9 najlepších druhov medicinálnych/liečivých húb a ich účinky na zdravie

9 najlepších druhov medicinálnych/liečivých húb a ich účinky na zdravie

Každý deň sa telo musí popasovať s obrovským množstvom informácii, zmien, stresu a tlaku, čo má obrovský vplyv na psychiku, sústredenosť, svaly a rozhodne aj na imunitný systém. Ak hľadáte niečo univerzálne, čo dokáže pokryť široké spektrum problémov, ideálne z rastlinnej ríše, určite si vás získajú medicinálne huby.

Ak sa chcete dozvedieť viac o liečivých hubách, čo všetko obsahujú, na čo všetko prišla veda, kde ich je možné použiť, alebo s čím ich možno kombinovať, rozhodne pokračujte v čítaní. 


Čo sú to medicinálne/liečivé huby a prečo sa používajú aj v prírodnom liečiteľstve?

Medicinálne huby, alebo inak nazývané aj ako liečivé huby, získavajú na popularite pre ich množstvo priaznivých účinkov na ľudské telo, ktoré sú stále intenzívne skúmané rôznymi vedeckými tímami po celom svete. Už tisíce rokov naši predkovia používali huby napr. na imunitu a iné oblasti, ako liek. Jedným z priekopníkov medicinálnych húb bol aj grécky lekár Hippokrates, ktorý sa okolo roku 450 pred n. l. zaoberal hubou amadou – práchnovec kopytovitý (Fomes fomentarius) pre jej silné účinky na zapálené rany. 

Vo svete sa nachádza veľké množstvo húb, ale väčšina z kategórie jedlých húb je vhodná iba ako potravina do kuchárskych receptov. Existuje však špeciálna kategória liečivých húb nazývaná aj ako medicinálne alebo funkčné huby. Tieto huby vynikajú vyšším obsahom a jedinečnou kombináciou účinných látok než iné huby. Podstatou využitia týchto húb v liečiteľstve je ich použitie vo forme extraktov a práškov, ktoré obsahujú koncentrovanú formu účinných látok. 

Funkčné či medicinálne huby sú teda účinné práve vďaka tomu, že sú zdrojom celého spektra látok, akými sú bielkoviny, sacharidy, vláknina, mikroživiny, bioaktívne látky, minerály či vitamíny, ktoré sa aj navzájom ovplyvňujú a zvyšujú tak svoj celkový účinok. V niektorých kútoch sveta sa pripisujú týmto hubám aj prívlastky ako elixíry života a dlhovekosti. 


Účinné látky medicinálnych húb

Liečivé huby sú pestované po celom svete, ale väčšina z nich pochádza prevažne z Ázie a tradičnej čínskej medicíny. Pre zabezpečenie čo najlepšieho obsahu látok v hubách je dôležité, ako sú tieto huby pestované. Podmienky pri pestovaní ovplyvnia okrem obsahu účinných látok aj kvalitu a chuť, ktorá môže byť tak sladšia či horkejšia. Extrakty z liečivých húb sa používajú vo forme práškov primiešavaním do kaší, smoothie, nápojov, alebo sú užívané ako tinktúry, kapsule alebo tablety.

Medzi účinné látky, ktoré môžu obsahovať liečivé huby patria:

  • Polysacharidy – najviac zastúpené, sú funkčnou súčasťou húb a ich steny, radíme sem chitín, betaglukány, chitozán, glukány. Sú vo väzbe s proteínmi či lipidmi (glykoproteíny, glykolipidy, lipopolysacharidy, polysacharidové proteíny) a známe sú ich účinky najmä na imunitný systém.
  • Betaglukány – radia sa k polysacharidom a sú známe pre ich pozitívny vplyv na imunitný systém.
  • Statíny – radíme sem lovastatín, ktorý je vhodný pre znižovanie cholesterolu.
  • Antioxidanty – známe ako obrana voči voľným radikálom a nájdeme ich napr. medzi vitamínmi, fenolmi, lektínmi obsiahnutými v hubách.
  • Alkaloidy – pôsobia ako stimulanty nervovej sústavy, radíme sem napr. eritadenin.
  • Lektíny – bielkoviny schopné špecificky rozoznať a viazať cukry, a pre telo sú prospešné pri vírusoch, vysokej hladine cukru či voľných radikáloch.
  • Fenoly – látky schopné vychytávať voľné radikály a pôsobiť ako antioxidanty.
  • Steroly – rastlinné steroly, ktoré sú vhodné pre prispenie k normálnej hladine cholesterolu, radíme sem napr. ergosteroly.
  • Triterpenoidy – patria ku fytochemikáliam a sú vhodné pre prispenie k činnosti pečene, zníženiu tlaku, obrane voči rôznym baktériám či vírusom.
  • Nukleotidy – základné stavebné jednotky nukleových kyselín aj koenzýmov, dôležité pre prenos energie, radíme sem napr. cordycepin.
  • Saponíny – pôsobia pozitívne na imunitný systém, kĺby a hladinu cholesterolu.


Aké účinky môžu mať medicinálne huby? 

Stáročia sa sledujú antimikrobiálne, antioxidačné, protizápalové či imunomodulačné efekty medicinálnych húb na telo, ktoré postupne potvrdzujú aj výskumy. Ako sme si vyššie načrtli, tieto priaznivé účinky húb pre telo majú na svedomí rôzne účinné látky, prevažne betaglukány, fenoly, statíny, komplexy polysacharidov s lipidmi a bielkovinami, terpenoidy, lektíny či alkaloidy.

Liečivé huby sú schopné vplývať na organizmus, a tak prispieť najmä k:

  • posilneniu imunitného systému,
  • boju s voľnými radikálmi vďaka antioxidačným vlastnostiam,
  • udržaniu zdravého mozgu a kognitívnych funkcií,
  • zdraviu nervového systému,
  • zdraviu pečene, srdca a ciev,
  • zvýšeniu energie aj vytrvalosti,
  • udržiavaniu normálnej hladiny cukru v krvi,
  • normálnej hladine cholesterolu.


Najznámejšie medicinálne huby a ich účinky

Existuje obrovské množstvo medicinálnych húb, ktoré by stáli za zaradenie do každodenného života. My sme z nich vybrali 9, ktoré sú v našich končinách dobre dostupné v čo najlepšej kvalite, pre zabezpečenie všetkých benefitov. Väčšina z nich sa dá kúpiť v podobe prášku, kapsúl, hydrolátov, esenciálnych olejov, alebo bezliehových/bezalkoholových tinktúr.

Rýchly prehľad vybraných liečivých húb a ich hlavné benefity na telo:

Názov medicinálnej huby

Oblasť pôsobenia

Reishi – lesklokôrka lesklá (Ganoderma lucidum)

imunita, spánok, stres, glukóza, trávenie,

Cordyceps – húsenica čínska (Cordyceps sinensis)

vitalita, životná energia, únava, imunita, psychická odolnosť,

Čaga/chaga – ryšavec šikmý (Inonotus obliquus)

imunita, trávenie, glukóza, nervy, pokožka,

Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus)

imunita, únava, cholesterol, glukóza,

Shiitake – húževnatec jedlý (Lentinus edodes)

srdce, mozog, imunita, pľúca, trávenie,

Maitake – trsovnica lupeňovitá (Grifola frondosa)

metabolizmus, vyčerpanie, únava, trávenie, cholesterol, glukóza,

Levia hriva – koralovec ježovitý (Hericium erinaceus)

mozog, nervy, imunita, energia,

Judášovo ucho – uchovec bazový (Hirneola auricula judae)

trávenie, imunita, pokožka, srdce,

Morčací chvost – trúdnikovec pestrý (Trametes versicolor)

imunita, trávenie, energia, psychická odolnosť.


1. Reishi – lesklokôrka lesklá (Ganoderma lucidum)

Čínska liečivá huba reishi patrí k najznámejším a najviac využívaným medicinálnym hubám. Nazývaná je „kráľovnou liečivých húb“, alebo „huba nesmrteľnosti“. Je známa minimálne 2000 rokov, kedy o nej a jej účinkoch boli prvé záznamy v tradičnej čínskej medicíne. Dokonca aj čínska kráľovská rodina ju už pred mnohými rokmi využívala pre jej blahodárne účinky na telo.

Huba reishi vyrastá na kmeňoch či pňoch listnatých stromov. Pochádza z Ázie a momentálne rastie prevažne v Európe a Číne. Jedna z hlavných výhod čínskej huby reishi je vyšší obsah betaglukánov a triterpenoidov. Obsahuje taktiež kumarín, manitol, alkaloidy a rôzne typy sterolov. Je známa účinkami na kognitívne funkcie, zmiernenie stresu, nepokoja, taktiež na uľahčenie zaspávania, pričom viaceré z týchto účinkov boli potvrdené aj rozsiahlymi výskumami. Taktiež sa potvrdilo, že pri dlhodobejšom užívaní reishi pozitívne vplýva na imunitný systém, črevá, pečeň, obehový systém, dýchacie cesty, prispieva k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu a cukru v krvi. 

Reishi má horkú chuť, tmavú farbu a môžete ju nájsť aj ako kávovinový nápoj bez kofeínu. Ako výživový doplnok sa najčastejšie usušené pláty huby rozdrvia na prášok a pridávajú sa do jedla, nápojov, alebo užívajú vo forme kapsúl či tinktúr. 

Odporúčame užívať hubu reishi ako bezliehovú tinktúru Salvia Paradise – Lesklokôrka lesklá (Reishi) tinktúra bez alkoholu, 50 ml, alebo pre viac energie a duševnú pohodu kombinovanú s vitamínmi a minerálmi, napr. v produkte BioCare Adreno Komplex na podporu energie a duševný výkon, 60 kapsúl či Naturtreu Sila z húb - komplex pre podporu imunity, trávenia a duševného zdravia, 120 kapsúl.


2. Cordyceps – húsenica čínska (Cordyceps sinensis)

Cordyceps, „himalájske zlato“ alebo húsenica čínska, pochádza z hôr v Číne, Tibete a Nepále, kde sa pestuje vo vysokonadmorských výškach za prísnych podmienok. Cordyceps sa radí k endoparazitom a pre svoj rast potrebuje napr. larvy motýľov. Pre vysoký dopyt a zhoršujúce sa podmienky pre rast cordycepsu v prírode jeho cena rastie, avšak je možné pre medicínske využitie pestovať cordyceps aj v laboratórnych podmienkach.

Cordyceps obsahuje rôzne bioaktívne zložky, vrátane betaglukánov, avšak najdôležitejším je cordycepín, ktorého štruktúra je podobná adenozínu (zlúčenina zabezpečujúca prenos energie v bunke). Cordycepín je dôležitý pre dostatok energie, ale aj pre imunitu, pečeň, kosti, srdce, obličky, pri zvýšenom cukre v krvi a mnoho ďalších oblastí, čo z cordycepsu robí jednu z najcennejších liečivých húb pre udržiavanie dobrého zdravia, ako potvrdzujú aj štúdie.

Cordyceps ocenia športovci, seniori, študenti a celkovo všetci, ktorí chcú mať viac energie a vytrvalosti pre fyzický výkon. Keďže sa cordyceps radí aj k adaptogénom, je vhodný pre zníženie únavy, vyčerpania a chronického stresu. Užívať ho je možné ako prášok, kapsule či tinktúry. 

Pre ženy aj mužov odporúčame komplex Cordyceps v Kompava zinok a selén + cordyceps sinensis, 60 kapsúl a špeciálne pre mužov je vhodný komplex cordyceps, maca peruánska, vitamíny a minerály v Naturtreu koncentrovaný Maca komplex pre aktívnych mužov, 90 kapsúl.


3. Čaga/chaga – ryšavec šikmý (Inonotus obliquus)

Čaga sibírska, alebo chaga, sa radí medzi medicinálne huby, ale v skutočnosti nie je klasickou hubou. Chaga je parazitujúca huba rastúca najmä na brezách, pochádzajúca zo sibírskej oblasti a využívaná je stáročia v ruskom aj čínskom prírodnom liečiteľstve. Väčšia časť huby nemá typicky hubovité vlákno, ale drevité, a tak sa mnoho účinných látok, kde radíme aj betulín a kyselinu betulínovú, dostane z brezy priamo do čagy.

Čaga má blahodárne a adaptogénne účinky vďaka obsahu antimikrobiálnych látok, antioxidantov, betaglukánov, betulínu, melanínu. Pozitívny vplyv má najmä na riešenie bakteriálnych infekcií, trávenie, ochranu pokožky, imunitu a vitalitu.

Chaga sa často objavuje vo forme tinktúr – Salvia Paradise – Chaga (Rezavec šikmý) tinktúra bez alkoholu, 50 ml, ale aj v hubových komplexoch napr. Naturtreu Sila z húb - komplex pre podporu imunity, trávenia a duševného zdravia, 120 kapsúl.


4. Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus)

Hlivu ustricovú mnohí poznajú z kuchyne, keďže je dostupná aj v bežných potravinách. Patrí k najaktívnejšie pestovaným jedlým hubám na svete, za čo vďačí aj svojmu vynikajúcemu nutričnému profilu. Najčastejšie sa pestuje na odumretých stromoch, alebo konároch či pňoch. Možno netušíte, že jej ďalším prívlastkom je „mäsožravá huba“, konkrétne jej podhubie, ktoré svojimi vláknami zvládne „zožrať“ drobné živočíchy napr. háďatká, ktoré tam žijú a využiť ich ako zdroj dusíka pre svoju výživu. V mieste, kde je podhubie prerastené, ich dokáže hliva otráviť a usmrtiť, vypúšťaním špecifických látok zo svojich vlákien.

Hliva obsahuje okrem vysokého množstva bielkovín a nízkeho množstva tuku, široké spektrum rôznych vitamínov, minerálov, antioxidantov, statíny (lovastatín), betaglukány a aminokyseliny. Z vitamínov sú dobre zastúpené B vitamíny.

Hliva je najznámejšia pre jej účinok na imunitný systém, okrem iného pomáha telu bojovať s infekciami dýchacích ciest a zlepšiť hodnoty cholesterolu vďaka ergosterolom a lovastínom. Hliva má antioxidačné účinky na organizmus, prispieva k metabolizmu lipidov a aktívne účinné látky v nej môžu pomôcť s udržaním normálneho krvného tlaku.

Pre dopĺňanie hlivy ustricovej odporúčame tinktúru Salvia Paradise – Hliva ustricová, tinktúra bez alkoholu, 50 ml, alebo tablety v kombinácii s B vitamínmi Pangamin glukavin 200 tabliet.


5. Shiitake – húževnatec jedlý (Lentinus edodes)

Huba shiitake sa nazýva aj voňavá huba, či elixír života a jej názov znamená „huba, ktorá rastie na strome“ – podľa jej doslovného prekladu z japončiny. Rastie na stromoch v Japonsku a Číne, alebo sa pestuje na špeciálnych substrátoch. Patrí k najobľúbenejším jedlým hubám, najmä v Ázii, kde ju s obľubou konzumujú dlhé stáročia aj pre jej všestrannú chuť a arómu.

Huba shiitake si našla miesto v tradičnej čínskej medicíne pri riešení zápalov či oslabenej imunity, čo potvrdili aj výskumy a vďačí za to aj početnému množstvu vitamínov skupiny B. Shiitake obsahujú aj polysacharid lentinán, alkaloid eritadenín, čo má za následok ďalšie účinky liečivej huby shiitake na zdravie, ako udržiavanie zdravia pečene, mozgu, kognitívnych funkcií, pľúc, normálnej hladiny cholesterolu, cukru v krvi a zdravie kardiovaskulárneho systému.

Extrakt z huby shiitake nájdete u nás ako súčasť hubového komplexu v kapsulách – Naturtreu Sila z húb - komplex pre podporu imunity, trávenia a duševného zdravia, 120 kapsúl.


6. Maitake – trsovnica lupeňovitá (Grifola frondosa)

Huba maitake pôvodom zo Severnej Ameriky a Japonska je nazývaná aj ako „tancujúca huba“. Tento špeciálny názov pochádza z udalosti v Japonsku, keď objavitelia tejto huby od radosti tancovali v lese pri jej náleze. Rastie najmä na duboch počas jesene a v gastronómii je vyhľadávaná pre jej bohatú a výraznú chuť.

Priaznivé účinky huby maitake na ľudský organizmus zabezpečujú účinné látky ako polysacharidy, prevažne betaglukány, ale aj fenoly, flavonoidy, minerály ako draslík, fosfor, ale aj vitamíny skupiny B (niacín, riboflavín). Maitake, ako skúmali aj štúdie, pôsobí na udržanie zdravého krvného tlaku, funkčnosť tepien, normálnu hladinu cholesterolu a cukru v krvi, úpravu metabolizmu, zníženie únavy a vďaka betaglukánom má vplyv na imunitu organizmu.

V produkte Veganicity Hubový komplex - pre posilnenie imunity a zdravú prostatu, 60 tabliet je huba maitake súčasťou komplexu, ktorý je zameraný najmä na lepšiu imunitu, čo ocení určite každý, hlavne počas chrípkových období. 


7. Levia hriva – koralovec ježovitý (Hericium erinaceus)

Levia hriva, alebo Hericium erinaceus, je huba rastúca na stromoch v severských krajinách, ale už stáročia ju používajú v čínskej medicíne ako „hubu pre myseľ“ pre jej vplyv na mozog a tvorbu neurónov. Názov je odvodený od jej nádherného vzhľadu, pretože biele strapcovité výbežky/ostne husto pokrývajú povrch huby.

Levia hriva obsahuje množstvo antioxidantov, betaglukánov, fytonutrientov a minerálov. Hericium erinaceus je primárne vyhľadávaná pre jej účinky na zdravie mozgu, lepšiu pamäť, sústredenosť a celkové zlepšenie kognitívnych funkcií. Okrem iného ponúka benefity pre imunitu, trávenie a aj pri problémoch so stresom či nedostatkom energie.

Extrakt z huby levia hriva u nás nájdete ako súčasť hubového komplexu v kapsulách – Naturtreu Sila z húb - komplex pre podporu imunity, trávenia a duševného zdravia, 120 kapsúl.


8. Judášovo ucho – uchovec bazový (Hirneola auricula judae)

Judášovo ucho, uchovec bazový či čínska/čierna huba pripomína vzhľadom ucho. Rastie na kmeňoch listnatých stromov, ktoré nájdeme aj u nás, ale prevažne na odumretom dreve bazy čiernej. Táto huba má v obľube nižšie teploty, a tak ju môžeme nájsť rásť väčšinu roka, hlavne od jesene do jari.

Podobne ako levia hriva, judášovo ucho je výborným zdrojom antioxidantov, polyfenolov, ale aj vlákniny, minerálov ako vápnik, železo, draslík a vitamínov skupiny B. Táto huba je študovaná pre jej potenciál pri boji s voľnými radikálmi, udržiavaní normálnej hladiny cholesterolu, cukru v krvi, zdravia kardiovaskulárneho a tráviaceho systému.

Judášovo ucho je možné nájsť v obchode ako prášok, ale aj dehydratovanú formu, ktorú je možné po namočení vo vode použiť ako čerstvú hubu do akéhokoľvek pokrmu.


9. Morčací chvost – trúdnikovec pestrý (Trametes versicolor)

Huba viacerých farieb, nazývaná trúdnikovec pestrý či morčací chvost, ktorý pripomína svojou farebnosťou v zemitých odtieňoch, patrí k najlepšie preskúmaným liečivým hubám. Nájdete ju rásť na hnijúcich kmeňoch, a to v miernom podnebnom pásme v Európe, Ázii či Severnej Amerike. V Ázii, konkrétne v Japonsku a Číne túto hubu poznali minimálne od 15. storočia a bola súčasťou ich jedálničkov pre jej blahodárne účinky na zdravie.

Trúdnikovec pestrý je zdrojom polysacharidov viažúcich sa na bielkoviny a jej hlavným prínosom, pozorovaným vo vedeckých štúdiách, je posilnenie obranyschopnosti a celkovej imunity tela. Trúdnikovec je bohatým zdrojom betaglukánov, triterpenoidov, minerálov, vitamínov, fenolov aj flavonoidov.

Táto huba sa radí k adaptogénom pre schopnosť posilnenia tela voči stresu a rýchlym zmenám v živote. Trúdnikovec pestrý je možné použiť pre zabezpečenie normálnej funkcie trávenia, vitality či regulácie telesných funkcií. Možno ho nájsť vo forme prášku v kapsulách, či ako tinktúru alebo čaj.


Je možné zvýšiť účinky medicinálnych húb ich kombináciou?

Samostatné medicinálne huby ponúkajú pre telo veľa benefitov. Je však možné úžasné vlastnosti týchto húb ešte viac zintenzívniť? Áno, vzájomnou kombináciou liečivých húb medzi sebou je možné zvýšiť ich účinok. Aké sú však najčastejšie kombinácie pre pomoc pri práci, športe alebo zaspávaní?

  • Na zvýšenie účinku pre imunitu skombinujte trúdnikovec pestrý a reishi.
  • Pre lepšiu sústredenosť a koncentráciu pri práci skombinujte cordyceps a leviu hrivu.
  • Pre upokojenie a rovnováhu medzi prácou a voľným časom skombinujte čagu a reishi.
  • Pre zvýšenie energie skombinujte čagu a cordyceps.
  • Pre podporu mozgu a zvýšenie kognitívnych funkcií skombinujte leviu hrivu a reishi

Ak by ste chceli skúsiť niečo univerzálne pre viac energie a pohody, z našej ponuky vám môžeme odporučiť kombináciu húb levia hriva, reishi, čaga, shiitake s vitamínmi B skupiny v produkte Naturtreu Sila z húb - komplex pre podporu imunity, trávenia a duševného zdravia, 120 kapsúl, alebo Veganicity Hubový komplex - pre posilnenie imunity a zdravú prostatu, 60 tabliet.


Záver

Príroda nám ponúka v podobe medicinálnych húb obrovské množstvo cenných látok, ktoré pomáhajú k lepšej sústredenosti, obranyschopnosti tela, psychickej pohode či zdravým hladinám cholesterolu a cukru v krvi. Výnimočnosť týchto liečivých húb a ich účinkov na zdravie spočíva v ich obsahu polysacharidov, bioaktívnych látok, minerálov a vitamínov. 

Moderná doba a výskum sa tak začínajú čím ďalej viac prikláňať späť k prírode, vrátane liečivých húb a poznatkov, ktoré už poznali ľudia stáročia až tisícročia pred nami po celom svete. Ak ste sa dočítali až sem, veríme, že ste sa dozvedeli množstvo cenných informácii, ktoré vám pomôžu vybrať si tú správnu liečivú hubu, prípadne ich správne nakombinovať pre zlepšenie kvality každodenného života.


Autorka článku: Ing. Monika Majerčíková, PhD., vedecká pracovníčka v odbore chémia

Zdroje:

  1. https://www.realmushrooms.com/7-medicinal-mushroom-benefits-for-health/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684114/
  3. https://www.mdpi.com/1420-3049/28/14/5393
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3057757/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32545666/
  6. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-602/cordyceps
  7. https://ecosh.com/medicinal-mushrooms-the-list-of-14-most-popular-medicinal-mushrooms-and-their-beneficial-effects/
  8. https://switchnutrition.com.au/blogs/news/11-proven-benefits-of-medicinal-mushrooms
  9. https://www.mdpi.com/1420-3049/28/14/5393
  10. https://www.naturealm.co/blogs/news/mushrom-stack-different-types
  11. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2772275923000400
  12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10094145/
  13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3909570/
  14. https://www.nature.com/articles/s41598-021-92913-6
  15. https://www.researchgate.net/publication/225363336_Chemical_and_medicobiological_properties_of_Chaga_review
  16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8240111/
  17. https://citeseerx.ist.psu.edu/document?repid=rep1&type=pdf&doi=efa0592ed69341f6a87cb480e5f9da886706869c
  18. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25866155/
  19. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0924224423000821
  20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9331832/
  21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5689651/
  22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9861292/
  23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7277906/