Leto je v plnom prúde a sezóna bronzových tiel v pestrofarebných bikinách je zahájená. Áno, všetci sa tešíme zo slniečka a vody, ale nesmieme zabúdať, ako vie byť pobyt na priamom slnku nebezpečný pre ľudský organizmus. Tak ako sa bezpečne a zdravo opáliť? Čítajte ďalej a všetko sa dozviete!
Opaľovanie - áno alebo nie?
Nikto nemôže spochybniť, že pobyt na slnku je pre náš organizmus potrebný, ba priam žiadúci. Slnečné lúče pomáhajú v našom tele vytvárať vitamín D, ktorý zabezpečuje vstrebávanie a ukladanie vápniku a fosforu, nevyhnutných pre silné a zdravé kosti, ale tiež posilňuje imunitný systém.
Možno ste nevedeli, že opaľovanie sa na slnku tiež znižuje krvný tlak, pomáha pri liečbe kožných chorôb a zlepšuje funkciu mozgu. Nehovoriac o tom, že stačí len vyjsť na slniečko a hneď máme lepšiu náladu, však? Stačí 15 minút denne, s odhalenými rukami, nohami alebo tvárou bez použitia opaľovacieho krému. Dôležité je však poznamenať, že by to malo byť v čase, keď je slnečná intenzita len mierna, teda nie v čase najsilnejšieho slnečného žiarenia (11 - 15 hod.).
Vystavenie pokožky slnku v čase vysokej slnečnej intenzity a bez použitia ochranného krému je naopak veľmi nebezpečné. UV žiarenie spôsobuje pigmentáciu, predčasné starnutie pokožky a v najhoršom prípade môže viesť k rakovine kože. Niekto môže na slnku stráviť hodiny a niekomu stačí chvíľka a už ho slniečko sfarbí do červena. Každý máme iný fototyp kože, ktorý rôzne reaguje na slnečné žiarenie.
Takže opaľovanie na slnku ÁNO, ale nie príliš dlho, nie počas najväčšej slnečnej intenzity a jedine ak použijete kvalitný a spoľahlivý opaľovací krém.
Čo je ultrafialové žiarenie?
Všetci vieme, že UV žiarenie je pre náš organizmus škodlivé. A čo vlastne je to UV žiarenie?
Ultrafialová zložka slnečného žiarenia je elektromagnetické žiarenie s kratšou vlnovou dĺžkou ako má viditeľné svetlo. Pre ľudské oko je teda UV žiarenie neviditeľné.
Väčšina opaľovacích prostriedkov poskytuje ochranu pred UVB lúčmi, ktoré majú stredne dlhú vlnovú dĺžku a najčastejšie spôsobujú spálenie kože od slnka, začervenanie či pľuzgiere. UVB žiarenie síce poškodzuje len najvrchnejšiu časť kože, ale je najčastejšou príčinou vzniku rakoviny kože. Tvorí len 1-10 % UV žiarenia, ktoré dopadá na Zem.
Najviac, 90-99% UV žiarenia tvoria UVA lúče. UVA lúče majú dlhšiu vlnovú dĺžku a prenikajú hlbšie do pokožky, čím výrazne prispievajú k pigmentácii a predčasnému starnutiu pokožky. Majú dlhodobejšie škodlivé účinky, a podľa najnovších výskumov môže podnietiť vznik rakoviny kože..
Ak vyberáte správny opaľovací krém, opaľovací sprej či olej na opaľovanie, odporúčame kupovať širokospektrálne produkty, ktoré chránia pred UVB aj UVA lúčmi.
Okrem spomínaných existujú aj UVC lúče s najkratšou vlnovou dĺžkou. UVC lúče majú silné karcinogénne účinky na živý organizmus. Našťastie ich zachytáva ozónová vrstva a na zemský povrch tak nedopadnú.
Aby bol krém na opaľovanie dostatočne účinný, musí obsahovať UV filtre, ktoré buď škodlivé žiarenie rozložia, alebo ho odrazia.
Chemické vs. minerálne UV filtre
Ak si kúpite krém na opaľovanie v bežnom obchode, zrejme siahnete po niektorom s chemickými UV filtrami. Tie sa bežne používajú v opaľovacích krémoch a sprejoch. Druhou kategóriou sú opaľovacie krémy s minerálnymi filtrami, ktoré sú oveľa šetrnejšie k ľudskej pokožke i k životnému prostrediu.
Chemické (organické) UV filtre
- fungujú tak, že UV žiarenie, ktoré zachytávajú, premieňajú na teplo
- na pokožke nevydržia dlho, rýchlo degradujú a strácajú účinok
- vstrebávajú sa do pokožky! - ich prítomnosť bola zistená v krvi, v materskom mlieku a moči
- niektoré chemické UV filtre sú endokrinné disruptory - narúšajú a ovplyvňujú funkciu hormónov, môžu vplývať na plodnosť, vývoj plodu u matky i na vývin detí!
- slnečné žiarenie môže pôsobením na niektoré chemické zložky vyvolať v tele nežiaduce reakcie - uvoľňujú sa voľné radikály, ktoré poškodzujú bunkové bielkoviny, tuky či DNA a môžu viesť k vzniku rakoviny.
- najčastejšie používané chemické UV filtre sú oxybenzón, avobenzón či oktokrylén
Ak teda siahnete po bežnom opaľovacom kréme či oleji na opaľovanie z obchodu, pozorne si prečítajte jeho obsah. V domnienke, že chcete svoju pokožku chrániť pred škodlivým žiarením si možno uškodíte ešte viac.
Minerálne (anorganické) UV filtre
- fungujú tak, že na pokožke vytvárajú neviditeľnú ochrannú vrstvu a škodlivé UV žiarenie odrážajú preč
- v prípade ich použitia vo forme nanočastíc, UV žiarenie absorbujú - lepšie sú však opaľovacie krémy bez obsahu nanočastíc
- nevstrebávajú sa do pokožky! - účinkujú len na jej povrchu, a teda nie sú endokrinné disruptory!
- spoľahlivo chránia pred UVB aj UVA lúčmi
- minerálne filtre bez obsahu nanočastíc sú obzvlášť vhodné pre ľudí s citlivou pokožkou a pre malé deti, pretože sa nevstrebávajú cez pokožku a nemajú tak potenciál vyvolať alergické reakcie
- ich nevýhodou je, že môžu na pokožke vytvárať bielu vrstvu
- najčastejšie používané minerálne filtre sú oxid titaničitý (titanium dioxide, TiO2) a oxid zinočnatý (zinc oxide, ZnO)
Ak si teda máte vybrať, radšej siahnite po opaľovacom oleji či kréme na opaľovanie s minerálnymi UV filtrami. Nevstrebávajú sa do tela, UV žiarenie odrážajú a okrem zdravia ľudí rešpektuje aj „zdravie” našej prírody.
Ako vybrať správny opaľovací krém?
V súčasnosti nájdeme v obchodoch a na internete bohatú ponuku opaľovacích prostriedkov. Krém na opaľovanie, olej na opaľovanie, maslo na opaľovanie, sprej na opaľovanie… je ich toľko, že je naozaj ťažké si správne vybrať. Je dôležité nájsť správnu konzistenciu, ktorá vám bude vyhovovať, taktiež vhodný ochranný faktor v závislosti od fototypu kože (viac o ochrannom faktore nájdete TU), ale zo všetkého najdôležitejšie je zloženie opaľovacieho krému, a preto si radšej nájdite chvíľku na jeho preštudovanie.
Čo by dobrý opaľovací krém nemal obsahovať?
Bežný krém na opaľovanie obsahuje vo veľkom množstve zastúpené chemické látky. Chemické látky prenikajú cez pokožku a v našom tele reagujú, pričom môžu narúšať hormonálnu rovnováhu a poškodzovať DNA.
Parabény, umelé vône či hliník, tak tým sa radšej oblúkom vyhnite.
UV žiarenie aktivuje látky, čím sa začnú správať odlišne. Aj keď výrobcovia uvádzajú, že zloženie je bezpečné, nemusí byť tomu úplne tak. Príčinou je aj nedostatočný čas výskumu a testovania výrobkov, nakoľko technický pokrok a inovácie umožňujú vznik stále nových výrobkov.
Väčšina z týchto látok pôsobí v tele ako endokrinné disruptory, ktoré vplývajú na hormonálnu rovnováhu a môžu ovplyvniť plodnosť či činnosť endokrinnej žľazy. Iné zas poškodzujú nervový systém či vyvolávajú alergické reakcie, najmä u ľudí s citlivou pokožkou a malých detí.
Chráňme našu prírodu
Zvyšky opaľovacích krémov spolu s chemikáliami splachujeme do vodných tokov. Tie znečisťujú vodu, ale tiež zhoršujú kvalitu života jej obyvateľov. V tkanivách niektorých rýb bola zistená prítomnosť endokrinných disruptorov -chemických látok bežne používaných v opaľovacích prostriedkoch.
Hoci oxid zinočnatý a oxid titaničitý sú vo svoje stabilnej forme vhodné minerálne filtre, pozor treba dávať ak sa vyskytujú v opaľovacích krémoch vo forme nanočastíc, pričom obsah oxidu zinočnatého v nano forme je bezpečný do 25 %. Ich nanočastice vo veľkom množstve sú však nebezpečné, pretože pôsobením UV žiarenia vytvárajú peroxid vodíka, ktorý je vo väčšom množstve toxický pre fytoplanktón - mikroskopické riasy, ktorými sa živia malé rybky, krevety či veľryby.
Je dokázané, že v letných turistických oblastiach, kde dochádza k častému oplachovaniu opaľovacích krémov do mora, dochádza k rýchlemu blednutiu koralových útesov. Blednutie koralových útesov naznačuje, že koral je pod stresom a hrozí mu smrť. Je dokonalým indikátorom znečistenia vody.
Znečisťujeme rieky a podieľame sa na ničení koralových útesov, ktoré sú kľúčové pre fungovanie morského ekosystému. Vedome tak ohrozujeme morský život a je nám to jedno. Teda, našťastie nie všetkým. Niektorí výrobcovia si uvedomujú závažnosť situácie, ktorú opaľovacie krémy, maslá a oleje na opaĺovanie spôsobujú. Snažia sa inovovať, recyklovať a ísť ekologickou cestou prírodnými výrobkami.
Siahnite po prírodných opaľovacích krémoch
Krém na opaľovanie s prírodným zložením je skvelým riešením ako chrániť svoju pokožku pred UV žiarením, a zároveň neznečisťovať vodné toky a moria. Prírodné opaľovacie krémy obsahujú minerálne UV filtre a prírodné zloženie, často v BIO kvalite. Vďaka obsahu vzácnych olejov a vitamínov dokonale hydratujú a vyživia každý typ pokožky.
Čo robí prírodný opaľovací krém unikátnym
- minerálne filtre - najčastejšie oxid zinočnatý (ZnO) alebo oxid titaničitý (TiO2) bez nanočastíc
- prírodné zloženie - 100% prírodné zloženie majú u nás krémy či maslá na opaľovanie od značiek Naturetics, laSaponaria, Incognito či starostlivosť po opaľovaní od značky Kvítok
- bohatý na vzácne oleje a extrakty - prírodné opaľovacie krémy okrem vitamínu E obsahujú aj rôzne oleje - kokosový, slnečnicový či jojobový olej a extrakty, ktoré pokožku zvláčnia a do hĺbky hydratujú
- nevyvoláva alergické reakcie - vhodný ako krém na opaľovanie pre deti a pre ľudí s citlivou pokožkou
- šetrný k prírode - prírodné opaľovacie prípravky nezaťažujú vodné toky a podmorský život
Kúpou prírodného krému na opaľovanie chránite seba aj našu prírodu.
Certifikáty zaručujú kvalitu
Zárukou kvality opaľovacích krémov sú certifikáty. Pomôžu vám rýchlejšie sa zorientovať pri výbere kvalitného produktu. Spoľahlivé sú najmä certifikáty EcoCert Organic Cosmetic a COSMOS Organic - zaručujú, že kozmetika je organická, prírodná, ide o ekologický produkt so šetrnou výrobou, ktorý rešpektuje prírodu i zdravie ľudí, neobsahuje žiadne chemikálie ako sú parabény, parfumy, umelé farbivá, GMO a je zabalená v recyklovateľnom balení.
Vysokú kvalitu zaručujú tiež certifikáty CosmeBio, NaTru a BDHI.
Ak však značka nemá certifikát, netreba ju hneď považovať za nedôveryhodnú, nakoľko získanie certifikátu je zvyčajne nákladné a nie všetky značky si to môžu dovoliť, hlavne nie tie menšie. Preto my pri výbere produktov starostlivo kontrolujeme zloženie, a tak sú všetky produkty v našom e-shope starostlivo preverené a skontrolované.
Skúste napríklad tieto
Ak sa rozhodnete vyskúšať prírodný krém na opaľovanie, siahnite po produktoch od značiek, ktoré sa venujú špeciálne výrobe šetrných prírodných opaľovacích prostriedkov, ako sú napríklad laSaponaria, SoapHoria, a iné.
V našej ponuke nájdete napríklad tieto zákazníkmi obľúbené opaľovacie krémy, mlieko či maslo
Všetky produkty z kategórie Opaľovanie nájdete TU.
Po opaľovaní je koža dehydrovaná
Strávili ste krásny deň na pláži a od únavy idete zaspať. Vaša pokožka to cíti rovnako. Po opaľovaní či kúpaní sa je pokožka suchá, podráždená a dehydrovaná. K jej vysúšaniu prispieva soľ, chlór, či vietor, ktoré ju celý deň namáhajú. Doprajte jej zaslúžený oddych s niektorým z prírodných hydratačných produktov po opaľovaní.
Odporúčame tieto zákazníkmi obľúbené produkty po opaľovaní:
Prírodné krémy a oleje po opaľovaní obsahujú bohaté zloženie prírodných olejov a extraktov, ktoré podráždenú pokožku ukľudnia, hydratujú a do hĺbky vyživia. Týmto jednoduchým spôsobom predĺžite životnosť vášho zdravého opálenia.
Pár tipov na záver
Ak si chcete užiť leto plnými dúškami, opaľovať sa bez obáv a zdravo, určite siahnite po prírodných opaľovacích krémoch a maslách na opaľovanie. Vyberajte produkty s minerálnymi UV filtrami, najlepšie s použitím oxidu zinočnatého, a s čo najviac prírodným zložením. Bonusom je certifikát, ktorý garantuje sľubovanú kvalitu výrobku.
Nezabúdajte však, že pre zdravé opálenie len natrieť sa opaľovacím krémom nestačí.
Tu je pár tipov, ako sa opaľovať bezpečne a zdravo.
- opaľovacím krémom, maslom či olejom na opaľovanie sa natierajte v dostatočnom predstihu - aspoň 15 minút pred slnením
- natierajte sa často! - po kúpaní alebo nadmernom potení sa je potrebná reaplikácia opaľovacieho krému alebo oleja. Žiaden vodeodolný produkt nie je 100% odolný voči zmytiu.
- vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu - obmedzte pobyt na slnku v čase od 11tej do 15tej hodiny, kedy je UV žiarenie najsilnejšie
- dodržujte pitný režim - pite, pite,a ešte raz pite! vodu samozrejme. Vysoké teploty spôsobujú nadmerné potenie sa, takže je potrebné doplniť tekutiny viac ako obvykle.
- noste pokrývku hlavy a slnečné okuliare - úpal nie je príjemným suvenírom z krásneho dňa pri vode. Chráňte svoje telo ľahkým oblečením a kupujte slnečné okuliare s označením UV 400, ktoré vaše oči ochránia pred UVA i UVB žiarením.
- po opaľovaní pokožku hydratujte - po opaľovaní a kúpaní sa, je pokožka suchá a dehydrovaná. Ak chcete predĺžiť životnosť vášho opálenia, pokožku hydratujte niektorým z kategórie produktov po opaľovaní.
- do svojho jedálnička zaraďte antioxidanty - antioxidanty dokážu neutralizovať škodlivé voľné radikály, ktoré pri opaľovaní vznikajú, ale tiež spomaľujú starnutie pokožky. Nájdeme ich napríklad v bobuľovom ovocí, ako sú jahody, čučoriedky, čerešne, černice, ale tiež v citrusoch, v granátovom jablku, špenáte, brokolici či v paradajkách. Ich konzumáciou zlepšíte celkový stav svojej pokožky, ktorá sa tak opáli rýchlejšie a zdravšie.
Antioxidanty môžete svojmu telu doplniť aj vhodným výživovým doplnkom. V našej ponuke nájdete napríklad Betakarotén - pre zdravé oči, kosti, zuby a pokožku 30 kapsúl, ktorý nielen podporí krásne, zdravé opálenie, ale aj posilní oči, zuby, kosti a imunitný systém. Tyro Tan - podpora pre zdravé opálenie, 60 tabliet je osvedčený aminokyselinový, vitamínový a minerálny letný doplnok, ktorý vám pomôže získať krásne zdravé opálenie.
Sme radi, ak ste sa dočítali až sem a náš článok vás v niečom obohatil. Prajeme vám krásne leto bez starostí, plné oddychu, vody, slnka a hlavne dlhotrvácne, zdravé opálenie!
Zdroje
1. https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2807900-chemikalie-z-opalovacich-kremu-se-dostavaji-do-lidske-krve-ukazala-americka-vladni
2. https://docplayer.cz/72621328-Hodnoceni-genotoxickeho-potencialu-uv-filtru.html
3. https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/opalovaci-kremy-mohou-skodit-morskym-organismum
4. https://naturetics.eu/
5. https://naturetics.eu/collections/opalovaci-pripravky/products/prirodni-opalovaci-maslo?variant=39836434464952
6. https://sk.wikipedia.org/wiki/Ultrafialov%C3%A9_%C5%BEiarenie
7.https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000649/1648075/Devat-uzasnych-zdravotnych-prinosov-opalovania--o-ktorych-ste-zrejme-nevedeli
8. https://www.celostnimedicina.cz/slunce-a-uv-zareni.htm#ixzz5ntHQmet1
9. https://www.ecocert.com/en/certification-detail/natural-and-organic-cosmetics-cosmos
10. https://www.lasaponaria.it/en/product/after-sun-lotion/
11. https://www.modrapupava.sk/blog/clanok/bezpecne-opalovanie-na-tanieri-zjedzte-svoj-ochranny-faktor
12. https://www.skincancer.org/risk-factors/uv-radiation/
13. https://www.veronica.cz/soubory/studie_kosmetika_cela.pdf