Vegan aminokyseliny

Čo sú aminokyseliny?

Aminokyseliny sú základným stavebným kameňom buniek a hrajú životne dôležitú úlohu pre správne fungovanie ľudského organizmu. A nielen to! Ak cvičíte, a chcete si „vyrysovať“ postavu či nabrať nejakú svalovú hmotu navyše, aminokyseliny by ste určite obchádzať nemali. Optimálny príjem aminokyselín je základným predpokladom pre budovanie a udržiavanie svalov. 

Niektoré aminokyseliny si telo dokáže vytvoriť samé, iné je nevyhnutné doplniť stravou alebo výživovými doplnkami. Na základe toho delíme aminokyseliny do dvoch kategórií:

  • esenciálne aminokyseliny - ako už z ich názvu vyplýva, esenciálne aminokyseliny sú pre telo nevyhnutné, avšak ľudský organizmus si ich nevie vyrobiť sám, a preto je dôležité prijímať ich z potravy alebo pomocou výživových doplnkov
  • neesenciálne aminokyseliny - aminokyseliny, ktoré si telo dokáže vyprodukovať aj samo

Z celkového počtu 20 aminokyselín je 9 esenciálnych a zvyšné sú neesenciálne, avšak esenciálna aminokyselina histidín je označovaná niekedy aj ako čiastočne esenciálna, lebo zdravý dospelý ľudský organizmus si ju dokáže vytvoriť aj sám. Oba typy aminokyselín sú pre ľudský organizmus veľmi dôležité, pretože aminokyseliny sú základným prvkom bielkovín, ktoré tvoria až 20% ľudského tela. V určitých prípadoch je vhodné doplniť výživovými doplnkami aj neesenciálne aminokyseliny, pretože ich nedostatok sa môže vyskytnúť v prípadoch nevyváženej stravy, nedostatku niektorých esenciálnych aminokyselín či pri zvýšenej fyzickej záťaži.


Prečo prijímať aminokyseliny? 

Aminokyseliny sú životne dôležité pre správne fungovanie ľudského organizmu a ako sme už spomenuli, telo si nedokáže všetky z nich (esenciálne aminokyseliny) vytvoriť samé. Aminokyseliny zabezpečujú výživu a ochranu telesných tkanív, buniek, enzýmov i mozgu, taktiež sa spolupodieľajú na dosiahnutí vyvážaného metabolizmu. A to nie je ani zďaleka všetko.

Aminokyseliny pozitívne ovplyvňujú správne fungovanie orgánov, žliaz, šliach a ciev. Aminokyseliny sú nevyhnutné pri liečení rán a rekonštrukcii tkanív, najmä vo svaloch, kostiach, koži a vlasoch. Kľúčovú rolu hrajú aminokyseliny tiež pri odbúravaní telesných výlučkov vytvorených v rámci metabolického procesu. Aminokyseliny sú dôležité pre budovanie a udržiavanie svalov, a preto najmä športovci by mali prikladať veľký význam primeranému prísunu esenciálnych aminokyselín.

Vedeli ste, že aminokyseliny vám pomôžu aj s chudnutím? Niektoré aminokyseliny dokážu pomôcť aj pri redukcii hmotnosti napríklad tým, že potláčajú chuť do jedla. Neesenciálna aminokyselina tyrozín znižuje pocit hladu a aminokyselina karnitín, ktorá vzniká z esenciálnych aminokyselín lyzínu a metionínu, je jedným z najzákladnejších spaľovačov tukov. U nás ich nájdete v prípravku na redukciu hmotnosti Xtra Slim - Zdravé chudnutie, 60 kapsúl od Veganicity, so zeleným čajom, guaranou, zázvorom, acai a kofeínom.

Veľkou nevýhodou aminokyselín je, že si ich telo nevie dostatočne ukladať, v tele zanikajú, a preto je nevyhnutné ich pravidelne dopĺňať. Priemerná zásoba aminokyselín u dospelého človeka je 120 až 130 gramov, pričom táto hodnota sa počas dňa neustále mení. Dôležité je, aby zásoba aminokyselín bola komplexná, a aby všetky aminokyseliny boli zastúpené v dostatočnom množstve. 

V prípade nedostatku niektorej z aminokyselín dokáže metabolizmus fungovať iba obmedzene, čo môže mať za následok napríklad problémy so spánkom, s hmotnosťou, výkyvy nálad, vypadávanie vlasov, kožné problémy, menštruačné problémy či dokonca viesť k cukrovke alebo kardiovaskulárnym ochoreniam, ako sú vysoký krvný tlak či vysoká hladina cholesterolu. To všetko sú dobré dôvody na to, aby sme dbali na dostatočný príjem hlavne esenciálnych aminokyselín a v prípade potreby aj tých neesenciálnych.


Odkiaľ prijímať vegan aminokyseliny? 

Aj z rastlinných jedál viete získať veľké množstvo nevyhnutných aminokyselín. Napríklad quinoa, pohánka a výrobky zo sóje obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny. Ďalším rastlinným zdrojom bohatým na bielkoviny sú napríklad fazuľa či orechy. 

Okrem stravy predstavujú výborný zdroj aminokyselín aj výživové doplnky, ktoré ponúkajú aminokyseliny v hydrolyzovanej forme. To znamená, že takéto aminokyseliny sa v tele rýchlejšie vstrebajú a nezaťažujú tráviaci systém. Aminokyseliny, ktoré prijímame zo stravy vo forme proteínu, teda bielkovín, sa vstrebávajú o niečo neskôr, pretože najskôr sa prijatý proteín musí v tráviacom trakte rozložiť. 

V súčasnosti je na trhu široké spektrum rastlinných potravinových doplnkov, ktoré ponúkajú buď komplexnú zmes aminokyselín (najčastejšie ide o prípravky obsahujúce komplex esenciálnych aminokyselín), tri esenciálne aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, tzv. BCAA aminokyseliny alebo jednotlivé aminokyseliny individuálneči vo vzájomnej kombinácii. 

V našej ponuke nájdete esenciálne aj neesenciálne rastlinné aminokyseliny v najvyššej kvalite od overených výrobcov - Veganicity, ProFuel a Kompava, samozrejme 100% vegan

Vyskúšajte napríklad osviežujúci nápoj s príchuťou Coly a obsahom 8 esenciálnych aminokyselín ProFuel ALPHA.EAA 8 esenciálnych aminokyselín Cola, 462 g, alebo ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Mango a Marakuja, 300 g, ktorý poskytne vášmu telu neuveriteľných 10 000 mg BCAA aminokyselín na porciu v optimálnom pomere 2:1:1. V našej ponuke toho nájdete omnoho viac, takže si určite vyberie každý. 


Proteín vs. aminokyseliny

Ak si kladiete otázku, či je lepší proteínový prášok alebo samotné aminokyseliny, najlepšia je ich vzájomná kombinácia

Proteín sa skladá z jednotlivých aminokyselín, ktoré sa môžu do tela vstrebať až po rozštiepení proteínu. Tento proces začína v žalúdku a trvá niekoľko hodín. Narozdiel od toho aminokyseliny ako hydrolyzáty sa okamžite po ich konzumácii začínajú vstrebávať, čím nezaťažujú tráviaci systém a sú telu okamžite k dispozícii. 

Ak teda potrebujete rýchlo telu dodať aminokyseliny, zvoľte ich vo forme aminokyselinových výživových doplnkov, alebo ako aminokyselinový nápoj, najčastejšie ide o nápoje obsahujúce BCAA aminokyseliny (aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, ktoré sa metabolizujú priamo vo svaloch), alebo nápoje obsahujúce komplexné esenciálne aminokyseliny (EAA aminokyseliny). 

Aminokyselinový nápoj (BCAA nápoj či EAA nápoj) je skvelou alternatívou k sýtym proteínovým kokteilom. V našej ponuke nájdete výživové doplnky obsahujúce ako jednodruhové rastlinné aminokyseliny (esenciálne aj neesenciálne) tak aj kvalitné vegan nápoje s osviežujúcimi príchuťami.

Aminokyseliny v prášku na prípravu nápoja od nemeckého výrobcu Profuelsú ľahké, majú skvelú chuť, a pritom neobsahujú takmer žiadne kalórie a dodajú vášmu telu buď BCAA aminokyseliny alebo v ďalšej variante až všetkých 8 esenciálnych aminokyselín (ak nerátame čiastočne esenciálnu aminokyselinu histidín, ktorú produkt neobsahuje). Môžete konzumovať tieto aminokyseliny pred tréningom, počas neho, alebo aj po ňom. Je len na vás, kedy si svoj nápoj vychutnáte. 

Zákazníci najradšej nakupujú tieto vegan aminokyseliny: 

Filter produktov

Najpredávanejšie produkty

-70 %
Vegmart L-hydroxyprolín Extra Forte 500 mg, 90 kapsúl

Vegmart L-hydroxyprolín Extra Forte 500 mg, 90 kapsúl

Megadávka L-hydroxyprolínu až 500 mg bez zbytočných aditív, ktorý sa podieľa na stabilite štruktúry kolagénu. Pre normálny stav kĺbov, kostí, kože, chrupaviek. 100% vegan. Vhodné …
Skladom viac ako 5 ks
-70 % 14,99 € 4,49 €
K4 Power BCAA 4:1:1 instantné, 11 g
1x

K4 Power BCAA 4:1:1 instantné, 11 g

Rastlinné esenciálne aminokyseliny BCAA - leucín, izoleucín a valín v pomere 4:1:1 v práškovej forme. Na okamžitú prípravu nápoja pre stavy ako vyčerpanie po tréningu, silový špor…
Dočasne nedostupné
1,49 €
GreenFood Nutrition ArginMaca - arginín a maca peruánska, 60 vegan kapsúl

GreenFood Nutrition ArginMaca - arginín a maca peruánska, 60 vegan kapsúl

Unikátna kombinácia aminokyseliny L-arginínu a koreňa Macy peruánskej podporuje sexuálne funkcie, hormonálnu rovnováhu, zdravé rozšírenie ciev a slúži aj ako afrodiziakum. Je zdro…
Zostáva 5 ks
4,28 €
Cytoplan L-taurín 500mg, 60 vegan kapsúl

Cytoplan L-taurín 500mg, 60 vegan kapsúl

L-taurín je aminokyselina, ktorá sa nachádza v bunkách srdca, svalov, ale aj nervov či očí.
Skladom viac ako 5 ks
11,45 €
Cytoplan komplex pre podporu štítnej žlazy, 60 kapsúl

Cytoplan komplex pre podporu štítnej žlazy, 60 kapsúl

Cytoplan komplex na podporu štítnej žľazy obsahuje tyrozín, jód a selén vďaka čomu prispieva k normálnej funkcii štítnej žľazy.
Skladom viac ako 5 ks
17,95 €
BCAA 4:1:1 1000mg (fermentované), 60 tabliet

BCAA 4:1:1 1000mg (fermentované), 60 tabliet

BCAA 4:1:1, alebo rozvetvené reťazce aminokyselín - Zvýšte výkon a zlepšite regeneráciu. Pohodlne v tabletách.
Skladom viac ako 5 ks
14,86 €
Veganicity L-Glutamine 500mg, 30 vegan tabliet

Veganicity L-Glutamine 500mg, 30 vegan tabliet

Spojenie aminokyseliny L-glutamín a probiotických bakétirí Lactobacillus Acidophilus zabezpečuje podporu trávenia, zdravia žalúdka a čriev. L-glutamín je zároveň stavebný prvok bi…
Skladom viac ako 5 ks
7,40 €
Veganicity L-Lysine 400mg, 30 vegan tabliet

Veganicity L-Lysine 400mg, 30 vegan tabliet

Lyzín je esenciálna aminokyselina, ktorá je potrebná pre tvorbu bielkovín a pre normálne fungovanie chemických procesov. Dôležitá aminokyselina, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri ud…
Skladom viac ako 5 ks
5,60 €
Cytoplan L-glutamín vegan prášok, 100 mg

Cytoplan L-glutamín vegan prášok, 100 mg

L-glutamín je aminokyselina, ktorá pomáha pri stavbe bielkovín a prispieva k regenerácii.
Skladom viac ako 5 ks
22,59 €
GreenFood Nutrition Lyzín, 90 vegan kapsúl

GreenFood Nutrition Lyzín, 90 vegan kapsúl

L-Lyzín je esenciálna aminokyselina, ktorá je dôležitou stavebnou súčasťou bielkovín v tele. Telo si ju nevie vytvoriť samé a tak je nutné ju príjímať v potrave.
Dočasne nedostupné
5,22 €
Najlepšie hodnotené
Najpredávanejšie
Najlacnejšie
Najdrahšie
Zobrazené 24 produktov z celkom 37
Kompava - Glutamín (L-glutamín), prášok 500 g
1x

Kompava - Glutamín (L-glutamín), prášok 500 g

Výživový doplnok s obsahom 100 % čistého vegánskeho L-glutamínu. Pohodlné dávkovanie vo forme prášku, vhodné pre vegánov.
Zostáva 5 ks
29,21 €
K4 Power BCAA 4:1:1 instantné, 11 g
1x

K4 Power BCAA 4:1:1 instantné, 11 g

Rastlinné esenciálne aminokyseliny BCAA - leucín, izoleucín a valín v pomere 4:1:1 v práškovej forme. Na okamžitú prípravu nápoja…
Dočasne nedostupné
1,49 €
Tyro Tan - podpora pre zdravé opálenie, 60 tabliet

Tyro Tan - podpora pre zdravé opálenie, 60 tabliet

Aminokyselinový, vitamínový a minerálny doplnok s L-Tyrozínom a PABA s meďou. Pre normálnu pigmentáciu kože, ideálny spoločník pr…
Zostáva 1 ks
11,00 €
Xtra Slim - Zdravé chudnutie, 60 kapsúl

Xtra Slim - Zdravé chudnutie, 60 kapsúl

Doplnok pre chudnutie so zeleným čajom, guaranou, zázvorom, acai, kofeínom a karnitínom. Xtra-Slim je jedinečná kombinácia prírod…
Zostáva 4 ks
19,95 €
BCAA 4:1:1 1000mg (fermentované), 60 tabliet

BCAA 4:1:1 1000mg (fermentované), 60 tabliet

BCAA 4:1:1, alebo rozvetvené reťazce aminokyselín - Zvýšte výkon a zlepšite regeneráciu. Pohodlne v tabletách.
Skladom viac ako 5 ks
14,86 €

BCAA 4:1:1 5000mg (fermentované), 200g.

Esenciálny aminokyselinový doplnok obsahujúci optimálny pomer leucínu, izoleucínu a valínu v pomere 4:1:1
Zostáva 3 ks
29,35 €
Veganicity L-Glutamine 500mg, 30 vegan tabliet

Veganicity L-Glutamine 500mg, 30 vegan tabliet

Spojenie aminokyseliny L-glutamín a probiotických bakétirí Lactobacillus Acidophilus zabezpečuje podporu trávenia, zdravia žalúdk…
Skladom viac ako 5 ks
7,40 €
Veganicity L-Arginine 400mg, 30 vegan tabliet

Veganicity L-Arginine 400mg, 30 vegan tabliet

L-arginín je dynamická aminokyselina, ktorá sa podieľa na mnohých procesoch v tele vrátane zaceľovania rán a tiež pomáha udržiava…
Zostáva 5 ks
6,10 €
Veganicity L-Tyrosine 500mg, 30 vegan kapsúl

Veganicity L-Tyrosine 500mg, 30 vegan kapsúl

Kapsule Veganicity obsahujú 500 mg L-Tyrozínu - aminokyseliny dôležitej pre náladu, pamäť a krvný obeh. Vhodné pre vegánov aj veg…
Skladom viac ako 5 ks
9,90 €
Veganicity L-Lysine 400mg, 30 vegan tabliet

Veganicity L-Lysine 400mg, 30 vegan tabliet

Lyzín je esenciálna aminokyselina, ktorá je potrebná pre tvorbu bielkovín a pre normálne fungovanie chemických procesov. Dôležitá…
Skladom viac ako 5 ks
5,60 €
Veganicity L-Methionine 500mg, 30 vegan tabliet

Veganicity L-Methionine 500mg, 30 vegan tabliet

L-Metionín je jednou zo základných aminokyselín a je potrebná na udržanie zdravého metabolizmu a na rast a opravu tkanív, najmä b…
Skladom viac ako 5 ks
9,10 €
Viridian L-Tryptophan 220 mg, 90 vegan kapsúl

Viridian L-Tryptophan 220 mg, 90 vegan kapsúl

Aminokyselina Tryptofán pre udržanie normálnej duševnej kondície a spánok. 100% vegan.
Zostáva 3 ks
25,35 €
ProFuel ALPHA.EAA 8 esenciálnych aminokyselín Červený pomaranč, 462 g

ProFuel ALPHA.EAA 8 esenciálnych aminokyselín Červený pomaranč, 462 g

8 esenciálnych aminokyselín v osviežujúcim a ľahkom nápoji bez kalórií.
Dočasne nedostupné
32,52 €
ProFuel ALPHA.EAA 8 esenciálnych aminokyselín Jahoda a Kiwi, 462 g

ProFuel ALPHA.EAA 8 esenciálnych aminokyselín Jahoda a Kiwi, 462 g

8 esenciálnych aminokyselín v osviežujúcim a ľahkom nápoji bez kalórií.
Zostáva 2 ks
32,52 €
ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Červený pomaranč, 300 g

ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Červený pomaranč, 300 g

BCAA 2:1:1 formula, 10 g na porciu. Víťaz porovnania BCAA 10/2019 v Nemecku!
Zostáva 2 ks
25,32 €

ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Grapefruit, 300 g

BCAA 2:1:1 formula, 10 g na porciu. Víťaz porovnania BCAA 10/2019 v Nemecku!
Zostáva 1 ks
25,32 €

ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Hrozno, 300 g

BCAA 2:1:1 formula, 10 g na porciu. Víťaz porovnania BCAA 10/2019 v Nemecku!
Zostáva 1 ks
25,32 €

ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Limetka, 300 g

BCAA 2:1:1 formula, 10 g na porciu. Víťaz porovnania BCAA 10/2019 v Nemecku!
Zostáva 2 ks
25,32 €

ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Mandarinka, 300 g

BCAA 2:1:1 formula, 10 g na porciu. Víťaz porovnania BCAA 10/2019 v Nemecku!
Zostáva 2 ks
25,32 €

ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Mango a Marakuja, 300 g

BCAA 2:1:1 formula, 10 g na porciu. Víťaz porovnania BCAA 10/2019 v Nemecku!
Zostáva 1 ks
25,32 €

ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Čerešňa, 300 g

BCAA 2:1:1 formula, 10 g na porciu. Víťaz porovnania BCAA 10/2019 v Nemecku!
Zostáva 1 ks
25,32 €

ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Vodný melón, 300 g

BCAA 2:1:1 formula, 10 g na porciu. Víťaz porovnania BCAA 10/2019 v Nemecku!
Zostáva 1 ks
25,32 €
ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Zelené jablko, 300 g

ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Zelené jablko, 300 g

BCAA 2:1:1 formula, 10 g na porciu. Víťaz porovnania BCAA 10/2019 v Nemecku!
Zostáva 2 ks
25,32 €
ProFuel ALPHA.EAA 8 esenciálnych aminokyselín Tropické ovocie, 462 g

ProFuel ALPHA.EAA 8 esenciálnych aminokyselín Tropické ovocie, 462 g

8 esenciálnych aminokyselín v osviežujúcim a ľahkom nápoji bez kalórií.
Dočasne nedostupné
32,52 €