Vianoce, sviatky radosti a pokoja, sú už za dverami. Avšak v posledné roky si čoraz viac môžeme všimnúť, ako sa z týchto tradičných pokojných sviatkov pomaly stali sviatky nadmerného konzumu. S tým je spojené neskutočné množstvo zbytočného odpadu, ktorý v nemalej miere zaťažuje planétu a škodí životnému prostrediu. Keďže nám na stave našej planéty záleží, pripravili sme článok s tipmi, ktoré vám odpovedia na otázku: ,,Ako minimalizovať zbytočný odpad počas vianočných príprav a stráviť vianočné sviatky udržateľným spôsobom''.
Naše tipy sa týkajú štyroch dôležitých oblastí, ktoré sa nepochybne s Vianocami spájajú. Je to výber vianočného stromčeka, kúpa vianočných darčekov, balenie darčekov a v neposlednom rade jedlo a stravovanie počas sviatkov. Pozrime sa teda spoločne na to, aké udržateľné alternatívy môžeme v týchto oblastiach nájsť.
Umelý alebo živý vianočný stromček – ktorá alternatíva je ekologickejšia?
Umelý či živý vianočný stromček? Ktorý z nich je pre planétu menšou záťažou? V tejto problematike sa už dlhšiu dobu vedie množstvo diskusií a táto téma sa dá považovať za kontroverznú. Fakty ohľadne kúpy vianočných stromčekov sú také, že len v Európe a Severnej Amerike sa každý rok predá približne sto miliónov živých, a rovnako tak sto miliónov umelých vianočných stromčekov. Ktorá z týchto alternatív je teda ekologickejšia?
Dalo by sa povedať, že najekologickejšie je nekupovať ani jednu ani druhú variantu, a v prípade, že predsa chcete mať doma nejakú tú ,,čečinu‘‘, postačí vám pár ozdobených vetvičiek ihličia vo váze, ktoré po sviatkoch dáte do kompostu.
Ak sa predsa rozhodujete medzi niektorou z alternatív vianočných stromčekov, možno vám pomôže nasledovné zistenie. Organizácia Carbon Trust (nezisková organizácia zameraná na tvorbu stratégií na znižovanie emisií uhlíka) dospela pri skúmaní uhlíkovej stopy umelého a vianočného stromčeka k nasledovným údajom.
Najväčší ekologický dopad nemá na planétu ani tak to, aký typ stromčeka si kúpite, ale skôr spôsob jeho likvidácie.
Ak máte približne 2-metrový zrezaný vianočný stromček bez koreňov, a teda bez ďalšej možnosti jeho výsadby a použitia v budúcich rokoch, je jeho uhlíková stopa okolo 16 kg CO2 v prípade, že ho vyhodíte a skončí na skládke. Ak však vás živý vianočný stromček spálite, skompostujete alebo zasadíte (ak ste ho mali v kvetináči a má zachovanú kompletnú koreňovú sústavu) znížite tak jeho uhlíkovú stopu až o 80%, čo predstavuje len okolo 3,5 kg emisií CO2.
Umelé vianočné stromčeky majú uhlíkovú stopu výrazne vyššiu – približne 40 kg CO2. Ak teda používate ako alternatívu k živému stromčeku ten umelý, mali by ste ho používať aspoň 10-12 rokov, ak chcete, aby jeho dopad na životné prostredie bol rovnaký, prípadne nižší, ako je to u živých vianočných stromčekov. (Podrobnejšiu správu organizácie Carbon Trust k tomuto zisteniu nájdete tu https://www.carbontrust.com/es/node/532)
Ako ekologicky zaobchádzať s vianočným stromčekom a aké udržateľné alternatívy existujú?
1. Ak budete mať počas Vianoc živý zrezaný stromček – ideálne bude po sviatkoch jeho zvyšky skompostovať, čím vrátite pôde späť to, čo z nej vzišlo a príroda to môže ďalej zužitkovať.
2. Ak máte umelý stromček – zbytočne ho nevyhadzujte len preto, že ste zatúžili po najnovšej móde. Používajte ho tak dlho, ako to len bude možné. Ak skutočne nastal jeho čas, pri výmene starého vianočného stromčeka za nový pouvažujte nad niektorou z nasledujúcich ekologickejších alternatív.
3. Ozdobte si vlastnú izbovú rastlinu - môže to byť napríklad palma, fikus alebo iná izbová rastlina, ktorú máte doma. Viacero ľudí začalo pestovať napríklad izbovú araukáriu (pre jej podobnosť so smrekom), ktorú si počas sviatkov ozdobia.
4. Živý stromček v kvetináči – ak chcete po Vianociach stromček zasadiť, a tak predísť jeho zbytočnému vyhodeniu, pri tejto alternatíve treba dať pozor, aby stromček v kvetináči mal zachovanú kompletnú koreňovú sústavu. V opačnom prípade ho po Vianociach budete musieť vyhodiť rovnako ako zrezaný, pretože nebude možné ho zasadiť. To si treba uvedomiť hlavne ak uvažujete nad kúpou takého stromčeka zo supermarketu či obchodného reťazca, kde sa tieto stromčeky predávajú často bez zachovanej koreňovej sústavy.
5. Prenajmite si živý stromček – už aj na Slovensku existuje zopár firiem, ktoré ponúkajú možnosť požičať si živý vianočný stromček. Táto alternatíva vyzerá ozaj jednoducho a ekologicky. Vy si objednáte stromček, oni vám ho dovezú pred Vianocami a po Vianociach si ho odvezú späť. Následne počas celého roka sa oň dôkladne starajú, polievajú ho, hnoja a na ďalší rok si môžete opäť prenajať ten istý. Ak je strom už priveľký, natrvalo ho zasadia do zeme.
Niektorí zákazníci si stromčeky od týchto požičovní dokonca odkupujú a sadia ich do vlastných záhrad. Ak sa hodláte využiť túto ekologickú alternatívu, odporúčame si vopred overiť konkrétnu požičovňu stromčekov, či ide o firmu, ktorá skutočne pestuje svoje stromčeky udržateľne a bez používania zbytočných pesticídov.
Ako na ekologické Vianočné darčeky?
V nasledujúcej časti sme spísali pár tipov, ako môžete svojich milovaných obdarovať tak, aby sa z toho tešili oni, vy aj naša planéta zároveň, nakoľko nevznikne zbytočný odpad zaťažujúci životné prostredie.
6. Podporte lokálnych predajcov - namiesto návštevy obchodných centier, kde sa často nachádza množstvo vecí vyrobených len na spotrebu s krátkou životnosťou, uprednostnite kúpu darčekov u drobných miestnych predajcov. U takýchto ľudí častokrát nájdete jedinečné kúsky, vyrábané zodpovedne, s dlhou dobou životnosti, častokrát s použitím ekologických materiálov. A hlavne sú to úžitkové veci, ktoré majú svoj osobitý účel.
7. Radšej 1 väčší darček než viacero drobností - jedna štúdia zistila, že 1 z 9 Britov vymení po Vianociach darček, pretože dostal niečo čo nepotrebuje. Je preto vhodnejšie namiesto viacero drobností kúpiť 1 skutočne užitočnú vec.
Pre tento spôsob môžete v rodine využiť aj obľúbenú vianočnú tradíciu zo západu, tzv. ,,Secret Santa‘‘, kedy si pred Vianocami každý člen rodiny, či danej skupiny, vyžrebuje jednu osobu, ktorej na Vianoce daruje darček. Tým sa môže každý sústrediť len na 1 osobu, ktorú obdaruje a zamedzí sa tak tomu, aby každý dostal množstvo vecí, z ktorých väčšiu časť ani nepotrebuje.
8. Darujte ručne vyrobený darček - najlepšie darčeky sú predsa tie, ktoré človek sám vytvorí, súhlasíte? Preto popustite uzdu svojej fantázií a kreativite a využite talent, ktorý vo vás drieme. Či už radi kreslíte, šijete, pečiete, skladáte básničky, hráte na hudobnom nástroji....možností je nekonečne, stačí si vybrať to, čo vás baví a vytvoriť z toho originálny darček pre milovanú osobu.
Či už to bude nejaká upečená maškrta, namaľovaná maľba alebo ručne upletený sveter je len a len na vás. Tak hurááá do toho, ešte máte čas.
9. Darujte zážitok či vzdelanie – vhodnou alternatívou k hmotným darčekom sú tie nehmotné v podobe zážitkov. Môžete tak niekomu zaplatiť napríklad rafting na rieke či tandemový zoskok padákom, alebo kúpiť lístok na koncert, do divadla či na iné kultúrne alebo športové podujatie (aj keď je pravda, že možnosť organizovania takýchto podujatí je v súčasnej dobe kvôli vládnym opatreniam výrazne obmedzená než po minulé roky, veríme že sa táto situácia čoskoro upraví).
Rovnako môže niekoho potešiť, ak mu preplatíte a darujete vzdelávací kurz, napríklad kurz zahraničného jazyka alebo počítačových zručností (programovanie, grafický dizajn, atď.) Veľa z týchto kurzov je dnes dostupných aj online, takže možností je veľa a rovnako aj s dobrou dostupnosťou.
10. Darujte niečo z nášho e-shopu – v súvislosti s tematikou udržateľnosti Vianoc sme pre vás pripravili tipy na darčeky od nás. Dovolíme si tvrdiť, že už len tým, že všetky produkty u nás sú vegánske, tak prispievajú k udržateľnosti životného prostredia. Pochádzajú totiž od firiem, ktorým na našej planéte záleží, a rovnako tak sa stavajú aj k výrobe svojich produktov. Vitamíny, minerály a iné výživové doplnky, ktoré u nás nájdete, sú vecou, ktorá podporuje naše zdravie, a teda majú svoj úžitok a po ich doužívaní viete obaly z nich recyklovať.
Tipy na darčeky z nášho e-shopu nájdete TU v článku.
Ekologické balenie vianočných darčekov
Ak potrebujete zabaliť nejaké vianočné darčeky, existuje tu viacero možností, ako sa k baleniu darčekov postaviť ekologicky. My sme pre vás vybrali týchto 5 tipov:
11. Využite to, čo doma máte - ako vhodný ekologický obalový materiál poslúžia rôzne sklenené nádoby, krabice (napríklad od topánok), látkové sáčky alebo tašky – jednoducho použite to, čo doma nájdete.
12. Znovu použite darčekové tašky, krabičky, stužky či iné obalové materiály uchovávané z minulých Vianoc. Ak ste si žiadne neodložili, myslite na to tento rok, ak by sa vám od vašich blízkych ušiel darček v takomto balení.
13. Využite japonskú metódu furoshiki – ide o tradičnú japonskú metódu balenia vecí do látky. Môžete tak obdarovanému darovať 2 v 1 – samotný darček + šatku, šál či iný druh textílie, do ktorej darček zabalíte (poznámka redakcie - dobrým miestom na nakupovanie takýchto druhov látok sú charitatívne obchody, second-handy či bazáre). Názorné video ako baliť veci metódou furoshiki si môžete pozrieť tu - https://www.youtube.com/watch?v=c5wC4ITYvBY
14. Ak sa rozhodnete použiť baliaci papier, vymeňte bežne dostupný baliaci papier za hnedý recyklovaný papier (prípadne môžete využiť aj zaujímavé stránky z novín či časopisov). Všetko zviažte šnúrkou (výborne poslúži jutový špagát) a pre pekné zakončenie môžete ako ozdobu použiť vetvičky ihličia či šišky.
15. Pri balení darčekov sa vyhnite použitiu lepiacej pásky, stuhy či lesklého papiera s flitrami – nič z toho totiž nie je možné recyklovať.
Udržateľne aj so štedrou večerou a jedlom počas Vianoc
Počas Vianoc býva ,,zvykom‘‘, že supermarkety sú preplnené ľuďmi, ktorí majú pocit, že musia nakúpiť množstvo jedla, aby mali počas sviatkov všetkého dostatok. Preto častokrát kúpia aj množstvo potravín navyše, ktoré počas Vianoc neskonzumujú, a tie potom končia v odpadkovom koši.
Ak chcete predísť zbytočnému plytvaniu jedlom a zároveň šetriť životné prostredie, nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi pri vianočnom nakupovaní potravín či zaobchádzaniu s potravinami počas sviatkov.
16. Pred nakupovaním si spravtezoznam potravín, ktoré skutočne potrebujete a viete, že ich skonzumujete. Počas nakupovania sa tohto zoznamu držte a nepodľahnite túžbe, kúpiť všetko, čo vás impulzívne zaujme len kvôli výhodnej akcii alebo len tak, z iného neznámeho dôvodu.
17. Na nakupovanie zvoľte radšej predajne miestnych lokálnych predajcov či bezobalové obchody – tým si častokrát zaručíte, že potraviny, ktoré nakúpite, sú kvalitnejšie a zároveň nákupmi v bezobalových obchodoch sa vyhnete zbytočnému odpadu, ktorý predstavujú obaly potravín poväčšine vyrobené z plastu.
18. Použite vlastné textilné a opakovateľne použiteľné vrecká – použite ich na pečivo, ovocie či zeleninu namiesto jednorazových plastových sáčikov. Buď si ich sami vyrobíte zo starej záclony či inej textílie alebo si ich kúpite v obchode. Nájdete ich aj v našom e-shope - https://vegmart.sk/nakupovanie
19. Ak nie ste vegetarián či vegán, predsa len si vyskúšajte zostaviť vianočné menu bez mäsa či iných živočíšnych výrobkov, prípadne ich spotrebuje počas Vianoc aspoň obmedzte. Mäsový a mliekarenský priemysel je totiž zodpovedný za viac emisií ako všetky svetové lietadlá, vlaky, autá a člny dohromady. Prečo teda nevyskúšať niečo nové, a zároveň tým prispieť k udržateľnosti našej planéty? Stačí urobiť aj drobné zmeny v zložení vianočnej večere.
Ak do štedrovečernej kapustnice používate smotanu, vyskúšajte niektorú z rastlinných smotán a do zemiakového šalátu použite rastlinnú majonézu – obe alternatívy sú už dnes v obchodoch veľmi dobre dostupné. Namiesto ryby vyskúšajte recept na vyprážané a v riasách obaľované tofu, zeler či hlivu (recepty hľadajte na internete aj pod názvami ako tofu-kapor, zeleryba či hríba).
Pohostenie pre návštevy môžete zostaviť z rastlinných nátierok (či už kupovaných, ktorých je dostatočná ponuka, alebo vlastnej výroby) a pri pečení vianočných koláčov vyskúšajte nahradiť niektorý z obľúbených receptov za vegánsky recept, ktorých je na internete množstvo.
20. Z prebytočného množstva ovocia spravte ovocný šalát - ak zistíte, že ste nakúpili príliš veľa ovocia, no dozrieva rýchlejšie, než ho stíhate počas sviatkov skonzumovať, spravte z neho ovocný šalát. Použiť môžete všetky druhy ovocia, ktoré máte doma a navyše môžete pridať aj posekané orechy či sušené ovocie. Uvidíte, že keď ponúknete takto pripravený pokrm členom vašej rodiny či návšteve, milo ich potešíte, dodáte im dávku vitamínov a minerálov a zároveň predídete tomu, aby vám ovocie zhnilo.
21. Zo zvyškov zeleniny či podobných ingrediencií spravte polievku či vývar, ktorý uskladníte v mrazničke a použijete neskôr podľa potreby.
Veríme, že vás uvedené tipy zaujali a že niektoré z nich aj využijete v praxi, či už počas týchto aj budúcich Vianoc. Tým prispejete k tomu, aby sa miera zbytočného odpadu produkovaného počas Vianoc a zaťaženie životného prostredia zas o niečo znížili a zároveň našej planéte dáte šancu na obnovu.
Na záver vám všetkým prajeme pokojné predvianočné obdobie a následne krásne a udržateľné prežitie vianočných sviatkov.