Čo je to cholesterol a aká je jeho zdravá hladina v krvi? + Rozdiely medzi LDL a HDL cholesterolom

Čo je to cholesterol a aká je jeho zdravá hladina v krvi? + Rozdiely medzi LDL a HDL cholesterolom

Cholesterol, strašiak všetkých milovníkov tučných lahôdok z mäsa, syrov a ďalších živočíšnych pochutín. Je ale všetok cholesterol zlý? Ako sa v ňom vyznať! Je možné si jeho hladinu otestovať a aké sú jeho optimálne hodnoty (norma cholesterolu)? Je možné cholesterol efektívne znížiť aj bez nutnosti liekov na predpis? Na tieto otázky sa spoločne pozrieme v tomto článku.


Čo je cholesterol?

Na úvod si poďme povedať niečo o tom, čo to vlastne ten cholesterol vôbec je. Cholesterol je látka štruktúrou veľmi podobná hustému oleju (môžeme ho pripodobniť k margarínu), ktorú naše telo potrebuje na stavbu buniek a výrobu vitamínov a hormónov.

Naše telo si dokáže vyrobiť všetok cholesterol, ktorý potrebuje, v pečeni. Cholesterol ale môžeme získať, a často získavame, aj z potravín, ktoré jeme. Medzi hlavnými potravinovými zdrojmi cholesterolu sú živočíšne potraviny, predovšetkým:

  • červené mäso,
  • plnotučné mliečne výrobky,
  • hydina.

Tieto potraviny majú spravidla vysoký obsah nasýtených tukov (to sú tie tuky, ktorým by sme sa mali v rámci stravy skôr vyhýbať) a tzv. trans-tukov. Aj niektoré rastlinné potraviny ako je palmový olej a kokosový olej obsahujú nasýtené tuky, ktoré môžu tiež zvyšovať onen „zlý“ cholesterol.

Pre niektorých ľudí predstavujú tieto potraviny hlavný dôvod zvýšeného cholesterolu v krvi, pretože typická západná kuchyňa, ale aj česká alebo slovenská kuchyňa, sú založené na potravinách živočíšneho pôvodu a rastlinné potraviny často tvoria skôr prílohu alebo len doplnok k hlavnému jedlu.

Hoci niektorí odborníci spochybňujú priamu súvislosť medzi vysokou hladinou cholesterolu v krvi a kardiovaskulárnymi ochoreniami, hlavné organizácie, ako je aj National Heart, Lung a Blood Institute (NHLBI), tvrdia, že vysoké hladiny cholesterolu v krvi hrajú úlohu pri rozvoji ochorení, ako sú napr. ateroskleróza, ochorenie karotických tepien, ochorenie koronárnych tepien, srdcový záchvat, mŕtvica, ochorenie periférnych tepien a náhla zástava srdca.


Druhy cholesterolu a ako fungujú v našom tele

Cholesterol je prenášaný obehovým systémom na dvoch lipoproteínoch, časticiach tvorených tukom a bielkovinami, ktoré prenášajú cholesterol z krvného riečišťa do buniek. Patria sem lipoproteíny s vysokou hustotou (HDL), čiže „dobrý“ cholesterol, a lipoproteíny s nízkou hustotou (LDL), nazývané aj „zlý“ cholesterol.


Čo je HDL cholesterol?

HDL cholesterol možno považovať za „dobrý“ cholesterol, pretože jeho zdravá hladina môže chrániť pred infarktom a mŕtvicou.

HDL prenáša LDL (zlý) cholesterol preč z tepien a vracia ho späť do pečene. V pečeni sa LDL cholesterol môže premeniť späť na voľný cholesterol a byť použitý na tvorbu žlčových kyselín, ktoré sú dôležité pre trávenie tukov. Alternatívne môže byť vylúčený z tela v podobe cholesterolu, ktorý je vylučovaný stolicou.

HDL cholesterol však LDL cholesterol úplne neodstráni. Iba ¼ – ⅓ cholesterolu v krvi je prenášaná HDL.


Čo je LDL cholesterol?

LDL sa nazýva aj „zlý“ cholesterol, pretože keď ho v krvi koluje príliš veľa (viac, než dokážu lapače HDL nabrať a odviezť preč), môže sa nakoniec usadiť vo forme plaku na stenách našich tepien. Tomuto javu sa pri zvýšenej miere hovorí ateroskleróza. Výskumný prehľad publikovaný v časopise Cell uvádza, že ateroskleróza začína akumuláciou LDL a niektorých lipoproteínov bohatých na triglyceridy v najvnútornejšej vrstve tepny. Postupom času tak zužuje tepny a zvyšuje riziko srdcového infarktu, mŕtvice a ochorení periférnych tepien.


Čo sú to triglyceridy

Triglyceridy sa podieľajú na hladine celkového cholesterolu v našej krvi. Prenášajú tuky z potravy a zároveň slúžia ako zdroje energie. Vysoká hladina triglyceridov, teda najbežnejšieho typu tuku v našom tele, môže tiež viesť k nahromadeniu tuku v našich tepnách a zvýšiť riziko srdcového infarktu a mŕtvice, pokiaľ je kombinovaná s vysokými hladinami LDL alebo nízkymi hladinami HDL cholesterolu.


Aké sú optimálne hladiny cholesterolu a ako sa testuje?

Možno by vás zaujímalo, ako na tom s cholesterolom ste, či by bolo dobré urobiť nejaké zmeny v stravovaní alebo či vám nehrozí nejaké riziko spojené s vysokým cholesterolom. Jednoducho sa môžete nechať na cholesterol otestovať, aby ste mali jasno.


Optimálne hladiny HDL a LDL cholesterolu

Optimálna hladina LDL (toho „zlého“ cholesterolu) je pre každého človeka individuálna a závislá na miere zdravotných rizík, ktorým čelia. Všeobecne platí, že čím nižšie číslo, tým lepšie. Ak už máte kardiovaskulárne ochorenie alebo ste vystavení vysokému riziku, optimálne hodnoty LDL cholesterolu by mali byť nižšie ako 70 miligramov na deciliter (mg/dl). Pre ľudí s priemerným zdravotným stavom je optimálne dosiahnutie hladiny nižšie ako 100 mg/dl.

Vzhľadom na to, že HDL cholesterol je považovaný za ten „dobrý“ cholesterol, dávalo by zmysel, že čím viac ho máme, tým lepšie. Výskum však zistil, že to nemusí byť nutne pravda a že hladiny HDL nad 80 mg/dl neponúkajú ďalšie výhody.

Vyššia hladina HDL cholesterolu nemusí byť vždy efektívna, pretože na svoju prácu potrebuje pomoc. Výskumy však naznačujú, že ochranná úloha HDL cholesterolu je čiastočne závislá na hladinách LDL cholesterolu a triglyceridov a pre optimálnu ochranu pred kardiovaskulárnym ochorením je potrebné mať zdravé hladiny u všetkých 3 (LDL, HDL aj triglyceridov).


Ideálna hladina cholesterolu vzhľadom na vek a pohlavie

Nižšie uvedená tabuľka ukazuje normálnu hladinu/normu cholesterolu u priemerného zdravého človeka, ktorý netrpí žiadnymi chorobami. Všetky hodnoty v tabuľke nižšie sú v mg/dl.

Vek

Celkový cholesterol

LDL cholesterol

HDL cholesterol

menej ako 19 rokov

do 170

do 110

nad 45

muži 20+

125 – 200

do 100

40 a viac

ženy 20+

125 – 200

do 100

50 a viac

Zdroj tabuľky: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11920-cholesterol-numbers-what-do-they-mean


Ako prebieha testovanie na cholesterol?

Hladinu cholesterolu si môžete nechať otestovať pomocou krvného testu, nazývaného lipidový panel (alebo lipidový profil). Zdravotník odoberie krv zo žily na vašej paži a odošle krv do laboratória na analýzu. Pred samotným testom je potrebné dodržať určité pravidlá, väčšinou to býva potreba 12 hodín pred odberom nekonzumovať žiadne potraviny a piť dostatok čistej vody.

Cholesterol sa vo svete spravidla meria v miligramoch cholesterolu na deciliter krvi, so skratkou mg/dl. Rovnaká jednotka sa používa aj pri meraní triglyceridov. V Čechách a na Slovensku sa však môžete stretnúť aj s jednotkou so skratkou mmol/l (milimol na liter). Prevod medzi týmito jednotkami je nasledujúci:

  • mg/dl = 18 × mmol/l
  • mmol/l = mg/dl / 18


Príznaky zvýšeného cholesterolu

Ľudia prakticky nemajú možnosť spoznať, že majú vysoký cholesterol, kým si nenechajú urobiť krvný test na hladinu cholesterolu. Nie je totiž bežné mať príznaky, pokiaľ už nemáte naozaj veľmi vysokú hladinu cholesterolu. Príznaky potom zahŕňajú tukové hrbolčeky na koži, najčastejšie na lakťoch, kĺboch, rukách, nohách alebo zadku, a šedobiele krúžky okolo očných rohoviek. Tieto príznaky sa podľa NHLBI zvyčajne vyskytujú u pacientov s rodinnou anamnézou vysokého cholesterolu.


Ako znížiť cholesterol?

Dobrou správou je, že určité zmeny životného štýlu sú v snahe o zníženie hladiny cholesterolu účinné. Sú tiež pomerne jednoduché a dajú sa vykonávať v akomkoľvek veku a v akýchkoľvek podmienkach. Pre optimálne hladiny cholesterolu vyskúšajte tieto rady:

  1. Cvičte, ak môžete. Fyzická aktivita vám môže pomôcť schudnúť a zvýšiť hladinu HDL cholesterolu.
  2. Jedzte viac vlákniny.
  3. Vyskúšajte prírodné doplnky stravy na podporu zníženia hladiny cholesterolu.
  4. Jedzte zdravé rastlinné tuky.
  5. Obmedzte príjem nasýtených tukov (syry, plnotučné mlieko a vysoko tučné červené mäso).
  6. Obmedzte červené a spracované mäso, sodík a potraviny sladené cukrom.
  7. Prestaňte konečne fajčiť. Fajčenie znižuje HDL cholesterol.
  8. Obmedzte príjem alkoholu.
  9. V prípade nadváhy či obezity svoju váhu zredukujte.

Viac informácií o možnostiach zníženia cholesterolu prirodzenou cestou nájdete v tomto článku.


Záver

Cholesterol je dôležitou látkou, ktorú naše telo potrebuje pre určité kľúčové funkcie v tele, ale zároveň môže prinášať zdravotné riziká, pokiaľ je jeho hladina príliš vysoká. Dôležité je rozlišovať medzi "dobrým" (HDL) a "zlým" (LDL) cholesterolom, pretože každý má iný vplyv na naše zdravie. Je kľúčové udržiavať optimálne hladiny cholesterolu, ktoré je možné zistiť pomocou krvného testu, ktorý vám vykoná lekár. 

Vzhľadom na rôzne individuálne faktory, ako je vek, pohlavie a zdravotný stav, sa optimálne hladiny môžu líšiť, ale v zásade je dobré sa snažiť znížiť hladinu "zlého" cholesterolu (LDL) a zvýšiť hladinu "dobrého" cholesterolu (HDL).

Dobrou správou je, že určité zmeny životného štýlu, ako je pravidelná fyzická aktivita, zdravá strava, ukončenie fajčenia a pod., môžu efektívne pomôcť trvalo znížiť hladinu cholesterolu. Týmto spôsobom môžete znižovať riziko srdcových ochorení a ďalších kardiovaskulárnych problémov.

Autor článku: Kateřina Brenkušová, certifikovaná poradkyňa v oblasti rastlinnej stravy

Zdroje informací:

  1. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11920-cholesterol-numbers-what-do-they-mean
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0092867422004007
  3. https://www.heart.org/en/health-topics/cholesterol/hdl-good-ldl-bad-cholesterol-and-triglycerides
  4. https://www.nhlbi.nih.gov/health/blood-cholesterol
  5. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/a-closer-look-at-good-cholesterol