Akými účinkami nám dokáže prospieť Ginkgo biloba a kto by ho mal užívať?

Akými účinkami nám dokáže prospieť Ginkgo biloba a kto by ho mal užívať?

O čom sme vám chceli napísať ďalší článok? Nemôžeme si spomenúť. Článok mal byť o byline. Ako sa to len volá? Vraj je dobrá na to, aby sme nezabúdali. Áno, už asi viete, že tento článok bude venovaný Ginkgu biloba, majestátnemu stromu z nádherne tvarovanými listami, ktorý je obľúbený pre svoju schopnosť zlepšovať prekrvenie, pamäť, koncentráciu, pozornosť a duševnú rovnováhu.


Čo je to Ginkgo biloba (slovensky ginkgo dvojlaločné)?

Ginkgo biloba je opadavý strom, ktorý je známy svojou mimoriadnou odolnosťou voči klimatickým zmenám a patrí k najstarším stromom na našej planéte – prírodovedci sa domnievajú, že rástol na planéte už pred 270-300 miliónmi rokov.

V Číne sa ginkgo teší veľkej obľube, dokonca je vyhlásený za národný strom. Obľubu si získal nielen za svoj majestátny vzhľad, ale aj pre svoje blahodárne účinky. Tradičná čínska medicína už po tisícročia využíva jeho zdravotné vplyvy a moderná medicína je mu už tiež naklonená a jeho popularita stále rastie.

Medzi najväčšie benefity ginkga patrí pozitívny vplyv na prekrvenie ciev, čo sa využíva u ľudí, ktorých trápia neustále studené končatiny, vplyv na pamäť, koncentráciu a je obľúbenou doplnkovou liečbou pri Alzheimerovej chorobe.


Ginkgo a jeho účinné látky

Ginkgo dvojlaločné obsahuje pestrú paletu bioaktívnych látok, ako sú napríklad flavonoidy a terpenoidy s pozitívnym vplyvom na ľudské zdravie. Pozrime sa podrobnejšie na tie najdôležitejšie z nich.

V ginkgu nájdeme vyše 40 účinných látok, ako sú napríklad terpenoidy, medzi ktorými vyzdvihneme ginkgolid, bilobalid či trilaktón a flavonoidy, z ktorých menujeme napríklad kvercetín, kaempferol či rutín.

Terpenoidy podporujú rozširovanie ciev a zlepšujú prekrvovanie tkanív v tele, a zároveň bunky aj chránia, najmä tie nervové.

Kvercetín vďaka svojim silným antioxidačným vlastnostiam pomáha telu tlmiť zápalové reakcie, zmierniť alergické prejavy a znižovať krvný tlak.

Kaempferol je tiež veľmi silným antioxidantom, ktorý okrem pomoci v boji s oxidačným stresom má podobný účinok ako antidepresíva, zároveň zlepšuje metabolizmus a pôsobí aj ako fytoestrogén, ktorý reguluje hladinu telesného estrogénu.

Rutín pomáha spevňovať a posilňovať cievy, čím zlepšuje krvný obeh. Pomáha telu lepšie využívať vitamín C a tým podporuje tvorbu kolagénu a má vplyv aj na hladinu cholesterolu.


5 hlavných zdravotných účinkov Ginkga biloby

Aj napriek tomu, že ginkgu býva priraďovaný celý rad zdravotných účinkov, my sme vybrali päť najčastejšie spomínaných a za nás najpodstatnejších a najprebádanejších. Vedeli ste, že pri liečbe Alzheimerovej choroby liekmi sú časté vedľajšie účinky a obmedzená účinnosť, pričom podľa štúdií prínos ginkga by mohol byť rovnako efektívny bez negatívnych účinkov?


Podpora nervovej sústavy, pamäte a koncentrácie

Ginkgo je najviac skloňované práve v súvislosti so zlepšovaním kondície našej nervovej sústavy. Či už sa jedná o prekrvovanie pri syndróme studených rúk a nôh alebo o zlepšenie pamäti či skvalitnenie psychického rozpoloženia, je vidieť že jeho účinné látky majú vplyv na mnoho funkcií nervového systému.

Užívanie ginkga by podľa výskumov malo zlepšovať aj úzkostné a depresívne stavy, malo byť nápomocné pri liečbe ďalších psychických porúch a dokonca sa o účinkoch ginkga hovorí aj v spojitosti s možným zlepšením pri demencii alebo Alzheimerovej chorobe.


Pozitívny vplyv na krvný obeh a zdravie srdca

V spojitosti s vplyvom na lepšie prekrvovanie tkanív ginkgo ovplyvňuje aj transport krvi v tele a tým posilňuje cievy a srdce. Okrem zlepšenia prietoku krvi ovplyvňuje zdravie aj protizápalový účinok ginkga, ktorý sa osvedčil ako prevencia mŕtvice a iných srdcovo-cievnych ochorení.

Vďaka týmto vlastnostiam môže mať užívanie ginkga pozitívny vplyv aj pri migrénach a predmenštruačnom syndróme.


Môže zlepšiť príznaky astmy a iných chronických dýchacích ťažkostí

Vďaka schopnosti znižovať zápalovosť organizmu môže dochádzať pri užívaní ginkga k zlepšeniu dýchacích ťažkostí a k zvýšeniu kapacity pľúc. Pri výskume bol pozorovaný aj tlmivý efekt pri kašli a bronchitíde.


Môže podporovať liečbu zraku a zdravie očí

Aj napriek tomu, že výskumov na túto tému ešte neprebehlo veľa, tak aj pri ochorení očí sa preukazuje, že vlastnosť ginkga zvyšovať prietok ciev môže pozitívne ovplyvniť liečbu glaukómu či makulárnej degenerácie (starnutie oka a zhoršovanie videnia súvisiace s vekom).


Podpora liečby sexuálnych dysfunkcií

Zlepšenie krvného obehu a zvýšenie prietoku krvi môže mať pozitívny efekt pri erektilnej dysfunkcii a nízkom libide, kedy dochádza k výraznejšiemu prekrvovaniu intímnych partií.

Všetky uvedené účinky sú stále súčasťou výskumu.


Nežiaduce účinky ginkga – kto by si mal na užívanie dať pozor?

Aj napriek tomu, že je ginkgo dospelými obvykle dobre znášané, pre jeho silné účinky sa jeho užívanie neodporúča ľuďom užívajúcim lieky na riedenie krvi, antidepresíva a lieky obsahujúce ibuprofén a naproxón.

Ďalej je dobré konzultovať vhodnosť užívania v prípade, že sa chystáte otehotnieť alebo ste tehotná, máte pred chirurgickým zákrokom, trpíte epilepsiou alebo diabetom.

U detí by malo byť krátkodobé užívanie ginkga malých dávok bezpečné. Vždy sa však riaďte odporúčaním výrobcu alebo sa poraďte s lekárom!

Pozor, nikdy nekonzumujte surové semená ginkga, sú jedovaté!

U citlivých jedincov sa môžu pri užívaní ginkga vyskytnúť tieto nežiaduce účinky:

  • nevoľnosť,
  • hnačka,
  • bolesť brucha,
  • závraty,
  • bolesti hlavy,
  • vyrážka či alergická reakcia.


Ako užívať a dávkovať ginkgo?

Pri užívaní ginkga pri konkrétnych problémoch je dobré využiť posilňujúci efekt kombináciou s ďalšími vhodnými látkami:

Za bezpečnú dennú dávku je považované množstvo 120–160 mg rozdelené do niekoľkých dávok počas dňa.

Maximálna dávka nie je stanovená, ale u väčšiny výskumov sa nevyskytujú dávky vyššie ako 600 mg, preto by ste túto hodnotu nemali prekračovať.

Pokiaľ by sme mali vyzdvihnúť jednu vekovú skupinu, pre ktorú býva užívanie ginkga najčastejšie odporúčané, sú to seniori. Podpora pamäte, koncentrácie a zlepšenie prekrvenia tkanív býva pre seniorov veľmi prínosné.

V prípade, že sa rozhodnete zlepšovať svoj zdravotný stav pomocou užívania ginkga, radšej siahnite po certifikovaných produktoch a v prípade vlastných príprav voľte len sušené listy na čaj. V prípade domácich tinktúr nie je možné kontrolovať silu výsledného preparátu a mohlo by dôjsť k predávkovaniu.


Výživové doplnky s ginkgom

Najčastejšie sa stretnete s ginkgom v podobe čaju zo sušených listov, tinktúry, kapsúl, tabliet či ako prídavok v kozmetických prípravkoch.

Sušené listy mávajú nižšiu koncentráciu ginkga a je preto bezpečné ich užívať aj dlhodobo ako prevenciu. Za nás je táto forma skvelou voľbou pre seniorov, ktorí sa cítia psychicky zdraví, ale radi by preventívne pomáhali svojmu telu.

Pri tinktúre máte takmer vždy istotu, že pôjde o kvalitný prípravok bez pridaných aditív. V našej ponuke máme bezalkoholovú verziu, ktorá je šetrnejšia a môžu ju tak užívať aj maloletí alebo abstinenti.

V prípade kapsúl či tabliet za hlavné pozitívum považujeme jednoduché dávkovanie Ginkga biloby. Tablety či kapsule bývajú často v kombinácii s inými látkami a záleží tak na vás na aké účely produkt hľadáte.

V našej ponuke máme výnimočný prípravok Cytoplan bunkovo-aktívny glutatión s výťažkami z ginkgo biloby, ktorý bol vyskladaný z vysoko účinných antioxidantov a aminokyselín, ktoré podporujú zdravý proces starnutia a normálne fungovanie srdca, čo z tohto prípravku robí ideálneho pomocníka pre našich starých rodičov.


Záver

Bolo by škoda si myslieť, že Ginkgo biloba sa hodí len na podporu pamäte, keď má takú širokú paletu potenciálnych účinkov. Pripomeňme si s akou odolnosťou voči klimatickým podmienkam, škodcom či chorobám na planéte ginko už milióny rokov rastie a môžeme si len priať, aby aj naše telá boli rovnako odolné a silné.


Autor: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/ginkgo-biloba-benefits
  2. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-333/ginkgo
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541024/
  4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/263105
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14602503/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30278520/
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29206653/
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23440785/
  9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29168225/
  10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28931444/
  11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26268332/
  12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17828490/
  13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18446847/
  14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26059355/
  15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3698174/
  16. https://www.researchgate.net/publication/379760058_Ginkgo_biloba_A_Leaf_of_Hope_in_the_Fight_Against_Alzheimer%27s_Dementia_Clinical_Trial_Systematic_Review#:~:text=Alzheimer%E2%80%99s%20disease%20treatments%20often%20have%20limited%20efficacy%20and,with%20most%20indicating%20GB%E2%80%99s%20benefits%20in%20dementia%20care.