Čo je to vegánstvo? Kto je vegán?

Čo je to vegánstvo? Kto je vegán?

Čo je vegánstvo?

Vegánstvo je životný štýl, ktorý sa do maximálnej možnej a aplikovateľnej miery snaží vylúčiť, či aspoň minimalizovať, všetky formy využívania, zneužívania a krutosti voči zvieratám, a to vo vzťahu k jedlu, oblečeniu, zábave a tiež v ďalších oblastiach ľudského života.


 

Kto je to vegán?

Vegán je človek, ktorý nasleduje vegánsky spôsob života. Miera, do akej sa jednotlivec rozhodne priblížiť sa či nasledovať vegánsky životný štýl, je pre každého individuálna a v priebehu času sa mení. Obvykle je to proces postupného uvedomovania si súvislostí, prekonávania zažitých predstáv, získavania osobných skúseností a hľadania a nachádzania vlastných otázok i odpovedí.


 

Čo vegáni nejedia?

Strava je obvykle prvou a najčastejšou oblasťou, v ktorej ľudia sa z rôznych dôvodov rozhodnú urobiť zmenu. Úplná vegánska strava vylučuje všetky suroviny a produkty živočíšneho pôvodu, to znamená mäso a mäsové výrobky, mlieko a mliečne výrobky, vajcia a častokrát aj med.


 


 

Čo vegáni jedia?

Vegánstvo je podľa nás úžasná cesta odkrývania nekonečných obzorov. S vylúčením živočíšnych zložiek človek postupne začne objavovať nesmiernu pestrosť potravín, jedál a chutí. Základnými surovinami vegánskej stravy sú strukoviny, obilniny a výrobky z nich (pečivo, cestoviny, vločky), zelenina, ovocie, orechy, semienka, bylinky.

Okrem týchto základných surovín je v dnešnej dobe dostupná aj široká paleta vegánskych výrobkov, z ktorých mnohé potešia aj vyznávačov tradičných chutí, ako napr. rastlinné mlieka, párky, burgrové proteínové placky, rezne, šunky, nátierky, šaláty, proteínové zmesi pre športovcov a vyznávačov aktívneho životného štýlu. Rovnako sú k dispozícii aj rôzne sladkosti, zmrzlina či nanuky. Samozrejme, tiež široká škála doplnkov výživy.


 

Aké sú odporúčané vitamíny a doplnky výživy pre vegánov?

Nedostatočný príjem vitamínov a minerálov môže prispieť k zdravotným ťažkostiam nielen vegánov, ale prakticky u všetkých ľudí. Kľúčom k zdravému vegánskemu stravovaniu je rozmanitosť na tanieri, v podobe dostatočného príjmu kalórií s prevahou nespracovaných potravín.

Odporúča sa pravidelne dopĺňať vitamín B12, ktorý sa v rastlinnej strave nevyskytuje, ako aj ostatné vitamíny a minerály, ktoré sú dnes už bežne dostupné vo vegan kvalite: vitamín Djód, selén, železovápnik a iné. Všetky dôležité vegánske doplnky výživy nájdete v našom e-shope.


U našich zákazníkov sú obľúbené nasledujúce produkty

Vegánska kozmetika / Vegánske čistiace prostriedky

Vegánske produkty osobnej hygieny, vegánska kozmetika a vegánske čistiace prostriedky sú také, ktoré neboli testované na zvieratách a neobsahujú žiadne zložky živočíšneho pôvodu. Týmito zložkami najčastejšie môže byť vosk, mlieko, med, včelia materská kašička. Niektoré ďalšie suroviny ako napr. glycerín, môžu byť živočíšneho alebo rastlinného pôvodu. Preto, ak chcete mať istotu, že dané produkty sú vegánske, je najlepšie siahnuť po certifikovaných vegánskych výrobkoch.


 

Aké je vegánske oblečenie / vegánska obuv?

Oblečenie je oblasť, ktorá sa spolu s jedlom dostane do ľudskej pozornosti medzi prvými. Najčastejšie sa človek z lásky k zvieratám rozhodne, že prestane nosiť oblečenie z kože a kožušiny.


 

Čomu sa vegáni vyhýbajú?

Vegánskym ideálom v oblasti oblečenia, módy a životného štýlu je vyhnúť sa šatám, obuvi, módnym i bytovým doplnkom a tiež nábytku, ktorý je sčasti alebo úplne vyrobený z častí zvierat, to znamená z kože, vlny, srsti, peria a hodvábu.

Ak sa chcete vyhnúť týmto materiálom, je potrebné zo svojho šatníka, bytu či auta vyškrtnúť koženú a semišovú obuv, oblečenie, nábytok a doplnky; kožuchy, výrobky z kašmíru (srsť kašmírskej kozy), pašmínu, mohéru (srsť angorskej kozy), z materiálov ako vlna alpaky, angora (srsť resp. vlna z angorských králikov), ťavieho vlasu a ďalších zvierat.

Pokiaľ však nejaký nevegánsky kus oblečenia či nábytku už vlastníte, pokojne si ho ponechajte. Vyhadzovať ho by bolo zbytočným plytvaním.


 

Čo vegáni nosia

Vegáni nosia oblečenie, ktoré môže byť vyrobené napr. z bavlny, rôznych rastlinných vlákien ako napr. z ľanu, konope či bambusu, a samozrejme množstva novodobých materiálov ako polyester, fleece, akryl, nylon, umelá koža, umelá kožušina, koženka, športových materiálov ako gore-tex, power stretch a ďalších.

Vegánska obuv je čoraz dostupnejšia aj u nás a väčšina športovej obuvi sa vyrába z moderných syntetických materiálov.


 

Ostatné aspekty života / Vegánstvo a zábava

Vegánska filozofia zahŕňa napr. aj odmietanie drezúry zvierat v cirkusoch, vodné akváriá, konské či psie dostihy a iné formy využívania zvierat pre ľudskú zábavu.

Chcete sa zo sveta vegánstva a vegánov dozvedieť viac? Prečítajte si ďalšie články na našom blogu.


 

Prečo podporujeme Vegánstvo?

Výsledky súčasného vedeckého výskumu potvrdzujú, že väčší príklon k rastlinnému stravovaniu je dôležitou súčasťou riešenia vážnych problémov životného prostredia, ktorým naša generácia čelí.

Ide najmä o globálne otepľovanie a klimatické zmeny, nadmerné odlesňovanie pre potreby získavania ďalšej poľnohospodárskej pôdy, znečisťovanie a vyčerpávanie vodných zdrojov.

Dokážeme pochopiť rozdielne vnímanie sveta každého z nás. Máme v tíme ako úplných a dlhoročných vegánov, tak aj nevegánov, ktorí sa stravujú tradičným spôsobom.

Ako tím bytostne veríme v slobodnú voľbu jednotlivca, a zároveň by sme radi čo najviac prispeli ku konštruktívnemu a racionálnemu informovaniu širokej verejnosti o výhodách rastlinného stravovania.

Preto spolupracujeme s organizáciami ako Humánny pokrok, Slovenská vegánska spoločnosť (SVS) a Česká vegánska spoločnosť (ČVS).

V priebehu uplynulých rokov sme aj finančne podporili:

Nie je to však len o firme a podnikaní. Aktivizmus a dobrovoľníctvo je v našom tíme hlboko zakorenené a členovia nášho tímu roky pomáhajú ako dobrovoľníci v oblasti vegánstva, životného prostredia i kultúry.


 

E-shop pre vegánov - Vegmart.sk

Prečo sme založili e-shop pre vegánov?

Vegmart.sk je vegan friendly, to znamená obchod priateľský k vegánom. Čo to znamená? S nami máte jednoducho istotu, že všetky naše produkty sú vegánske, a teda úplne bez živočíšnych zložiek. Toto je hranica, ktorú nikdy neprekročíme.

Nemusíte kontrolovať žiadne zložky v produktoch, nemusíte hľadať a vyberať rôzne produkty naprieč internetom z množstva e-shopov, toto robíme za vás. Môžete sa na nás spoľahnúť.

Nie sme však e-shop len pre vegánov. Sme tu pre všetkých, ktorým záleží na kvalite produktov a chcú viesť zdravý a aktívny životný štýl s ohľadom na našu prírodu.


 

Vegánstvo a spoločensky zodpovedné podnikanie

Veríme, že podnikanie by nemalo slúžiť len záujmom jednotlivcov, ale malo by byť predovšetkým spoločensky zodpovedné.

Našou víziou je teda čo najviac prepájať podnikanie s dobročinnosťou. V tomto kontexte vnímame eshop aj ako určitú formu fundraisingu (získavania prostriedkov pre dobročinné účely).


 

Vegan produkty - najlepšia voľba

Na zdraví nám záleží - na vlastnom i na zdraví iných ľudí. Produkty vyberáme veľmi starostlivo a testujeme ich sami na sebe. Neustále sa vzdelávame, rozširujeme a obohacujeme sortiment. Robíme to už dlho, dávno predtým, než sme otvorili e-shop.

Naša ponuka je naozaj komplexná, nájdete v nej všetky základné vitamíny a minerály, ale aj špecializované prípravky na podporu zdravých kĺbov a kostí, na podporu tvorby materského mlieka, na podporu imunity, omega-3 mastné kyseliny, multivitamíny a multiminerály atď.

Pre každodenný život u nás nájdete prípravky osobnej hygieny, dámsku a pánsku kozmetiku, ale aj čistiace prostriedky na umývanie riadu, pracie prášky, aviváže, a podobne.

Nakupovaním v tomto e-shope sa vďaka kvalitným produktom staráte nielen o svoje zdravie, ale zároveň je to etická voľba, ktorou šetríte životné prostredie a podporujete ochranu zvierat. Preto Vám za každý nákup srdečne Ďakujeme.


Nech sa páči, VSTÚPTE do e-shopu Vegmart.