Mydlové orechy na pranie

Počuli ste už o mydlových orechoch na pranie? Pranie s mydlovými orechmi predstavuje najšetrnejšiu metódu prania, a to nielen vo vzťahu k samotnej bielizni, ale aj k našej prírode a zdraviu. Viac prírodne a eko to už ani nejde.

Zázrak na pranie zvaný Mydlové orechy

Mydlové orechy zo stromu Sapindus mukorossi, konkrétne ich škrupiny, obsahujú prírodný saponín - látku, ktorá pri kontakte s vodou začne peniť. V Indii sa šupky z mydlových orechov už od nepamäti používajú na pranie a očistu tela. Ich používanie pri praní má pre domácnosť neskutočne veľa výhod. 

Prečo používať mydlové orechy na pranie?

  • lacné 

Okrem toho, že pranie s mydlovými orechmi je naozaj šetrné k bielizni, práčke, ľuďom i prírode, patrí k jedným z najlacnejších spôsobov prania. Pri bežne znečistenej bielizni (4-5 kg) vám stačí pridať iba 3-5 šupiniek mydlových orechov, ktoré sa postarajú o čistotu a sviežosť bielizne. Tie isté škrupiny môžete použiť viackrát, vydržia dokonca až na 5 praní, kým sa prírodný saponín prestane tvoriť. Následne takéto škrupiny jednoducho kompostujte. 

  • účinné 

Mydlové orechy sú pri odstraňovaní nečistôt naozaj účinné, ich účinok je porovnateľný s bežnými pracími prostriedkami, avšak bez zbytočnej chémie. Na pranie bežne znečistenej bielizne od prachu či potu vám bohate postačí klasické dávkovanie, pri zaschnutých a odolných škvrnách odporúčame bielizeň vopred namočiť, prípadne použiť prírodné mydlo na škvrny. 

  • prírodné 

Čo môže byť pre našu prírodu lepšie, ako používať priamo jej dary bez ďalších úprav? Viac ekologicky sa snáď ani prať nedá, iba ak by v čistej vode. 

  • nedráždia pokožku a sliznice

Mydlové orechy nezanechávajú po opraní v odevoch chemické rezíduá, akými sú ropné látky, fosfonáty, enzýmy, chlór, optické zjasňovače, syntetické parfumy a farbivá. Využívajú svoju čistú prírodnú silu bez pridania ďalších látok, vďaka čomu sú ideálnou voľbou pre ľudí trpiacich alergiou, ekzémom či citlivou pokožkou. obzvlášť vhodné sú tiež na pranie detskej bielizne a bielizne bábätiek, ktoré vďaka tenkej pokožke oveľa citlivejšie reagujú na každý podnet. 

Pre koho sú mydlové orechy na pranie vhodné? 

Mydlové orechy sú vhodné pre každého, kto chce prať ekologicky a udržateľne

Obzvlášť vhodné sú pre ľudí, ktorým bežné pracie prostriedky nerobia dobre (dráždia pokožku, sliznice, spúšťajú alergickú reakciu a pod.) - hovoríme predovšetkým o bábätkách, malých deťoch, ľudí s alergiou a ekzémom. Tí vedia veľmi citlivo reagovať na chemické zloženie, ktoré sa v pracích prostriedkoch bežne používa. 

Na aký typ bielizne sú mydlové orechy určené?

Skvelou výhodou mydlových orechov je tiež ich univerzálnosť. Môžete ich použiť na pranie všetkých typov bielizne- farebnej, tmavej i bielej, na detské oblečenie, funkčný textil i najjemnešiu bielizeň z vlny a hodvábu. Mydlové orechy sú skvelým pomocníkom, ktorý by kvôli svojej šetrnosti u vás doma určite nemal chýbať. 

Ako sa mydlové orechy používajú? 

Mydlové orechy môžete použiť na pranie v práčke i na ručné pranie. 

Pri praní v práčke vložte požadované množstvo mydlových škrupiniek do bavlneného vrecka, dobre uviažte a vhoďte ho do bubna práčky. Pre extra sviežu vôňu môžete pridať pár kvapiek ľubovoľného esenciálneho oleja do vrecka s mydlovými orechmi. 

Pri bežne znečistenej bielizni na 4-5 kg bielizne odporúčame použiť 3-5 škrupiniek mydlových orechov. Tie môžete použiť opakovane, vydržia na 3 až 5 praní. Po skončení pracieho cyklu vrecko s mydlovými orechmi vyberte, aby sa škrupiny nerozmočili a nechajte voľne uschnúť.

Pri praní v rukách nechajte mydlové orechy cez noc vylúhovať v zatvorenej nádobe s teplou vodou. Na ďalší deň môžete výluh použiť pri ručnom praní.

V akej forme sa používajú mydlové orechy na pranie? 

Mydlové orechy sú na pranie najúčinnejšie priamo v ich pôvodnej forme, teda v škrupinách, ale z dôvodu ich jednoduchšej aplikácie sa tiež melú na prášok, ktorý má dezinfekčné a protiplesňové účinky. U nás ho môžete nájsť v pracích práškoch Tierra Verde. 

Šetrným lúhovaním za studena sa z mydlových orechov získava extrakt. Extrakt z mydlových orechov sa používa do pracích, umývacích a čistiacich prostriedkov. V našej ponuke nájdete napríklad pracie gély Tierra Verde s účinným extraktom z mydlových orechov. 

Mydlové orechy sú skvelou alternatívou k množstvu pracích prostriedkov najmä vďaka ich univerzálnemu použitiu, skvelému účinku a šetrnosti. Ich účinok je porovnateľný s bežnými pracími prostriedkami, avšak rešpektujúc zdravie človeka a našu prírodu. Perte prírodne, ekologicky, bez odpadu!

Vyskúšajte niektorý z našich produktov s obsahom mydlových orechov na pranie: 

Filter produktov
Najlepšie hodnotené
Najpredávanejšie
Najlacnejšie
Najdrahšie
Zobrazené 4 produktov z celkom 4
Tierra Verde BIO Prací gél z mydlových orechov s levanduľovou silicou - koncentrát
1x

Tierra Verde BIO Prací gél z mydlových orechov s levanduľovou silicou - koncentrát

Koncentrovaný BIO prací gél z mydlových orechov, so zvýšeným obsahom prírodných tenzidov, pre šetrnejšie a ekologickejšie pranie …
Skladom viac ako 5 ks
6,59 €
Tierra Verde prací gél z mydlových orechov pre citlivú pokožku

Tierra Verde prací gél z mydlových orechov pre citlivú pokožku

Ekologický prací gél z mydlových orechov, bez parfumov a alergénov, vhodný aj pre bábätká a veľmi citlivú pokožku.
Skladom viac ako 5 ks
6,10 €
Tierra Verde prací prášok z mydlových orechov na bielu bielizeň a plienky

Tierra Verde prací prášok z mydlových orechov na bielu bielizeň a plienky

Ekologický prací prášok z mydlových orechov s bieliacim účinkom, vhodný na bežné aj ručné pranie bieleho prádla, stálofarebných t…
Zostáva 3 ks
8,23 €
Tierra Verde Prací prášok z mydlových orechov na farebnú bielizeň

Tierra Verde Prací prášok z mydlových orechov na farebnú bielizeň

Ekologický prací prášok na farebnú bielizeň bez dráždivých chemikálií, parfumov a ropných derivátov. Vhodný pre pranie bielizne n…
Dočasne nedostupné
5,79 €