Je vám stále zima, aj keď teplota v miestnosti alebo vonku nie je nízka? Možno ste prirodzene citlivejší na chlad, no ak sa tento pocit objavuje príliš často, môže naznačovať zdravotný problém. Čo všetko môže byť príčinou zimomravosti a ako si s ňou poradiť? Pozrime sa na možné dôvody a riešenia.
Čo je zimomravosť?
Ľudské telo si prirodzene udržiava stabilnú teplotu bez ohľadu na vonkajšie podmienky. Tento proces nazývame termoregulácia a zabezpečuje, aby telesná teplota zostala medzi 36,5 až 37,5 °C. Hlavnú úlohu pri jej udržiavaní zohrávajú koža, potné žľazy, krvné cievy a hypotalamus – časť mozgu, ktorá funguje ako „termostat“ tela. Keď je príliš teplo, telo sa ochladzuje potením a rozširovaním ciev, čím sa odvádza prebytočné teplo. Naopak, v chlade sa cievy sťahujú a telo sa snaží udržať teplotu tela, čo môže spôsobiť zimomriavky alebo trasenie a pomáha vytvárať teplo.
Ak vám je stále zima a pociťujete ju nielen v chlade, ale aj pri bežných teplotách, môže ísť o poruchu termoregulácie, nazývanú intolerancia (citlivosť) na chlad a ľudovo známu ako zimomravosť. Môžu za tým byť neurovaskulárne, hormonálne či endokrinné faktory, ktorým sa budeme venovať ďalej v článku. Hoci presný výskyt tohto stavu vo svete nie je známy, časté opakovanie príznakov by ste nemali podceňovať.
Prečo mi je stále zima? Najčastejšie príčiny zimomravosti
Zimomravosť môže mať mnoho príčin, ku ktorým patria:
- pohlavie,
- anémia,
- hypotyreóza (znížená funkcia štítnej žľazy),
- nedostatočné prekrvenie končatín,
- cukrovka,
- nízke BMI,
- nedostatok vitamínu B12.
Pohlavie
Odborníci tvrdia, že ženy sú náchylnejšie na citlivosť na chlad, pretože majú pomalší metabolizmus a ich telo v pokoji spáli menej energie. Okrem toho majú menej svalovej hmoty ako muži, čo vedie k menšej produkcii tepla a horšiemu udržiavaniu telesnej teploty.
K zimomravosti prispieva aj hormón estrogén, ktorý je dôležitý pre reprodukciu. Tento hormón podľa štúdie tiež znižuje telesnú teplotu, odoberá teplo z tela a znižuje prietok krvi do rúk a nôh, čo môže spôsobovať pocit chladu.
Anémia
Anémia je celosvetový problém, ktorý podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie postihuje až 40 % detí vo veku od 6 do 59 mesiacov, 37 % tehotných žien a 30 % žien vo veku 15 až 49 rokov. Môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, medzi ktoré patrí aj problém s reguláciou telesnej teploty. Pri anémii telo nemá dostatok červených krviniek alebo hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík do tkanív. Bez dostatku kyslíka je pre bunky náročnejšie zvládať chlad, čo vedie k citlivosti na nízke teploty.
Hypotyreóza
Ide o stav, keď štítna žľaza nevytvára dostatok hormónov (tyroxín a trijódtyronín), ktoré ovplyvňujú rýchlosť metabolizmu a pomáhajú udržiavať telesnú teplotu. Nedostatočná, produkcia týchto hormónov spomaľuje metabolizmus, čo môže spôsobiť rôzne problémy, vrátane citlivosti na chlad, čo je jedným z príznakov zníženej funkcie štítnej žľazy.
Nedostatočné prekrvenie končatín
Ak máte často studené ruky alebo nohy, môže to signalizovať problém s krvným obehom. Tento stav je zvyčajne spôsobený rôznymi faktormi, ako sú:
- Raynaudova choroba – ochorenie, pri ktorom sa malé cievy v rukách a nohách sťahujú, čo bráni prietoku krvi. To môže spôsobiť, že prsty na rukách a nohách sú studené a môžu mať modrastú farbu.
- Ateroskleróza – zúženie krvných ciev obmedzuje prietok krvi, čo prispieva k pocitu studených končatín.
Cukrovka
Diabetes mellitus je chronické metabolické ochorenie, ktoré ovplyvňuje schopnosť tela spracovávať glukózu z potravy. Dlhodobé zvýšené hladiny cukru v krvi môžu spôsobiť poškodenie rôznych orgánov, vrátane obličiek a nervového systému. Poškodenie obličiek v dôsledku cukrovky je známe ako diabetická nefropatia a zvykne spôsobovať rôzne príznaky, vrátane neustáleho pocitu chladu.
Nízke BMI
Nízky index telesnej hmotnosti (BMI) znamená, že vaša hmotnosť je v pomere k výške nižšia, ako by mala byť a máte menej telesného tuku a svalov. Tuk funguje ako izolačný mechanizmus tela a svaly vytvárajú teplo. Ak máte BMI pod 18,5, organizmus môže mať problémy s reguláciou teploty.
Nedostatok vitamínu B12
Vitamín B12 prispieva k správnej tvorbe červených krviniek, k správnemu fungovaniu nervového a imunitného systému a tiež zohráva úlohu v procese delenia buniek. Ak máte nedostatok tohto vitamínu, telo nedokáže vytvoriť dostatok zdravých červených krviniek. Bez nich tkanivá a orgány nedostávajú dostatočný prísun kyslíka, čo môže zvyšovať riziko anémie a viesť k zimomravosti, najmä v končatinách.
Deficit vitamínu B12 je podľa výskumu častejší u vegetariánov a vegánov, pretože tento vitamín sa prirodzene nachádza hlavne v živočíšnych potravinách, ako sú mäso, mliečne výrobky a vajcia. V prípade, že konzumujete len rastlinnú stravu, je dôležité zabezpečiť si dostatok B12 prostredníctvom výživových doplnkov.
Ďalšie problémy súvisiace so zimomravosťou
Neustály pocit chladu aj pri normálnych teplotách môže viesť k rozvoju ďalších zdravotných problémov, ako sú:
Bolesť hlavy
Štúdia z roku 2020 naznačuje, že migrény u žien môžu byť spojené so zvýšeným rizikom ochorení krvných ciev. Pri migréne sa totiž krvné cievy rozširujú a následne zužujú, čo ovplyvňuje prietok krvi a môže spôsobiť zimomravosť. Zmeny v krvnom obehu tak môžu viesť k pocitom chladu a to aj v prípade, že nie ste vystavení nízkym teplotám. Na potvrdenie týchto súvislostí je však potrebný ďalší výskum.
Únava
Ak je vám stále zima a pociťujete únavu, môže to byť príznakmi zdravotných problémov, ako je anémia alebo nedostatok vitamínu B12. Tieto stavy môžu negatívne ovplyvniť schopnosť tela udržiavať teplotu.
Nespavosť
Výskum zistil, že zahrievanie nôh počas spánku v chladnom prostredí zlepšuje jeho kvalitu. Došlo k skrátenie času potrebného na zaspatie, predĺžil sa čas spánku a znížil počet prebúdzaní počas noci. Hoci teplota tela sa nezmenila, tieto zistenia naznačujú, že teplota nôh môže ovplyvniť spánkový cyklus. Teoreticky sa predpokladá, že studené nohy prispievajú k nespavosti, pretože chlad môže sťažiť zaspávanie a udržiavanie spánku.
Zníženie fyzickej výkonnosti
Organizmus má prirodzenú schopnosť regulovať teplotu, no ak vám je stále zima, telo sa snaží udržať teplo, čo môže vyčerpať jeho energetické zásoby. Tento proces môže následne spôsobiť pokles fyzickej výkonnosti a vytrvalosti.
Vplyv na psychické zdravie
Neustály pocit zimy spôsobuje aj psychologické následky, ako zhoršenie nálady a emocionálny stres. Môžete sa cítiť vyčerpaní a menej motivovaní, čo negatívne vplýva na každodenný život.
Čo robiť, keď vám je stále zima?
S niekoľkými správnymi opatreniami môžete príznaky zmierniť a opäť sa cítiť pohodlne.
Zohrejte sa
Oblečte sa do viacerých vrstiev oblečenia, vrátane termoprádla. Na ochranu pred vetrom si oblečte vetru odolnú bundu a nezabudnite na čiapku, šál a rukavice, ktoré chránia citlivé časti tela. Tieto vrstvy vám pomôžu udržať teplo a zabraňujú jeho úniku.
Udržiavajte zdravú hmotnosť
Nízke BMI môže spôsobiť pocit chladu, pretože telo nemá dostatok tuku na udržanie tepla. Udržiavanie zdravej hmotnosti pomáha telu lepšie regulovať teplotu a poskytuje potrebnú ochranu pred chladom. Zdravá hmotnosť tiež podporuje celkovú vitalitu a zlepšuje zdravie.
V prípade ochorení dodržiavajte liečbu
Ak máte diagnostikované ochorenia ako hypotyreóza alebo diabetes mellitus, je dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára a dodržiavať predpísanú liečbu. Po konzultácii však môžete zvážiť aj užívanie výživových doplnkov.
- V našej ponuke nájdete tekutý jód, ktorý prispieva k správnej tvorbe hormónov štítnej žľazy a k správnemu fungovaniu štítnej žľazy. Tento produkt má 100 % prírodné zloženie a vďaka forme kvapiek aj jednoduché a praktické užívanie.
- Môžete vyskúšať aj komplex pre štítnu žľazu s obsahom jódu a selénu, čo sú dva najdôležitejšie minerály pre jej správnu funkciu. Je obohatený o prášok z tymiánu a v jednej kapsule poskytne odporúčanú dennú dávku.
- V prípade, že hľadáte prírodný prostriedok pre reguláciu hladiny glukózy v krvi, vyberte si komplex pre normálnu hladinu cukru v krvi, s obsahom škorice, ktorá môže podľa vedcov ovplyvňovať glykémiu. Okrem nej v tomto produkte nájdete aj myo-inozitol, zinok, chróm a extrakt z olivových listov pre ešte väčšiu efektivitu celého komplexu.
- Alternatívou môže byť multivitamín pre diabetikov, ktorý obsahuje veľké množstvo živín, vrátane horčíka, vitamínu B1 alebo chrómu, potrebných udržanie rovnováhy cukru v krvi. Tento produkt je vhodný pre všetkých, ktorí potrebujú dostať hladinu glykémie pod kontrolu.
Jedzte zdravú a vyváženú stravu
Strava by mala byť bohatá na makroživiny (tuky, cukry, bielkoviny) a mikroživiny (vitamíny a minerály). Môžete zvoliť teplé alebo horúce nápoje, polievky, vývary, ktoré vás nielen zahrejú, ale aj dodajú telu potrebné živiny a energiu.
Dbajte na dostatok vitamínov a minerálov
V prípade zimomravosti môže ísť najčastejšie o deficit železa, vitamínu B9 alebo B12. Môžete požiadať lekára o vyšetrenie a testy, ktoré odhalia prípadný nedostatok živín.
Železo
Železo prispieva k správnej tvorbe červených krviniek a hemoglobínu a jeho nedostatok môže viesť k anémii. Zdrojmi železa sú mnohé potraviny, avšak ak ho neviete doplniť len stravou, mali by ste zvážiť výživové doplnky.

Vegmart Železo – Fumarát železnatý 35 mg, 120 kapsúl
Ak vám nevyhovuje užívanie kapsúl, vyberte si železo v spreji s vysokou dávkou účinnej látky. V tejto forme má praktickú užívanie a rýchle vstrebávanie cez ústnu sliznicu, čo zabezpečuje rýchly účinok. V príchuti granátového jablka je skvelým doplnkom aj pre tehotné a dojčiace ženy.
Kyselina listová
Nazýva sa aj vitamín B9 alebo folát a takisto prispieva k správnej tvorbe krvi. Kyselina listová je dôležitá v tehotenstve, ale má mnoho ďalších účinkov na zdravie, vďaka ktorým by ste mali dbať na jej dostatočný príjem. Okrem potravín môžete zvážiť aj výživové doplnky, ako napríklad kyselinu listovú v kapsulách, vo forme L-metylfolátu vápenatého. Ide o bioaktívnu formu folátu, ktorá je pre organizmus vhodnejšia a vie ju lepšie využiť.

Adelle Davis lipozomálny B-komplex Forte, 200 ml
Vitamín B12
Deficit vitamínu B12 je jednou z možných príčin zimomravosti. Keďže sa nachádza predovšetkým v živočíšnych potravinách, vegetariáni a vegáni by mali venovať pozornosť jeho dostatočnému príjmu a dopĺňať ho prostredníctvom výživových doplnkov.
V našom portfóliu nájdete vitamín B12 v tabletách, vo forme kyanokobalamínu, ktorý sa v organizme rýchlo premiena na aktívne formy. Už v jednej dávke doplníte vysoké množstvo účinnej látky a zabezpečíte optimálny príjem tohto dôležitého vitamínu.

BetterYou Vitamín B12 300µg v spreji (Methylcobalamin) 25ml
Kedy už vyhľadať lekára?
Ak súčasne spozorujete aj niektoré z nasledujúcich príznakov, je dôležité čo najskôr navštíviť lekára.
- únava,
- nevoľnosť a zvracanie,
- brnenie v rukách a nohách,
- pocit slabosti,
- ťažkosti s dýchaním,
- zmätenosť,
- závraty alebo strata vedomia.
Tieto symptómy môžu naznačovať vážnejší zdravotný problém, ktorý si vyžaduje odbornú pomoc.
Záver
Zimomravosť je nepríjemný stav, ktorý môže byť spôsobený rôznymi faktormi, ako sú nízka telesná hmotnosť, chýbajúce živiny alebo zdravotné problémy. Ak je vám stále zima, je dôležité odhaliť príčinu a podniknúť kroky na zlepšenie. Pomôcť môže vhodné oblečenie, ktoré vás zahreje, udržiavanie zdravej hmotnosti a dostatočný príjem vitamínov a minerálov, ako sú železo, vitamíny B9 a B12. V prípade potreby ich môžete doplniť výživovými doplnkami, ktoré pomáhajú pokryť odporúčané denné dávky.
Autor: Mgr. Petronela Misárová – biologička
Zdroje:
- https://www.mdpi.com/2079-6439/13/2/13
- https://www.nature.com/articles/s41598-022-21842-9
- https://www.webmd.com/a-to-z-guides/why-am-i-cold
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1566070215300321
- https://www.who.int/health-topics/anaemia#tab=tab_1
- https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(17)30703-1/abstract
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/raynauds-disease/symptoms-causes/syc-20363571
- https://diabetesjournals.org/care/article/25/11/2108/24815/A-Case-of-Recurrent-and-Fatal-Hypothermia-in-a-Man
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2542454819300335
- https://link.springer.com/article/10.1007/s00394-022-03025-4
- https://karger.com/ofa/article/15/3/405/825733/Effect-of-BMI-on-the-Thermogenic-Response-to-Cold
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ene.14289
- https://jphysiolanthropol.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40101-018-0172-z
- https://www.mdpi.com/2072-6643/14/13/2773