Čím môže echinacea prospieť zdraviu? + pozor na prípadné vedľajšie účinky

Čím môže echinacea prospieť zdraviu? + pozor na prípadné vedľajšie účinky

Echinacea, trvalka populárna medzi záhradkármi, ktorá ľahko rastie aj v našich končinách a oplýva nádhernou ružovou či fialkovou farbou, sa dostala do popredia záujmu vďaka svojim silným prospešným vlastnostiam pre zdravie. Patrí medzi obľúbené bylinky využívajúce sa na podporu imunity, na zápal, čistenie krvi a v boji proti bakteriálnym a vírusovým infekciám.


Čo to je Echinacea purpurea (echinacea purpurová)?

Echinacea purpurea, slovensky echinacea purpurová, je trvalá rastlina s veľkými okrasnými kvetmi, ktorá skrášli každú záhradu. Vďaka svojej nenáročnosti na pestovanie si ju môžete vypestovať aj na vašej záhradke a usušiť si bylinu pre svoju vlastnú potrebu.

Echinacea sa k nám dostala zo Severnej Ameriky, kde bola používaná indiánskymi kmeňmi na liečbu bolestí a zápalov. Do Európy bola echinacea dovezená zhruba pred 100 rokmi a stala sa populárnou v Nemecku, Anglicku a Francúzsku, kde bola využívaná na posilnenie imunity a regeneráciu tela po chorobe. S rozširovaním antibiotík však jej popularita klesala.

Na zdravotné účinky sa využíva celá rastlina, pričom najsilnejšie vlastnosti má koreň, potom kvet a list. Zatiaľ čo kvet a list sa zbierajú v čase kvitnutia, koreň až na jeseň.

Najviac sa echinacea odporúča na posilnenie imunity počas alebo po prekonanej chorobe, vďaka vysokému obsahu vitamínu C je pridávaná aj do farmaceutických prípravkov slúžiacich na prevenciu vírusových ochorení, a to aj do produktov pre deti. Nájdete ju aj v doplnkoch na podporu tráviaceho traktu, močových ciest, artritídy, bronchitídy, pri plesňových a parazitárnych ochoreniach a rovnako aj na ošetrenie zápalov stredného ucha.


Echinacea a jej účinné látky

Echinacea oplýva bohatou škálou látok ako sú antioxidanty, najmä flavonoidy, echinakozid, glykozidy, xyloglukan, alkylamíny, alkylamidy, pyrolizidínové alkaloidy, éterické oleje a polyacetylény.

Echinakozid má silné protizápalové, bakteriostatické a antiaterosklerotické vlastnosti a vie aktivovať imunitný systém.

Z flavonoidov, čo sú látky ochraňujúce bunky pred voľnými radikálmi, brániace rastu rakovinových buniek a posilňujúce imunitu, spomenieme najmä luteolín a apigenín, z ktorých oba majú protizápalové vlastnosti a vedia spevňovať cievy.

Xyloglukan patrí medzi polysacharidy a vyniká tiež silnou antioxidačnou aktivitou.

Dôležité je mať na vedomí, že látky obsiahnuté v echinacei pôsobia synergicky, vzájomne sa podporujú, a preto je výsledný efekt taký silný.


5 hlavných účinkov echinacei – na čo je dobrá?

Podľa nariadenia EÚ je jediným platným tvrdením o účinkoch echinacei to, že podporuje prirodzenú obranyschopnosť a imunitný systém a prispieva k normálnej funkcii dýchacích ciest.

V zahraničných zdrojoch je však echinacei pripisovaných oveľa viac benefitov, a preto sa poďme spolu pozrieť aj na tieto zistenia.


Obranyschopnosť, imunita a dýchacia sústava

Echinaceu najčastejšie nájdete v preparátoch posilňujúcich imunitný systém. Najmä v období s vysokou vírusovou záťažou oceníte silu tejto byliny, ktorá vie nabudiť k obrane biele krvinky, aktivovať imunitný systém a prispieť k rýchlejšiemu uzdraveniu. Vďaka echinakosidu dokáže zničiť celý rad vírusov, baktérií a plesní.


Znižovanie krvného cukru

Podľa štúdie je reálne, že by echinacea mohla byť prelomom v liečbe vysokých hladín krvného cukru. Rovnako sa v laboratórnych podmienkach preukázalo, že extrakt z rastliny môže pozitívne ovplyvňovať citlivosť na inzulín.


Protizápalové vlastnosti

Pre svoje potencionálne protizápalové vlastnosti je echinacea objektom záujmu vedcov, ktorí sa domnievajú, že by mohla pomôcť s liečbou chronických zápalových ochorení sprevádzaných opuchmi a bolestivosťou. Aj ďalšie štúdie preukazujú znižovanie zápalových markerov pri podávaní echinacei v priebehu liečby.


Môže pozitívne ovplyvniť stav pokožky

Kozmetické prípravky obsahujúce echinaceu preukázali zlepšenie hydratácie pokožky a redukciu vrások.

V štúdii lieku obsahujúceho echinaceu pri liečbe akné sa ukázalo, že produkt dokáže zlepšiť mierne a stredne ťažké akné a taktiež bol preukázanýpozitívny efekt na ekzémy a ochranu tenkej vrstvy pokožky.


Môže pozitívne znižovať pocit úzkosti

Rastlina echinacei obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu znižovať pocity úzkosti. Patrí medzi ne kyselina rozmarínová, kyselina kávová a alkamidy. Štúdia poukazuje na zlepšenie úzkostných stavov už po 7 dňoch užívania 40 mg extraktu v porovnaní s placebom a taktiež na prínos k zlepšeniu emočnej pohody.


Nežiaduce vedľajšie účinky užívania echinacei

Užívanie echinacei býva obvykle dobre znášané. Vo výnimočných prípadoch sa môžu vyskytnúť tráviace problémy, ako sú zápcha, hnačka, nevoľnosť a bolesť brucha či vyrážka. Pri dlhodobom užívaní môže znižovať krvný tlak, preto v prípade, že sa liečite s nízkym krvným tlakom, poraďte sa o vhodnosti použitia so svojím lekárom.

Užívanie echinacei nie je vhodné:

  • pri autoimunitných ochoreniach, ako je lupus, skleróza multiplex, reumatoidná artritída,
  • v prípade alergie na čakanku, harmanček, sedmokrásku a iné rastliny z čeľade hviezdicovitých,
  • pri užívaní imunosupresív, liekov na srdce a u vážne chorých ľudí.


Ako užívať echinaceu a aké je jej dávkovanie?

Pokiaľ zvažujete užívanie echinacei majte na pamäti, že najsilnejšiu dávku obsahujú tinktúry, naopak najslabšiu dávku echinacei získate z čaju zo sušených kvetov a listov rastliny. Nezabúdajte však, že sa jedná o silnú bylinu, a preto ju užívajte krátkodobo a neprekračujte odporúčané dávky od výrobcu. Vyššie dávky môžu vyvolať alergickú reakciu.

Ideálne je neužívať bylinu dlhšie ako 2 týždne pri akútnych problémoch a vyššom dávkovaní, pri preventívnom dávkovaní môžete kúru predĺžiť na maximálne 6 týždňov.

Pri čistej tinktúre z echinacei je dávkovanie obvykle priamo úmerné telesnej váhe, kedy sa užíva na 1 kg hmotnosti 1 kvapka tinktúry rozdelených do dvoch denných dávok. V prípade, že vážite 60 kg, užívate ráno a večer 30 kvapiek echinacei s vodou mimo jedla.

Užívanie echinacei u detí mladších ako 7 alebo 12 rokov (v závislosti od zdroja), tehotných a dojčiacich je stále otáznikom. Pre nedostatočné množstvo výskumov užívania echinacei týmito skupinami sa echinacea, rovnako ako väčšina bylín, neodporúča. Aj napriek tomu má mnoho pediatrov s echinaceou ako podporou liečby dobré skúsenosti, ako uvádza štúdia z roku 2020.

Aj napriek tomu echinacea býva obsiahnutá v prípravkoch na podporu imunity detí, tehotných i dojčiacich žien. Predpokladáme, že v prípade, keď je na náš trh uvedený bylinný preparát so zdravotnými benefitmi určený pre deti či tehotné, garantuje výrobca pri dodržaní odporúčaného dávkovania bezpečnosť, a preto môžete tieto produkty užívať vy aj vaše dieťa.


Výživové doplnky s echinaceou

Najčastejšie nájdete echinaceu v podobe tinktúry, sirupu, šumivých tabliet, pastiliek či ako súčasť bylinných čajov alebo extraktu vo forme kapsúl a tabliet. Každá forma sa líši silou extraktu a často nebýva samostatne, ale ako súčasť komplexu, najčastejšie na podporu imunity.

Čo sa týka konkrétneho zloženia, vždy záleží na výrobcovi. Pri tinktúre máte istotu, že ide o čistý produkt buď s liehovým základom alebo bez alkoholu na báze rastlinného glycerolu. Jej vstrebateľnosť je rýchla a extrakt z byliny najsilnejší.

U ďalších foriem býva echinacea doplnená ďalšími spojivami, sladidlami a prídavnými látkami. U sirupov, šumivých tabliet a cumľavých pastiliek býva plusom ich chuť, ktorá uľahčí užívanie aj tým, ktorí majú s užívaním tinktúry problém.

Čajové zmesi bývajú najslabšie, a preto sa hodia aj na dlhšie preventívne užívanie.

Z našej ponuky vám môžeme odporučiť tieto produkty:


Salvia Paradise tinktúra z echinacei

Ideálne pre toho, kto hľadá silnú dávku echinacei bez pridaných látok vo vysokej kvalite:

  • prírodná tinktúra bez alkoholu,
  • bez aditív,
  • 1 dávka (18 kvapiek) zodpovedá dávke 750 mg sušenej rastliny,
  • vysoká kvalita so zachovaním maximálneho množstva účinných látok,
  • český výrobca,
  • dobrý pomer cena/kvalita,
  • 50 ml za 7,15 €.


Ochranný štít - imunitný komplex s Echinaceou od Naturtreu

Prípravok pre toho, kto má oslabenú imunitu a potrebuje intenzívnu a komplexnú podporu a starostlivosť:

  • komplexný doplnok na podporu imunitného systému,
  • okrem echinacei obsahuje aj selén, zinok, vitamín C a právenku latnatú,
  • overený výrobca,
  • 1 dávka (2 kapsule) zodpovedá dávke 250 mg sušenej rastliny,
  • balenie vydrží na 2 mesiace,
  • 120 tabliet za 23,99 €.


Záver

Echinacea patrí medzi populárne byliny na podporu imunitného systému a podporu liečby zápalov močových ciest. Jej ďalšie potenciálne účinky sú v centre záujmu svetových vedcov. U nás v redakcii na echinaceu nedáme v jesenných mesiacoch dopustiť a má svoje miesto v našich domácich lekárničkách. Jej silu môžete vyskúšať aj v prípade, že si nie ste istí, či je pre vás vhodná, poraďte sa predtým so svojím lekárom.

Autorka: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie

Zdroje

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28061036/ 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6136540/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23195946/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24868871/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28610718/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20384903/
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8850513/
  8. https://www.medicalnewstoday.com/articles/252684
  9. https://www.medicalnewstoday.com/articles/echinacea-for-kids
  10. https://www.healthline.com/nutrition/6-foods-that-reduce-anxiety
  11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31876052/