Dna, čiže choroba kráľov, je pomerne časté, nepríjemné zápalové ochorenie kĺbov, ktoré postihuje prevažne mužov. Do akej miery ho môžeme ovplyvniť našimi stravovacími a pohybovými návykmi? A v prípade už prebiehajúceho ochorenia, ako zlepšiť svoj zdravotný stav natoľko, aby pre nás dna nebola strašiakom? Odpovede nielen na toto nájdete v nasledujúcom článku.
Čo je to choroba dna?
Choroba dna je forma artritídy, ktorá je charakteristická opuchmi a silnou bolestivosťou niektorých kĺbov. Najčastejšie bývajú postihnuté kĺby palcov na nohách, kĺby rúk, kĺby členkov alebo kolien.
Kĺb je už na pohľad opuchnutý, začervenaný, koža v jeho okolí je napnutá a na dotyk silne bolestivá. Akútne stavy sú často sprevádzané horúčkou a únavou.
Mnoho z vás pozná dnu pod názvom choroba kráľov alebo pakostnica a ako už samotné názvy napovedajú, jedná sa o ochorenie, ktoré je tu s nami po stáročia. Prvé zmienky o dne nájdeme už u Hippokrata, ktorý žil zhruba 400 rokov pred naším letopočtom.
Dna, choroba kráľov
Prečo sa dne hovorí choroba kráľov? Toto pomenovanie si choroba vyslúžila tým, že v minulosti postihovala predovšetkým kráľov, politicky mocných a majetných ľudí, ktorí si mohli dovoliť nadštandardnú stravu bohatú na veľkolepé hostiny plné mäsa, vnútorností, alkoholu a prejedanie sa. Dna bola mnohokrát považovaná za žiaducu, pretože symbolizovala práve spomínanú moc a vysoké postavenie v spoločnosti.
V súčasnosti sa bohužiaľ choroba dna rozšírila naprieč spoločenskými vrstvami celého západného sveta, čo je spôsobené nezdravým životným štýlom. V súčasnosti postihuje zhruba 1 – 2 osoby zo 100, jej nárast ide ruka v ruke s narastajúcou váhou, preto redukcia váhy u ľudí s nadváhou či obezitou je prevenciou tohto ochorenia.
Príčiny vzniku choroby dna – čo ju spôsobuje?
Pri chorobe dna si z 90 % môže za ochorenie pacient sám, a to najčastejšie nezdravou životosprávou a len z 10 % môžeme chorobu prisudzovať genetickým predpokladom.
Choroba dna najčastejšie postihuje mužov stredného a vyššieho veku.
Pri náraste hladiny kyseliny močovej v krvi (tzv. hyperurikémii) dochádza časom k usadzovaniu jej kryštálov v kĺboch, ale aj v obličkách alebo mäkkých tkanivách a šľachách a tým k prepuknutiu choroby dna.
Ukladanie kryštálov kyseliny močovej je dané buď:
- nadmernou tvorbou tejto odpadovej látky v tele, čo sa deje napríklad pri zhubných ochoreniach,
- zníženým vylučovaním odpadových látok z tela a tým pádom nedostatočnou funkciou obličiek,
- dlhodobým nadbytočným príjmom purínov zo stravy,
- poruchou metabolizmu purínov, ktorá býva daná geneticky,
- ako sekundárny prejav iných ochorení (ochorenie pečene, obličiek, štítnej žľazy),
- nadmernou konzumáciou alkoholu,
- užívaním niektorých liekov (napr. lieky na odvodnenie).
Normálna hodnota kyseliny močovej je mierne vyššia u mužov ako u žien. Zatiaľ čo u mužov je normou 210 – 450 µmol/l, u žien sú hodnoty nižšie 140 – 360 µmol/l .
Vysoká hladina kyseliny močovej je často sprievodným javom vysokého krvného tlaku, brušnej obezity, zvýšenej hladiny tukov a cukrov v krvi. Vysoká hladina nie je riziková len pre rozvoj dny, ale taktiež zvyšuje riziko ochorenia obličiek, ciev a srdca.
Nízka hladina kyseliny močovej v krvi tiež signalizuje problém, ktorý môže súvisieť s ochorením pečene alebo nedostatočným príjmom bielkovín zo stravy, čo môže byť problém spojený so striktnými diétami alebo s ochoreniami sprevádzaných nechutenstvom.
Ako je už z článku zrejmé, zvyšovanie kyseliny močovej si najčastejšie zapríčiňujeme sami nezdravým životným štýlom, kedy prijímame nadbytok purínov – či už zo stravy bohatej na živočíšne tuky a produkty, z množstva vyprážaných jedál, potravín bohatých na fruktózu, nadbytkom soli a korenia, ale tiež častým fajčením, pravidelnou konzumáciou alkoholu alebo aj nedostatkom pohybu a ťažkosťami spojenými s kombináciou vyššie uvedeného – nadváhou, obezitou a inými ochoreniami.
O kyseline močovej si môžete prečítať viac v článku Zvýšená hladina kyseliny močovej – ako ju znížiť?
A čo vlastne sú tie spomínané puríny zač? Puríny sú prírodné látky, ktoré sú súčasťou našich buniek, ale taktiež ich prijímame potravou. Naše telo ich potrebuje napríklad na metabolizáciu kyseliny močovej, ktorá je nevyhnutná pre správne fungovanie ciev. Problém nastáva v momente, keď je purínov v tele nadbytok (či už kvôli príjmu zo stravy alebo následkom ochorenia), obličky ich nezvládajú z tela filtrovať a kyseliny močovej sa tvorí nadbytok. A ďalej to už poznáte.
Prejavy a príznaky choroby dna
Pri chorobe dna rozlišujeme 4 štádia:
- štádium – bez príznakov, ale už je zvýšená koncentrácia kyseliny močovej v krvi a začínajú sa tvoriť kryštály (tofy), ktoré sa začínajú ukladať do kĺbov,
- štádium – tzv. akútna dnavá artritída, tzv. dnavý záchvat sprevádzaný prudkou bolesťou, zápalom, teplotou a únavou, do pár dní odznie,
- štádium – tzv. kľudové, interkritické obdobie, ktoré je bez príznakov a je ním označovaný čas medzi dnavými atakmi,
- štádium – tzv. chronická tofózna dna, ktorá je charakteristická degeneratívnymi zmenami na kĺboch a zhoršením životných podmienok.
Aké má choroba dna príznaky a ako sa prejavuje? Podozrenie na dnu môžu signalizovať príznaky ako náhle silné nočné a ranné bolesti v kĺboch, najmä pri palci na nohe alebo v kĺboch ruky, členkov či kolien. Kĺby môžu byť začervenané, opuchnuté a na dotyk silne bolestivé. Choroba dna môže prepuknúť náhle a akútny dnavý záchvat trvá niekoľko dní, potom ustúpi, obvykle sa ale tieto záchvaty v rôznych intervaloch vracajú.
Počas dnavého záchvatu je žiaduce postihnutý kĺb chladiť a začať liečbu odporúčanú lekárom. Najčastejšie vám lekár predpíše na akútne stavy lieky proti bolesti a zápalom kĺbov (tzv. nesteroidné antiflogistiká) a lieky znižujúce tvorbu kryštálov kyseliny močovej.
Je veľmi dôležitá správna diagnostika a prípadná liečba, pretože neliečenie dny môže viesť až k zlyhaniu obličiek.
V neakútnom období je dobré zapracovať na zmene životosprávy a podporiť liečbu bylinnou cestou alebo pomocou kvalitných výživových doplnkov.
Diagnostika a liečba choroby dna
Dna sa diagnostikuje na základe anamnézy, vyšetrenia krvi a stanovenia hladiny kyseliny močovej. Často vás lekár tiež pošle na röntgenové vyšetrenie postihnutého kĺbu a sono obličiek (tzv. ultrasonografické vyšetrenie).
Klasická medicína lieči chorobu dnu konzervatívne a to najmä prísnou diétou a zmenou životného štýlu doplnenou o lieky, ktoré znižujú bolesť a zápaly kĺbov pri akútnych stavoch.
Pri chronickom ochorení sa do liečby obvykle zapája aj ortopéd, ktorý napomáha s liečbou deformít kĺbov.
Ako pri každej chorobe, tak aj pri chorobe dna je najdôležitejšia prevencia a ideálne chorobe predchádzať. Veľkú úlohu hrá vaša hmotnosť. Ak máte nadváhu alebo obezitu, veľmi prospeje zníženie váhy na normálnu hodnotu (BMI 20 – 25) doplnené o zdravú životosprávu, ktorá zahŕňa obmedzenie alkoholu, fajčenia a živočíšnych tučných jedál.
(Výpočet normálnej hodnoty BMI môžete ľahko získať sami. Stačí vašu hmotnosť vydeliť druhou mocninou vašej výšky v metroch. Ak teda meriate 1,7 metra a vážite 65 kg, vaše BMI bude 65 / (1,7 x 1,7) = 22, 4, čo znamená normálnu váhu).
Samozrejmosťou by malo byť zaradenie zeleniny ku každému jedlu, obmedzenie lepkových potravín a jedál bohatých na cukor a fruktózu, najmä tých vysoko priemyselne spracovaných.
Súčasťou zdravého životného štýlu by mal byť aj pravidelný pohyb, ktorý zaraďujte ideálne denne. Hodinová prechádzka denne je efektívnejšia pre vaše zdravie ako sa dvakrát týždenne „zničiť“ v posilňovni a zvyšok týždňa presedieť v kancelárii za počítačom.
Dá sa dna vyliečiť?
Podľa súčasných vedeckých poznatkov je dna evidovaná ako nevyliečiteľné ochorenie, ak u vás raz dna prepukne, už ste doživotne braný ako chorý s dnou. V prípade, keď ale chorobu podchytíte včas a budete dodržiavať režimové opatrenia, môžete patriť medzi bezpríznakových pacientov a žiť plnohodnotný život ako pred prvým dnavým atakom.
Jedálniček a strava – diéta pri chorobe dna
Základom jedálnička pri chorobe dna je dostatočný pitný režim založený na filtrovanej vode, prípadne nekofeínových čajoch. Môžete siahnuť aj po bylinných čajoch, z ktorých sa ako najvhodnejšie javia čaje zo žihľavy, prasličky, šípky či zlatobyľu.
Občasne môžete zaradiť liečivé minerálne vody ako napríklad Magnéziu a iné.
Kofeínové a sladené nápoje obmedzte na minimum alebo úplne vynechajte. Samozrejmosťou je aj úplné vylúčenie alkoholu, vrátane piva a vína.
Úprava životného štýlu by mala ísť ruka v ruke s čo najväčším znížením stresu a dostatočnou pohybovou aktivitou doplnenou o kvalitný odpočinok, relaxáciu a spánok.
Jedálny lístok by mal prejsť zásadnou premenou. Najdôležitejšie je obmedziť príjem purínov zo stravy, čo docielite tak, že výrazne obmedzíte živočíšne tuky, znížite príjem bielkovín celkovo (odporúčaný príjem je 0,6 – 0,8 g na kg váhy) a budete dávať prednosť potravinám, ktoré nemajú vysoký podiel purínov.
Pri ochorení dnou sa snažte denný príjem purínov držať pod hodnotou 400 mg.
Tabuľka: Obsah purínov vo vybraných potravinách
Potravina | Počet purínov na 100 g |
---|---|
pivné kvasnice | 2995 mg |
horká čokoláda | 528 mg |
sušené huby | 480 mg |
sardinky (konzervované) | 400 mg |
pečienka | 285 mg |
sója | 180 mg |
saláma | 120 mg |
brokolica | 81 mg |
riasa Kombu | 50 mg |
pivo | 20 mg |
Najvyšší obsah purínov nájdete v:
- mäse a vnútornostiach (najväčší podiel purínov majú pečeň, srdce, obličky a iné vnútornosti, mäso mláďat, divina, mäsové vývary),
- rybách a morských produktoch (ančovičky, makrely, sardinky, krevety, slede, kraby),
- ďalších zdrojoch (kvasnice, pivo, špargľa, špenát, strukoviny, huby, čokoláda).
Naopak do jedálnička čo najčastejšie zaraďte:
- Čerstvé ovocie a zeleninu, ako významný zdroj vitamínu C (pozor však na špenát, kel, chren, cesnak, karfiol). Výbornou voľbou je napr. zeler a koreňová zelenina, ktoré majú močopudné účinky, čím napomáhajú obličkám odplavovať nadbytočnú kyselinu močovú z tela.
- Namiesto živočíšnych tukov používajte kvalitné rastlinné oleje, odporúčame napr. čerstvo lisovaný ľanový olej, ktorý má vysoký obsah protizápalových omega 3 mastných kyselín.
- Obmedzte vysoko priemyselne spracované potraviny, najmä tie bohaté na lepok a cukor a dávajte prednosť čerstvej, celistvej a pestrej strave.
Pri chorobe dna je správne zostavený a zdravý jedálniček s nízkym obsahom purínov zásadný na ceste k trvalému zlepšeniu zdravotného stavu.
Prírodné látky a výživové doplnky pomáhajúce v boji s dnou
Pri snahe pomôcť svojmu telu v boji s dnou sa oplatí siahnuť po prírodných preparátoch, ktoré sú bohaté na vitamín C, protizápalové látky a močopudné látky.
Z bylín môžeme odporučiť žihľavu, jalovec, púpavu či čiernu bazu, ale aj harmanček, archangeliku či majoránku. Pomáhajú s detoxikáciou organizmu, zlepšujú stav krvi a prekrvenie, niektoré majú aj analgetické vlastnosti a dokážu tlmiť bolesti kĺbov.
Veľmi odporúčaná býva aj čerstvá zelerová šťava, ktorá je ale veľmi aromatická a nie je tak pre každého. Hodí sa aj pri akútnych záchvatoch dni. Ak nezvládnete pitie čerstvej šťavy, môžete vyskúšať extrakt zo semien zeleru Apium graveolens.
Z ďalších doplnkov stravy sa sústreďte na tie, ktoré sú:
- bohatým zdrojom vitamínu C (acerola, rakytník, šípky),
- protizápalové (napr. kurkumín, kvercetín)
- obsahujúce flavanoid apigenín (obmedzuje tvorbu kyseliny močovej v tele a má diuretický účinok).
Môžeme tiež odporučiť aj zmes Organika Goutrin Pro, ktorá je vytvorená priamo na zmiernenie príznakov dny, na zápaly a bolesti kĺbov.
Čo ešte môže podporiť liečbu dny?
Medzi odporúčané typy, ktoré pomáhajú zmierniť prejavy choroby dny, patrí pravidelná návšteva infrasauny, kedy infračervené žiarenie pomáha pri rehabilitáciách a pozitívne pôsobí na kĺby, svaly a mäkké tkanivá. Len pozor, saunovanie nie je vhodné pre každého, poraďte sa o vhodnosti použitia so svojim lekárom, najmä ak ochorenie dnou sprevádzajú aj iné zdravotné problémy.
Pozitívne ohlasy má aj využitie kryoterapie (liečba chladom) v kombinácii s kľudovým režimom.
Ďalším tipom sú masáže. U tých však pozor. Nikdy nechoďte na masáž v akútnej fáze zápalu. Čím si však neublížite je, keď budete občasne chodiť bosý. Odporúča sa však chôdza v prírode, nie po pevnom povrchu.
Pravidelný pohyb sme už spomínali, len voľte šport podľa úvahy a závažnosti vášho ochorenia. Ak napríklad trpíte dnou a máte obezitu a začnete s behaním, môžete svojim kĺbom viac ublížiť. V takom prípade je vhodnejšou voľbou jazda na bicykli, plávanie alebo prechádzky, joga, pilates, vodný aerobik, chôdza do schodov. Rovnako je dobré sa vyvarovať športom s veľkými nárazmi.
Záver
Aj napriek tomu, že dna patrí medzi nepríjemné ochorenia, pokiaľ sa včas podchytí, dá sa aj len s pomocou úpravy životného štýlu dobre liečiť. Aj keď sú príčiny choroby dna rôzne, často býva toto zápalové ochorenie kĺbov popisované práve ako choroba obéznych mužov, ktorí milujú mäso a alkohol. Návod na jeho zvládnutie je však ľahký, prečo teda nezačať so zmenou hneď?
Autorka článku: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie
Zdroje:
- https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/dna-priciny-priznaky-a-lecba/
- https://www.healthline.com/health/vitamin-c-gout
- https://www.healthline.com/health/turmeric-for-gout
- https://www.healthline.com/health/rheumatoid-arthritis-vs-gout#differences
- https://www.ceskyprehled.cz/tabulka-potravín-s-puriny-czp-1195-10385-0q-tabulka+puriny+v+potravinách.html
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/new-look-at-an-ancient-disease-study-finds-novel-treatment-targets-for-gout