Vitamín B17 - Amygdalín

Vitamín B17, nazývaný amygdalín, je prírodná zlúčenina - kyanogénny glykozid, ktorá sa nachádza v jadrách marhúľ a je skúmaná už viac ako 200 rokov. Amygdalín oficiálne nepatrí medzi vitamíny, pretože neboli zistené nepriaznivé účinky spôsobené jeho nedostatkom. 

Amygdalín bol používaný na liečbu onkologických ochorení, avšak pre nedostatok dôkazov o jeho účinnosti bol zakázaný na liečbu rakoviny v USA i Európe. Najväčším producentom je Mexiko, kde sa významne používa v doplnkovej liečbe onkologických ochorení, ale i tu patrí medzi alternatívne formy liečby.

Zdroje bohaté na vitamín B17 - amygdalín

Amygdalín, okrem jadier marhúľ, nájdeme aj v jadrách jabĺk, broskýň, sliviek, červených čerešní, v horkých mandliach, ľanových semienkach, černiciach, malinách či strukovinách. 

Vitamín B17 a jeho účinky

Novodobejšie štúdie zistili, že amygdalín môže hrať úlohu ako: 

  • podpora liečby diabetu, 
  • podpora liečby aterosklerózy
  • prevencia rozvoja rakoviny.

Kedy je vitamín B17 nebezpečný?

Ak je vitamín B17 - amygdalín - používaný vo väčších množstvách, tak jeho nadmerná konzumácia môže viesť k otrave kyanidom, ktorý sa z neho uvoľňuje v našom tele. 

Vitamín B17 môže spôsobiť stavy ako: nebezpečný pokles krvného tlaku, závraty, bolesti hlavy, zmätenosť, dýchavičnosť, vracanie, horúčka, podráždenosť, poškodenie pečene, kóma až SMRŤ. 

Za vysokú dávku sa pokladá už 50-60 marhuľových jadier alebo 50 gramov amygdalínu. Vitamín B17 je mimoriadne nebezpečný pre deti a zvieratá, kde je úroveň jeho toxickej dávkay oveľa nižšia (5-10 jadier horkých mandlí).

Filter produktov
Najlepšie hodnotené
Najpredávanejšie
Najlacnejšie
Najdrahšie
Váš výber momentálne neobsahuje žiadne produkty.

Čo ďalej?

  • Filtrovali ste? Zadaným podmienkam nevyhovuje žiadny produkt.
  • Zabudli ste presný názov produktu? Tak si prezrite celú kategóriu pomocou menu vľavo.
  • Má to fungovať a nefunguje? Skontrolujte si, že ste správne zadali URL adresu.
  • Stratili ste sa? Vráťte sa na hlavní stránku a pozrite novinky a zľavy.
  • Potrebujete poradiť? Využite náš kontaktný formulár, radi vám pomôžeme.