšie a vedci odhadujú, že dôvodom môžu byť rozdiely v anatómii horných dýchacích ciest, výskyt obezity, či rozličné fungovanie hormónov.
- Užívanie alkoholu alebo sedatív – oba majú za následok uvoľnenie svalstva dýchacích ciest, takže môže dochádzať k ich blokácii.
Medzi príčiny centrálneho spánkového apnoe patria fyziologické faktory, následkom ktorých nedostávajú dýchacie svaly potrebný signál od mozgu. Môžu to byť:
- Kardiovaskulárne problémy – napríklad podľa jednej štúdie sa asi u 40 % ľudí s chronickým srdcovým zlyhaním vyskytuje centrálne spánkové apnoe. Následkom toho je cirkulácia kyslíka a oxidu uhličitého v krvi narušená, čo ovplyvňuje aj dychové centrum v mozgu.
- Neurologické ťažkosti – patrí sem mozgová príhoda, neurodegeneratívne ochorenia ako je Parkinsonova choroba, alebo nádory mozgu.
- Užívanie silných liekov na tlmenie bolesti, napríklad opioidov, ktoré ovplyvňujú časť mozgu zodpovednú za dýchanie.
Čo môže zhoršiť spánkové apnoe?
Ľudia trpiaci takýmito ťažkosťami by sa mali rozhodne vyhýbať alkoholu, ale zhoršenie môže nastať aj pri užívaní liekov so sedatívnym účinkom, či už proti bolesti alebo na spanie. K väčším problémom môže prispieť aj prírastok na váhe, najmä ak človeku pribudlo tukové tkanivo okolo krku. A hoci neexistujú jednoznačné závery, niektoré štúdie naznačujú aj vplyv fajčenia na výskyt obštrukčného spánkového apnoe.
Príčinou zhoršenia môže byť aj poloha pri spaní. Niekedy sa napríklad môže vyskytnúť u ľudí, ktorí inak nemajú anatomické ani iné vyššie spomínané faktory, ale spia často na chrbte. Pri tejto polohe totiž najjednoduchšie dochádza k blokovaniu dýchacích ciest.
Neliečené spánkové apnoe je problém
Ak svoje problémy dlhodobo ignorujete, okrem chronickej únavy vás môže postihnúť aj množstvo ďalších diagnóz. Štúdie potvrdili, že ľuďom, ktorí majú túto diagnózu dlhodobo, hrozia srdcové zlyhania, vysoký krvný tlak, arytmie či koronárne choroby. Problémy srdca tak môžu byť nielen príčinou, ale aj následkom spánkového apnoe.
Ďalšie negatívne následky môžu byť rozvoj cukrovky druhého typu, depresie či endokrinných a metabolických porúch.
Čo robiť pri spánkovom apnoe?
Ak máte podozrenie, že trpíte takouto diagnózou, dôležité je pátrať po príčinách, aby ste ju podchytili v začiatkoch. Niekedy pomôžu takzvané konzervatívne metódy, medzi ktoré patrí aj zmena životného štýlu. Urobte si rekapituláciu toho, ako žijete. Užívate často alkohol, fajčíte a máte nadváhu? Možno je načase skúsiť žiť zdravšie. Pomôže zmena stravovania, obmedzenie či ideálne úplné vylúčenie alkoholu, obmedzenie fajčenia, a každodenná pohybová aktivita.
Vylepšenie jedálnička
Čo sa týka stravovania, obmedzte najmä priemyselne spracované potraviny (typu fastfood) a tých s obsahom transmastných tukov (vyprážané jedlá). Zamerajte sa na základné potraviny, ako je čerstvá zelenina a ovocie, jedzte viac vlákniny, zdravých tukov a bielkovín. Bohatým zdrojom bielkovín sú strukoviny, ako je cícer, šošovica, sója.
Pravidelný pohyb
Pohyb vám môže pomôcť nielen zhodiť nadbytočné kilogramy, ktoré majú často súvis s výskytom spánkového apnoe, ale pomôže vám aj cítiť sa psychicky lepšie.
Nemusíte profesionálne športovať, na začiatok pomôžu aj každodenné prechádzky, alebo prepravovanie sa peši či na bicykli namiesto auta. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča aspoň 20 až 40 minút pohybu v miernom tempe denne pre zlepšenie celkového zdravia a spánku.
Doplnenie vitamínov a minerálov
Ako doplnková pomoc môžu poslúžiť aj výživové doplnky. V prvom rade tie na podporu stravovania, ak napríklad viete, že vám čosi chýba alebo máte špeciálny stravovací režim. Ľudia preferujúci rastlinnú stravu si môžu dopĺňať kobalamín, teda vitamín B12, ktorého nedostatok môže súvisieť okrem iného s výskytom spánkových problémov.
Veganicity vitamín B12 1000µg (Cyanocobalamin), 90 vegan tabliet
Aj ďalšie vitamíny skupiny B môžu mať dobrý vplyv na fungovanie mozgu a nervového systému. Doplniť si môžete pyridoxín (vitamín B6), alebo prípravok s obsahom celého komplexu vitamínov skupiny B.
V našich končinách počas chladných mesiacov môžeme mať aj nedostatok vitamínu D, pretože ten získavame primárne zo slnka. Aj to môže byť príčinou problémov so spánkom, a aj v tomto prípade je riešením doplniť si vitamín D pomocou výživových doplnkov. Vysoko vstrebateľný je napríklad vitamín D v lipozomálnej forme a praktický na používanie je vitamín D v spreji.
Vegetology Vit D3 Vitashine v spreji, 1000IU, 20 ml
Z minerálov má na správnu funkciu mozgu a nervov vplyv napríklad magnézium. Bežne sa využíva ako pomocník pri zaspávaní, zvoľte si však správnu formu. Pre tento účel, teda na podporu správnej činnosti nervov, sú vhodné chelátové formy, ako je napríklad bisglycinát.
Vegmart Magnézium Bisglycinát 500 mg, 180 kapsúl
Ľuďom so spánkovými problémami môžu pomôcť aj ďalšie výživové doplnky. Príkladom je hormón melatonín, ktorý má na starosti navodenie spánku v organizme. Okrem klasických kapsúl môžete používať aj melatonín v spreji alebo kvapkách, ktoré šetria trávenie.
Dostupný je napríklad melatonín v kvapkách v kombinácii s valeriánou, mučenkou a medovkou. Z rastlinných výťažkov ďalej môže pomôcť ashwagandha. O užívaní rastlinných výťažkov sa však určite poraďte aj s lekárom, najmä ak užívate lieky. Niektoré rastlinné výťažky môžu totiž ovplyvňovať účinok liekov.
Nádhera - Melatonín komplex - valeriána, mučenka a medovka, 50 ml
Ako spať pri spánkovom apnoe?
Súčasťou liečby je aj zmena ďalších návykov. Napríklad je dôležité zmeniť polohu, v ktorej spíte. Pokúste sa odvyknúť si spať na chrbte, kedy najčastejšie dochádza k uvoľneniu dýchacích ciest a následne k zástavám dychu. Najvhodnejšie je spať na boku, kedy je nižšie riziko blokovania dýchacích ciest.
Kedy je dobré navštíviť lekára?
Zástavy dýchania v noci, ktoré vám negatívne ovplyvňujú život, je lepšie riešiť s lekármi a odborníkmi v spánkových laboratóriách. Dajú vám ďalšie užitočné rady a môžu naordinovať terapiu vrátane medikamentóznej liečby a používania neinvazívnych dýchacích prístrojov.
Závažnosť diagnózy určujú lekári pomocou parametra AHI – skratka výrazu Apnea Hypopnea Index. Táto hodnota určuje, koľkokrát má pacient apnoe alebo hypopnoe, čiže buď úplnú alebo čiastočnú zástavu dychu na viac než 10 sekúnd za hodinu. Tak, ako sme už spomenuli vyššie, ak je hodnota AHI 5 a menej epizód za hodinu, ide o normálny spánok. Hodnota AHI viac než 30 znamená ťažké spánkové apnoe.
Terapia CPAP
Liečba zahŕňa aj použitie prístrojov na podporu dýchania. Spomínali sme využitie prístroja CPAP, v preklade je to prístroj na nepretržitý pozitívny tlak v dýchacích cestách. U pacientov so stredne ťažkým a ťažkým apnoe môže použitie prístroja výrazne zlepšiť kvalitu života a znížiť zdravotné riziká.
Tento prístroj dodáva konštantný prúd vzduchu pod tlakom, ktorý udržiava dýchacie cesty otvorené a zabraňuje ich kolapsu počas spánku. Tlak je nastavený podľa individuálnej potreby pacienta, ktorú určí lekár na základe vyšetrení, napríklad polysomnografie (komplexného diagnostického vyšetrenia spánku).
Medzi ďalšie metódy liečby tejto diagnózy patrí používanie rôznych pomôcok na zabránenie kolapsu dýchacích ciest, prípadne neurostimulátora. V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť aj chirurgický zákrok.
Záver
Spánkové apnoe je nepríjemný jav, pri ktorom dochádza k zástavám dychu počas spánku. Častejšie postihuje mužov, rizikovým faktorom je aj obezita a vyšší vek. Môže súvisieť aj s výskytom určitých ochorení a užívaním alkoholu či sedatív. Takéto dlhodobo neliečené ťažkosti môžu zhoršovať celkový zdravotný stav, vrátane zvýšeného rizika kardiovaskulárnych chorôb a diabetu.
Ťažké spánkové apnoe by ste mali riešiť so svojím lekárom a nechať sa vyšetriť. Riešením môžu byť prístroje na podporu dýchania. Ľahšie stavy sa môžete pokúsiť riešiť zmenou životného štýlu: prospeje zhodenie nadbytočných kilogramov, zdravšia strava, vylúčenie alkoholu a pohyb. Na podporu spánkového režimu je vhodné užívať magnézium, vitamíny skupiny B, vitamín D a melatonín.
Redakcia Vegmart
Zdroje:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36971971/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459252/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK578199/
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8411449/
- https://www.sleepapnea.org/snoring/is-it-snoring-or-sleep-apnea/?srsltid=AfmBOoo_f_urJpAw7LvjrpoWGiL1icHIphGkxEt8LDCzU8R7uwQYJYel
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32913036/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38056382/
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5449130/
- https://www.aan.com/PressRoom/Home/PressRelease/5152
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9987095/
- https://www.nhlbi.nih.gov/health/sleep-apnea/causes
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5836788/
- https://academic.oup.com/jcem/article/104/11/4990/5531557
- https://www.sciencedaily.com/releases/2022/06/220622141821.htm
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2642982/
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2871747/
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8621446/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0146280622002614
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5698527/
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3173758/
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5507108/
- https://www.who.int/multi-media/details/who-guidelines-on-physical-activity-and-sedentary-behaviour
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10706823/
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6213953/
- https://www.webmd.com/sleep-disorders/sleep-apnea/sleep-apnea-ahi-numbers
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5436801/