Moringa a jej užívanie v tehotenstve: všetko, čo potrebujete vedieť

Moringa a jej užívanie v tehotenstve: všetko, čo potrebujete vedieť

Počuli ste už o zázračných účinkoch moringy olejodarnej, stále zelenej rastliny, pochádzajúcej pôvodne z Himalájí, ktorá sa v súčasnosti hojne vyskytuje aj v Afrike, Madagaskare a arabských krajinách? Mnohí ju považujú za superpotravinu, je však pre vás vhodná aj počas tehotenstva?


Moringa a jej účinky

Moringa nie je žiadna malá rastlinka, ale až 12 metrov vysoký strom, ktorý sa dá využiť úplne celý – od listov, cez kvety, plody až po korene. Má využitie nielen v potravinárskom, ale aj v kozmetickom priemysle a v zdravotníctve. Domorodci v Afrike a Ázii ju považujú za prírodný multivitamín a multiminerál

Vedeli ste, že Moringa obsahuje vo svojich listoch 7x viac vápnika ako mlieko, 15x viac draslíka ako banány, 2x viac bielkovín ako sója, alebo 7x viac vitamínu C než pomaranče?

Moringa obsahuje viac ako 60 minerálov, vitamínov, antioxidantov a omega 3 mastných kyselín, z tých najdôležitejších to sú napr. vitamín A, vitamín B1, B2, B3, B6, B9 (kyselina listová), vápnik, železo, horčík, fosfor, zinok a draslík. 

Za zmienku určite stojí aj obsah chlorofylu  a zeatínu, ktoré zabezpečujú, aby sa účinné látky dostali tam, kam je to v našom tele potrebné.

Medzi zaznamenané zdravotné benefity užívania moringy patria:

 • ochrana a výživa vlasov a pokožky,
 • pomáha pri liečbe opuchov,
 • chráni a obnovuje pečeňové bunky,
 • pomáha pri žalúdočných problémoch, bakteriálnych ochoreniach,
 • posilňuje kosti,
 • chráni kardiovaskulárny systém,
 • urýchľuje hojenie rán,
 • má pozitívny vplyv na výkyvy nálady, cukrovku či astmu,.
 • je účinná v prevencii proti ochoreniam ľadvín,
 • dokáže znižovať vysoký krvný tlak,
 • zlepšuje zrak,
 • a je považovaná za užitočný nástroj pri liečbe a prevencii anémie.


Je však moringa bezpečná počas tehotenstva?

V afrických a ázijských krajinách, kde táto rastlina rastie, je moringa považovaná za blahodarnú rastlinu pre tehotné. Ženy z týchto oblastí často nemajú prístup k dostatočne výživnej a pestrej strave, ktorá je pre zdravé tehotenstvo dôležitá. Preto využívajú výživnosť moringy, aby ich telo malo dostatok všetkého, čo potrebuje.

Európska legislatíva však nemá pre odporúčanie neškodnosti moringy počas tehotenstva dostatok štúdií, preto sa u nás jej konzumácia tehotným ženám neodporúča!

Keď ste tehotná, potrebujete vyšší prísun vitamínov a minerálov, predovšetkým železo, zinok, vápnik, horčík, kyselinu listovú, vitamín D, jód a omega 3 mastné kyseliny. Moringa ich síce všetky obsahuje (okrem vitamínu D), ale v súlade s európskou legislatívou, a aby bola dodržaná vaša bezpečnosť počas tehotenstva, odporúčame vám užívať radšej kvalitné multiminerály a multivitamíny, ktoré sú pre vás 100% neškodné, ako napríklad:

Podľa niektorých anglických štúdií napr. TU a TU vidíme, že listy moringy by mali byť bezpečné a prispievať k znižovaniu podvýživy tehotných žien v rozvojových regiónoch.

Výnimkou sú korene, kôra a kvety. Kvety sa síce používajú ako afrodiziakum, ale pri konzumácii väčšieho množstva môžu vyvolať maternicové sťahy, a tým aj potrat. 

Korene zase obsahujú jedovatý alkaloid spirochín, ktorý je považovaný za neurotoxín.

Moringu je naopak odporúčané užívať pred plánovaným otehotnením, ako ideálnu variantu, ak žena užíva/užívala hormonálnu antikoncepciu alebo iné lieky. 


Moringa ako podpora laktácie

Moringu tiež nájdete v rôznych zmesiach určených pre dojčiace mamičky, ich konzumácia počas laktácie zvyšuje produkciu materského mlieka, dodáva matke potrebnú výživu a je bezpečná aj pre dojčené dieťa

U nás ju nájdete napríklad v unikátnom produkte TrioHerb, spolu so senovkou gréckou a benediktom lekárskym. Táto kombinácia je nielen skvelou voľbou pre zvýšenie laktácie, ale aj pre rýchlejšie zotavenie po pôrode, nadobudnutie psychickej a fyzickej pohody a pre celkovú podporu imunitného systému.

Ak uprednostňujete širší výber, môžeme vám počas obdobia dojčenia ponúknuť celú škálu výrobkovvysokej kvality

Náš tip: Môžeme vám odporučiť kombináciu multivitamínu Pregnancy Care a probiotík Synerbio


Záver

U nás nájdete aj vysoko kvalitný, čistý prášok z moringových listov BIO Moringa od výrobcu Zdravý den a už spomínaný TrioHerb vhodný pre dojčiace ženy. Nemôžeme zabudnúť ani na moringu v prípravkoch na vonkajšie použitie ako sú tuhé šampóny a pleťové masky

Podľa našich poznatkov by mala byťnami ponúkanámoringa bezpečná vo všetkých životných fázach, ale vzhľadom na slovenskú legislatívu radšej jej konzumáciu konzultujte so svojím ošetrujúcim lekárom.


Autor článku: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie


Zdroje:

 1. https://moringavinga.com/taking-moringa-during-and-after-pregnancy/
 2. https://blog.kulikulifoods.com/2020/08/09/can-pregnant-women-take-moringa/ 
 3. https://babyslittleplace.com/moringa-in-pregnancy/ 
 4. https://oamjms.eu/index.php/mjms/article/download/4670/4915/31970 
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8129764/ 
 6. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1130862120301388 
 7. https://www.medicalnewstoday.com/articles/319916 
 8. https://www.medindia.net/patients/lifestyleandwellness/side-effects-of-moringa.htm 
 9. https://www.elsevier.es/en-revista-enfermeria-clinica-35-articulo-effect-moringa-leaves-during-pregnancy-S1130862120301388
 10. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1242/moringa