SVS - Vegánska strava pre deti tehotné a dojčiace ženy, brožúra
Tehotenstvo, obdobie dojčenia a detstvo sú obzvlášť citlivé obdobia, ktoré pre všetkých znamenajú veľkú výzvu. Deti pri raste potrebujú dostatočný prísun energie a dôležitá je tiež vysoká koncentrácia živín, vitamínov a minerálnych látok. Správne zostavená vegánska strava týmto požiadavkám môže vyhovovať.
Pre deti platí, rovnako ako pre dospelých, že čerstvá zelenina a ovocie, celozrnné obilniny, strukoviny, oriešky a semienka vytvárajú základ zdravého a plnohodnotného jedálnička. Pri plánovaní jedálnička je dôležité dbať na jeho pestrosť a zastúpenie všetkých uvedených kategórií potravín. K dobre naplánovanej vegánskej strave bezpodmienečne patrí tiež dopĺňanie vitamínu B12, ktorý sa v rastlinných potravinách nevyskytuje. Pri vegánskom stravovaní sa tento vitamín musí vždy užívať prostredníctvom výživových doplnkov, obohatené potraviny väčšinou nie sú dostačujúce.
Významné odborné inštitúcie, ako je napríklad americká Academy of Nutrition and Dietetics, Finnish Food Safety Authority Evira, ale aj National Health Service, The British Nutrition Foundation, The Dietitians Association of Australia a ďalšie uznávajú, že správne zostavená vegánska strava je vhodná pre každé obdobie života. Na Slovensku je vegánska strava stále pomerne málo známa a vzbudzuje preto niekedy obavy, najmä v prípade detí. V skutočnosti však správne zostavená vegánska strava vie zabezpečiť všetky potrebné živiny v dostatočnom množstve a vitamín B12 je možné ľahko získať pomocou výživových doplnkov, ktoré sú dostupné v každej lekárni.
Vegánstvo znižuje utrpenie zvierat, je priateľské k životnému prostrediu a navyše je aj zdravé – nielen pre dospelých, ale aj pre deti a tehotné a dojčiace ženy. Veľa ľudí považuje doplňovanie vitamínu B12 za neprirodzené. Pritom však prehliadajú fakt, že v dnešnej dobe sa odporúča dopĺňať aj iné vitamíny a minerály, ako je napríklad jód, vápnik alebo vitamín D, a to bez ohľadu na spôsob stravovania. V bežnej populácii sa navyše, na rozdiel od vegánskej populácie, vyskytuje aj nedostatok horčíka, kyseliny listovej, vitamínu C a vlákniny.
Vo všeobecnosti je preto nutné dodržiavať základné pravidlo, ktorým je vyvážená, pestrá a plnohodnotná strava na rastlinnom základe, doplnená o vitamín B12 a v zimnom období o vitamín D. Potom už nič nebude stáť v ceste zdravému vegánskemu spôsobu života
Jazyk: slovenčina
Počet strán: 44