Dračia krv je označením pre latexovú miazgu zo stromov druhu Croton, Dracaena, Daemonorops a Pterocarpus, ktorá je charakteristická svojou tmavo červenou farbou. Tieto stromy živicu produkujú ako svoju ochranu, ktorá má pomôcť zaceliť a uzdraviť strom. Má vnútorné aj vonkajšie použitie, ktoré však podlieha špecifickým podmienkam. Aby ste z dračej krvi vyťažili maximum, a zároveň predišli nežiaducim účinkom, je dôležité poznať správne užívanie dračej krvi a dodržiavať pokyny pre dávkovanie. Všetky dôležité informácie na túto tému sa dozviete v našom stručnom článku.
Aké má dračia krv účinky?
Dračia krv patrí medzi plodiny s najvyšším ORAC skóre (tzn. jednotka merania hodnoty antioxidantov v potravinách), kde so svojou hodnotou 2 897 110 predbieha aj také superpotraviny ako je triphala (zmes plodín Amalaki, Haritaki a Bibhitaki), chaga, baobab, kurkuma či acai.
Dračiu krv môžeme užívať vnútorne aj zvonka. Medzi legislatívne schválenými účinkami môžeme vyzdvihnúť napríklad to, že podporuje normálny stav pokožky a vlasov, aplikuje sa v prípade prítomnosti hmyzieho jedu, podporuje žalúdok, pečeň a črevá, prispieva k normálnej funkcii imunitného systému a k ochrane buniek, využíva sa na udržanie normálnej hladiny krvného cukru, podporuje obnovu energie a životných síl, využíva sa na podporu správnej funkcie kostí a kĺbov.
Viac si o účinkoch dračej krvi môžete prečítať v našom článku TU.
Ako správne užívať dračiu krv + dávkovanie
Dávkovanie dračej krvi sa líši v závislosti od toho, či ju budete aplikovať vnútorne alebo zvonka.
Pri vnútornom užívaní dračej krvi sa pre dospelého človeka odporúča množstvo 15 kvapiek rozmiešať v 100 ml vody a vypiť 3x denne. Dôležité je však začať postupne a k odporúčanému množstvu sa dopracovať behom pár dní, aby si naše telo postupne zvyklo.
Nikdy neužívajte dračiu krv dlhšie ako 3 po sebe idúce týždne. Po tejto dobe je nevyhnutné dať si aspoň týždňovú pauzu od jej užívania.
Nie je špecifikované, kedy v priebehu dňa je najlepšie dračiu krv užívať. Nie je nutné ju užívať ráno alebo nalačno, ale vzhľadom na jej silu odporúčame užívať dračiu krv pred jedlom.
V prípade, keď budete dračiu krv používať ako kloktadlo, je koncentrácia vyššia. Do 100 ml vody nakvapkajte 30 kvapiek a kloktajte podľa potreby 3 ⎼ 5x denne. Toto použitie je vhodné pri zápaloch ďasien či ústnej dutiny alebo ako podporný prostriedok pri angínach.
V prípade kloktania odporúčame po aplikácii aspoň 30 minút nič nejesť a nepiť.
Pri vonkajšom použití môžete použiť priamo nezriedený roztok a aplikovať ho na škrabance, štípance, akné, bradavice, ale aj hemoroidy a iné kožné neduhy. Je však dobré vždy prvýkrát v malom množstve vyskúšať, či vaše telo daný prípravok znesie a nevyvolá alergickú reakciu.
Pokiaľ by na vás bol neriedený roztok veľmi silný, je možné dračiu krv zmiešať napríklad s bambuckým maslom alebo si zakúpiť už hotové kozmetické produkty vhodné na konkrétne kožné problémy.
My z redakcie odporúčame mať dračiu krv neustále doma k dispozícii, pretože sa nám veľmi osvedčila či už pri bodnutí hmyzom, kedy zmiernila svrbenie a skrátila dobu hojenia ako aj pri liečení ďasien 16 ročného psíka. Je užitočná aj ako prevencia v dobách chrípkových ochorení.
Kto všetko môže dračiu krv užívať a v akom množstve?
Užívanie dračej krvi sa neodporúča deťom, tehotným a dojčiacim ženám, pretože neexistuje zatiaľ dostatok údajov o jej bezpečnosti v týchto obdobiach. Platí to najmä pre vnútorné použitie, vonkajšie použitie by nemalo byť škodlivé pre tieto skupiny osôb, ale pre istotu aj tento spôsob radšej konzultujte s lekárom, lekárnikom či fytoterapeutom (odborníkom na byliny).
Dračia krv ďalej nie je vhodná pre ľudí užívajúcich lieky na riedenie krvi a pacientov s ochorením obličiek a pečene.
Ak sa liečite dlhodobo s nejakým zdravotným problémom a uvažujete nad vyskúšaním dračej krvi, je na mieste sa najskôr poradiť s lekárom, rovnako ako pri užití akýchkoľvek iných nových preparátov.
Dračia krv vo výživových doplnkoch – aké formy existujú?
- Čistý extrakt – asi najvšestrannejšia forma vhodná na vonkajšie aj vnútorné použitie. Cena extraktov býva najvýhodnejšia, pokiaľ chceme čo najvyššiu koncentráciu dračej krvi za najlepšiu cenu. Nevýhodou môže byť jej silná chuť, ktorú niektorí ľudia nemusia byť schopní zvládnuť prehltnúť. Extrakt nájdeme vo forme tinktúry alebo kvapiek.
- Ústny sprej – vhodná forma v prípade potreby priamej aplikácie do ústnej dutiny, napríklad ako podpora pri liečbe angíny alebo zápalov ďasien.
- Kapsule či tablety – ideálny variant pre tých, ktorým prekáža intenzívna chuť dračej krvi, ide o čisté extrakty bez alebo s minimom prímesí, ideálne pri problémoch s trávením či potrebe podporiť žalúdok.
- Krémy, balzamy, séra či mydlá – na vonkajšie použitie, vhodné opäť pre tých, pre koho je priama aplikácia príliš agresívna, cena sa odvíja v závislosti od ďalších pridaných látok.
Záver
Pri výbere dračej krvi sa vždy riaďte tým, na aké použitie ju budete využívať a tým, aké máte zdravotné problémy. V prípade dlhodobej liečby, sprevádzanej viacerými liekmi, konzultujte vhodnosť jej použitia s lekárom. Za nás sa jedná o bylinu s veľkým potenciálom, ktorá má mnohoročnú históriu s pomocou pri rôznych neduhoch u domorodých obyvateľov Ánd a Amazónie.
Autorka: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie
Zdroje: