Je dračia krv naozaj taká zázračná, ako sa o nej tvrdí? Objavte jej hlavné účinky

Je dračia krv naozaj taká zázračná, ako sa o nej tvrdí? Objavte jej hlavné účinky

Dračia krv, čiže Sangre de Drago, je hustou miazgou zo stromu rastúceho v Amazónii, ktorá je vyhľadávaná pre svoje priaznivé účinky. Mnohými býva ospevovaná ako zázračná, ako je to s ňou naozaj? Naozaj je taká zázračná alebo je to len predajný trik? Komu pomôže a kto by si na túto juhoamerickú živicu mal dať pozor? Všetko dôležité sa dozviete v článku.


Čo je to dračia krv?

Dračou krvou sa označuje miazga zo stromov skupín Croton, Dracaena, Daemonorops a Pterocarpus, ktorá je typická svojou tmavo červenou farbou. Ak teda narežete ich kôru, začne z nich vytekať miazga a stromy potom vyzerajú, že krvácajú – odtiaľ pochádza aj pomenovanie tejto tekutiny. Okrem miazgy sa ďalej používa aj kôra z týchto stromov.

Dračia krv je vysoko cenená pre svoje antibiotické a antibakteriálne účinky a medzi domorodcami sa používa po dlhé tisícročia na mnoho zdravotných ťažkostí, či už zvonka, napríklad na štípance od hmyzu či kožné problémy, ale aj vnútorne na liečenie silných zápalov, žalúdočných ťažkostí a iných problémov.

V niektorých kultúrach sa používa aj na duchovné účely, napríklad ako kadidlo či vykurovadlo počas rituálov.


Aké účinné látky obsahuje dračia krv?

Najprv je nutné uviesť, že obsah látok v dračej krvi sa môže líšiť v závislosti od zdroja, odkiaľ pochádza. Ako sme uviedli, dračia krv sa získava z niekoľkých druhov stromov, a preto jej obsah nemôže byť vždy identický. Všeobecne sa ale dračia krv považuje za silný antioxidant, podľa stupnice ORAC (celková antioxidačná kapacita, ktorá je laboratórne meraná) patrí dokonca s nameranou hodnotou 2 897 110 ORAC k plodinám s najvyššími hodnotami.

Konkrétne dračia krv obsahuje:

  • flavonoidy – organické zlúčeniny chrániace telo pred voľnými radikálmi, ktoré posilňujú imunitu,
  • alkaloidy – organické zlúčeniny, ktoré vytvárajú najmä rastliny a v malom množstve majú hojivé účinky na ľudské telo,
  • lignany – ide o polyfenoly, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi,
  • taníny – čiže triesloviny – látky, ktoré dávajú dračej krvi charakteristickú trpkú chuť a majú silné protizápalové účinky,
  • a éterické oleje.

Kombinácia týchto látok prispieva k silným antioxidačným, hojivým, protizápalovým, antibakteriálnym a imunitu posilňujúcim účinkom.


Účinky dračej krvi

Domorodci v Amazónii používajú dračiu krv vnútorne aj zvonku.

Vonkajšie použitie:

  • na ošetrenie pokožky v prípadoch ochorení kože, ako napríklad ekzémy, akné, vredy predkolenia, ale aj hemoroidy či pri potrebe hojenia rán,
  • na dezinfekciu a podporu hojenia v prípade uštipnutia hmyzom či uštipnutia hadom,
  • pozitívne účinky má dračia krv aj pri kloktaní na zápaly ďasien a ústnej dutiny.

Vnútorné použitie:

  • na podporu imunitného systému,
  • na tráviace problémy, najmä na vredy a črevné problémy,
  • na hladinu krvného cukru,
  • všade tam, kde by moderné lekárstvo použilo antivirotiká a antibakteriálne lieky.

Naša legislatíva povoľuje uvádzať v súvislosti s dračou krvou len tieto zdravotné tvrdenia:

  • podporuje normálny stav pokožky a vlasov,
  • aplikuje sa v prípade prítomnosti hmyzieho jedu,
  • podporuje žalúdok, pečeň a črevá,
  • prispieva k normálnej funkcii imunitného systému a k ochrane buniek,
  • využíva sa na udržanie normálnej hladiny krvného cukru,
  • podporuje obnovu energie a životných síl,
  • využíva sa na podporu správnej funkcie kostí a kĺbov.


Nežiaduce účinky dračej krvi

Ako každý produkt aj dračia krv nesie so sebou niektoré riziká. Ako najdôležitejšie by sme spomenuli to, že dračia krv je veľmi silný prostriedok, a preto nie je vhodná na dlhodobé používanie. Pokiaľ sa ju rozhodnete vyskúšať, pristupujte k nej ako k lieku – dávkovanie praktizujte podľa odporúčania výrobcu a užívajte len vtedy, keď vás trápia problémy. Dá sa užívať aj preventívne, napríklad v čase viróz, ale aj preventívne podanie má svoje pravidlá, ktoré si prečítajte v sekcii venovanej dávkovaniu.

Pozor na užívanie by si mali dať najmä:

  • tehotné a dojčiace ženy a tiež malé deti, pretože zatiaľ nemáme dostatok výskumov, preukazujúcich bezpečnosť pre tieto skupiny,
  • ľudia s ochorením obličiek a pečene,
  • tiež tí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi.

Toto sa týka predovšetkým vnútorného užívania, vonkajšie použitie by nemalo byť problematické ani u týchto skupín užívateľov.

Vnútorné užívanie je považované za bezpečné u dospelej populácie s tým, že sa môžu vyskytnúť niektoré vedľajšie účinky:

  • zápcha,
  • obehové problémy ako je arytmia, búšenie srdca,
  • bolesti hlavy a žalúdka,
  • nespavosť,
  • bolesti bedrovej chrbtice a zubov.

Preto je nevyhnutné dávkovať podľa odporúčania výrobcu a neprekračovať odporúčanú dávku.


Ako užívať dračiu krv + dávkovanie

Dávkovanie dračej krvi sa veľmi líši v závislosti od výrobcu a od sily konkrétneho extraktu, preto sa prosím riaďte predovšetkým údajmi uvedenými na obale produktu.

Niektorí výrobcovia uvádzajú dávkovanie vyššie ako je bežné u iných predajcov a obhajujú to tým, že ďalší predajcovia sa pravdepodobne riadia odporúčaním zo zahraničných serverov, ktoré je ale určené pre iný typ dračej krvi, ktorý nie je na Slovensku dostupný.

Pri kožných problémoch, alebo uštipnutí hmyzom môžete aplikovať neriedený koncentrát priamo na pokožku.

Pokiaľ chcete dračiu krv kloktať, je nutné ju zriediť. Do 100 ml vody nakvapkajte 30 kvapiek extraktu a kloktajte 3 ⎼ 5x denne podľa ťažkostí. V prípade angíny alebo zápalov ďasien môžete namočiť vatovú tyčinku do neriedeného roztoku a potierať mandle či ďasno priamo. Alebo môžete na tieto účely použiť dračiu krv vo forme ústneho spreja.

Na vnútorné použitie používajte 15 kvapiek rozmiešaných v 100 ml vody trikrát denne. Ale je nevyhnutné začať s nižšou koncentráciou a postupne navyšovať až na uvádzaných 15 kvapiek.

Pri preventívnom podávaní môžete navyšovať miernejším tempom. Prvý deň skúste 2 kvapky, ďalší deň zvyšujte o niekoľko kvapiek. Nezabudnite, že je nutné po 3 týždňoch užívania dopriať telu minimálne týždňovú pauzu.

Pri akútnych stavoch tempo navyšovania môžete zrýchliť, ale aj v týchto prípadoch nezačínajte hneď s maximálnou dávkou, ale dajte telu aspoň 2 dni čas na privyknutie. Odporúčame napríklad takúto postupnosť 5 ⎼ 10 ⎼ 15.

V prípade pochybností, či je na váš problém dračia krv vhodná, odporúčame poradiť sa s lekárom alebo fytoterapeutom (odborníkom na byliny).


Výživové doplnky s dračou krvou

Doplnky s dračou krvou existujú aj v iných formách, než je čistý koncentrát. Záleží na vás, aká forma je pre vás najvhodnejšia – kvapky, kapsule, sprej, čaj, tinktúra či sušený extrakt, ale môžete vyskúšať aj dračiu krv pridanú do kozmetiky ako napríklad hojivé balzamy, mydlá, pleťové masky, séra a ďalšie.

Tip od ekzematika: „Dračiu krv si nakvapkám do bambuckého masla a dôkladne premiešam, a potom problémové miesta potieram týmto balzamom. Mám vyskúšaný pomer 50 kvapiek do 50 ml bambuckého masla. Táto zmes vydrží dlhú dobu a nekazí sa, pretože dračia krv je sama o sebe antibakteriálna.“


Dračia krv a starostlivosť o zvieratá

Dračia krv môže slúžiť ako účinná dezinfekcia rán aj pre zvieratá – na škrabance, kúsance, štiepance či kožné neduhy, ale dá sa využiť aj pri opakovaných zápaloch ďasien či tráviacich problémoch. Pokiaľ ide o vnútorné použitie, je nevyhnutná konzultácia s veterinárom. 

Niektoré zdroje uvádzajú aj potenciálny pozitívny vplyv pri liečbe nádorových ochorení u psov. Všetko je ale iba v začiatkoch výskumov.


Záver

Pokiaľ sa rozhodnete vyskúšať silu dračej krvi, rozhodne odporúčame začať s pozvoľným dávkovaním. Hoci s jej použitím máme skvelé osobné skúsenosti – najmä čo sa týka zápalov ďasien, doplnku pri liečbe angíny či kožných ťažkostiach, každý sme jedinečný a k tomuto silnému preparátu je dobré pristupovať opatrne a s rozvahou.


Autorka: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/dragons-blood#researched-benefits
  2. www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6270834/
  3. https://uptodog.com/is-dragons-blood-safe-for-dogs
  4. https://www.salviaparadise.cz/peruansanske-byliny-draci-krv-sangre-de-drago-c-160_2ke-byliny-draci-krv
  5. https://www.researchgate.net/publication/368371
  6. https://superfoodly.com/orac-values/
  7. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814610008605