Ako si vybrať najlepšiu kĺbovú výživu na trhu? + porovnanie top produktov

Ako si vybrať najlepšiu kĺbovú výživu na trhu? + porovnanie top produktov


Bolesť kĺbov a kostí patrí k najnepríjemnejším zdravotným ťažkostiam, pretože znemožňuje každodenné fungovanie. Väčšina ľudí sa jej najmä vo vyššom veku nevyhne - niet sa čomu čudovať, štruktúra kĺbovej chrupavky sa s pribúdajúcimi rokmi zhoršuje, rovnako redne tkanivo kostí, čoho dôsledkom je zhoršená pohyblivosť, môže sa vyskytnúť praskanie, vŕzganie a bolesť. 

Kĺbová výživa užívaná vnútorne patrí k účinným pomocníkom pre tých, ktorí aktívne športujú, aj pre ľudí v strednom či vyššom veku. Dôležité však je vybrať si správnu kombináciu účinných látok. Zistite vďaka nášmu článku, ktoré zložky sú v kĺbovej výžive overené, aká by mala byť ich dávka a pozrite sa na porovnanie produktov z kategórie kĺbová výživa.


Čo by ste si mali všímať pri výbere kĺbovej výživy

Produktov na podporu zdravia kĺbov je na trhu veľké množstvo. Obsahujú zložky overené dôveryhodnými štúdiami, ale aj prírodné extrakty, ktoré majú sľubné účinky a naďalej sa skúmajú. 

Pri výbere produktu by ste si mali všímať najmä účinné látky a ich obsiahnuté množstvo. Ďalej odporúčame skontrolovať kombinácie účinných látok, množstvo pomocných látok a to, či neobsahujú zbytočné aditíva, príchute a arómy. Najlepšia kĺbová výživa zároveň nemusí nutne obsahovať všetky známe zložky, aby bola účinná. Pri komplikovanom zložení hrozí, že bude v produkte príliš malý obsah účinných látok. Preto sú lepšie produkty s dvomi alebo tromi overenými zložkami v dostatočnom množstve. 


Čo je najlepšie na kĺby? Toto sú najúčinnejšie zložky využívané v kĺbovej výžive:


Chondroprotektíva

Do tejto skupiny účinných látok sa radí chondroitín sulfát a glukozamín sulfát. Obe látky sú prirodzenou stavebnou súčasťou chrupavky, pomáhajú predchádzať jej rozpadu a viazať v nej vodu, čím eliminujú riziko odierania kĺbov a kostí. Sú to najviac overené účinné látky v oblasti kĺbovej výživy. Dokážu spomaliť rozvoj osteoartritídy, znížiť bolesť a strnulosť kĺbov, pri dlhodobom užívaní zabraňujú zúženiu kĺbovej štrbiny.

Štúdie zatiaľ definitívne nepotvrdili, či kombinácia týchto dvoch zložiek v jednom produkte zvyšuje jeho účinky. Mnoho výrobcov však túto dvojicu využíva naraz. Na škodu to nie je, ale pri výbere doplnku sa tým nemusíte riadiť. Kým glukozamín sa dá získať z rastlinných zdrojov, chondroitín sa získava len zo živočíšnych.


MSM - metylsulfonylmetán

Zlúčenina síry metylsulfonylmetán pod skratkou MSM sa v uplynulom desaťročí stala veľmi účinnou a populárnou látkou využívanou v kĺbovej výžive. Prirodzene sa vyskytuje v telách živočíchov, ale aj v rastlinách a dá sa synteticky vyrobiť. Má potenciál znížiť zápal v tele a bráni rozpadu chrupavky, degeneratívnym ochoreniam kĺbov, bolestiam kĺbov a svalov. 

Štúdia, ktorej sa zúčastnilo 100 ľudí nad 50 rokov zistila, že užívanie doplnku s obsahom 1200 mg MSM počas 12 týždňov viedlo k významnému zníženiu bolesti, stuhnutia a opuchu kĺbov. Aj ďalšie štúdie potvrdili pozitívny vplyv MSM a jeho úlohu pri prevencii rozvoja osteoartritídy.


Kolagén

Stavebná bielkovina, ktorá zabezpečuje pružnosť chrupavky, udržiava jej hydratáciu a stará sa o pevnosť kostí. Doplnením kolagénu môžeme telu pomôcť bojovať proti slabnutiu chrupavky a kostí a zabrániť tak následným bolestiam kĺbov. Kolagén sa získava väčšinou zo živočíšnych zdrojov, ale existujú už aj produkty s rastlinnými peptidmi s bohatou škálou aminokyselín. Jeden z nich je Rastlinný posilňovač kolagénu od značky Organika, vhodný pre vegánov, ktorý nájdete v našom e-shope.


Ďalšie prírodné účinné látky v kĺbovej výžive

Pozitívne výsledky v liečbe ochorení kĺbov zaznamenáva rastlinný extrakt z Boswellia serrata, čo je kadidlovník pílovitý. Funguje tak, že blokuje enzýmy spôsobujúce zápal kĺbov. Je preto vhodným doplnkom pri liečbe osteoartritídy.

Kurkumín, prírodné farbivo nachádzajúce sa v korení kurkuma, má takisto veľmi sľubné účinky pri liečbe ochorení pohybovej sústavy, pôsobí proti zápalom a v jednej zo štúdií ho výskumníci vyhodnotili ako látku s podobným efektom, ako má ibuprofén.


Forma kĺbovej výživy

Kĺbovú výživu možno najčastejšie na trhu nájsť v podobe tabliet, kapsúl alebo prášku, ktorý sa rozmieša v tekutine a vypije. Výber formy je čisto na preferenciách užívateľa. K dispozícii sú tiež gély na vonkajšie použitie, napríklad gél s obsahom MSM, ktorý má na svalstvo a kĺby príjemné hrejivé účinky.


Kĺbová výživa - recenzie a porovnanie produktov

Vybrali sme pre vás produkty z nášho e-shopu z kategórie doplnkov výživy na kĺby s obsahom prírodných látok, čisto vegánske, ktoré môžu slúžiť ako najlepšia kĺbová výživa pre športovcov, ale aj ostatných ľudí, ktorí pociťujú prvé bolesti kĺbov a pohybového aparátu. 


ProFuel Premazávač na kĺby a šľachy, 120 kapsúl

Tento produkt obsahuje vyváženú kombináciu vysoko účinných látok (glukozamín z rastlinných zdrojov, MSM aj Boswellia serrata) a je obohatený o ďalšie prírodné látky ako je extrakt z borovicovej kôry, piperín a mangán, ktoré majú doplnkovú funkciu pre zdravie spojivových tkanív a kĺbov. Sú vhodné pre vegetariánov aj vegánov, diabetikov, neobsahujú farbivá, arómy, príchute, GMO, lepok ani pšenicu, laktózu a cukor. Forma kapsúl zaručuje dobrú vstrebateľnosť účinných látok. Pri odporúčanom dávkovaní postačí jedno balenie na mesiac užívania, prípravok je vhodný aj na dlhodobé užívanie.

ZISTIŤ VIAC >Vegetology Joint-Vie - Pokročilý prípravok pre kosti a kĺby, 60 tabliet

V tomto výživovom doplnku sa spája účinná látka glukozamín z rastlinného zdroja, z huby Aspergillus Niger, Fytodroitín™ a dôležité vitamíny a minerály s prospešnými účinkami pre pohybový aparát. Fytodroitín™ je patentovaná zložka, unikátny komplex nazývaný tiež “vegánsky chondroitín”, ktorý je rastlinnou alternatívou chondroitínu, získavaný synteticky. Vitamín C, D3 a K2 spolu s horčíkom a vápnikom podporujú účinok týchto látok povzbudzovaním tvorby prirodzeného kolagénu v tele a podporou zdravia kostí. Tablety sú vhodné pre celiatikov, ľudí s alergiou na morské plody a ryby, diabetikov, vegánov a vegetariánov. Balenie 60 tabliet poslúži pri odporúčanom dávkovaní 2 tablety denne na mesiac užívania.

ZISTIŤ VIAC >
 


 

Naturtreu Sila vulkánu - MSM & Vitamín C, 240 tabliet

Výhodou tohto doplnku je jeho čistota a jednoduché zloženie, ktoré pozostáva len z MSM, prírodného vitamínu C z aceroly. Dávka MSM v dvoch tabletách je až 2000 mg. Vitamín C z aceroly pomáha zvyšovať jeho biovyužiteľnosť. Tento produkt nemeckej značky Naturtreu pri výrobe prechádza nezávislými štúdiami, neobsahuje lepok, farbivá, konzervanty ani iné umelé prísady. Je vhodný pre vegánov a vegetariánov, neobsahuje žiadne živočíšne zložky. Tablety sú štandardnou formou, ale ľuďom s citlivejším trávením sa odporúča užívať ich spolu s jedlom. Produkt obsahuje zo všetkých hodnotených produktov najvyššiu dávku MSM. Balenie 240 tabliet vystačí až na 3 mesiace užívania. Cena je priaznivá a je to tak ideálny produkt pre tých, ktorí si chcú na sebe otestovať účinok dlhodobého užívania MSM.

ZISTIŤ VIAC >Veganicity Joint Essentials - komplexný kĺbový prípravok, 60 tabliet

Každá tableta tohto výživového doplnku obsahuje glukozamín, Fytodroitín™, teda vegánsku verziu chondroitínu, MSM a kyselinu hyalurónovú. Obsahuje tiež vitamín C, D3 a K2, čiže vitamíny prospešné pre zdravie kostí a slúžiace ako antioxidanty pre telo. Vhodné pre vegánov a vegetariánov, bez zbytočných prídavných látok. Balenie vystačí na 1-2 mesiace užívania s priaznivou cenou, pri dávkovaní 2 tablety denne dostanete optimálnu kombináciu overených účinných látok v spojení s podpornou funkciou najdôležitejších vitamínov.

ZISTIŤ VIAC >Higher Nature Výživa na kĺby - MSM Glukosamin Joint Komplex, 90 tabliet

Kĺbová výživa s kombináciou účinných látok a pestrej palety rastlinných extraktov. Doplnok kombinuje glukozamín a MSM spolu s dôležitými minerálmi (zinok, meď), vitamínom C a rastlinnými extraktmi: z podzemkov zázvoru, ženšenu, z listov žihľavy, zo semienok zeleru a rias. Odporúčané užívanie je od 1 do 4 tabliet denne podľa potreby užívateľa. Bez prídavných látok, cukru, lepku a laktózy, vhodný pre vegánov a vegetariánov. 

ZISTIŤ VIAC >
Ako správne užívať a dávkovať kĺbovú výživu

Každá účinná látka vo výživovom doplnku má všeobecne odporúčané množstvo. Aj to je kritérium, ktoré by ste mali pri výbere kĺbovej výživy zohľadňovať. Podľa obsiahnutej účinnej látky potom užívajte doplnok tak, ako je uvedené v odporúčanom dávkovaní.

Odporúčaná denná dávka glukozamín sulfátu je 1500 mg. U chondroitín sulfátu je to asi 1200 až 2400 mg denne. MSM sa podáva v dávkach 1500 až 6000 mg denne. Kolagén sa odporúča užívať v dávke 2000 - 3000 mg denne. Ak je vo výživovom doplnku obsiahnutých viac účinných látok, ich množstvo môže byť výrazne nižšie, no dajte si pozor, aby neobsahoval len symbolické množstvá. Optimálne množstvo je okolo 1200 mg spomenutých účinných látok v jednej dennej dávke.


Čím si ešte môžeme pomôcť k zdraviu pohybovej sústavy?

Účinnou pomocou pre zdravie kĺbov a kostí môže byť aj komplex rastlinných antioxidantov s potenciálom podporiť prirodzenú tvorbu kolagénu v tele vďaka vysokému obsahu vitamínu C. Nezabúdajte na podporu zdravia kostí výživovými doplnkami s vysokým obsahom vápnika. Obľúbenou účinnou látkou je aj kyselina hyalurónová, ktorá je súčasťou kĺbovej tekutiny. Kombinácia už spomenutých extraktov kadidlovníka, kurkumy a ďalších prospešných zložiek ako je škorica, zázvor a čierne korenie, môže byť účinnou čisto prírodnou alternatívou pri bolestiach a ochoreniach kĺbov.


Redakcia Vegmart


Zdroje k článku:

 1. https://www.healthline.com/health/joint-supplements
 2. https://link.springer.com/article/10.1007/s00296-009-0969-5
 3. https://link.springer.com/article/10.1007/s10067-017-3603-z
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3141601/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4502733/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4881293/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5003001/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5097813/
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5295086/
 10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17265490/
 11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29018060/