Náhle ste sa postavili a zatočila sa vám hlava? Takéto čosi občas zažívame všetci. Závrat a točenie hlavy, prípadne pocit na odpadnutie môžu mať banálne príčiny, napríklad zanedbaný pitný režim alebo prudké zníženie tlaku vplyvom zmeny polohy. Ak sa však závraty a točenie hlavy stali vaším denným chlebíčkom, nepodceňujte to. Vaše telo vám dáva signál, že niečo nie je v poriadku. Vysvetlíme vám, čo môže závraty spôsobovať a ako ich riešiť.
Nie je závrat ako závrat
Pojem závrat označuje celú sériu pocitov, ktoré môže človek zažívať. Ich popis môže znieť veľmi podobne, odlišujú sa v detailoch. Môžu však mať rozličné príčiny. Keď prídete k lekárovi, presný popis vašich pocitov mu môže pomôcť pri určovaní správnej diagnózy.
Závraty by sa dali rozdeliť do štyroch základných typov:
- točenie hlavy,
- pocit na odpadnutie (presynkopa),
- strata rovnováhy,
- vertigo.
Točenie hlavy
Najfrekventovanejší pocit točenia hlavy, ku ktorému sa nepridružujú žiadne ďalšie príznaky, by sa dal označiť za akýsi základný stav. Mnohí ľudia ho chápu ako synonymum slova závrat, aj keď je to len jeden z jeho prejavov.
Pocit na odpadnutie
Odborne sa pocity na odpadnutie označujú presynkopa. Ide o pocity na omdletie, ktoré predchádzajú samotným mdlobám (označeným ako synkopa). Mdloby predstavujú odpadnutie a stratu vedomia. Pri presynkope však ešte nedochádza k strate vedomia.
Strata rovnováhy
Nerovnováha spojená so stratou kontroly nad vlastnou stabilitou. Tento typ závratu pacienti opisujú ako nestabilitu v nohách, ale zároveň akoby tento pocit vychádzal z hlavy.
Vertigo
Ide o nepríjemnú ilúziu, ktorú pacienti popisujú ako abnormálny pocit rotačného pohybu. Pri ňom majú pocit, že sa hýbe okolie alebo oni sami. Vertigo postihuje dva až trikrát častejšie ženy než mužov, čo podľa odborníkov súvisí aj s hormonálnymi zmenami. Vertigo sa tiež často u žien vyskytuje počas prvého trimestra tehotenstva. Riziko jeho výskytu všeobecne rastie aj so stúpajúcim vekom.
Prejavy závratov
Symptómy rôznych druhov závratov sa môžu prekrývať a kombinovať, podľa najviac prevažujúceho pocitu však lekár dokáže identifikovať diagnózu. Pri opakovaných závratoch si všímajte, čo sa s vami deje, aby ste mohli svoj stav dobre opísať.
Prejavy točenia hlavy – pacienti opisujú tento typ závratu ako keby sa ich hlava vznášala, ako keby nebola pripojená k telu. Vyskytnúť sa môžu aj pocity na odpadnutie, ktoré majú však ešte ďaleko od spomínanej presynkopy. Točenie hlavy sprevádza inštinktívne nutkanie sadnúť si alebo sa uložiť do ľahu.
Prejavy straty rovnováhy – pocit nestabilnej alebo kolísavej chôdze, neistá chôdza, ktorú pacienti opisujú ako keby ich „ťahalo na jednu stranu“. Môžete mať pocit, že sa neudržíte na nohách, máte ich slabé a neisté. Vyskytuje sa pocit „opitosti“ alebo vznášania sa v hlave, ale aj problémy s koordináciou pohybov a jemnou motorikou.
Prejavy vertiga – pocit, že celý svet sa točí, alebo že sa točíte vy sami, spojený so sprievodnými symptómami, ako sú:
- nevoľnosť,
- vracanie,
- pocit nestability,
- rozmazané videnie,
- človeka môže zaliať studený pot,
- tinitus – zvonenie, hučanie, pískanie či šum v ušiach,
- bolesť hlavy – vertigo môže byť aj jedným zo symptómov pri migréne.
Prejavy pocitu na odpadnutie – pri presynkope má človek pocit, že už-už stratí vedomie, pričom sa často vyskytuje zatmenie pred očami a tunelové videnie. V skutočnosti však ostáva pri vedomí. Tento pocit môžu sprevádzať aj ďalšie pocity, ako je točenie hlavy, celková slabosť, teplo či naopak zimnica, nadmerné potenie, nevoľnosť, búšenie srdca a palpitácie (nepravidelné údery srdca), úzkosť alebo rozmazané videnie.
Príčiny závratov
Bežné závraty, ktoré nie sú nebezpečné, ako je točenie hlavy, krátkodobý pocit na odpadnutie alebo strata rovnováhy, môžu byť spojené s dehydratáciou, stresom a napätím. Pri dlhšie trvajúcich prejavoch závratov môžu byť príčinou rôzne ochorenia.
Ďalšie príčiny točenia hlavy
Veľmi často je točenie hlavy a krátky závrat následkom prudkého poklesu krvného tlaku, čo sa nazýva ortostatická hypotenzia. Pokles tlaku vedie k nedostatočnému prekrveniu mozgu. Vyskytuje sa najmä pri náhlej zmene polohy, napríklad z ľahu do stoja.
Nadmerné cvičenie a námaha môžu spôsobiť, že budete pociťovať závraty alebo točenie hlavy. Môže tiež viesť k dehydratácii a vyčerpaniu z tepla, čo opäť podporuje vznik závratu.
Nevoľnosti a závraty môžu byť tiež spôsobené kinetózou – ide o nevoľnosť z pohybu, ktorá je častá pri jazde autom, autobusom či loďou. Takéto nevoľnosti môžete tlmiť liekmi.
Príčiny pocitu na odpadnutie
Každá z príčin točenia hlavy môže so sebou zároveň prinášať pocit na odpadnutie. Ďalšie príčiny presynkopy môžu byť:
- Kardiomyopatia – v tomto stave sú srdcové svaly stuhnuté a slabé a pumpujú menej krvi. Príznaky môžu zahŕňať závraty, mdloby a problémy s dýchaním.
- Srdcový záchvat – najčastejším indikátorom srdcového infarktu je bolesť na hrudi, ale príznakmi môžu byť aj závraty alebo točenie hlavy. Vyskytujú sa, ak sa do vášho mozgu nedostane dostatok krvi.
- Arytmia – k arytmii dochádza, keď srdce bije atypickým tempom. Môže spôsobiť závraty, točenie hlavy alebo dýchavičnosť.
- Problémy s krvným obehom – vyššie spomínané srdcové ochorenia môžu viesť k problémom s krvným obehom, keď srdce nie je schopné pumpovať dostatok krvi. Vtedy môžete mať závraty.
- Hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi) – tento stav sprevádza pocit na odpadnutie, slabosť, potenie, hlad, tras a podráždenosť. Spôsobuje ho nízka hladina cukru v krvi, často u ľudí s cukrovkou, ktorí užívajú inzulín alebo iné lieky na zníženie hladiny cukru. Práve diabetici by si mali preto dávať veľký pozor na dávkovanie liekov znižujúcich cukor v krvi.
- Anémia – znížený počet červených krviniek alebo hemoglobínu môže viesť k nedostatočnému prísunu kyslíka do mozgu. Následkom je únava, slabosť, bledosť a pocit na odpadnutie, najmä pri fyzickej aktivite.
Príčiny vertiga a straty rovnováhy
Príčinou vertiga je dysfunkcia vestibulárneho systému, čo je orgán, ktorého úlohou je zabezpečovať udržanie rovnováhy. Nachádza sa v strednom uchu. V tomto prípade ide o takzvané periférne vertigo. Takéto závraty však môžu spôsobovať aj neurologické a ďalšie poruchy.
Najčastejšie sa s vertigom a poruchou rovnováhy spájajú tieto stavy a diagnózy:
- Benígne paroxyzmálne polohové vertigo – náhle krátkodobé epizódy točenia hlavy vyvolané zmenou polohy hlavy, napríklad pri otáčaní v posteli. Najčastejšia príčina periférneho vertiga, spôsobená pohybom malých kryštálov (otolitov) v polkruhových kanálikoch vnútorného ucha.
- Meniérova choroba – pre túto diagnózu sú typické opakujúce sa epizódy vertiga, tinitus (zvonenie v ušiach), strata sluchu a pocit tlaku v ušiach. Je to chronické ochorenie vnútorného ucha spojené s nadmerným hromadením tekutiny v jeho štruktúrach.
- Vestibulárna neuritída (neuritída vestibulárneho nervu) – náhly pocit intenzívneho vertiga, ktorý môže trvať niekoľko dní, často sprevádzaný nevoľnosťou a nerovnováhou. Ide o zápal vestibulárneho nervu, ktorý prenáša informácie z vnútorného ucha do mozgu.
- Vestibulárna migréna – typ migrény, ktorý môže vyvolať epizódy vertiga, často sprevádzané migrénovými bolesťami hlavy, citlivosťou na svetlo a zvuk, nevoľnosťou.
- Cervikálne vertigo – závrat spôsobený problémami s krčnou chrbticou, najčastejšie z dôvodu zranení, degeneratívnych zmien alebo nesprávnej polohy krčných stavcov, ktoré môžu ovplyvniť prietok krvi alebo nervové dráhy spojené s rovnováhou.
- Akustický neuróm (vestibulárny schwannóm) – nádor na vestibulárnom nerve, ktorý môže ovplyvniť sluch a rovnováhu. Príznakom je pomaly sa rozvíjajúce vertigo, tinitus a postupná strata sluchu.Vestibulárne schwannómy môžu tiež ovplyvniť tvárový nerv, čo spôsobuje slabosť tváre alebo paralýzu na strane nádoru. Ak sa nádor zväčší, nakoniec bude tlačiť na blízke mozgové štruktúry (ako je mozgový kmeň a mozoček), čím sa stane život ohrozujúcim.
- Cievna mozgová príhoda – poruchy prekrvenia mozgu, ako je mozgová príhoda, môžu ovplyvniť časti mozgu zodpovedné za rovnováhu. Prejavujú sa ako náhly a silný pocit vertiga sprevádzaný inými príznakmi, ako je slabosť, problémy s rečou alebo videním.
- Vírusové infekcie – môžete pociťovať točenie hlavy a vertigo, keď máte chrípku, prechladnutie alebo napríklad aj COVID-19. Závraty a vertigo môžu byť spojené s bolesťami hlavy a stratou rovnováhy, pociťovať ich môžete aj počas zotavovania sa z ochorení. Tieto infekcie môžu byť spojené aj s dehydratáciou.
Prvá pomoc pri závratoch a točení hlavy
Bežné závraty nie sú nebezpečné a odznejú samy od seba. Ani vtedy by ste sa však nemali hrať na hrdinu a pri pocite točenia hlavy, straty rovnováhy či vertiga okamžite prerušte svoju činnosť. Prioritou je neublížiť si ešte viac.
Ľahnite si
Úplne prvý krok je zaistiť, aby ste kvôli závratu nespadli. Poležte si pár minút, a keď sa už cítite lepšie, skúste sa pomaly posadiť. Ak sa to nezlepší, ľahnite si späť. Ak sa však už hlava nekrúti a máte pocit stability, skúste postupne vstať a fungovať ako predtým. Kľúčové je najmä nerobiť prudké pohyby a všetko skúšať pomaličky a postupne.
Napite sa
Ľudia sú často dehydrovaní počas leta, kedy okrem nedostatočného pitného režimu môže dôjsť aj k prehriatiu organizmu. Dajte si tekutiny, okrem čistej vody a nesladeného čaju je vhodná minerálna voda alebo iontový nápoj s obsahom elektrolytov. Sú to minerály, ktoré telu prospejú a urýchlia jeho opätovnú hydratáciu.
Doplňte si cukor
Okrem tekutín je vhodné sa aj najesť, ak však do seba počas nevoľnosti a točenia hlavy neviete dostať nič, dajte si aspoň rýchly cukor. Vhodné riešenie v takejto situácii je hroznový cukor.
Doplňte si vitamíny a minerály
Kým nápoje s elektrolytmi vášmu organizmu doplnia minerály expresne, príjem vitamínov a minerálov by ste si mali strážiť aj z dlhodobého hľadiska. V dnešnej dobe je nedostatok vitamínov a minerálov bohužiaľ bežná vec a súvisí aj s nedostatočne nutrične hodnotnou stravou. Dlhodobý deficit určitých minerálov a vitamínov narúša dôležité procesy v tele a môže byť tiež príčinou závratov.
Nedostatok železa napríklad môže viesť k anémii, ktorej prejavom sú aj časté závraty. Je našťastie jednoduché doplniť si železo vo forme výživového doplnku, o správnej dávke sa však radšej poraďte s lekárom alebo lekárnikom. Je tiež dobré vybrať si hémový typ železa, ktorý sa lepšie vstrebáva, prípadne lipozomálnu formu železa s vitamínom C.
Doplniť si môžete aj draslík, ktorý má podstatnú rolu pri udržiavaní správnej činnosti srdca, nervového systému a normálneho krvného tlaku. Magnézium je ďalší prospešný minerál, dajte si však pozor na jeho dávkovanie, pretože horčík má tendenciu znižovať krvný tlak, čo by mohlo pri závratoch pôsobiť kontraproduktívne.
Aj nedostatok vitamínu B12 môže viesť k anémii a neurologickým problémom, ktoré môžu spôsobiť závraty. Vitamín B12 (kobalamín) je dôležitý pre zdravie nervového systému a tvorbu červených krviniek.
Vitamín D sa osvedčil napríklad v tejto štúdii ako pomoc u ľudí s benígnym paroxyzmálnym polohovým vertigom. Keďže v našich končinách môžeme zabezpečiť telu dostatočnú tvorbu vitamínu D prostredníctvom slnečných lúčov len pár mesiacov v roku, je jeho suplementácia dôležitá najmä počas jesene a zimy.
Sľubným pomocníkom môže byť aj čínska bylina ginkgo dvojlaločné (Ginkgo biloba). V prehľade štúdií z roku 2021 sa uvádza, že extrakt z Ginkgo biloba u testovaných účastníkov fungoval lepšie ako placebo a bol rovnako účinný ako betahistín, histamínový liek, pri zvládaní závratov. Vedci ale zároveň uvádzajú, že je v tejto oblasti potrebný ďalší výskum.
Závraty a točenie hlavy – kedy navštíviť lekára?
Tak, ako platí pri mnohých iných zdravotných problémoch, aj točenie hlavy a závraty je potrebné riešiť s lekárom vtedy, ak sa pravidelne opakujú a narúšajú vám bežný život a aktivity. Zvlášť dôležité je vyhľadať okamžitú lekársku pomoc, keď máte závraty po predošlom náraze do hlavy. V takom prípade požiadajte o pomoc blízkeho a nechajte sa odviezť do nemocnice.
Určite by ste sa mali obrátiť na lekára vtedy, ak sa pri závratoch u vás vyskytujú aj:
- ťažkosti s dýchaním,
- bolesť na hrudníku,
- nepravidelný tlkot srdca,
- necitlivosť alebo slabosť rúk, nôh alebo tváre,
- ťažká chôdza,
- sťažená alebo nezrozumiteľná reč,
- dvojité videnie,
- silná bolesť hlavy,
- zmätenosť,
- ťažkosti so sluchom,
- nepretržité vracanie.
Pri častom výskyte závratov a točenia hlavy skontrolujte vedľajšie účinky liekov, ktoré užívate. Závraty môžu spôsobovať rozličné lieky, takže je vhodné poradiť sa s lekárom o alternatívach.
Najčastejšie kladené otázky k závratom
Nasledujúce situácie trápia ľudí často, a tak sme sa ich snažili v tejto sekcii objasniť a nájsť na ne riešenia.
Točí sa mi hlava a je mi na vracanie
Tento stav môže mať množstvo príčin. Ako prvé sa skúste riadiť vyššie spomenutými radami, teda ľahnúť si, doplniť tekutiny, minerály a vitamíny. Pozorujte príznaky a zaznamenajte si okolnosti, za ktorých k točeniu hlavy a pocitu na vracanie dochádza. V prípade, že vám to neprechádza, kontaktujte svojho lekára.
Mám dlhodobé točenie hlavy
Ak točenie hlavy pozorujete dlhodobo, nie je nad čím váhať. Určite navštívte svojho lekára, ktorému presne popíšte všetky okolnosti, za ktorých k točeniu hlavy dochádza. Rovnako ak vás dlhodobo trápi celková slabosť, únava, tlak v hlave a točenie hlavy.
Môžem mať závraty od krčnej chrbtice?
Áno, závraty od krčnej chrbtice môžu byť práve spomínané cervikálne vertigo, ktorého príčinou môžu byť napríklad poškodenia platničiek v krčnej chrbtici. Nechajte sa vyšetriť u svojho neurológa, ktorý by vám mal odporučiť komplexné vyšetrenie krčnej chrbtice.
Mám dlhodobé točenie hlavy počas rána
Občasný závrat a točenie hlavy pri rannom vstávaní z postele sú normálne, ide o ortostatickú hypotenziu. Ak sa však vyskytujú každý deň dlhodobo, a zasahujú vám do života, určite neváhajte s návštevou lekára.
Mám závrat a cítim veľkú úzkosť
Závraty môžu mať aj psychologické príčiny. Ide o takzvané psychogénne závraty, pri ktorých lekár vylúči fyzické poruchy rovnovážneho systému. Môžu mať rôzne príčiny, vrátane úzkosti, stresu, depresie, panických porúch alebo posttraumatického stresového syndrómu. Tieto závraty často sprevádzajú pocity strachu, neistoty alebo depresie. Určite neváhajte a poraďte sa o riešeniach so svojím lekárom.
Záver
Závraty majú niekoľko podskupín: môžu sa prejavovať ako klasické točenie hlavy, strata rovnováhy, pocity na odpadnutie a vertigo. Symptómy a príčiny týchto typov sa môžu prekrývať. Príčinou točenia hlavy môže byť dehydratácia, náhly pokles tlaku, ale aj nízka hladina cukru v krvi. Za vertigom sa môže ukrývať množstvo ďalších diagnóz, ako je napríklad Meniérova choroba, zápal vestibulárneho nervu či infekcie. Pocity na odpadnutie zasa môžu byť spojené s anémiou či srdcovými ochoreniami.
Pozorujte u seba príznaky závratov, najmä ak sa opakujú a trápia vás dlhodobo. Pri vážnych prejavoch neváhajte a zavolajte si prvú pomoc, ale aj mierne ťažkosti by ste mali vždy konzultovať s lekárom. Ak vám je zle, najdôležitejšie je ľahnúť si, napiť sa vody, doplniť si cukor, vitamíny a minerály, a oddýchnuť si.
Redakcia Vegmart
Zdroje:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dizziness/symptoms-causes/syc-20371787
- https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/6422-dizziness
- https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21769-vertigo
- https://www.webmd.com/brain/dizziness-vertigo
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK325/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459383/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK442006/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482356/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7452357/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2686891/
- https://www.nhlbi.nih.gov/health/cardiomyopathy
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430797/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470308/
- https://www.nidcd.nih.gov/health/menieres-disease
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK549866/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10604437/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1878875017317904
- https://www.nidcd.nih.gov/health/vestibular-schwannoma-acoustic-neuroma-and-neurofibromatosis
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9313303/
- https://www.mdpi.com/2304-8158/13/6/877
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10880126/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10880126/