Prečo vaše telo potrebuje betaglukány? Spoznajte ich pozitívne účinky

Prečo vaše telo potrebuje betaglukány? Spoznajte ich pozitívne účinky

Betaglukány, látky nachádzajúce sa v hubách, morských riasach, obilí či kvasniciach sa stali populárne pre svoju schopnosť posilňovať imunitný systém. Ide o nafúknutú reklamnú bublinu alebo skutočne môžeme v hubách nájsť podporu pre svoju imunitu a celkové zdravie? Oplatí sa betaglukány užívať?


Betaglukány – čo sú to betaglukány?

Betaglukány sú polysacharidy, ktoré sa vyskytujú v bunkových membránach niektorých rastlín a húb. Z výživového hľadiska patria medzi rozpustnú vlákninu, ktorá, ako pravidelní čitatelia našich článkov vedia, je nevyhnutná pre zdravý črevný mikrobióm.


Aké účinky majú betaglukány?

Medzi pozitívne účinky betaglukánov na naše zdravie patrí ochrana pred vírusmi a baktériami, udržiavanie normálneho krvného tlaku, posilňovanie imunitného systému a podpora duševného zdravia. V praxi to vyzerá nasledovne:

  • ochrana pred vírusmi a baktériami – vďaka betaglukánom sa znižuje riziko infekcií,
  • udržiavanie normálneho krvného tlaku – betaglukány majú celkovo pozitívny úćinok na cievnu sústavu a srdce, okrem udržiavania zdravých hodnôt tlaku môžu znižovať aj hladinu cholesterolu a zlepšovať stav srdca,
  • posilňovanie imunitného systému – betaglukány posilňujú celkovú obranyschopnosť a tým zvyšujú odolnosť tela proti infekciám a ochoreniam, betaglukány aktivujú makrofágy, ktoré fungujú ako aktivátory nebezpečenstva v tele a včas započnú s jeho ochranou,
  • podpora duševného zdravia – konzumácia betaglukánov má priaznivý účinok na psychickú pohodu.


Kde sa betaglukány vyskytujú v potravinách?

Z bežných potravín nájdeme betaglukány v hubách (najmä tých medicinálnych ako sú reishi, hliva, shiitake, cordyceps), kvasniciach (pivovarských i pekárskych), celozrnných obilninách (ovsené vločky), morských riasach či zelených potravinách.

Tabuľka: Obsah betaglukánov vo vybraných potravinách

Potravina

Obsah betaglukánov v %

medicinálne huby (sušené)

10 – 30 %

kvasnice (najmä pivné, pekárske a lahôdkové droždie)

cca 10 %

morské riasy

cca 8 – 9 %

jačmeň

2 – 20 %

ovsené vločky

5 %

celozrnné obilniny

0,5 – 2 %


Betaglukány zo stravy vs. betaglukány v doplnkoch stravy – čo je lepšie?

Pri potrebe zaradiť betaglukány do jedálnička máme dve možnosti – prijímať ich zo stravy alebo siahnuť po doplnkoch stravy. Oboje má svoje klady a zápory.

Pokiaľ zvolíme betaglukány zo stravy, budeme ich prijímať ako komplex spolu s ďalšími dôležitými živinami a takto fungujú pre naše telo najlepšie. Nevýhodou ale je, že v rastlinách aj hubách je premenlivé množstvo betaglukánov, a preto nemôžeme s istotou vedieť, či ich prijímame dostatočné a potrebné množstvo.

Určite ale odporúčame zaraďovať potraviny bohaté na betaglukány do jedálnička pravidelne. Betaglukánmi prijatými zo stravy sa nemôžeme predávkovať.

Problémom môže byť aj to, že bohatými zdrojmi betaglukánov sú huby, ktoré sú pre mnoho ľudí ťažko stráviteľné a pokiaľ má jedinec citlivý žalúdok, nemusí mu pravidelná konzumácia húb robiť dobre.

Rovnako to platí aj pre deti, u ktorých sa huby odporúčajú zaraďovať až po 3 roku alebo neskôr. A navyše stále existuje veľké percento ľudí, ktorým huby jednoducho nechutia.

Pre lepšiu vstrebateľnosť a správny terapeutický účinok je lepšie betaglukány zo stravy izolovať. Z tohto pohľadu sa ako efektívnejšie javí užívaniu betaglukánov z doplnkov stravy.

Oproti betaglukánom zo stravy môžeme tie z výživových doplnkov ľahko dávkovať podľa potreby a problémom nebude ani chuť, pretože máme na výber z kapsúl, lisovaných tabliet, tekutých extraktov a ďalších. Pre deti sa rozširuje ponuka sirupov.

Osobne odporúčame vyberať betaglukány, ktoré sú v kombinácii s ďalšími podpornými látkami, napríklad komplexy na podporu imunity, majú vyššiu vstrebateľnosť, najmä pokiaľ sú doplnené vitamínom C a resveratrolom.


Pre koho sú účinky betaglukánov vhodné? Kto by ich mal užívať?

Užívanie betaglukánov je vhodné zaradiť ako podporu liečby, ale aj ako šetrnú prevenciu.

Pri ktorých ochoreniach sú vhodné účinky betaglukánov?

  • V prvom rade sa ich použitie hodí ako podpora imunity. Ste často chorí, trápia vás respiračné problémy, nemôžu sa vaše deti zbaviť už niekoľko týždňov kašľa a vy hľadáte prírodnú a šetrnú pomoc? Vyskúšajte silu betaglukánov.
  • Máte problémy s krvným tlakom, trápia vás problémy so srdcom a cievnou sústavou? Zaraďte pravidelnú dávku betaglukánov.
  • Trpíte cukrovkou a mávate často rozkolísanú hladinu cukru? Pomôžte si s betaglukánmi.
  • Vaša psychická pohoda je ako na horskej dráhe? Ak áno, tak vyskúšajte či vám nepomôžu betaglukány.


Čo môže zlepšiť vstrebateľnosť betaglukánov?

Vstrebateľnosť betaglukánov je na vysokej úrovni, napriek tomu sa preukázalo, že napríklad konzumácia dostatočného množstva vitamínu C, resveratrolu a probiotík zlepšuje kvalitu ich vstrebania.


Vitamín C

Dostatok vitamínu C zaistíte pravidelnou konzumáciou pestrej palety ovocia a zeleniny. Ideálne si doprajte ku každému jedlu porciu zeleniny alebo ovocia. Voľte druhy sezónne, lokálne a pokiaľ možno zrelé, pretože keď je ovocie a zelenina dovážaná z väčšej diaľky, zbieraná nezrelá alebo dlho skladovaná, hladina vitamínu C sa znižuje. Vitamín C je tiež ničený vysokou teplotou.

Skvelým zimným a lokálnym zdrojom vitamínu C je napríklad tradičná kyslá kapusta alebo pickles z červenej repy. Mimochodom fermentovaná zelenina je fantastickým elixírom zdravia a okrem vyššie uvedeného vitamínu obsahuje aj probiotiká, vitamín K2 a ďalšie.


Resveratrol

Resveratrol je prírodný silný antioxidant, ktorý v hojnej miere nájdeme v červenom víne aj v hrozne, bobuľovom ovocí, ale aj arašidoch. Odporúčame užívať resveratrol skôr z celistvých potravín, čím docielime príjem aj ďalších antioxidantov a vlákniny, ktorých súčinnosťou dosiahneme lepšie prínosy pre telo.


Probiotiká

Okrem vyššie zmienených látok sa diskutuje aj o zvýšení vstrebateľnosti betaglukánov vďaka užívaniu dostatočného množstva probiotík, ktoré prispievajú k zdravému črevnému mikrobiomu. Betaglukány patria medzi polysacharidy a tie sa práve najviac vstrebávajú v tenkom a hrubom čreve, preto pokiaľ naše črevá nebudú zdravé, nemôže správne fungovať ani vstrebávanie dôležitých živín, nielen betaglukánov.


Užívanie a dávkovanie betaglukánov

Pri užívaní výživových doplnkov s betaglukánmi sa riaďte dávkovaním podľa odporúčania výrobcu. U betaglukánov sa názory na odporúčanú dennú dávku líšia. Najčastejšie uvádzaná preventívna denná dávka betaglukánov pre dospelého je 100 – 200 mg. V prípade, že už trpíte nejakou chorobou a chcete telo posilniť, môže sa krátkodobo dávka zvýšiť až na 500 mg. Existujú ale aj štúdie s príjmom až 2,5 – 3,5 gramov.

Navýšenie príjmu betaglukánov je napríklad vhodné v priebehu respiračných ochorení. V prípade pochybností o vhodnosti užívania betaglukánov sa poraďte so svojím lekárom.


Môžu betaglukány užívať aj deti, tehotné a dojčiace ženy?

Podľa doterajších výskumov sú betaglukány považované za bezpečné pre väčšinu ľudí vrátane detí, tehotných aj dojčiacich žien. Výhodou je, že sa na ne nedá vytvoriť závislosť a preto sú vhodné aj na dlhodobé užívanie.


Za ako dlho zaznamenáte zlepšenie a účinky betaglukánov?

Napríklad pri ochoreniach srdca alebo pri problémoch s krvným cukrom existujú štúdie, podľa ktorých dôjde k zlepšeniu po 3 – 8 týždňoch užívania 2,5 – 3,5 gramov betaglukánov denne.


Majú betaglukány aj vedľajšie účinky?

Z doterajších výskumov vyplýva, že betaglukány nemajú vedľajšie účinky. Jediné čo sme ale objavili je, že znižovanie hladiny cukru v krvi nemusí byť u všetkých prínosné, a preto by si na dlhodobú konzumáciu betaglukánov mali dať pozor tí, ktorých trápi nízka hladina cukrov v krvi. V tomto prípade sa poraďte o vhodnosti užívania so svojím lekárom.


Záver

Betaglukány sú v alternatívnej aj modernej medicíne vďaka svojim účinkom uznávaným prostriedkom na posilnenie imunity. Názory sa však líšia na veľkosť odporúčanej dennej dávky. Za nás ide o skvelé a šetrné prírodné látky, ktoré nám môžu iba prospieť. Sú ideálnym pomocníkom najmä v zime, kedy sa nachádzame v epicentre respiračných ochorení.


Autorka: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie

Zdroje:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6479769/
  2. https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.2903/j.efsa.2011.2137
  3. https://www.healthline.com/nutrition/beta-glucan-heart-healthy
  4. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1041/beta-glucans
  5. https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/beta-glucans-uses-and-risks 
  6. https://jhoonline.biomedcentral.com/articles/10.1186/1756-8722-2-25
  7. https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-beta-glucan-89418
  8. https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/beta-glucan
  9. https://www.healthline.com/nutrition/beta-glucan-heart-healthy
  10. https://academic.oup.com/nutritionreviews/article/67/11/624/1850752
  11. https://thescipub.com/pdf/ajisp.2017.62.72.pdf