Vegan vitamín B2 (riboflavín)

Vitamín B2, známy aj pod názvom riboflavín, prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie, podporuje zachovanie dobrého stavu slizníc, pokožky a zraku, pozitívne vplýva na správne fungovanie nervového systému a znižuje vyčerpanie a únavu. Prispieva k metabolizmu železa a k udržaniu zdravých červených krviniek.

Prečo je vitamín B2 dôležitý pre vegánov?

Najbohatším zdrojom vitamínu B2 sú potraviny živočíšneho pôvodu ako mlieko, mäso, ryby a vnútornosti. Štúdie uvádzajú, že hladina riboflavínu sa odráža od dĺžky trvania vegetariánstva či vegánstva. Vegáni sú zraniteľnou skupinou pre nedostatok vitamínu B2. 

Dodržiavanie vegánskej stravy môže mať za následok nedostatok niektorých mikroživín, preto je dôležité ich dodatočne dodávať do stravy, napríklad výživovými doplnkami.

V našom e-shope nájdete látky rastlinného alebo syntetického pôvodu, ktoré sú 100 % vegan, bez použitia živočíšnych zložiek a disponujú certifikátmi The Vegan Society a/alebo The Vegetarian Society.

Prejavy nedostatku vitamínu B2

Deficit riboflavínu je často spojený s nedostatkom ostatných vitamínov B skupiny. Medzi charakteristické prejavy patria poruchy kože a slizníc (popraskané, opuchnuté pery, afty ústnej dutine), zápaly kútikov úst a anogenitálnej oblasti.

Medzi ďalšie prejavy patrí tiež: padanie vlasov, opuchy, poruchy reprodukčného systému, svrbenie očí, začervenané oči, poruchy pečene a nervového systému.

Dávkovanie vitamínu B2 pre vegánov

Doporučená denná dávka pre vegánov (ako i u ostatnej dospelej populácie) podľa Európskeho úradu pre dohľad nad bezpečnosťou (EFSA): 

Vek

Pohlavie

Dávka (EFSA)

≥ 18 rokov

Obe pohlavia

1.6 mg

≥ 18 rokov

Tehotné ženy

1.9 mg

≥ 18 rokov

Dojčiace ženy

2 mg

Zdroj: EFSA

Neboli stanovené maximálne denné dávky riboflavínu, nadbytok sa vylučuje močom (spôsobuje intenzívne žlté sfarbenie) a potom. Vyššie dávky sú dobre tolerované a predávkovanie je veľmi zriedkavé, avšak vždy je nutné sa riadiť odporúčaniami výrobcu alebo lekára.

Vitamín B2 obsahujú aj výživové doplnky s obsahom B-komplexu dostupné v našom e-shope.

Zákazníkmi sú najčastejšie kupované nasledovné doplnky stravy z kategórie vitamín B2 pre vegánov: 

Filter produktov
Najlepšie hodnotené
Najpredávanejšie
Najlacnejšie
Najdrahšie
Zobrazené 4 produktov z celkom 4
-14 %
BioCare - Methyl B Complex - vitamín B komplex, 60 kapsúl
1x

BioCare - Methyl B Complex - vitamín B komplex, 60 kapsúl

B komplex zložený z metylových, bioaktívnych foriem vitamínov skupiny B.
Dočasne nedostupné
20,49 € 17,62 €
1x

METHYL FAKTORY - B1 + Betaín + B2 + B6 + Kyselina listová (L-Methylfolát) + Vitamín B12 a Zinok, 60 kapsúl

Veľmi účinný pomocník proti vyčerpaniu a únave, darca metylových faktorov pre vaše zdravie: B1 + Betaín + B2 + B6 + Kyselina list…
Skladom viac ako 5 ks
24,90 € 18,43 €
Náhľad | Vitamíny na oči - luteín a vitamín A, 90 kapsúl

Náhľad | Vitamíny na oči - luteín a vitamín A, 90 kapsúl

Prírodné rastlinné metabolity luteín a zeaxantín obohatené o vitamín B2, vitamín A a betakarotén pre dobrý zrak, zdravé sliznice …
Skladom viac ako 5 ks
22,99 €
 Vitamin B2 - Riboflavin 50 mg - 120 kapsúl

Vitamin B2 - Riboflavin 50 mg - 120 kapsúl

Čistý prírodný vitamín B2 - riboflavín v extra vysokej dávke, získaný bio-fermentáciou. Na sliznice, pokožku a nervy. Vo vegánsky…
Skladom viac ako 5 ks
14,95 €