Dočasne skrátená úložná doba na 5 kalendárnych dní.:

Do 20.12.2021 bude dočasné skrátená úložna doba všetkých objednávok odoslaných na výdajné miesta Zásielkovne.  

Vegan aminokyseliny

Čo sú aminokyseliny?

Aminokyseliny sú základným stavebným kameňom buniek a hrajú životne dôležitú úlohu pre správne fungovanie ľudského organizmu. A nielen to! Ak cvičíte, a chcete si „vyrysovať“ postavu či nabrať nejakú svalovú hmotu navyše, aminokyseliny by ste určite obchádzať nemali. Optimálny príjem aminokyselín je základným predpokladom pre budovanie a udržiavanie svalov. 

Niektoré aminokyseliny si telo dokáže vytvoriť samé, iné je nevyhnutné doplniť stravou alebo výživovými doplnkami. Na základe toho delíme aminokyseliny do dvoch kategórií:

  • esenciálne aminokyseliny - ako už z ich názvu vyplýva, esenciálne aminokyseliny sú pre telo nevyhnutné, avšak ľudský organizmus si ich nevie vyrobiť sám, a preto je dôležité prijímať ich z potravy alebo pomocou výživových doplnkov
  • neesenciálne aminokyseliny - aminokyseliny, ktoré si telo dokáže vyprodukovať aj samo

Z celkového počtu 20 aminokyselín je 9 esenciálnych a zvyšné sú neesenciálne, avšak esenciálna aminokyselina histidín je označovaná niekedy aj ako čiastočne esenciálna, lebo zdravý dospelý ľudský organizmus si ju dokáže vytvoriť aj sám. Oba typy aminokyselín sú pre ľudský organizmus veľmi dôležité, pretože aminokyseliny sú základným prvkom bielkovín, ktoré tvoria až 20% ľudského tela. V určitých prípadoch je vhodné doplniť výživovými doplnkami aj neesenciálne aminokyseliny, pretože ich nedostatok sa môže vyskytnúť v prípadoch nevyváženej stravy, nedostatku niektorých esenciálnych aminokyselín či pri zvýšenej fyzickej záťaži.


Prečo prijímať aminokyseliny? 

Aminokyseliny sú životne dôležité pre správne fungovanie ľudského organizmu a ako sme už spomenuli, telo si nedokáže všetky z nich (esenciálne aminokyseliny) vytvoriť samé. Aminokyseliny zabezpečujú výživu a ochranu telesných tkanív, buniek, enzýmov i mozgu, taktiež sa spolupodieľajú na dosiahnutí vyvážaného metabolizmu. A to nie je ani zďaleka všetko.

Aminokyseliny pozitívne ovplyvňujú správne fungovanie orgánov, žliaz, šliach a ciev. Aminokyseliny sú nevyhnutné pri liečení rán a rekonštrukcii tkanív, najmä vo svaloch, kostiach, koži a vlasoch. Kľúčovú rolu hrajú aminokyseliny tiež pri odbúravaní telesných výlučkov vytvorených v rámci metabolického procesu. Aminokyseliny sú dôležité pre budovanie a udržiavanie svalov, a preto najmä športovci by mali prikladať veľký význam primeranému prísunu esenciálnych aminokyselín.

Vedeli ste, že aminokyseliny vám pomôžu aj s chudnutím? Niektoré aminokyseliny dokážu pomôcť aj pri redukcii hmotnosti napríklad tým, že potláčajú chuť do jedla. Neesenciálna aminokyselina tyrozín znižuje pocit hladu a aminokyselina karnitín, ktorá vzniká z esenciálnych aminokyselín lyzínu a metionínu, je jedným z najzákladnejších spaľovačov tukov. U nás ich nájdete v prípravku na redukciu hmotnosti Xtra Slim - Zdravé chudnutie, 60 kapsúl od Veganicity, so zeleným čajom, guaranou, zázvorom, acai a kofeínom.

Veľkou nevýhodou aminokyselín je, že si ich telo nevie dostatočne ukladať, v tele zanikajú, a preto je nevyhnutné ich pravidelne dopĺňať. Priemerná zásoba aminokyselín u dospelého človeka je 120 až 130 gramov, pričom táto hodnota sa počas dňa neustále mení. Dôležité je, aby zásoba aminokyselín bola komplexná, a aby všetky aminokyseliny boli zastúpené v dostatočnom množstve. 

V prípade nedostatku niektorej z aminokyselín dokáže metabolizmus fungovať iba obmedzene, čo môže mať za následok napríklad problémy so spánkom, s hmotnosťou, výkyvy nálad, vypadávanie vlasov, kožné problémy, menštruačné problémy či dokonca viesť k cukrovke alebo kardiovaskulárnym ochoreniam, ako sú vysoký krvný tlak či vysoká hladina cholesterolu. To všetko sú dobré dôvody na to, aby sme dbali na dostatočný príjem hlavne esenciálnych aminokyselín a v prípade potreby aj tých neesenciálnych.


Odkiaľ prijímať vegan aminokyseliny? 

Aj z rastlinných jedál viete získať veľké množstvo nevyhnutných aminokyselín. Napríklad quinoa, pohánka a výrobky zo sóje obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny. Ďalším rastlinným zdrojom bohatým na bielkoviny sú napríklad fazuľa či orechy. 

Okrem stravy predstavujú výborný zdroj aminokyselín aj výživové doplnky, ktoré ponúkajú aminokyseliny v hydrolyzovanej forme. To znamená, že takéto aminokyseliny sa v tele rýchlejšie vstrebajú a nezaťažujú tráviaci systém. Aminokyseliny, ktoré prijímame zo stravy vo forme proteínu, teda bielkovín, sa vstrebávajú o niečo neskôr, pretože najskôr sa prijatý proteín musí v tráviacom trakte rozložiť. 

V súčasnosti je na trhu široké spektrum rastlinných potravinových doplnkov, ktoré ponúkajú buď komplexnú zmes aminokyselín (najčastejšie ide o prípravky obsahujúce komplex esenciálnych aminokyselín), tri esenciálne aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, tzv. BCAA aminokyseliny alebo jednotlivé aminokyseliny individuálneči vo vzájomnej kombinácii. 

V našej ponuke nájdete esenciálne aj neesenciálne rastlinné aminokyseliny v najvyššej kvalite od overených výrobcov - Veganicity, ProFuel a Kompava, samozrejme 100% vegan

Vyskúšajte napríklad osviežujúci nápoj s príchuťou Coly a obsahom 8 esenciálnych aminokyselín ProFuel ALPHA.EAA 8 esenciálnych aminokyselín Cola, 462 g, alebo ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Mango a Marakuja, 300 g, ktorý poskytne vášmu telu neuveriteľných 10 000 mg BCAA aminokyselín na porciu v optimálnom pomere 2:1:1. V našej ponuke toho nájdete omnoho viac, takže si určite vyberie každý. 


Proteín vs. aminokyseliny

Ak si kladiete otázku, či je lepší proteínový prášok alebo samotné aminokyseliny, najlepšia je ich vzájomná kombinácia

Proteín sa skladá z jednotlivých aminokyselín, ktoré sa môžu do tela vstrebať až po rozštiepení proteínu. Tento proces začína v žalúdku a trvá niekoľko hodín. Narozdiel od toho aminokyseliny ako hydrolyzáty sa okamžite po ich konzumácii začínajú vstrebávať, čím nezaťažujú tráviaci systém a sú telu okamžite k dispozícii. 

Ak teda potrebujete rýchlo telu dodať aminokyseliny, zvoľte ich vo forme aminokyselinových výživových doplnkov, alebo ako aminokyselinový nápoj, najčastejšie ide o nápoje obsahujúce BCAA aminokyseliny (aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, ktoré sa metabolizujú priamo vo svaloch), alebo nápoje obsahujúce komplexné esenciálne aminokyseliny (EAA aminokyseliny). 

Aminokyselinový nápoj (BCAA nápoj či EAA nápoj) je skvelou alternatívou k sýtym proteínovým kokteilom. V našej ponuke nájdete výživové doplnky obsahujúce ako jednodruhové rastlinné aminokyseliny (esenciálne aj neesenciálne) tak aj kvalitné vegan nápoje s osviežujúcimi príchuťami.

Aminokyseliny v prášku na prípravu nápoja od nemeckého výrobcu Profuelsú ľahké, majú skvelú chuť, a pritom neobsahujú takmer žiadne kalórie a dodajú vášmu telu buď BCAA aminokyseliny alebo v ďalšej variante až všetkých 8 esenciálnych aminokyselín (ak nerátame čiastočne esenciálnu aminokyselinu histidín, ktorú produkt neobsahuje). Môžete konzumovať tieto aminokyseliny pred tréningom, počas neho, alebo aj po ňom. Je len na vás, kedy si svoj nápoj vychutnáte. 

Zákazníci najradšej nakupujú tieto vegan aminokyseliny: 

Výber produktu

Najpredávanejšie produkty

L-Tyrozín 400mg 30 kapsúl

L-Tyrozín 400mg 30 kapsúl

L-Tyrozín je dôležitá aminokyselina, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní dobrej nálady, metabolizmu a obehového systému, ako aj pri udržiavaní funkcie mozgu a zdravej pokož…
Skladom viac ako 5 ks
9,27 €
L-Lyzín 400 mg

L-Lyzín 400 mg

Dôležitá aminokyselina, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní rastu a oprave tkanív. Taktiež udržuje úroveň energie a pôsobí ako antioxidant, najmä pri kombinácii s vitamínom…
Zostáva 5 ks
4,99 €
L-Glutamín 500 mg 30 tabliet

L-Glutamín 500 mg 30 tabliet

Spojenie aminokyseliny L-glutamín a probiotických bakétirí Lactobacillus Acidophilus zabezpečuje podporu trávenia, zdravia žalúdka a čriev. L-glutamín je zároveň stavebný prvok bi…
Zostáva 5 ks
6,78 €
BCAA 4:1:1 1000mg (fermentované), 60 tabliet

BCAA 4:1:1 1000mg (fermentované), 60 tabliet

BCAA 4:1:1, alebo rozvetvené reťazce aminokyselín - Zvýšte výkon a zlepšite regeneráciu.
Skladom viac ako 5 ks
14,86 €

ProFuel ALPHA.EAA 8 esenciálnych aminokyselín Jahoda a Kiwi, 462 g

8 esenciálnych aminokyselín v osviežujúcim a ľahkom nápoji bez kalórií.
Dočasne nedostupné
36,71 €

ProFuel ALPHA.EAA 8 esenciálnych aminokyselín Ľadový čaj broskyňa, 462 g

8 esenciálnych aminokyselín v osviežujúcim a ľahkom nápoji bez kalórií.
Zostáva 1 ks
36,71 €
L-Arginín 400mg 30 tabliet

L-Arginín 400mg 30 tabliet

L-arginín je dynamická aminokyselina, ktorá sa podieľa na mnohých procesoch v tele vrátane hojenia rán a tiež pomáha udržiavať zdravý imunitný systém.  
Skladom viac ako 5 ks
5,49 €

ProFuel ALPHA.EAA 8 esenciálnych aminokyselín Červený pomaranč, 462 g

8 esenciálnych aminokyselín v osviežujúcim a ľahkom nápoji bez kalórií.
Zostáva 2 ks
36,71 €
Xtra Slim - Zdravé chudnutie, 60 kapsúl

Xtra Slim - Zdravé chudnutie, 60 kapsúl

Prípravok pre úpravu hmotnosti so zeleným čajom, guaranou, zázvorom, acai, kofeínom a karnitínom. Xtra-Slim je jedinečná kombinácia prírodných rastlín a aminokyselín, ktoré sú zná…
Skladom viac ako 5 ks
-15 % 19,95 € 16,99 €

ProFuel ALPHA.EAA 8 esenciálnych aminokyselín Wild Berry, 462 g

8 esenciálnych aminokyselín v osviežujúcim a ľahkom nápoji bez kalórií.
Zostáva 2 ks
36,71 €
Najlepšie hodnotené
Najpredávanejšie
Najlacnejšie
Najdrahšie
Zobrazené 24 produktov z celkom 29
Tyro Tan - podpora pre zdravé opálenie, 60 tabliet

Tyro Tan - podpora pre zdravé opálenie, 60 tabliet

Aminokyselinový, vitamínový a minerálny doplnok s L-Tyrozínom a PABA s meďou. Aminokyseliny je najlepšie užívať 30 minút pred jed…
Dočasne nedostupné
10,59 €
-15 %
Xtra Slim - Zdravé chudnutie, 60 kapsúl

Xtra Slim - Zdravé chudnutie, 60 kapsúl

Prípravok pre úpravu hmotnosti so zeleným čajom, guaranou, zázvorom, acai, kofeínom a karnitínom. Xtra-Slim je jedinečná kombinác…
Skladom viac ako 5 ks
19,95 € 16,99 €
BCAA 4:1:1 1000mg (fermentované), 60 tabliet

BCAA 4:1:1 1000mg (fermentované), 60 tabliet

BCAA 4:1:1, alebo rozvetvené reťazce aminokyselín - Zvýšte výkon a zlepšite regeneráciu.
Skladom viac ako 5 ks
14,86 €

BCAA 4:1:1 5000mg (fermentované), 200g.

Esenciálny aminokyselinový doplnok obsahujúci optimálny pomer leucínu, izoleucínu a valínu v pomere 4:1:1  
Zostáva 4 ks
20,83 € 17,49 €
L-Glutamín 500 mg 30 tabliet

L-Glutamín 500 mg 30 tabliet

Spojenie aminokyseliny L-glutamín a probiotických bakétirí Lactobacillus Acidophilus zabezpečuje podporu trávenia, zdravia žalúdk…
Zostáva 5 ks
6,78 €
L-Arginín 400mg 30 tabliet

L-Arginín 400mg 30 tabliet

L-arginín je dynamická aminokyselina, ktorá sa podieľa na mnohých procesoch v tele vrátane hojenia rán a tiež pomáha udržiavať zd…
Skladom viac ako 5 ks
5,49 €
L-Tyrozín 400mg 30 kapsúl

L-Tyrozín 400mg 30 kapsúl

L-Tyrozín je dôležitá aminokyselina, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní dobrej nálady, metabolizmu a obehového systému, a…
Skladom viac ako 5 ks
9,27 €
L-Lyzín 400 mg

L-Lyzín 400 mg

Dôležitá aminokyselina, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní rastu a oprave tkanív. Taktiež udržuje úroveň energie a pôsobí…
Zostáva 5 ks
4,99 €

L-Metionín 500 mg, 30 tabliet

L-Metionín je jednou zo základných aminokyselín a je potrebná na udržanie zdravého metabolizmu a na rast a opravu tkanív, najmä b…
Zostáva 3 ks
7,99 € 6,79 €

ProFuel ALPHA.EAA 8 esenciálnych aminokyselín Červený pomaranč, 462 g

8 esenciálnych aminokyselín v osviežujúcim a ľahkom nápoji bez kalórií.
Zostáva 2 ks
36,71 €

ProFuel ALPHA.EAA 8 esenciálnych aminokyselín Citrus a Zázvor, 462 g

8 esenciálnych aminokyselín v osviežujúcim a ľahkom nápoji bez kalórií.
Zostáva 5 ks
36,71 €

ProFuel ALPHA.EAA 8 esenciálnych aminokyselín Cola, 462 g

8 esenciálnych aminokyselín v osviežujúcim a ľahkom nápoji bez kalórií.
Zostáva 2 ks
36,71 €

ProFuel ALPHA.EAA 8 esenciálnych aminokyselín Jahoda a Kiwi, 462 g

8 esenciálnych aminokyselín v osviežujúcim a ľahkom nápoji bez kalórií.
Dočasne nedostupné
36,71 €

ProFuel ALPHA.EAA 8 esenciálnych aminokyselín Ľadový čaj broskyňa, 462 g

8 esenciálnych aminokyselín v osviežujúcim a ľahkom nápoji bez kalórií.
Zostáva 1 ks
36,71 €

ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Červený pomaranč, 300 g

BCAA 2:1:1 formula, 10 g na porciu. Víťaz porovnania BCAA 10/2019 v Nemecku!
Zostáva 1 ks
28,33 €

ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Grapefruit, 300 g

BCAA 2:1:1 formula, 10 g na porciu. Víťaz porovnania BCAA 10/2019 v Nemecku!
Zostáva 3 ks
28,33 €

ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Hrozno, 300 g

BCAA 2:1:1 formula, 10 g na porciu. Víťaz porovnania BCAA 10/2019 v Nemecku!
Zostáva 2 ks
28,33 € 19,84 €

ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Ľadový čaj broskyňa, 300 g

BCAA 2:1:1 formula, 10 g na porciu. Víťaz porovnania BCAA 10/2019 v Nemecku!
Zostáva 3 ks
28,33 €

ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Limetka, 300 g

BCAA 2:1:1 formula, 10 g na porciu. Víťaz porovnania BCAA 10/2019 v Nemecku!
Zostáva 2 ks
28,33 € 19,84 €

ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Mandarinka, 300 g

BCAA 2:1:1 formula, 10 g na porciu. Víťaz porovnania BCAA 10/2019 v Nemecku!
Zostáva 4 ks
28,33 € 19,84 €

ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Mango a Marakuja, 300 g

BCAA 2:1:1 formula, 10 g na porciu. Víťaz porovnania BCAA 10/2019 v Nemecku!
Zostáva 3 ks
28,33 €

ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Čerešňa, 300 g

BCAA 2:1:1 formula, 10 g na porciu. Víťaz porovnania BCAA 10/2019 v Nemecku!
Dočasne nedostupné
28,33 €

ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Vodný melón, 300 g

BCAA 2:1:1 formula, 10 g na porciu. Víťaz porovnania BCAA 10/2019 v Nemecku!
Zostáva 2 ks
28,33 €

ProFuel ALPHAMINOS BCAA 2:1:1 Zelené jablko, 300 g

BCAA 2:1:1 formula, 10 g na porciu. Víťaz porovnania BCAA 10/2019 v Nemecku!
Zostáva 4 ks
28,33 € 19,84 €