Omega 3 DHA & EPA: Ryby áno / Ryby nie?

Omega 3 DHA & EPA: Ryby áno / Ryby nie?

Čo sú Omega-3


Najskôr sa pozrime na tuky všeobecne. Konzumujeme 3 druhy tukov: nasýtené, mononenasýtené a polynenasýtené.
Polynenasýtené tuky sú považované za tie dobré a sú klasifikované ako esenciálne mastné kyseliny (PUFA). Kľúčovými PUFA sú Omega-3 a Omega-6 (omega a číslo 3 a 6 sa vzťahujú na chemickú štruktúru).
„Omega v názve skutočne odkazuje na miesto s dvojitými  väzbami v reťazci mastných kyselín. Ide o dvojité väzby v reťazci mastných kyselín. Dôvod, prečo sa označujú Omega-3, je len ten, že ide o polynenasýtené mastné kyseliny s dvojitou väzbou tretieho uhlíka“, vysvetľuje Chris Smith, jeden zo zakladateľov  Vegetology.

Omega-3 sú známe esenciálne  mastné kyseliny. Ale prečo esenciálne?  Chris vysvetľuje: „Názov nie je náhodný... sú skutočne esenciálnymi pre naše celkové zdravie, predovšetkým pre oči, mozog, srdce, všade tam  Omega-3 potrebujeme. Sú stavebnými blokmi mnohých vecí v našom tele. Existuje niekoľko typov Omega-3 kyselín, ale jedna forma je základnou časťou šedej  mozgovej  kôry a sietnice v našom oku – DHA. V skutočnosti 40% našej šedej mozgovej kôry tvoria Omega-3“.

Keď ide o Omega-3 a výživu, je veľmi dôležité sa zamerať na tie správne Omega-3. Preto musíme pochopiť rôzne typy týchto kyselín. Chris: „Existujú 3 hlavné typy Omega-3, všetky patria do rovnakej kategórie, ale sú veľmi odlišné. Hovoríme o DHA, EPA a ALA: 
DHA – tiež známa ako kyselina dokosahexaenová – tvorí 40% šedej mozgovej kôry. Je absolútne zásadnou súčasťou mozgu a sietnice. 
EPA – známa ako kyselina eikosapentaenová - stimuluje silné protizápalové procesy v tele.
ALA – známa tiež ako kyselina alfa-linolenová - je neaktívna forma Omega-3. Vyskytuje sa veľmi často, ale musí byť telom premenená, aby mohla byť využitá. Miera konverzie je neuveriteľne nízka, čo si väčšina ľudí neuvedomuje. “
Takže ak hovoríme o typoch Omega-3, ktoré sú pre naše telo a výživu najužitočnejšie, hľadáme DHA a EPA.

Doteraz sme hovorili o tom, prečo tieto kyseliny nazývame esenciálnymi. Ale aké sú ich benefity pre telo? V tomto bode bude Chrisa veľmi ťažké zastaviť: 
„Nie je otázkou, čo tieto kyseliny robia, ale je jednoduchšie vymenovať, čo nerobia! Omega-3 sú nevyhnutné na regeneráciu mozgových buniek  a na ich novú produkciu (DHA). Sú nenahraditeľné pre kognitívne funkcie, chovanie, pozornosť, pre celkový vývoj. Redukujú zápaly a zápalové procesy (EPA), ktoré súvisia napr. s chorobami srdca. Zlepšujú náladu a existujú náznaky, že bojujú so symptómami depresií a úzkostí. Sú dôležité pre kĺby, kosti, chrupavky a svaly. Sú tiež veľmi dôležité pred, počas a po tehotenstve, ak teda plánujete otehotnieť, určite sa na ne zamerajte! Omega-3 sú v správach spomínané každú chvíľu, nové výskumy naznačujú benefity v prípade ADHD, Alzheimerovej choroby, artritídy – to je len niekoľko príkladov.“

„Omega-3 môžu spomaliť vytváranie nánosov v artériách – tieto nánosy môžu po čase spôsobiť blokádu. Redukujú tiež riziko nepravidelného tepu, pomáhajú udržiavať správny krvný tlak a znižujú hladinu triglyceridov, keď to telo potrebuje. Triglyceridy sú formou tuku v potrave, ktoré nájdeme v mäse, mliečnych produktoch a olejoch na varenie. Vaša pečeň tiež produkuje triglyceridy. Sú využívané na dva účely. Buď ich bunky využívajú ako zdroj energie, alebo sa v nich energia uchováva. Ale po konzumácii jedla bohatého na triglyceridy trvá veľmi dlho, kým ich telo spracuje. V našich diétach máme často príliš veľa triglyceridov. Zjednodušene povedané – triglyceridy zvyšujú riziko ochorenia srdca.“  Omega-3 majú teda nezastupiteľnú úlohu pri udržaní zdravého srdca.  


Odkiaľ Omega-3 získavame?


Je veľmi dôležité vedieť, že vaše telo nemôže produkovať Omega-3 rovnako, ako napríklad produkuje vitamín D. Omega-3 musíme prijímať zo stravy, čo znamená,  že musíte zabezpečiť zdroje bohaté na Omega-3 vo vašej dennej strave. Ak sa opýtate ľudí , čo považujú za dobrý zdroj Omega-3, najčastejšia odpoveď bude, že dobrým zdrojom sú ryby. Olejnaté ryby, ako sú losos, sardinky, makrely, krill a ďalšie kôrovce sú dobrým zdrojom Omega-3 (DHA a EPA – tie dva typy, ktoré telo potrebuje). 



Omega-3 môžeme nájsť v rastlinách, ako sú oleje z orechov a semienok. Je ale dôležité spomenúť, že rastlinné zdroje obsahujú kyselinu ALA, ktorú telo musí konvertovať, predtým ako ju využije. Je nám jasné, že veľa ľudí nekonzumuje ryby vôbec, alebo len výnimočne, a to z viacerých dôvodov. Napríklad vláda Veľkej Británie teraz odporúča jesť len dve porcie rýb týždenne. Preboha prečo? Keď sú plné Omega-3?

Chris dodáva: „Ak by išlo len o Omega-3, odporúčané by bolo jesť ryby každý deň. Ale ryby vo svojich telách hromadia nielen Omega-3, ale aj iné veci, ako ortuť a toxíny. To je ten dôvod, prečo NHS (National Health service, obdoba českého Štátneho zdravotného ústavu) a pravdepodobne sa pripoja aj ďalšie podobné inštitúcie na celom svete, napokon povedia – jedzte ryby, ale obmedzene, pretože síce dostanete Omega-3, ale nechceme, aby ste sa zbláznili z otravy ortuťou. Môžete mať ryby, ktoré plávajú a rastú v tých najčistejších vodách, ale úrovne ortuti v nich môžu byť napriek tomu veľmi vysoké a nebezpečné.“

Ako dodáva Niko Rittenau: „Vo veľkom porovnaní (2005) vzoriek lososa v USA a Európe bolo zistené, že divoký a rovnako aj na farmách chovaný losos bol zaťažený PCB a dioxínmi. Koncentrácia bola o niečo vyššia v lososoch chovaných na farmách, ako u lososov ulovených v divokých vodách.“ Toto potvrdzuje aj ďalšia štúdia z roku 2005, v ktorej skúmali asi 600 vzoriek. Aj tu bolo zistené vyššie zaťaženie chemikáliami pri chovaných lososoch. Vedci sa domnievajú, že zdrojom bolo krmivo týchto chovaných rýb.


Problém s orechmi a semienkami 



Existujú typy rastlín, ktoré majú prirodzene vysoký obsah Omega-3 (a nie toxínov!), takže má zmysel zamerať sa na tieto zdroje? V skratke, nie podrobne, Chris vysvetľuje: „Pravdou je, že nie sú dobrým zdrojom Omega-3. Obsahujú ALA, ktorá je Omega-3 kyselinou, ale ako sme už spomenuli, nie je to forma, ktorú by telo využilo. Telo musí ALA na DHA a EPA premeniť. A tu je problém. Hovoríme asi o 1 % konverzie na DHA a maximálne o 5 % pri EPA.“

Konverzia u zdravého človeka prebieha štandardne, je len nevyhnutné zabezpečiť dostatočný prísun ALA, rôzne odchýlky však môžu konverziu znížiť. Zaujímavá je štúdia, ktorá pri 19 mužoch ukazuje, že zvýšený príjem ALA (22,3 gramu ľanového oleja denne), zvýši hodnoty EPA v krvi, ale súčasne zníži hodnoty DHA. V podstate ide o pozitívnu zmenu, ale pokles DHA nie je ideálny. Existujú však aj štúdie, ktoré potvrdzujú, že ak telo nemá priamo EPA a DHA, je schopné zvýšiť premenu ALA. Jednoznačné výsledky teda zatiaľ nemáme a je vhodné sa orientovať napr. na základe výsledkov rozboru krvi. Je tiež potrebné dodať, že konverzia sa prispôsobuje a pri ľuďoch, ktorí nekonzumujú DHA a EPA, nastáva vyššia konverzia z ALA. Ide však vždy o individuálne nastavenie jedinca, preto tieto poznatky nemôžeme generalizovať.

Ako uvádza Niko Ritenau vo svojej knihe „Vegan-Klischee ade!“ je transformácia z ALA na EPA a DHA ovplyvnená množstvom faktorov – vekom, pohlavím, genetikou, zdravotným stavom, stresom, príjmom tukov a živín, príjmom kalórií. Vyššiu konverziu majú ženy v reprodukčnom veku, muži a ženy po menopauze nižšiu. Z výskumov nevyplýva žiadny jednoznačný záver, preto veľmi záleží na individuálnom stave.

Asi ste už počuli o pomere Omega-3 a Omega-6, ktorý je dôležitý pre správne vstrebávanie Omega-3. V súčasnosti sa už začíname zaoberať skutočne dôležitým pomerom, a síce pomerom esenciálnej Omega-6 – mastnej kyseliny linolovej (esenciálnej, takže prijímanej iba stravou, telo ju samo nevyrobí) v pomere s kyselinou ALA. Obidve kyseliny musíme prijímať v strave a maximálny optimálny pomer LA:ALA je 5:1. Ak prijímame viac LA kyseliny, môže sa znížiť premena kyseliny ALA na DHA a EPA preto, že kyselina LA sa v tele mení na kyselinu arachidónovú (AA) a enzýmy, ktoré túto premenu v tele spôsobujú, sú rovnaké ako tie, ktoré sa starajú o premenu kyseliny ALA na DHA a EPA. Kyselina arachidónová sa vyskytuje len v živočíšnych produktoch a pri vegánoch ju telo vytvára práve transformáciou kyseliny linolovej. Pri vegánovi, ktorý si nedopĺňa DHA a EPA, by mal byť pomer prijímanej LA a ALA kontrolovaný, aby vnútorné enzýmy správne vytvárali ostatné kyseliny – AA, DHA a EPA.


Ako si zabezpečiť dostatočné množstvo Omega-3?


Ak sa niekto rozhodne nejesť  olejnaté ryby, alebo má ich konzumáciu limitovanú, musí uvažovať o tom, ako si zabezpečiť dostatočné množstvo Omega-3. Chris Smith nám hovorí, že je to presne ten prípad, kedy prichádzajú na rad doplnky stravy.  Cesta, ako dostať rovnaké Omega-3, ktoré obsahujú doplnky s rybím olejom, pri vynechaní prostredníka ( v tomto prípade ryby), existuje!



Ryby prirodzene nevytvárajú Omega-3. Prijímajú ich zo svojej stravy – algae. Keď jeme olejnaté ryby ako sú makrely, jeme súčasne malé rybky, ktorými sa živia. Tieto malé rybky konzumujú veľa rias a tak EPA a DHA stúpajú  potravinovým reťazcom. Teraz je možné dostať Omega-3 vo forme EPA a DHA priamo z týchto algae doplnkov. Sú perfektnou voľbou pre všetkých, ktorí nechcú konzumovať olejnaté ryby, alebo z etických dôvodov nejedia žiadne ryby. Pre vegánov a vegetariánov – Omega-3 v tej správnej podobe.“

Výsledkom je doplnok, ktorý je na rastlinnej báze vyrobený z algae pestovaných v uzavretých podmienkach, teda bez vplyvu nečistôt z mora. Doplnky z algae obsahujú Omega-3, ktoré telo potrebuje, bez pridaného znečistenia a sú vyrobené iba z rastlinných, ekologických zložiek.

Čo sa nachádza v doplnkoch stravy s rybím olejom?

Otázka nestojí tak, či rybí olej obsahuje dostatočné množstva Omega-3, ale po prvé  - je tam skutočne toľko Omega-3, ako je proklamované, a po druhé – čo ďalšie dostanete?
Ako ukázal test amerického New York Time, veľa doplnkov s rybím olejom obsahovalo síce Omega-3 v správnom zložení EPA a DHA, veľa doplnkov však obsahovalo menej týchto kyselín, a to priemerne o 14%. Článok vychádza z testu z roku 2014, kde bolo testovaných 54 doplnkov s rybím olejom. Popri odchýlkach v obsahu DHA a EPA, bol pri 50-tich výrobkoch zistený obsah ortuti (priemerne 2,4 častíc na miliardu), pri všetkých produktoch boli namerané hodnoty PCB (boli však výrazne pod normami americkej FDA).

Potenciálne toxíny a kontaminácie v rybacích doplnkoch

Existuje jeden hlavný dôvod, prečo lekári odporúčajú jesť ryby len v obmedzenom množstve. A to z dôvodu, že ryby okrem pozitívneho obsahu Omega-3, môžu obsahovať nebezpečné toxíny a kontaminanty, vrátane polychlorovaných bifenylov (PCBs), dioxínu, ortuti a ďalších ťažkých kovov. Je dôležite povedať, že dáta sú zamerané na americký trh, dáta D-Testu z roku 2017 znečistenie neukazujú. Problémom však je, že tieto produkty je nevyhnutné testovať neustále, prípadne čistiť. Zároveň ubúdajú rybie populácie, ktoré je možné vyloviť. To znamená hlad pre väčšie morské živočíchy, ktoré sa tiež živia týmito rybami.

Pri doplnkoch stravy Opti3 nie sú používané morské zdroje. Chris dopĺňa: „Neberieme algae z mora. Ak by algae rástlo v prírode, bolo by vystavené rovnakým vplyvom ako ryby. Skvelé je, že sme schopní získavať algae z uzavretého prostredia. Ak pestujeme algae a extrahujeme olej, robíme to v kompletne uzatvorenom systéme, takže presne vieme, čo ide dovnútra a čo vychádza von.“



Informácie z analýz vnútorností (predovšetkým pečene) zvierat vyplavených na brehy oceánov a morí, sú čoraz jasnejšie - koncentrácie chemikálií spôsobujú obrovské problémy. A podobné chemikálie, ktoré vedci nachádzajú v útrobách týchto zvierat, je možné nájsť aj u ľudí žijúcich na pobreží.

Opti3 je doplnok stravy s Omega-3, ktorý obsahuje vysoké dávky EPA a DHA (rovnaké, aké sú v rybom oleji), ale zo 100 % rastlinného zdroja, algae rias (teda presnejšie mikroalgae) Navyše tieto mikroalgae sú pestované v uzavretých nádobách, nepochádzajú z oceánu a sú pestované v továrni s farmaceutickou kvalitou produkcie. Tým je zabezpečená absolútna čistota. Žiadna šanca pre toxíny a ďalšie kontaminanty ako PCB, alebo ťažké kovy.

Otázka chuti

Rybí olej – či už užívate doplnok, alebo jete veľa rýb, môže spôsobiť, že cítite rybaciu pachuť ešte dlho po požití pokrmu. Spôsobujú to bielkoviny v rybách. Opti3 tento problém eliminuje. Je však potrebné povedať, že pri rozdelení kapsule rybacinu ucítite.

Opti3 – etická voľba

Rybárske praktiky trápia mnohých ľudí. Chris vysvetľuje:
„Rybárstvo má veľa neudržateľných aspektov, aby sme boli slušní a nehovorili o nehumánnych praktikách rybárskeho priemyslu. Dostávame veľa spätných informácií o tom, že práve toto bol dôvod pre voľbu Opti3.“

Opti3 – bez rozpúšťadiel

Keď extrahujeme Omega-3, nepoužívame žiadne škodlivé rozpúšťadlá. Bežnou praktikou v rybárskom priemysle (rovnako ako pri niektorých algae olejoch), je používanie rozpúšťadla hexán. Hexán rozbije bunkovú stenu a vypustí obsiahnutý olej. Hexán svoju úlohu splní, ale nie je to práve príjemná chemikália. Tak v čom je Opti3 odlišné? 
„Nepoužívame nijaké rozpúšťadlá. Používame enzýmy potravinárskej kvality, ktoré doslova rozlomia malé bunky v algae a vypustia olej. My získaný olej otestujeme na čistotu a kvalitu. Nie sú tu žiadne rezíduá, môžeme garantovať, že náš produkt nie je kontaminovaný.“

Opti3 – naozaj pre každého!

Opti3 skutočne nie je len pre vegetariánov a vegánov! Je voľbou pre všetkých – jedáci mäsa získajú z nášho doplnku rovnaké množstvo užitočných látok, ako z doplnkov z rybieho oleja (a niekedy aj viac – záleží na produkte) a vyhnú sa tak praktikám rybárskeho priemyslu. Ako hovorí Chris: 
Priemerne fľaštička Opti3 obsahuje ekvivalent Omega-3 približne 35-50 rýb, v olejnatých rybách.“ K tomu je potrebné pripočítať tzv. bycatch, ktorý podstatne zvyšuje počet živočíchov chytaných do sietí. O tom, že tieto ryby mohli byť potravou pre iné morské živočíchy, netreba špekulovať.  Pri používaní Opti3 ste sa rozhodli pre skutočne signifikantnú, udržateľnú a planetárne zodpovednú voľbu!

Je rastlinný variant Omega-3 rovnako účinný ako rybí olej?

Zmena je často sprevádzaná odporom. Ľudia zvyknutí na rybí olej ako zdroj Omega-3 považujú rastlinný zdroj DHA a EPA za menej účinný. Veľa ľudí sa pýta, či sú rastlinné Omega-3 rovnako efektívne a či sa na ne môžu spoľahnúť. Odpoveď – samozrejme, že áno!

  1. Je to stále Omega-3. DHA a EPA – rastlinne získané Omega-3 z algae obsahujú správne formy Omega-3, ktoré vaše telo potrebuje, a sú v tele okamžite bio dostupné.  
  2. Majú rovnaký pôvod. Omega-3 z algae majú rovnaký pôvod ako Omega-3 z rybieho oleja, len vynechávame prostredný článok. 
  3. Sú koncentrované – Vegetology Opti3 je vysoko koncentrovaný zdroj DHA aj EPA, ktoré umožňujú jedincom konzumovať požadované množstvo Omega-3 bez rýb alebo doplnkov z rýb.


Pre koho je Opti3 určené?


Opti3 je skvelou alternatívou pre všetkých, nielen pre vegánov a vegetariánov. Ako teraz potvrdzuje aj Štátny zdravotný ústav, sú Omega-3 veľmi dôležité pre športovcov. Znižujú bolestivosť svalov a opuchy a zvyšujú rozsah pohybu po záťažovom cvičení. Podporujú aj rast svalov.



Zaujímavá je tiež štúdia 33 účastníkov s rodinnou históriou Alzheimerovej choroby. V tejto štúdii bola polovici účastníkov 6 mesiacov podávaná dávka 2 gramov Omega-3 DHA kyseliny. Po pol roku bol v krvi účastníkov nameraný 200%  rozdiel DHA, ale v mozgovomiešnom moku bol rozdiel len 28%. To môže naznačovať, že dostatočná koncentrácia DHA v krvi nemusí znamenať dostatočné množstvo DHA v mozgu. V prípade tohto testu skúmali osoby so sedavým štýlom života, bez predchádzajúcej konzumácie olejnatých rýb. Polovica účastníkov navyše mala genetickú mutáciu APOE4, ktorá je spájaná so zápalmi mozgu a zvyšuje riziko Alzheimerovej choroby. Ide o prvú takúto štúdiu, kde denná dávka vysoko presahovala obvyklé dávky Omega-3. Napriek tomu je táto štúdia veľmi cenná, pretože kládla na účastníkov vysoké nároky – predovšetkým v podobe lumbálnych punkcií, ktoré museli účastníci podstupovať. Jasne ale dokazuje dôležitosť dostatočných dávok Omega-3 a predovšetkým DHA pri obmedzovaní degeneratívnych procesov v mozgu vo vyššom veku.

Omega-3 pre deti, tehotné a matky

Omega-3 sú veľmi dôležité pre vývoj detského mozgu a očí, zvlášť vo vyšších štádiách tehotenstva. Je extrémne dôležité, aby budúce matky prijímali dostatok Omega-3 mastných kyselín. Omega-3 buduje mozog dieťaťa, skladá sietnicu, podieľa sa na vývoji detského nervového systému a zlepšuje celkové zdravie matky a dieťaťa, znižuje tiež riziko preeklampsie a pomáha znižovať riziko popôrodných depresií. Experti odporúčajú konzumáciu dvoch porcií olejnatých rýb týždenne, z dôvodu možnej kontaminácie ťažkými kovmi, PCB alebo dioxínmi. S Opti3 toto riešiť nemusíme. Je to 100% čistá, 100% nekontaminovaná alternatíva rybieho oleja a rýb. Perfektné pre matky a budúce matky.



Omega-3 sú extrémne dôležité počas prvých rokov po narodení, v dobe extrémneho rastu a vývoja. Sú dôležité preto, aby vaši najmenší mali tie najlepšie šance. Pre zdravý vývoj dieťaťa sú nezastupiteľné.
V prvých dvoch rokoch sa detský mozog vyvíja veľmi rýchlo a spotrebúva veľké množstvo energie a živín. Omega-3 mastné kyseliny sú kritickou súčasťou vývoja. Štúdie ukázali, že deti, ktorých matky mali vyšší príjem Omega-3, mali lepšie vyvinutú oblasť kognitívnych funkcií a pozornosti.



Dávkovanie


Štúdie u dospelých ukázali pozitívny vplyv na udržanie funkcií mozgu pri aplikácii 250 mg DHA a EPA denne. To znamená užívať jednu kapsulu Opti3 každý druhý deň, pretože v jednej kapsule Opti3 je minimálne 150 mg EPA a 250 mg DHA, spoločne so 100 IU vitamínu D. 
Pre kojencov a malé deti môžeme odporučiť Opti3 v tekutej forme. Výrobca odporúča štandardnú dennú dávku 5 ml, pre deti do dvoch rokov dávku polovičnú, teda 2,5 ml. 2,5 ml obsahuje 150 mg EPA a 250 mg DHA, spolu so 100 IU vitamínu D. Všetko je doplnené jemnou pomarančovou príchuťou. Táto nová forma je ideálna, pretože nemusíte prestrihávať kapsule a olej nestrieka po celej kuchyni.



Nemecká spoločnosť pre výživu (DGE) – vo svojich odporúčaniach D-A-CH Referenzwerte pre DHA/EPA uvádza:

  • 0-6 mesiacov: dostatočný príjem z materského mlieka 
  • 6 mesiacov – 4 roky: 10-12 mg / 1 kg váhy denne 
  • 4 – 10 rokov: 150 – 200 mg denne 
  • 10+ rokov: 250 – 500 mg denne 
  • Tehotné a kojace: 300 – 500 mg denne (minimálne 200 mg DHA)

Užívanie doplnkov s DHA/EPA je vhodné v čase, keď konzumujete tučné jedlo. Mnohonásobne tým zvýšite bio využiteľnosť týchto kyselín.
Optimálny pomer DHA:EPA je 2:1 – teda pri 300 mg denne je to 200 mg DHA a 100 mg EPA.
 

Ak chcete ako vegán/ka využívať len zdroje z potravy, je veľmi ťažké určiť nejaké normy a odporúčania. Vďaka tomu, že transformácia ALA na DHA a EPA závisí od mnohých faktorov (pomer s LA, genetika, pohlavie, vek, strava...), ide o veľmi individuálnu záležitosť. Ak by sme hovorili o ľanovom oleji, tak 2 gramy (asi čajová lyžička), dodajú telu asi 1 gram ALA. Prípadne 6 gramov rozdrvených ľanových semienok. Potom to závisí od vnútorného konverzného pomeru a príjmu LA. 13 gramov vlašských orechov  splní to isté a ešte dodá takmer 100% dávky LA. V prípade, že využívate doplnky stravy s DHA a EPA, nemusí vás konverzia (a teda pomer medzi prijímanou LA:ALA) ALA trápiť, pretože dostávate už hotové kyseliny, ktoré telo priamo využíva.

Čo si zapamätať?

  • Omega-3 sú pre náš život nevyhnutné
  • DHA a EPA v rybách majú svoj pôvod v riasach
  • Transformácia ALA na DHA a EPA v tele jednotlivcov veľmi individuálna a mala by sa kontrolovať rozbormi krvi
  • 250 – 500 mg DHA a EPA denne je ideálna dávka pre udržanie ľudského tela v rytme
  • Tehotné a kojace by mali dávky zdvojnásobiť
  • Doplnky stravy konzumujte s tučným jedlom 
  • Ľudia s predispozíciou k degeneratívnym ochoreniam mozgu by mali s lekárom konzultovať zvýšenie dávok asi od 50-teho roku života
  • Omega-3 pomáha i športovcom pri regenerácii a raste svalov
  • Dá sa to aj bez doplnkov, ale pozor na správne množstvo potravín a pomer k LA

Viac doplnkov výživy Omega-3 nájdete tu.


Zdroje:

Články výrobcu Vegetology: https://www.vegetology.com/blog/tag/omega-3
Kniha Vegan-Klischee ade! od autora Niko Rittenau, rozšířené vydanie Becker Joest Volk Verlag GmbH & Co. KG, 2020, ISBN 978-3-95453-189-9
https://pubs.rsc.org/en/content/articlehtml/2018/fo/c7fo01809f  
https://www.nutraingredients-usa.com/Article/2010/11/08/Omega-3-ALA-intakes-enough-for-EPA-DPA-levels-for-non-fish-eaters
https://well.blogs.nytimes.com/2014/01/22/whats-in-your-fish-oil-supplements/
https://labdoor.com/rankings/fish-oil
https://www.ehn.org/ocean-pollution-2646936848.html?rebelltitem=1#rebelltitem1
http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/omega-3-mastne-kyseliny-epa-a-dha-jsou-vhodne-pro-vsechny
https://www.technologynetworks.com/neuroscience/news/alzheimers-study-shows-that-omego-3-fatty-acids-struggle-to-reach-the-brain-337625
https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S2352396420302589
https://nutritionfacts.org/video/should-vegans-take-dha-to-preserve-brain-function/