Prírodná kozmetika automaticky neznamená, že je Bio. Viete aký je medzi nimi rozdiel a na čo slúžia kozmetické certifikáty?

Prírodná kozmetika automaticky neznamená, že je Bio. Viete aký je medzi nimi rozdiel a na čo slúžia kozmetické certifikáty?

Svet ovláda „bio-boom“, z regálov obchodov na nás vyskakujú bio potraviny, bio kozmetika či biodrogéria. Na tom nie je nič zlé, práve naopak. Pri nákupe si však treba dať pozor na to, či daný produkt naozaj spĺňa to, čo sľubuje. 

Mnohé produkty prírodnej kozmetiky majú v skutočnosti od prírody naozaj ďaleko. Niektorí výrobcovia zneužívajú marketingové ťahy na prilákanie nových zákazníkov, ktorí v dobrom úmysle nakúpia „mačku vo vreci“. Ako teda spoznať kvalitnú prírodnú kozmetiku a v čom je Bio kozmetika iná? 


Prírodnou kozmetikou šetríte vašu pokožku aj prírodu

Prírodná kozmetika je kozmetika vyrobená z prírodných ingrediencií – rastlinného, živočíšneho alebo minerálneho pôvodu, presne stanoveným postupom. Jej výhodou je, že obsahuje veľké množstvo biologicky aktívnych látok (enzýmov, vitamínov atď.), ktoré vie pokožka ľahko prijať a efektívne ich zužitkovať. 

Aby sa účinné látky zachovali v čo najväčšom množstve, sú získavané šetrnými spôsobmi – destiláciou, sušením, filtráciou, extrakciou, či lisovaním za studena, ako je to napríklad pri rastlinných olejoch. 

Keďže v súčasnosti stále neexistuje jednotná definícia prírodnej kozmetiky v celej Európskej únii, každý štát si určuje vlastné pravidlá a normy pre jej označenie. 

Vo všeobecnosti za prírodnú kozmetiku označujeme takú, ktorá obsahuje aspoň 95 % zložiek prírodného pôvodu.


Ako spoznáte skutočnú prírodnú kozmetiku?

Zorientovať sa vo svete prírodnej kozmetiky nie je vôbec jednoduché. Nestačí len pozrieť na obrázok a prečítať si, že produkt je prírodný, lebo obsahuje výťažok z aloe vera. Zapamätajte si, že dôležitejšie ako pekný obal je zloženie produktu – to vám prezradí skutočný obsah balenia. 

Vo všeobecnosti platí, že prírodná kozmetika by nemala obsahovať ropné produkty, ako napríklad parafín (Paraffinum liquidum) – často používaný v krémoch, syntetické emulgátory, umelé farbivá či syntetické parfumy. 

Naopak, veľkú časť zloženia prírodnej kozmetiky tvoria:

 • rastlinné oleje a maslá lisované za studena, bohaté na výživné a zdraviu prospešné aktívne látky,
 • hydroláty (výluhy z rastlín),
 • extrakty z liečivých rastlín (levanduľa, nechtík, mäta, aloe vera ap.),
 • esenciálne oleje používané ako náhrada syntetických parfumov. 

Prírodná kozmetika by mala obsahovať len prírodné emulgátory a farbivá prírodného pôvodu z rastlín a minerálov. Proces výroby prírodnej kozmetiky je náročný, a najmä preto je často aj jej cena o niečo vyššia – to však nemusí byť pravidlom. Okrem iného, prírodná kozmetika tiež nie je testovaná na zvieratách.

Na našej stránke nájdete kvalitnú prírodnú kozmetiku rôznych značiek, ako napríklad slovenské značky KvítokPonio, ktoré ponúkajú poctivú, ručne robenú prírodnú kozmetiku, vyrobenú z najkvalitnejších ingrediencií s láskou k prírode. V ich ponuke nájdete široký výber voňavých produktov v starostlivosti o celé telo, ktoré si určite zamilujete. 


Kúpou prírodnej kozmetiky šetríte našu planétu

Kvalitná prírodná kozmetika dokáže vďaka vysokému obsahu aktívnych látok pokožku šetrne vyživiť, regenerovať a liečiť. Pozitívne vplýva na celý organizmus, pričom dokáže odbúrať stres či zlepšiť náladu. Jej výhoda však nie je len v jej obsahu. 

Mnohým výrobcom prírodnej kozmetiky nie je osud našej planéty ľahostajný a pri výrobe a spracovaní prírodnej kozmetiky dbajú na ekologické postupy, vďaka ktorým je ekologická stopa produktov nízka a nedochádza k nadbytočnému čerpaniu už aj tak veľmi obmedzených zdrojov. 

Mnohé výrobky prírodnej kozmetiky sa nevyrábajú masovo, ale ručne v malých dielňach. Balené sú ekologicky, v recyklovateľných alebo kompostovateľných obaloch bez obsahu plastov. Aj to môže byť jedným z dôvodov, prečo siahnuť po prírodnej kozmetike

Skvelým príkladom bezodpadovej prírodnej kozmetiky je česká značka Naturetics (nájdete v našej ponuke), ktorá z použitého rastlinného oleja vyrába moderné kozmetické ingrediencie a produkty. Využíva cirkuláciu surovín a vyrába tak pri čo najnižšej spotrebe. Ich produkty sú úplne bezpečné, prírodné, šetrné k pokožke i k prírode. Je to príkladom toho, že všetko sa dá, len treba chcieť. 


Bio kozmetika – kvalitná, organická prírodná kozmetika

O prírodnej kozmetike už určite počul každý, ale poznáte aj pojem „organická kozmetika“? Organická kozmetika obsahuje zloženie prírodného pôvodu, rovnako ako prírodná kozmetika, avšak použité suroviny musia byť pestované organicky. 

Organické pestovanie, známe aj ako ekologické poľnohospodárstvo, označuje pestovanie bez použitia chemikálií, pesticídov, umelých hnojív, s ohľadom na zvieratá a podobne.

Prírodná kozmetika síce obsahuje zloženie prírodného pôvodu, ale podmienky, za akých sú napríklad rastliny pestované, nie sú stanovené - to je hlavný rozdiel medzi prírodnou a organickou, respektíve Bio kozmetikou

V zahraničných zdrojoch sa pojem „organic cosmetics“ používa na označenie Bio kozmetiky. Bio kozmetika je v podstate veľmi kvalitná prírodná organická kozmetika, ktorej kvalita je často deklarovaná certifikátom (viac sa o certifikátoch dočítate nižšie). 


Čo obsahuje Bio kozmetika?

Bio kozmetika obsahuje vysoký podiel prírodných zložiek z ekologického poľnohospodárstva - pestované organicky. V zložení sú tieto zložky označené hviezdičkou, pri ktorej je uvedené napríklad „from certified organic agriculture, organically grown, from organic farming“ alebo tiež " z kontrolovaného zberu vo voľnej prírode ", čo znamená, že suroviny boli zbierané vo voľnej prírode tak, aby ich rast a výskyt nebol ohrozený. 

Bio kozmetika nesmie obsahovať:

 • GMO,
 • pesticídy,
 • umelé farbivá,
 • konzervačné látky,
 • umelé arómy ani iné anorganické prísady. 

V skratke, Bio kozmetika by mala predstavovať to najlepšie z prírodnej kozmetiky – žiadne umelé látky, ktoré na pokožke vytvárajú nepriedušnú vrstvu, upchávajú póry či spôsobujú podráždenie pokožky. Zložkami bio kozmetiky sú najmä prírodné zložky z organicky pestovaných surovín, plné aktívnych látok, ktoré pokožke dodajú to, čo potrebuje. 

Veľký rozdiel je v tom, či je kozmetika Bio alebo iba obsahuje niektoré zložky v Bio kvalite. Vo Vegmarte vám ponúkame bio produkty najvyššej kvality značiek Benecos, Eco by Naty, Tierra Verde, laSaponaria a ďalších. Samozrejme, nájdete u nás aj kvalitnú prírodnú kozmetiku s obsahom len niektorých organických zložiek – Aloha Senses, Bio-D, Faith in Nature a iné.

Pri produktoch Bio kozmetiky si často môžete všimnúť malé logá – obrázky na obale, ktoré vám niekedy prezradia viac než si myslíte. 


Certifikáty - malé logá na obale s veľkým významom

Ako dobre poznáte certifikáty pre kozmetiku? Ak sa chcete o produkte dozvedieť viac, mali by ste si ich začať všímať detailne, pretože častokrát vám toto malé logo povie viac ako samotné zloženie. 

Už sme spomínali, že vo svete prírodnej, či Bio kozmetiky nie je ľahké sa zorientovať. V snahe odlíšiť skutočné prírodné produkty s nadštandardnou kvalitou od tých „menej prírodných“, vznikla potreba výrobcov certifikovať svoje produkty, a zlepšiť tak transparentnosť na trhu s prírodnou kozmetikou. 

Certifikátznamená určitú kvalitu produktu. Certifikáty vydávajú nezávislé medzinárodné inštitúcie, ktoré garantujú, že produkt spĺňa prísne kritéria pre jeho získanie, a to nielen pri procese výroby, ale tiež pri: 

 • testovaní výrobkov, 
 • spôsobe využitia pracovnej sily, 
 • spracovaní výrobku, 
 • spôsobe konzervácie, 
 • spôsobe parfumácie, 
 • pri prevážaní produktov. 

Certifikátov pre kozmetiku je hneď niekoľko. Rôzne certifikáty majú iné, vlastné podmienky na ich získanie, a preto aj každý certifikát zaručuje inú kvalitu. 


Certifikáty, ktoré zaručujú kvalitnú prírodnú kozmetiku

Certifikátov pre kozmetiku je naozaj veľa, každá väčšia krajina má vlastnú, nezávislú certifikačnú organizáciu. To naznačuje, že aj certifikáty sa od seba značne odlišujú, pretože, čo je v jednej krajine uznané ako Bio kozmetika, v inej môže byť len prírodná. 

Aj Česká republika má svoju vlastnú certifikáciu prírodnej kozmetiky. Udeľuje 2 typy certifikátov:

 1. certifikát CPK (Certifikovaná prírodná kozmetika) kozmetickým produktom, ktoré obsahujú minimálne 85 % zložiek prírodného pôvodu a len rastlinné zložky z ekologického poľnohospodárstva,
 2. certifikát CPK bio (Certifikovaná prírodná biokozmetika) pre kozmetické produkty s minimálne 90%-ným obsahom surovín prírodného pôvodu, pričom aspoň 20 % hmotnostného podielu prírodných zložiek musí byť v BIO kvalite.

Obidva certifikáty zaručujú aj to, že výrobky nie sú testované na zvieratách. Slovensko svoj vlastný kozmetický certifikát zatiaľ nemá.

Výhodou certifikátov pre kozmetiku je, že sú medzinárodné a prehľadné - všetky potrebné informácie si viete veľmi jednoducho vyhľadať na internete.

Mnohé z produktov kozmetiky, ktoré u nás kúpite, vlastnia niektorý z certifikátov, ktoré zaručujú ich nadštandardnú kvalitu. Bližšie si predstavíme najdôležitejšie z nich, ktoré by ste mali poznať. 


Certifikát COSMOS

Certifikát COMOS je jedným z najčastejšie používaných certifikátov, ktorými sa pýšia aj mnohé z produktov na našom e-shope, napr. od značiek ako Benecos, Incognito, Jack N‘ Jill, Fair Squared, Eco by Naty, alebo Ecodis

COSMOS je svetová certifikačná spoločnosť, ktorá od roku 2002 udelila certifikát už viac ako 26 000 kozmetickým produktom po celom svete. Za jej vznikom stojí päť najvýznamnejších certifikačných organizácií*:

 1. Ecocert (FR), 
 2. Cosmebio (FR), 
 3. Soil Associaton (UK), 
 4. ICEA - Inštitút pre etickú a environmentálnu certifikáciu (IT), 
 5. BDIH - Spolkový zväz nemeckých priemyselných a obchodných spoločností (DE). 

Cieľom týchto organizácií bolo zjednotiť štandardy pre prírodnú a Bio kozmetiku v jeden nadnárodný certifikát. 

* Každá z týchto certifikačných organizácii si okrem certifikátu COSMOS naďalej vykonáva aj vlastné audity, t.j. udeľuje aj vlastné certifikáty ako sú Ecocert Natural/Organic Cosmetics, Cosmetique Nat/Eco/Bio Charte Cosmebio, Soil Associaton Organic, ICEA Certified Eco Bio/Organic Cosmetics a BDIH Certified Natural Cosmetics.

Certifikácia COSMOS zahŕňa dva certifikáty - udeľuje sa certifikát COSMOS Natural pre prírodnú kozmetiku a certifikát COSMOS Organic pre bio kozmetiku. 

COSMOS Natural – udeľuje sa pre kozmetiku obsahujúcu najmenej 95 % surovín prírodného pôvodu, pričom podmienkou nie je obsah organických surovín, napriek tomu produkty s týmto certifikátom majú často zložky s organickým pôvodom.

COSMOS Organic – udeľuje sa pre kozmetiku obsahujúcu najmenej 95 % bio surovín organického pôvodu, pričom tieto suroviny musia tvoriť aspoň 20 % z celkovej váhy produktu.

Certifikát má jednotný nápis “COSMOS ORGANIC” umiestnený pod logom certifikačnej organizácie, ktorá audit vykonala. 

Certifikát ECO Garantie 

Jedným z najprísnejších ekologických certifikátov, pôvodne z Belgicka, je cetifikát ECO Garantie. Je udeľovaný bio produktom v kategóriach kozmetika, osobná starostlivosť, pracie a čistiace prostriedky a iné. Podmienkou pre jeho získanie je, že všetky rastlinné zložky produktu musia byť organické. Držiteľom tohto certifikátu je napríklad aj značka Tierra Verde od českého výrobcu ekologickej kozmetiky a drogérie, ktorú nájdete aj v našej ponuke. 

Certifikát CCPB

Certifikát CCPB udeľuje talianska spoločnosť prírodným a bio udržateľným produktom po celom svete. Nejde pritom len o kozmetiku, certifikáty sa udeľujú aj v oblasti potravín, národných špecialít, vegánskych produktov, textilu, odevov a v mnohých iných oblastiach.

Rovnako ako aj pri certifikáte COSMOS, certifikácia CCPB v oblasti kozmetiky zahŕňa dva druhy certifikátov - certifikát pre BIO kozmetiku a certifikát pre Kozmetiku s BIO surovinami. 

Certifikát BIO kozmetika získa produkt, ak spĺňa nasledovné:

 • minimálne 95 % zložiek z celkového zloženia pochádza z prírodných surovín alebo je prírodného pôvodu;
 • minimálne 10 % surovín z celkového množstva je v súlade s Nariadením 834/2007 o ekologickej produkcii a označovaní ekologických produktov;
 • 95 % prírodných ingrediencií je certifikovaných v súlade s Nariadením 834/2007.

Držiteľom tohto certifikátu je napríklad talianska značka kvalitnej kozmetiky laSaponaria, ktorá nesmie chýbať v našej ponuke. 

Certifikát NaTrue - True Friends of Natural and Organic Cosmetics

NaTrue je medzinárodná spoločnosť so sídlom v Bruseli, ktorej hlavným cieľom je podporovať a chrániť prírodnú starostlivosť o pleť. 

Spoločnosť NaTrue sa v roku 2010 odmietla zapojiť do certifikátu COSMOS a vytvorila si svoj vlastný štandard. Udeľuje nasledovné tri certifikáty, ktoré sú zárukou vysokej kvality použitých surovín:

 • NaTrue* - prírodná kozmetika - 100% prírodný produkt
 • NaTrue** - kozmetika s obsahom BIO zložiek – obsahuje minimálne 70 % surovín v BIO kvalite
 • NaTrue*** - BIO kozmetika - kozmetika s 95%-ným podielom surovín v BIO kvalite. 

Jednou z vašich obľúbených značiek, ktorá získala certifikát NaTrue pre niektoré zo svojich produktov je nemecká značka Fair Squared.

Kozmetických certifikátov, na ktoré môžete bežne natrafiť pri výbere kozmetického produktu niekde na internete alebo v drogérii je oveľa viac. Ak natrafíte na certifikát, ktorý nepoznáte, jednoducho si ho vyhľadajte na internete. Dozviete sa všetky potrebné informácie, ktoré vám o produkte podajú bližšie informácie. 


Zhrnutie na záver 

Niet pochýb o tom, že prírodná kozmetika má na ľudský organizmus pozitívny vplyv. Dokáže zlepšiť stav pokožky, zlepšiť kvalitu vlasov, nechtov, vďaka účinkom aromaterapie dokáže ovplyvniť našu náladu či odbúrať stres. Pri výbere a nákupe produktu však odporúčame podrobne sledovať zloženie, aby to, čo kupujete, bola naozaj „prírodná kozmetika“. 

Dobrou pomôckou, ako spoznať nadštandardnú kvalitu produktu je sledovať certifikáty – malé logá na obaloch kozmetických produktov. Tak ľahko rozpoznáte aj skutočnú Bio kozmetiku, teda prírodnú kozmetiku z organicky vypestovaných surovín. 

Pozor! Nie je však pravidlom, že všetka kvalitná prírodná a Bio kozmetika musí byť aj certifikovaná. Často si výrobcovia tak potrpia na kvalitu svojich výrobkov, že certifikáty vlastne nepotrebujú. Takže netreba nasilu vyhľadávať len „certifikované, eko, Bio a 100% natural“ produkty. Platí, že nakupovať treba s rozumom.

Ak vás náš článok aspoň v niečom obohatil a dozvedeli ste sa niečo nové, sme veľmi radi. A budeme ešte radšej, ak nazriete do našej ponuky v kategórii Kozmetika a hygiena a potešíte seba alebo svojich blízkych kvalitnou, nami overenou prírodnou či Bio kozmetikou. 


Redakcia Vegmart

Zdroje informácií: 

 1. https://encyklopedie.biooo.cz/certifikaty/ccpb/ 
 2. https://encyklopedie.biooo.cz/certifikaty/cosmetique-bio---charte-cosmebio/
 3. https://happynewskin.com/prirodna-kozmetika/ 
 4. https://revue.ederma.sk/certifikacia-kozmetiky-bio-a-prirodna-kozmetika/ 
 5. https://www.bioshop.sk/magazin/prirodna-kozmetika-co-to-je/ 
 6. https://www.bioterra.sk/magazin/co-je-prirodna-kozmetika/ 
 7. https://www.cosmebio.org/en/reports/naturel-vs-organic-cosmetics-whats-the-difference/
 8. https://www.cosmos-standard.org/ 
 9. https://www.ecoprodukty.sk/tajemstvi-slozeni-kosmetiky/certifikaty.php?show=eco-garantie 
 10. https://www.ellakozmetika.sk/co-je-prirodna-kozmetika/ 
 11. https://www.handymade.sk/kozmeticke-certifikaty-a-certifikacne-spolocnosti/