6 dôvodov, prečo by ste mali bežné voskové sviečky nahradiť sójovými sviečkami + recenzie

6 dôvodov, prečo by ste mali bežné voskové sviečky nahradiť sójovými sviečkami + recenzie

Vonné sviečky sú nepochybne skvelým spoločníkom do domácnosti počas celého roka. Sú vhodné aj ako darček pre každého milovníka voňavej domácnosti či pre tých, ktorí radi pozorujú mihotavý plamienok ohňa. Dokážu pohladiť viaceré z našich zmyslov a navodiť jedinečnú atmosféru. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, čo sa v týchto sviečkach ukrýva a čo sa počas ich horenia dostáva do prostredia, z ktorého dýchate vzduch? O nebezpečenstvách ukrytých v parafínových sviečkach, ako aj o ich skvelých alternatívach, sa dočítate v našom článku. Prezradíme vám v ňom 6 dôvodov, kvôli ktorým budete uvažovať o výmene klasických parafínových sviečok za prírodné sviečky zo sójového vosku.

1. Pôvod zloženia – rastlinné sójové bôby vs. ropa

Najskôr je dôležité si ujasniť, z čoho sa sviečky vyrábajú a odkiaľ pochádzajú vosky použité pri ich výrobe. V prípade parafínových sviečok sa vosk vyrába z fosílneho paliva – ropy vyťaženej zo zeme. Po vyťažení sa ropa posiela do rafinérií, kde sa potom premení na hotové produkty, ako je napr. mazací olej. Práve z procesu rafinácie mazacieho oleja vznikajú ako vedľajší produkt parafínové vosky a z nich parafínové sviečky.

Oproti parafínovým sviečkam sa sójové voskové sviečky vyrábajú z čistých prírodných surovín – rastlinných sójových bôbov. Po zbere sa sója očistí, popraská, ošúpe sa a zvinie do vločiek. Následne sa využíva proces hydrogenácie, počas ktorého sa sójový olej oddeľuje od sójových bôbov. Sójový olej je ošetrený roztokom vodíka, ktorý spôsobí, že olej stuhne a vytvorí vosk. Sójový vosk je netoxický a je 100 % prírodný. Za účelom výroby prírodného vosku sa sójový olej môže kombinovať aj s inými nesójovými olejmi, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a nepoškodzujú zdravie. Sójový vosk je klasifikovaný ako čistý horiaci vosk, ktorý je netoxický, bezfarebný a zvyčajne nepriehľadný.

Okrem zloženia a pôvodu samotného vosku je dôležité vziať do úvahy aj typy knôtov, ktoré sa pri sviečkach používajú. V prípade sójových sviečok sa zvyknú používať prírodné bavlnené knôty alebo knôty drevené. Pre výrobu sviečok parafínových sa okrem čisto bavlnených knôtov používajú aj knôty s obsahom kovov, ako sú zinok a olovo. Tie sa po chvíli horenia môžu dostávať do ovzdušia, čo môže predstavovať určité riziko pre naše zdravie.


2. Uvoľňovanie toxických látok do ovzdušia počas horenia

Ďalším dôležitým faktorom pre porovnanie týchto 2 typov voskov je pozrieť sa na to, ako horí parafín v porovnaní so sójovým voskom. Bolo zistené, že parafínové sviečky na báze ropy počas horenia uvoľňujú do ovzdušia najmenej 11 známych toxínov, z ktorých minimálne dva sú karcinogény. V roku 2009 štúdia Štátnej univerzity v Južnej Karolíne zistila, že horiace sviečky z parafínového vosku uvoľňujú do ovzdušia benzén. American Cancer Society (Americká spoločnosť pre rakovinu) klasifikuje benzén ako karcinogén – látku, ktorá podporuje vznik rakoviny. 

Navyše je bežné, že ľudia sa sťažujú na bolesti hlavy, keď v ich prítomnosti horia parafínové sviečky. Mylné by bolo domnievať sa, že je to spôsobené ich vôňou. Vo všeobecnosti je to skôr kvôli spomenutým chemikáliám, ktoré sa uvoľňujú počas horenia do ovzdušia.

V už spomínanej štúdii z roku 2009, ktorú vykonala Štátna univerzita v Južnej Karolíne, zistili, že sójový vosk, na rozdiel od parafínového vosku, neuvoľňuje do ovzdušia benzén. Sviečky zo sójového vosku tak horia čisto a nedochádza pri ich spaľovaní k uvoľneniu toxických látok do prostredia, v ktorom sa nachádzate. 


3. Produkcia sadzí počas horenia

Všetky sviečky počas horenia produkujú určité množstvo sadzí. Keď si porovnáme parafínové sviečky so sójovými zistíme, že parafínové uvoľňujú tmavé čierne sadze, ktoré nielenže zafarbujú nádobu na sviečku, ale v extrémnych prípadoch môžu sadze zafarbiť aj okolité predmety, ako sú záclony a steny.

Štúdia z roku 2002 o charakteristikách spaľovania sviečok zo sójového vosku zistila, že parafín produkuje výrazne viac sadzí s tmavším sfarbením než vosk sójový. Sadze zo sójových sviečok tak majú tendenciu byť svetlejšej farby a menej nápadné ako sadze z parafínových sviečok.


4. Dĺžka horenia – výdrž

Keď si kupujete sviečku, určite vás zaujíma okrem iného aj to, ako dlho vám vydrží horieť. Tento údaj zvykne byť uvedený na obale sviečky. Keď porovnáme parafínové sviečky so sójovými, v dĺžke horenia opäť vedú sójové sviečky. Tu sú dôvody, prečo je tomu tak: 

  • Parafínový vosk má vďaka svojej kryštálovej štruktúre vyššiu teplotu topenia. To znamená, že horenie vyžaduje viac tepla, čo má vplyv na životnosť sviečky. Pri sviečkach zo sójového vosku je bod topenia nižší, a to im umožňuje dlhší čas horenia. 
  • Ďalším dôvodom je molekulová hustota, ktorú má sójový vosk vyššiu než parafínový vosk. Keďže je sójový vosk hustejší ako parafín, jeho roztavenie si vyžaduje viac energie a v dôsledku toho sójové sviečky horia pomalšie ako sviečky parafínové. 

Samozrejme, existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú dĺžku horenia sviečok, ako sú napríklad výška, šírka, dĺžka knôtu a prísady použité vo vosku. Ale za predpokladu, že všetko ostatné okrem použitého vosku je rovnaké, sviečky zo sójového vosku horia o 30-50 % dlhšie než sviečky z parafínu.


5. Intenzita vône 

Ukázalo sa, že molekulárne husté vosky dokážu lepšie uchovať vône počas dlhšieho časového obdobia v porovnaní s ľahšími voskami. Je to preto, že molekulám vône je ťažšie uniknúť z ťažkých voskov. 

Ako sme už uviedli, sójový vosk má vyššiu molekulovú hustotu než vosk parafínový, a to je dôvod, prečo sójové sviečky nielenže dlhšie horia, ale zároveň majú aj intenzívnejšiu a dlhotrvácnejšiu vôňu než tie parafínové. 

Inými slovami, vôňa parafínovej sviečky sa môže časom znateľne vytratiť, zatiaľ čo sójová sviečka bude aj naďalej spríjemňovať váš domov svojou vôňou, až pokým nevyhorí.


6. Životné prostredie

Sójový vosk je vyrobený zo sójových bôbov, tie môžeme považovať za obnoviteľný zdroj, a tak sú sójové sviečky šetrné k životnému prostrediu. Sójové sviečky sa vyrábajú tak, aby vyhovovali svojim zložením a procesom výroby aj vegánom, sú teda vegánske a nebývajú testované na zvieratách. 

Parafínový vosk, na rozdiel od prírodného sójového vosku, nie je udržateľný, pretože fosílne palivá sa nedajú obnoviť. Okrem toho je sójový vosk ľahšie biologicky odbúrateľný než vosk parafínový. Sójové sviečky sú tak oveľa lepšou voľbou ak vám záleží na životnom prostredí, a zároveň sú zdravšou formou aj pre vás a váš domov. 


Najlepšie prírodné sviečky z našej ponuky – recenzie

V našej ponuke nájdete len čisto prírodné sviečky bez škodlivých parafínových voskov. Namiesto parafínu sú v nich použité prírodné vosky, ako sójový vosk alebo karnaubský vosk v kombinácii s kokosovým olejom a bambuckým maslom. Vybrať si môžete prírodné sviečky zo slovenských značiek Soaphoria, Slovenská mydláreň alebo nemeckej značky Fair Squared. My sme si vybrali z našej ponuky 5 prírodných sviečok, ktoré nás zaujali a teraz vám ich bližšie predstavíme. 

Soaphoria Prírodná sójová sviečka - Nevinnosť, 125 ml

Soaphoria Prírodná sójová sviečka - Nevinnosť, 125 ml

Ručne odlievaná prírodná sviečka z eko certifikovaného sójového vosku s dreveným knôtom. Navyše v praktickom ekologickom sklenenom obale. Jej vôňa je krásne nežná a ľahká, kombinuje kvetinové tóny, vrátane levandule, so zeleným čajom. Zvolená kompozícia esenciálnych olejov sa postará o zlepšenie nálady, pozdvihnutie mysle, zbavenie stresu či upokojenie a relaxáciu po náročnom dni. Je vegánska a netestovaná na zvieratách.

 

Soaphoria Aromaterapeutická sójová sviečka - Pre dobrú náladu, 250 ml

Soaphoria Aromaterapeutická sójová sviečka - Pre dobrú náladu, 250 ml

Prírodná sviečka s blahodárnymi aromaterapeutickými účinkami pre dušu a myseľ. Vytvorená len z čisto prírodných surovín, z eko certifikovaného sójového vosku a organických esenciálnych olejov, navyše vyzdobená skutočnými sušenými bylinkami či kvetmi. Dobrú náladu vám navodí vďaka vznešenej ovocno-orientálnej kombinácii divokej čučoriedky, kyslej mandarínky a opojného ylang-ylangu a vanilky. Má množstvo výhod, kvôli ktorým sa ju oplatí kúpiť: je 100 % prírodná, bez parafínov, vegánska, ručne odlievaná, ekologická, balená v skle. 

 

Slovenská mydláreň Pomaranč - Sójová sviečka s dreveným knôtom, 75 g

Slovenská mydláreň Pomaranč - Sójová sviečka s dreveným knôtom, 75 g

Prírodná sójová sviečka slovenskej značky vysokej kvality s nezameniteľnou vôňou šťavnatého sladkého pomaranča a s dreveným knôtom. Drevený knôt je jedinečný v tom, že keď ho zapálite, vydáva zvuk praskajúceho dreva a na chvíľu máte pocit, že sa nachádzate niekde v blízkosti skutočného ohniska. V spojení s krásnou citrusovou vôňou je ideálna na chvíle relaxu, uvoľnenia a pohody. Vegánska, ekologická, v sklenenom obale a papierovej krabičke, ideálna aj ako darček.

Slovenská mydláreň Po daždi - Sójová sviečka s bavlneným knôtom, 90 g

Slovenská mydláreň Po daždi - Sójová sviečka s bavlneným knôtom, 90 g

Kvalitná slovenská ekologická sviečka vyrobená zo sójového vosku. Je ideálna pre všetkých milovníkov dažďovej vône, ktorú si takto môžete vychutnať v suchu a pohodlí domova. Vôňa je veľmi svieža, zemitá a silne evokuje vzduch po letnej búrke. Sviečka je ručne liata, nie je farbená, neobsahuje toxické látky a má prírodný bavlnený knôt. Parfumovaná je kvalitným vonným olejom. Horí minimálne 22 hodín. Obal je ekologický – sklenený – a dá sa opätovne naplniť.

Fair Squared Masážna sviečka Bambucké maslo, 50 ml

Fair Squared Masážna sviečka Bambucké maslo, 50 ml

Na záver vám dávame do pozornosti netradičnú ma sviečku zo zmesi bambuckého masla, kokosového oleja a karnaubského vosku. Nejedná sa o klasickú vonnú sviečku, ale má využitie najmä ako masážna sviečka pre spríjemnenie romantických večerov vo dvojici. Je prírodná, vegánska, s fairtrade zložením a netestovaná na zvieratách.

/b>


Záver

V článku sme zhrnuli hlavné rozdiely medzi parafínovými a prírodnými sójovými sviečkami, a tým poukázali aj na hlavné dôvody, prečo by ste pred kúpou najbližšej sviečky mali zvážiť, pre ktorý typ sa rozhodnete. Nech už sa však rozhodnete akokoľvek, jedno je isté – ak si kúpite sviečku zo sójového vosku, zvolíte si tak zdravú a ekologickú alternatívu, ktorá je pri horení nezávadná, dlhšie horí a má trvácnejšiu a prirodzenejšiu vôňu.


Redakcia Vegmart

Zdroje informácií:

  1. https://ardorbin.com/blogs/news/paraffin-vs-soy-wax 
  2. https://happywax.com/blogs/from-the-blog/4-reasons-to-choose-soy-wax-over-paraffin 
  3. https://link.springer.com/article/10.1007/s11746-002-0562-y
  4. https://portal.nifa.usda.gov/web/crisprojectpages/0206030-soybean-candles-for-healthy-life-and-well-being.html
  5. https://www.harlemcandlecompany.com/blogs/journal/the-difference-between-soy-wax-and-paraffin-wax-candles
  6. https://www.kamseen.no/blogs/blog/7-reasons-to-choose-soya-wax-candles-over-paraffin-wax-candles