Prírodné deodoranty majú predovšetkým antibakteriálny účinok a zabraňujú premnoženiu baktérií, ktoré spôsobujú zápach. Prírodné deodoranty sú vyrobené z čisto prírodných zložiek a práve aj vďaka tomu zanechávajú príjemnú vôňu. Nájdete v nich obsiahnuté najmä prírodné silice a oleje.
Prírodné deodoranty majú všestranné využitie a svoje miesto si nájdu nielen pri použití v podpazuší počas zvýšenej produkcie potu, ale kľudne ich môžete aplikovať aj na chodidlá či dlane. Deodoranty nezabraňujú prirodzenej termoregulácii tela a vďaka obsahu len čisto prírodných zložiek sú pre vaše zdravie vhodnejšie než antiperspiranty.
Čo je to potenie?
Potenie je prirodzený proces, ktorým telo zabezpečuje dostatočnú termoreguláciu, aby sa neprehrievalo. Nadmerné potenie je reakcia tela na vyššiu teplotu, fyzickú aktivitu alebo stres. Pot obsahuje okolo 98% vody a zvyšné 2% tvorí soľ (NaCl-chlorid sodný), močovina, kreatinín, amoniak, mastné kyseliny, kyselina mliečna a kyselina močová. Tieto látky spôsobujú prirodzený zápach, ktorý sa znásobuje hlavne pri nadmernom potení.
Prečo si zvoliť prírodný deodorant namiesto antiperspirantu?
- Deodoranty zabraňujú rozkladným procesom potu a množeniu baktérií, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach. Deodoranty však neovplyvňujú samotné potenie organizmu, a preto sú prirodzenejšie pre telo, lebo nebránia prirodzenej funkcii pokožky.
- Antiperspiranty oproti deodorantom regulujú aj potenie, čo nie je prirodzené pre telo, lebo sa nedostatočne termoreguluje. Antiperspiranty vo veľkej väčšine taktiež obsahujú hliník, ktorý je pre telo škodlivý.
Čo obsahujú prírodné deodoranty?
Prírodné deodoranty obsahujú najčastejšie prírodné silice a oleje, ktoré vyživujú a ukľudňujú pokožku, preto sú prírodné deodoranty vhodné aj po holení alebo depilácii. Ďalšie zložky, ktoré prírodné deodoranty často obsahujú, sú oxid zinočnatý, bentonitový íl, sóda bikarbóna, alkohol, kaolín, prírodné rastlinné maslá, prírodné rastlinné vosky, prírodné extrakty, zlúčeniny horčíka či kremelín. V niektorých typoch deodorantoch nájdeme aj kamenec draselno-hlinitý (síran draselno hlinitý), ktorý radíme k typom hliníkových zlúčenín bez negatívneho dopadu na ľudské zdravie.
Ako správne používať prírodné deodoranty?
Pri zvýšenej termoregulácii tela sa nemusíte obávať, keď deodorant aplikujete častejšie teda aj viackrát za deň v tenkej vrstve na podporenie účinku deodorantu. Deodorant môžete aplikovať do podpazušia, dlaní či na chodidlá. Dôležité je poznamenať, že pri zmene používania bežných deodorantov alebo antiperspirantov za prírodné deodoranty telu môže trvať nejaký čas (zhruba 1-2 týždne), kým sa adaptuje.
Formy prírodných deodorantov z našej ponuky:
- krémové deodoranty značiek Kvítok, Ponio či Naturetics - predstavujú krémovú a hydratačnú verziu prírodného deodorantu, sú vhodné aj pre citlivú pokožku
- tuhé deodoranty značiek Kvítok a Ponio - klasický tuhý deodorant v prírodnej verzii. V ponuke sú verzie so sódou alebo bez sódy.
- kryštálové deodoranty značky Incognito - tuhý kryštál (kamenec draselno-hlinitý) z našej ponuky je napustený éterickým olejom, ktorý zároveň okrem vône pôsobí aj ako repelent proti hmyzu.
- roll-on deodoranty značkyBenecos - roll-on verzia prírodného deodorantu bez obsahu parabénov či hliníkových solí.
- sprejové deodoranty značky Benecos - prírodné deodoranty v sprejovej verzii bez obsahu hliníkových solí a zinku, ktoré nebránia pokožke dýchať.
Zákazníkmi sú najčastejšie kupované nasledovné produkty z kategórie Prírodné deodoranty: