Lecitín – prečo ho naše telo potrebuje a aké má priaznivé účinky?

Lecitín – prečo ho naše telo potrebuje a aké má priaznivé účinky?

O lecitíne ste už určite počuli v súvislosti s pamäťou, vedeli ste však, že pre naše telo je nevyhnutný a jeho spotreba rastie úmerne s psychickým a fyzickým vyčerpaním? Jeho hodnoty v tele môžu byť problematické napríklad pre vegánov, pretože jeho potreba rastie s nárastom deficitu vitamínu B12. Viac si o ňom prečítajte v tomto článku.


Čo je to lecitín a na čo je dobrý?

Lecitín sa tiež nazýva „potrava pre mozog“ a ide o tuk, ktorý je tvorený z mastných kyselín, kyseliny fosforečnej, glycerolu, cholínu a inozitolu. Nachádza sa v nervových tkanivách, svaloch, srdci, pľúcach, pečeni, vlastne vo všetkých telesných tkanivách a taktiež v materskom mlieku. Naše telo si ho dokáže čiastočne vyrábať samo, ale nie v dostatočnom množstve, a preto je nevyhnutné lecitín prijímať aj stravou.

Lecitín bol objavený už na začiatku 19. storočia a v roku 1850 ho Nicolas-Theodore Gobley pomenoval podľa jeho farby pripomínajúcej žĺtok, ktorý sa v gréčtine nazýva lekithos. Lecitín je dôležitou zložkou v potravinárstve, kozmetike, lekárstve, farmaceutickom priemysle, pri výrobe krmív.

V súčasnosti sa lecitín najviac získava zo sójových bôbov a slnečnicových semien. Používa sa ako antioxidant, emulgátor a prídavná látka na zlepšenie kvality výrobkov. V potravinách ho nájdete pod označením E322 a ide o bezpečnú látku s možným živočíšnym pôvodom, ale dnes sa už takmer výhradne používa lecitín rastlinný (sójový, slnečnicový) a od živočíšnej formy sa upúšťa.


Účinky lecitínu – prečo je pre telo taký dôležitý?

Ako sme už vyššie spomenuli, lecitín je súčasťou tkanív a membrán buniek, podieľa sa na mnohých nervových a mentálnych procesoch.

Medzi najdôležitejšie účinky lecitínu patria :

  • zlepšovanie kognitívnych funkcií mozgu a zároveň ochrana neurónov,
  • napomáha regenerácii svalov po športových výkonoch,
  • zlepšuje metabolizmus, trávenie a pohyb čriev,
  • podporuje spaľovanie tukov a zmierňuje ukladanie tukov v rizikových partiách (zadok, boky, stehná),
  • zmierňuje kožné neduhy a vypadávanie vlasov,
  • zlepšuje stav a kvalitu vlasov, pokožky, kože a nechtov,
  • znižuje toxicitu alkoholu, chráni a podporuje činnosť pečene,
  • je to silný antioxidant a podporuje našu imunitu,
  • zlepšuje zdravie a znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení,
  • harmonizuje hladinu cholesterolu v krvi,
  • dokáže znižovať hladinu estrogénu v tele.

K niektorým účinkom lecitínu si môžete nižšie prečítať aj viac informácií.


Lecitín a športovci

Lecitín sa teší veľkej obľube u športovcov, najmä v oblasti fitness a v kulturistike. Nielen, že napomáha rýchlejšej regenerácii svalov, ale taktiež podporuje chudnutie a pomáha s vyrysovaním svalov. Vo fitness svete nie je vôbec nezvyčajné užívanie vyšších dávok lecitínu pred súťažami, aby bol výsledok cvičenia ešte efektívnejší.


Lecitín ako silný antioxidant

Lecitín, ktorý skombinujete ideálne s vitamínom E, podporuje detoxikačné procesy. Hodí sa teda na jarné aj jesenné obdobie, keď mnoho z nás ide na očistnej vlne. Jeho navýšenie môže podporiť chudnutie, formovanie postavy, ale tiež zlepšiť stav pokožky, zlepšiť metabolizmus a prispieť k normálnemu stavu pečene.


Lecitín ako pomocník pre seniorov

Lecitín zlepšuje kognitívne funkcie, a zároveň chráni mozgové bunky, čo je jeden z hlavných dôvodov, prečo je obsiahnutý v mnohých doplnkoch určených seniorom. Nedostatok kvalitnej stravy v seniorskom veku vedie k nárastu chorôb a poklesu tzv. veku dožitia v zdraví. Zatiaľ čo priemerný vek je na Slovensku u žien 78 a u mužov 71 rokov, vek dožitia v zdraví je u žien 57 a u mužov 56 rokov. Z toho vyplýva, že záver našich životov sa nevyvíja veľmi sľubne a je dobré dbať na prevenciu a zdravý životný štýl, u seniorov obzvlášť.

Lecitín je v tomto ohľade jednou z mnohých pomôcok, ktoré môžu pomôcť zlepšiť kvalitu života nielen seniorov. Okrem pozitívneho vplyvu na kognitívne funkcie môže mať lecitín dobrý dopad aj na lepšie trávenie, zdravšiu pokožku, silnejšiu imunitu, zdravšiu pečeň, zdravú hladinu krvného cukru a zníženie rizika srdcovo-cievnych ochorení, ktoré majú smutné prvenstvo v počte najčastejších príčin úmrtí nielen na Slovensku.

Lecitín sa tiež používa pri liečbe Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby a tiež iných neurodegeneratívnych ochorení.


Lecitín pre zdravú pečeň

Lecitín sa tiež používa ako podporný prostriedok pri alkoholizme alebo ochorení pečene. Pomáha totiž nielen pečeni, ale aj žlčníku s metabolizmom tukov a znižuje toxicitu alkoholu. Je tak skvelou voľbou aj pre tých z nás, ktorí žijú alebo žili divokejším spôsobom života a radi by svojej pečeni teraz pomohli k získaniu či posilneniu zdravia.


Lecitín a účinky na pleť

Veľká časť kozmetických či farmaceutických produktov určených pre zdravú pleť obsahuje práve lecitín, ktorý nielen, že plní emulgačnú funkciu a zvyšuje kvalitu produktov, ale taktiež podporuje zdravie pokožky, zabraňuje jej vysychaniu, zvyšuje jej hydratáciu a slúži ako ochranná bariéra. Lecitín si obľúbia aj fanúšikovia krásnej a pevnej pokožky, pretože stimuluje tvorbu elastických a kolagénnych vlákien.


Kde sa nachádza lecitín v strave?

Najviac lecitínu z rastlinných zdrojov nájdete v sójových bôboch, slnečnicových semienkach, červených fazuliach, kukurici, šošovici, ovse, orechoch, semenách, quinoe, zelenine ako je karfiol, kel, kapusta, paradajkách či zemiakoch, v kvasniciach a za studena lisovaných olejoch.

Ako už viete, sójový a slnečnicový lecitín sú bežnou súčasťou mnohých potravinárskych produktov a nájdete ich napríklad v rastlinných nápojoch, vegánskych alternatívach jogurtov, pečive, cereáliách, čokoláde, cukríkoch a ďalších potravinách.


Lecitín a dávkovanie – ako ho správne užívať?

Odporúčaná denná dávka lecitínu sú približne 3 gramy, u aktívnych ľudí môže byť jeho potreba vyššia. Pokiaľ jete pestro a výživne, tak potrebu lecitínu ľahko pokryjete stravou. V prípade doplňovania lecitínu výživovými doplnkami sa odporúča dennú dávku rozdeliť do 3 dávok za deň, teda po 1 grame.

Lecitín je považovaný za bezpečný aj pre deti, tehotné aj dojčiace ženy. Napriek tomu sa u mnohých výrobcov objavuje znenie, že ich konkrétny výživový doplnok s lecitínom nie je vhodný pre deti mladšie ako 3 roky, tehotné a dojčiace ženy. Ak hľadáte lecitín pre tieto kategórie ľudí, voľte také, ktoré sú pre nich priamo určené alebo sa poraďte s gynekológom či pediatrom. 

Vyššia potreba lecitínu je možná pri psychickom a fyzickom vypätí, dlhodobej únave, nedostatočnom príjme vitamínu B12 a B9, pri chronických ochoreniach, zvýšenej hladine cholesterolu, vyššej konzumácii alkoholu, problémoch s črevami a v seniorskom veku.

Ak máte pocit, že je niečo z vyššie uvedeného aj váš problém, zvážte navýšenie príjmu lecitínu. V prípade, že sa rozhodnete užívať výživové doplnky s lecitínom, dbajte na kvalitu produktu. U nás na e-shope máte vždy istotu, že ponúkaný lecitín je čisto rastlinný.


Ako sa prejavuje nedostatok lecitínu v tele?

Nedostatok lecitínu sa prejavuje zhoršenou kondíciou nervovej sústavy. Môžete pociťovať nervozitu, vyčerpanie, únavu či slabú koncentráciu.

Okrem toho môže jeho nedostatok zhoršiť alebo zrýchliť priebeh niektorých ochorení ako napríklad zhoršenie stavu kože pri psoriáze alebo iných ekzematických ochoreniach či neurodegeneratívnych chorobách.

Nevýhodou je, že v prípade, keď telu chýba lecitín, je pravdepodobné, že sú v nedostatku aj iné potrebné minerály a vitamíny a diagnostika potom závisí od preskúmania celkového zdravotného stavu jednotlivca.


Môžem sa lecitínom predávkovať?

Pokiaľ prijímate lecitín iba zo stravy, nie je možné sa ním predávkovať. Predávkovanie je možné iba vtedy, ak dlhodobo prijímate nadbytok lecitínu vo výživových doplnkoch. Museli by ste však prijímať množstvo vyššie ako 15 g lecitínu za deň. V prípade nadbytku sa nadbytočný lecitín v črevách premieňa na odpadové produkty, ktoré môžu vyvolať pocity na zvracanie, hnačku, nadúvanie, potenie, nevoľnosť a tzv. rybí zápach z úst.


Lecitín vo forme výživových doplnkov

Na našom trhu nájdete lecitín v mnohých formách – práškový, granulovaný, tekutý či v kapsuliach a tabletách. Pri výbere vhodného lecitínu sa rozhodujte podľa toho, či chcete lecitín v čistej podobe alebo v kombinácii s ďalšími podpornými látkami. To, v akej forme si ho zaobstaráte nehrá až takú zásadnú úlohu, záleží na vás, aká forma vám najviac vyhovuje.

Niektorí jedinci si radi doprajú doplnky v práškovej či tekutej forme a primiešavajú si takto dennú dávku do vody, smoothie, vegánskych alternatív jogurtov či raňajkovej kaše, naopak iní zas preferujú kapsule či tablety, ktoré si zapijú vodou a nemusia nič iné riešiť.

Oveľa dôležitejšie než forma je kvalita produktu a či je produkt čisto rastlinný. Niektorí výrobcovia síce ponúkajú lecitín rastlinného pôvodu, ale majú ho v želatínových kapsuliach. U nás na e-shope nájdete ako kvalitu, tak aj záruku, že je produkt 100 % vegánsky.


Záver

Lecitín sa javí ako skvelý podporný prostriedok na skvalitnenie kognitívnych funkcií nielen v seniorskom veku a svojich priaznivcov si nájde aj medzi ženami, túžiacimi po kráse a štíhlom páse a tiež u športovcov. Veľkou výhodou je jeho bezpečnosť pri všetkých vekových kategóriách. Nedostatok lecitínu môže vyvážiť pestrá a vyvážená strava bohatá na slnečnicové semienka, sójové bôby, orechy a strukoviny alebo kvalitné výživové doplnky.


Autorka: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/lecithin-benefits
  2. https://www.healthline.com/health/lecithin-weight-loss
  3. https://www.ferpotravina.cz/zoznam-ecek/E322
  4. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-966/lecithin
  5. https://www.medicalnewstoday.com/articles/319260
  6. https://www.webmd.com/diet/health-benefits-lecithin
  7. https://www.verywellhealth.com/lecithin-benefits-and-nutrition-4771091
  8. https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/lecithin
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3252552/ 
  10. https://karger.com/ddi/article-abstract/31/3-4/388/95972/Lecithin-as-a-Therapeutic-Agent-in-Ulcerative?redirectedFrom=fulltext
  11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5409663
  12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5409663
  13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23618963/
  14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4096089/