Ktorý koenzým Q10 je najlepší a aký si vybrať? + Recenzie

Ktorý koenzým Q10 je najlepší a aký si vybrať? + Recenzie

Koenzým Q10 potrebuje náš organizmus v malom množstve pre správnu funkciu a udržanie zdravia. Jeho kľúčovou rolou je pomoc mitrochondriám, malým súčiastkam buniek, pri tvorbe energie. Koenzým Q10 je tiež antioxidant, ktorého účelom je chrániť bunky pred poškodením, ktoré by mohlo vzniknúť vďaka pôsobeniu voľných radikálov.

Koenzým Q10 je látkou rozpustnou v tukoch a možno ho nájsť v potravinách ako sú sójové bôby, arašidy, tučné ryby, špenát či hovädzie mäso. Jeho dopady na prevenciu a liečbu srdcových ochorení sú v súčasnej dobe početne skúmané.


Kto najčastejšie používa koenzým Q10?

Ľudia často užívajú koenzým Q10 ako kompenzáciu poklesu jeho prirodzenej hladiny v tele, čo je bežným prejavom starnutia. K poklesu hladiny koenzýmu Q10 môže tiež dôjsť pri užívaní liekov na znižovanie cholesterolu, známych ako statíny. Koenzým Q10 môže byť nápomocný pri liečbe a prevencii srdcového zlyhania, ideálne v kombinácii s bežnou liečbou.

Koenzým Q10 je tiež známym antioxidantom, ktorý chráni bunky pred poškodením vonkajšími vplyvmi. Dlhodobé vystavenie UV žiareniu môže viesť k predčasnému starnutiu pokožky, degradácii a dezorganizácii kolagénových vlákien. Výsledkom poškodenia pokožky UV žiarením sú jemné linky a vrásky. Koenzým Q10 tak pomáha podporiť zdravý stav našej pokožky a zmierňovať prejavy starnutia.

Poslednou dobou sa v súvislosti s koenzýmom Q10 hovorí o jeho miernom vplyve na znižovanie zvýšených hladín cholesterolu, zmiernenie migrén a zlepšenie energetického stavu organizmu, ale zatiaľ nemáme na potvrdenie týchto teórií dostatok jasných dôkazov a výsledky štúdií nie sú jednoznačné.

Viac o užívaní koenzýmu Q10 si môžete prečítať v tomto článku.


Podľa čoho sa rozhodovať pri výbere koenzýmu Q10?

Pokiaľ ste sa rozhodli pre užívanie koenzýmu Q10 a premýšľate, ktorý koenzým Q10 je najkvalitnejší, je tu niekoľko kritérií, ktoré je potrebné pri výbere zvážiť.


Podoba koenzýmu Q10

V súčasnej dobe je na trhu koenzým Q10 v niekoľkých podobách, medzi ktoré patria napríklad kapsule, prášok, tekuté formy koenzýmu Q10 či koenzým Q10 v rámci pleťovej a telovej kozmetiky (krémy, séra a pod.). My sa bližšie pozrieme na doplnky stravy:


Kapsule

Kapsule sú veľmi obľúbenou a praktickou formou na užívanie koenzýmu Q10. Poskytujú jasné dávky, jednoduché použitie , je možné si ich vziať so sebou kdekoľvek v akomkoľvek množstve. Nevýhodou kapsúl môže byť fakt, že kapsule obsahujú jasne danú dávku bez možnosti presného dávkovania na mieru, ktorého docielime napríklad za pomoci prášku alebo tekutej formy koenzýmu Q10.

Rovnako tak kapsule nemusia vyhovovať ľuďom, ktorí majú problémy s prehĺtaním tabliet a kapsúl alebo sú nejakým spôsobom zdravotne znevýhodnení či obmedzení.

Kapsule s obsahom koenzýmu Q10 sú v súčasnosti na trhu dostupné v rôznych dávkach, v rozmedzí od 30 do 600 mg, takže si môžete vybrať taký doplnok, ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim individuálnym potrebám.


Prášok

Koenzým Q10 vo forme prášku je skvelým riešením pre presné dávkovanie aj pre viacerých členov rodiny s odlišnými potrebami. Prášok je možné užívať buď priamo do úst pod jazyk alebo rozmiešaný vo vode. Vždy sa však riaďte odporúčaním výrobcu ohľadom užívania, ktoré je uvedené na obale alebo v príbalovom letáku konkrétneho doplnku.

Nevýhodou prášku môže byť nepraktické použitie a príliš veľké balenie na cestovanie a nutnosť si dávku vážiť či odmeriavať, tento krok môžete vynechať napríklad kúpou koenzýmu Q10 v kapsuliach, kde sú dávky presne odmerané.


Tekutý koenzým Q10

Koenzým Q10 v tekutej forme je praktické riešenie pre individuálne dávkovanie aj pre viacerých členov domácnosti. K dostaniu je hneď niekoľko možností, medzi ktoré patria napríklad kvapky, sprej či tekutý koenzým Q10 na lyžičku.

Tekutina sa veľmi ľahko používa v rámci všetkých vekových kategórií ako aj osobám so zdravotným znevýhodnením. Nevýhodou tekutej formy môže byť nižšia doba trvanlivosti než v prípade kapsúl alebo prášku, alebo nekomfortné užívanie tekutej formy na lyžičku pri cestovaní.


Zdroje koenzýmu Q10

Pokiaľ sa rozhodnete pre zvýšenie príjmu koenzýmu Q10, môžete sa zamerať na príjem potravín naň bohatých, medzi ktoré patria napríklad:

Rastlinné potraviny

Obsah koenzýmu Q10 v mg/kg

Živočíšne potravinyObsah koenzýmu Q10 v mg/kg

Sójové bôby

54-280

Hovädzia pečeň

39-50

Arašidy

27

Hovädzie mäso

26-40

Petržlen

8-26

Kuracie stehná

24-25

Vlašské orechy

19

Bravčové mäso

14-45

Sezamové semienka

18-23

Sardinky

5-64

Avokádo

10

Losos

4-8

Zdroj tabuľky


Okrem vyššie uvedených potravín obsahujú koenzým Q10 aj niektoré druhy ovocia, zeleniny, mliečnych výrobkov a obilnín, aj keď v oveľa menšom množstve. Strážiť si príjem koenzýmu Q10 z potravinových zdrojov však môže byť v bežnom živote pomerne ťažké, preto je pre mnoho ľudí jednoduchšie a pohodlnejšie užívať koenzým Q10 vo forme doplnku stravy.

Väčšina doplnkov stravy s obsahom koenzýmu Q10 na trhu dnes pochádza z bakteriálnej fermentácie, preto sú doplnky s obsahom koenzýmu Q10 bežne vegánske. Najbežnejšia baktéria používaná na výrobu koenzýmu Q10 je Agrobacterium tumefaciens.


Forma koenzýmu Q10

Koenzým Q10 je obvykle dostupný v dvoch variantoch, známych ako ubiquinol a ubiquinónVýskum ukazuje, že obe formy – ubiquinol aj ubiquinón, majú identické účinky a neboli pozorované žiadne rozdiely v absorpcii medzi týmito dvoma variantmi. Aj keď niektoré zdroje naznačujú, že existuje rozdiel v efektivite medzi týmito dvoma formami, tieto tvrdenia sú pravdepodobne mylné a môžu vychádzať z úmyslu firiem, ktoré propagujú jednu z foriem ako "najúčinnejšiu".


Recenzie produktov s obsahom koenzýmu Q10 – ktorý je najkvalitnejší?

V tejto časti sa zameriame na konkrétne produkty, ktoré stoja za zváženie pri výbere toho najlepšieho koenzýmu Q10, ich výhody, nevýhody, obsah koenzýmu Q10 a určenie.

Biocare MicroCell® Koenzým Q 10 s ľanovým olejom, 60 kapsúl

Biocare MicroCell® Koenzým Q 10 s ľanovým olejom, 60 kapsúl

Biocare MicroCell® Koenzým Q10 s ľanovým olejom obsahuje unikátnu kombináciu koenzýmu Q10, ľanového oleja, ktorý je bohatým zdrojom omega 3 mastných kyselín a vitamínu E, ktorý je tak ako koenzým Q10 známym antioxidantom. Táto kombinácia je navyše micelizovaná, čím sa výrazne zlepšuje absorpcia a biologická dostupnosť v organizme.

Každá kapsula zo 60 kapsúl v balení obsahuje 50 mg koenzýmu Q10, 22 mg vitamínu E a 600 mg ľanového oleja.

Tento doplnok stravy je vhodný pre dospelé osoby a vďaka kombinácii koenzýmu Q10 s ľanovým olejom a vitamínom E ponúka zloženie optimalizované na podporu zdravia srdca, ale aj pleti, čo je jeho veľkou výhodou.

Nevýhodou tohto produktu môže byť nižší obsah koenzýmu Q10 v porovnaní s inými produktami na trhu a vyššia cena, ktorá je daná špecifickým zložením a prevedením vo vysokej kvalite.

Vegmart Koenzým Q10 Extra forte (ubiquinón) 200 mg, 90 kapsúl

Vegmart Koenzým Q10 Extra forte (ubiquinón) 200 mg, 90 kapsúl

Tento produkt našej vlastnej značky ponúka megadávku koenzýmu Q10 v rastlinných kapsuliach bez zbytočných aditív pre vitalitu vášho tela, zdravie srdca a dostatok energie. Je vhodný pre ľudí s aktívnym spôsobom života, predovšetkým starších ako 40 rokov (v tomto veku už nie je hladina koenzýmu v tele človeka optimálna a s vekom naďalej klesá), seniorov, pre ľudí užívajúcich lieky na zníženie cholesterolu – statíny, a pre ľudí s vysokým krvným tlakom.

Výhodou tohto produktu je vysoký obsah koenzýmu Q10 bez zbytočných doplnkových látok v tej najčistejšej možnej podobe. 1 kapsula obsahuje 200 mg koenzýmu Q10 a v balení nájdeme až 90 kapsúl. Vďaka čistote zloženia je tento produkt cenovo dostupnejší, než varianty s doplnkovými látkami či vitamínmi.

Nevýhodou tohto produktu môže byť pre niektoré domácnosti jeho vysoká dávka, ktorú nemožno nijako upraviť pre osobitné potreby, ako je to napríklad pri práškových či tekutých podobách.

GreenFood Koenzým Q10 60 mg, 60 vegan kapsúl

GreenFood Koenzým Q10 60 mg, 60 vegan kapsúl

Koenzým Q10 značky GreenFood je vyrobený v čistej podobe bez pridaných látok. Táto značka sa zameriava na prírodné a čisto vegánske doplnky stravy a je známa skvelým pomerom ceny a kvality.

V každej zo 60 rastlinných kapsúl nájdete 60 mg koenzýmu Q10. Výhodou tohto produktu je rozhodne jeho čisté zloženie a priaznivá cena, avšak tá sa odráža následne v nižšom obsahu koenzýmu Q10 v jednotlivých kapsuliach. Pri užívaní vyšších dávok je teda potrebné užívať hneď niekoľko kapsúl naraz, majte tak tento fakt pri výbere na pamäti a voľte podľa toho, akú dennú dávku plánujete užívať.

Veganicity Koenzým Q10 30mg, 60 kapsúl

Veganicity Koenzým Q10 30mg, 60 kapsúl

Tento doplnok stravy od obľúbenej vegánskej značky Veganicity má čisté zloženie a obsahuje koenzým Q10 v podobe tekutého enzýmu pre vyššiu biologickú dostupnosť a stabilitu, ktorý pomáha udržiavať správnu energetickú hladinu, cirkuláciu, zdravé ďasná a kardiovaskulárny systém.

Výhodou tohto produktu je vysoká biologická dostupnosť vďaka použitiu koenzýmu Q10 vo forme enzýmu, ktorá by mala vykompenzovať nižší obsah koenzýmu v jednotlivých kapsuliach. V 1 kapsule teda nájdeme 30 mg a v balení je celkovo 60 kapsúl.

Vzhľadom k nižšiemu obsahu koenzýmu Q10 v kapsuli je cena tohto doplnku v porovnaní s konkurenciou vyššia, ale môže mať lepšiu vstrebateľnosť a je vhodný aj pre osoby, ktoré chcú užívať nižšie dávky.

Cytoplan CoQ10 Multi, 60 vegan kapsúl

Cytoplan CoQ10 Multi, 60 vegan kapsúl

Cytoplan CoQ10 Multi je komplex koenzýmu Q10 a všetkých dôležitých vitamínov a minerálov pre optimálne zdravie dospelých jedincov. Jeho kombinácia s betaglukánom a vitamínmi navyše zlepšuje imunitu, chráni pred infekciami, podporuje normálne fungovanie celého organizmu.

Tento doplnok je ideálny pre mužov a ženy po menopauze, užívať ho však môžu aj mladšie ženy, ktoré koenzým Q10 chcú doplniť už v čase, keď jeho hladina začína klesať.
Výhodou tohto doplnku je fakt, že sa jedná o koenzým Q10 spolu so všetkými dôležitými vitamínmi a minerálmi, a nemusíte tak užívať ďalšie doplnky. Pokiaľ však užívate ostatné vitamíny a minerály zvlášť, nemusí byť tento doplnok vhodnou voľbou.

V každej kapsule sa teda okrem ďalších látok nachádza aj 40 mg koenzýmu Q10 a vzhľadom na komplexnosť tohto doplnku možno povedať, že aj u tohto produktu sa jedná o výhodný pomer cena verzus "výkon" (obsah účinných látok).


Záver

V dnešnej dobe máme na trhu k dispozícii veľké množstvo foriem a variantov koenzýmu Q10 v rôznych cenových kategóriách. Najlepší koenzým Q10 je teda taký, ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim špecifickým požiadavkám, obľúbenej forme podania a zvolenému či predpísanému dávkovaniu.


Autor článku: Kateřina Brenkušová, certifikovaná poradkyňa v oblasti rastlinnej stravy

Zdroje informácií:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7730520/
 2. https://www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/coenzyme-q10
 3. https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-coenzyme-q10/art-20362602
 4. https://arupconsult.com/content/coenzyme-q-deficiency-syndromes
 5. https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCHEARTFAILURE.115.002639
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8092430/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17287847/
 8. https://iubmb.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/biof.1239
 9. https://www.jaad.org/article/S0190-9622(03)03634-X/fulltext
 10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30428123/
 11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27670440/
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7146408/