Magnézium na kŕče v nohách a uvoľnenie svalstva? Jednoznačne áno!

Magnézium na kŕče v nohách a uvoľnenie svalstva? Jednoznačne áno!

Magnézium na kŕče v nohách a uvoľnenie svalstva? Keďže ide o jedného z najspoľahlivejších známych pomocníkov v boji s kŕčmi a stuhnutým svalstvom, tak jednoznačne áno! Takzvaný horčík totiž dokáže vášmu telu skutočne pomôcť v úľave od svalových a kĺbových bolestí. Je toho však podstatne viac, čo sa oplatí vedieť o tomto životne dôležitom mineráli.


Čo je to magnézium?

Magnézium, inak povedané horčík, je jedným zo 7 základných makro-minerálov, ktoré ľudia potrebujú konzumovať v pomerne veľkom množstve v porovnaní s ostatnými minerálmi – najmenej 100 miligramov denne

Nachádza sa v celom ľudskom tele, pričom je súčasťou každej jednej bunky. Jeho najväčší podiel, zhruba 70 %, je prítomný v kostiach. Zvyšok je rozložený medzi svaly, tkanivá a telesné tekutiny.


Aké sú účinky magnézia pre ľudské telo?

Magnézium je životne dôležité pre mnohé telesné funkcie. Jeho dostatok v ľudskom tele a tiež jeho pravidelný príjem môže viesť k predchádzaniu alebo podpory liečby chronických ochorení – napríklad Alzheimerovej choroby, cukrovky 2. typu, migrény alebo kardiovaskulárnych ochorení.

Keď ide o konkrétne účinky magnézia pre ľudské telo, nesmieme opomenúť, že magnézium môže:

 • udržiavať zdravú mozgovú činnosť,
 • udržiavať zdravý srdcový tep,
 • regulovať činnosť svalov,
 • znižovať krvný tlak,
 • znižovať riziko srdcových chorôb,
 • zlepšovať kontrolu hladiny cukru v krvi,
 • zlepšovať kvalitu spánku,
 • podporovať zdravie kostí,
 • pôsobiť protizápalovo,
 • zvýšiť výkon pri športových aktivitách,
 • pomôcť v boji s migrénou,
 • zmierniť príznaky PMS (predmenštruačný syndróm), úzkosti a depresie.


Magnézium na kŕče v nohách a uvoľnenie svalstva

Medzi všeobecne najznámejšie účinky magnézia patria tie na kŕče v nohách a uvoľnenie svalstva. Horčík je absolútne nevyhnutný, aby pomohol k správnej funkcii svalov ľudského tela. Spolupracuje totiž s ďalšími minerálmi a vitamínmi v organizme (napr. vápnik, zinok a vitamín D), aby svaly zostali voľné a pružné. 

Keď cvičíte alebo vykonávate nejakú fyzickú aktivitu, magnézium uvoľňuje svaly. Pomáha tiež znižovať hromadenie kyseliny mliečnej, ktorá môže spôsobiť svalové napätie. Vďaka tomu zostanú svaly dostatočne okysličené.

Nedostatok magnézia vo vašom tele sa môže v súvislosti so svalmi prejaviť napríklad:

 • svalovými kŕčmi,
 • napätím vo svaloch,
 • bolesťou svalov,
 • svalovou únavou.

Našťastie, aj voči takýmto neželaným stavom sa dá efektívne bojovať. Dokonca, v rámci prevencie im môžete aj úspešne predchádzať. Nápomocnými vedia byť osvedčené doplnky s magnéziom.


Tipy na osvedčené doplnky s magnéziom

Ak máme vybrať to najlepšie magnézium proti kŕčom, určite medzi odporúčané produkty patrí jeho olejová a gélová forma. Výborným skúsenostiam sa však tešia aj magnéziové vločky do kúpeľa. Výhodou týchto doplnkov s magnéziom je, že sa nemusia konzumovať a obchádzajú tak tráviaci systém. Jednoducho sa aplikujú na pokožku a v krátkom čase zabezpečia vysoký príjem magnézia aj pre ľudí, ktorí majú problém s jeho absorpciou – čo je aj vedecky dokázané

Magnéziový olej – telový sprej

Magnéziový olej vo forme telového spreju predstavuje vôbec najlepší spôsob, ako doplniť horčík. Dokonca, ide o vedecky overenú metódu jeho suplementácie. Postačí 5 až 10 streknutí na pokožku tela, dobré vmasírovanie a účinok sa dostaví v krátkom čase. Magnéziový olej sa síce môže používať kedykoľvek, no najúčinnejším je po horúcej sprche alebo kúpeli, kedy sú póry pokožky vplyvom horúcej vody pootvorené.


Magnéziový gél pre kĺby a svaly

V súvislosti s magnéziovým gélom pre kĺby a svaly sa oplatí spomenúť, že je ideálny na použitie počas cvičenia aj po ňom. V tomto prípade sa totiž magnézium vstrebáva do tela postupne, pričom podporuje uvoľňovanie svalov. Požadovaný účinok si vyžaduje cielenú aplikáciu na dané miesto namáhaného či boľavého kĺbu alebo svalu a následné vmasírovanie magnéziového gélu.


Magnéziové vločky do kúpeľa

Ak hľadáte magnézium na kŕče v nohách a uvoľnenie svalstva, pozornosť si zaslúžia aj magnéziové vločky do kúpeľa. Ide o vysoko koncentrovanú formu prírodného horčíka – chloridu horečnatého. Magnéziové vločky sa po pridaní do horúcej vody rozpustia a následne sa cez pokožku absorbuje do tela magnézium. Ich hlavným benefitom je schopnosť zrelaxovať a upokojiť unavené a boľavé svaly.


Autor článku: Redakcia Vegmart

Zdroje informácií:

 1. https://betteryou.com/blogs/health-hub/how-magnesium-supplements-can-relieve-muscle-tension
 2. https://betteryou.com/blogs/health-hub/magnesium-flakes-what-they-are-and-how-they-can-help-you
 3. https://journals.lww.com/nsca-scj/fulltext/2010/02000/magnesium_and_implications_on_muscle_function.7.aspx
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7286246/
 5. https://www.britannica.com/science/human-nutrition/Vitamins
 6. https://www.healthline.com/nutrition/magnesium-benefits
 7. https://www.healthline.com/nutrition/what-does-magnesium-do
 8. https://www.medicalnewstoday.com/articles/286839#benefits
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4586582/