Viete, čo je to bromelaín? Spoznajte jeho účinky nielen na chudnutie

Viete, čo je to bromelaín? Spoznajte jeho účinky nielen na chudnutie

Bromelaín, enzým populárny vďaka ananásovej diéte, je mnohými chybne považovaný za látku, ktorá štiepi tuk. Poďte sa s týmto enzýmom zoznámiť bližšie a určite budete prekvapení, rovnako ako my, aké prínosy má pre naše zdravie. Vedeli ste tiež, že bromelaín je považovaný za silné prírodné antihistaminikum?


Čo je to bromelaín a na čo je dobrý?

Bromelain je enzým štiepiaci bielkoviny na jednotlivé aminokyseliny. Patrí do skupiny tráviacich, tzv. proteolytických enzýmov, ale je známy pre širokú škálu zdraviu prospešných účinkov, či už sa jedná o podporu chudnutia a trávenia, uľahčenie rekonvalescencie športovcov, protizápalový efekt alebo o jeho pozitívny vplyv na imunitu.

Naše telo si tento enzým v malom množstve tvorí aj samo, aby opravoval a regeneroval poškodené tkanivá, môžeme ho však prijímať aj stravou. Medzi potravinové zdroje bromelaínu patrí ananás a ananásový melón.


7 potencionálnych účinkov bromelaínu

Teraz sa zoznámite s najznámejšími účinkami bromelaínu a jeho vplyvom na naše zdravie. Upozorňujeme, že všetky uvedené účinky sú stále súčasťou vedeckých výskumov a podľa nariadenia Európskej únie môžeme o bromelaíne a jeho zdravotných účinkoch vyhlásiť len toto:

  • podporuje správnu funkciu imunitného systému,
  • napomáha normálnemu tráveniu,
  • pomáha kontrolovať telesnú hmotnosť.

V zahraničných zdrojoch sa však vyskytujú aj tieto zmienky potencionálnych zdravotných benefitov:


Účinný pri liečbe alergií

Podľa štúdie z roku 2000 je bromelaín účinnou pomocou pri liečbe respiračných a zápalových ťažkostí spojených s alergiami. Účinky bromelaínu by sme mali zaznamenať pri užívaní 400–500 mg podávaných 3x denne.

Nájdeme ho aj ako súčasť doplnkov stravy pre podporu trávenia pri potravinových intoleranciách a alergiách, napríklad u histamínovej intolerancie či celiakie.


Pomocník pri chudnutí

Bromelaín nerozpúšťa tuky, ako niektoré „ananásové“ diéty predkladajú, ale pomáha s rozkladom bielkovín. Vplyv na chudnutie je teda druhotným efektom, pretože telo vďaka bromelaínu ľahšie vstrebáva živiny, harmonizuje organizmus, pomáha s regeneráciou, zápalmi, rovnako má vplyv na správne pH žalúdka a tenkého čreva a imunitu všeobecne.


Podporuje normálnu funkciu horných ciest dýchacích

Dokázalo sa, že bromelaín môže mať pozitívny vplyv na dĺžku ochorenia horných dýchacích ciest a pomôcť redukovať zápal nosohltana. Z výsledkov štúdií vyplýva, že užívanie bromelaínu súčasne s liekmi na ochorenie horných dýchacích ciest urýchľuje proces hojenia.


Pozitívny vplyv na srdcovo-cievne ochorenia

Bromelaín a jeho pravidelné užívanie sa ukázalo ako dobrý preventívny prírodný prostriedok na zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení, ako sú mŕtvica, infarkt a vysoký krvný tlak. Vie zároveň potláčať zhlukovanie krvných doštičiek, čím pomáha znižovať riziko tvorby krvných zrazenín a tým aj kardiovaskulárnych príhod.


Účinne bojuje s opuchmi, začervenaním a popáleninami

Pre svoj protizápalový vplyv sa osvedčil aj ako doplnok liečby opuchov, začervenania kože a popálenín. Bromelaín sa tak často pridáva do liečivých mastí a krémov, ktoré napomáhajú regenerovať kožu a znižovať opuchy, vrátane pooperačných edémov.


Pozitívny vplyv na osteoartritídu

Podľa štúdie bolo preukázané, že bromelaín vykazuje protizápalové a analgetické vlastnosti a môže poskytnúť bezpečnejšiu alternatívu alebo doplnkovú liečbu osteoartrózy. Doterajšie výskumy sa však rôznia v tom, či osteoartritídu zlepšuje priamo bromelaín alebo jeho kombinácia a synergický efekt s inými látkami.


Urýchľuje rekonvalescenciu pri športe

V súčasnosti sa bromelain užíva v doplnkoch, ktoré pomáhajú s liečbou akútnych zápalov a pri športových úrazoch. Jeho analgetické a protizápalové vlastnosti urýchľujú rekonvalescenciu.


Potravinové zdroje bromelaínu

Hlavným zdrojom bromelaínu je ananás. Okrem neho tento enzým nájdeme aj v ananásovom melóne.

Bromelaín nájdeme v ananásovej šťave a dužine. Šťava by mala obsahovať zhruba 0,43 g bromelaínu na 100 g potraviny. Množstvo sa však môže líšiť podľa toho, či sa jedná o šťavu, dužinu či stonku, ale aj stupňom zrelosti a skladbou pôdy na ktorej ananás vyrástol.

Bromelaín je najlepšie konzumovať v surovej podobe, ak chcete telu dodávať tento enzým z potravy, najlepšie je dopriať si 3-4 kúsky ananásu denne po jedle ako dezert.

Bromelaín je do cca 60 °C stabilný a k jeho stratám dochádza až pri vyšších teplotách. Je teda možné ho šetrne tepelne upravovať či konzervovať.

Pokiaľ nemáte k dispozícii čerstvé, zrelé ananásy, sú vhodnou cestou RAW sušené ananásové krúžky, ktoré sú delikátne. Pozor, oproti tomu bežne predávaný sušený ananás nie je vhodný, pretože sa suší pri vyšších teplotách a často býva dosladzovaný, teda je všetkým iným, len nie zdravou pochúťkou.


Ako užívať bromelaín?

Denná dávka bromelaínu nie je presne stanovená, ale vyskytujú sa názory, že 12 g bromelaínu denne je považované za adekvátne a bezpečné množstvo. Vždy je lepšie sa riadiť konkrétnym odporúčaním výrobcu a držať sa dávkovania.

S jeho užívaním je spojených len veľmi málo vedľajších účinkov, pozor by si mali dať ľudia s alergiou alebo citlivosťou na ananás. Medzi nežiaduce účinky bromelaínu patrí žalúdočná nevoľnosť, zvýšený tep a menštruačné problémy.

Užívanie bromelaínu by mohlo pomôcť seniorom, ľuďom s problémami s trávením, ako doplnok liečby pri zápalových ochoreniach čriev, pri osteoartróze a iných chronických zápalových ochoreniach a tiež pri problémoch horných dýchacích ciest a s krvotvorbou.

Opäť sa väčšina výrobcov chráni z dôvodu nedostatkov štúdií a neodporúčajú svoje produkty s bromelaínom deťom, tehotným a dojčiacim ženám.

Na bromelaín by si mali dať pozor aj ľudia užívajúci lieky na riedenie krvi pre jeho možné antikoagulačné účinky. Radšej jeho vhodnosť konzultujte so svojím lekárom.


Ako vybrať kvalitný výživový doplnok s bromelaínom?

Bromelaín môžete kúpiť samostatne alebo v kombináciách s ďalšími látkami. Najčastejšie ho stretnete práve v zmesiach s ďalšími tráviacimi enzýmami na celkovú podporu trávenia.

Na slovenskom trhu sme zaznamenali bromelaín len vo formách kapsúl alebo tabliet a ako súčasť sypkých zmesí.

Pri výbere ideálneho doplnku sa riaďte vašimi individuálnymi potrebami a odporúčame voliť skôr komplexný prípravok, kde je látok viac, pretože sú tieto zmesi často tvorené tak, aby efekt bol synergický a obsiahnuté látky sa vzájomne podporovali a zosilňovali účinnosť preparátu.

Ako príklad môžeme uviesť Quercetin plus, prípravok kombinujúci kvercetín, bromelaín, vitamín C a výťažky zo semien žihľavy, kde bromelaín slúži práve ako podporca účinnosti kvercetínu a ide tak o silný prírodný doplnok na podporu imunitného systému, dýchacej sústavy a trávenia.

Ďalším synergickým prípravkom je Cyto-zyme, ktorý je kombináciou 8 rôznych tráviacich enzýmov, ktoré prispievajú k správnemu tráveniu nielen bielkovín, ale aj ďalších makroživín ako sú sacharidy a tuky.

Ako posledný prípravok z našej ponuky sme vybrali Prospešný enzým, ktorý slúži na podporu, regeneráciu a rekonvalescenciu zápalových ochorení nielen tráviaceho traktu. Je kombináciou bromelaínu, papaínu, rutínu a selénu, čo sú látky ktoré uľahčujú trávenie, podporujú zdravie ciev, prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému a udržujú zdravý stav vlasov, nechtov a pokožky.


Záver

Bromelaín má silný potenciál pomáhať pri veľkej škále zdravotných problémov. Veľký potenciál v ňom vidíme najmä u športovcov ako podporný prostriedok pri regenerácii či u ľudí s častými tráviacimi problémami. A ak máte v pláne hneď utekať do obchodu a zásobiť sa ananásom, verte, že pre stabilnejší prísun bromelaínu je lepšie siahnuť po kvalitnom výživovom doplnku.


Autor: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie

Zdroje :

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8067380/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3529416/
  3. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-895/bromelain
  4. https://www.nccih.nih.gov/health/bromelain
  5. https://www.healthline.com/health/bromelain
  6. https://www.medicalnewstoday.com/articles/323783
  7. https://www.medicinenet.com/what_is_bromelain_good_for/article.htm
  8. https://www.webmd.com/diet/supplement-guide-bromelain-bromelin
  9. https://www.health.com/bromelain-benefits-7501168
  10. https://www.verywellhealth.com/bromelain-what-should-you-know-about-it-88318
  11. https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/bromelain
  12. https://www.drugs.com/medical-answers/bromelain-3568993/
  13. https://sk.iherb.com/blog/bromelain/1561
  14. https://www.drugs.com/npc/bromelain.html