Sprievodca prírodným farbením vlasov bez amoniaku a peroxidu + recenzie na prírodné farby

Sprievodca prírodným farbením vlasov bez amoniaku a peroxidu + recenzie na prírodné farby

Farbenie vlasov môže na prvý pohľad vyzerať ako bežná neškodná záležitosť, ktorú ľudia, prevažne ženy, podstupujú pomerne často. Zamysleli ste sa ale niekedy nad tým, čo sa skrýva za zložením bežne dostupných farieb na vlasy? Sú amoniak a peroxid skutočne nevyhnutné pre nádherne zafarbené vlasy? Uvažovali ste niekedy nad tým, že by ste vymenili bežné chemické farby na vlasy za prírodné farby? Keď budete pozorne čítať náš článok, dozviete sa aké výhody predstavujú prírodné farby na vlasy a prečo sú zdravšou alternatívou k bežne používaným chemickým farbám. Tiež vám prezradíme aj to ako dlho vydržia na vlasoch prírodné farby a ktoré prírodné farby na vlasy sú najlepšie. 


Čo obsahujú bežne dostupné farby na vlasy?

Bežné farby na vlasy, používané v kaderníckych salónoch, či na domáce farbenie vlasov, obsahujú vysoký počet toxických chemikálií, ako ukazujú rôzne štúdie. Jedna analýza známych značiek farieb na vlasy dokonca v nich odhalila takmer 20 rozličných zložiek, ktoré sú definované ako potenciálne karcinogénne látky. 

Medzi zdraviu škodlivé látky, ktoré môžeme nájsť v konvenčných farbách na vlasy patria:

  • deriváty uhoľného dechtu, 
  • PPD – para-fenyléndiamín, 
  • amoniak, 
  • peroxid,
  • parabény (zvyčajne majú predpony metyl-, etyl-, propyl-, izopropyl-, butyl-, izobutyl-),
  • rezorcinol,
  • olovo,
  • benzén-diamín-dihydrochlorid.

Konvenčné vlasové farbivá obsahujú vysoké množstvo toxických chemikálií, ktoré sa môžu do tela absorbovať cez pokožku hlavy, kde je bohaté krvné riečište. Potom tieto chemikálie kolujú v našom tele, kde sa môžu ukladať v tkanivách a spôsobiť nepriaznivé zdravotné účinky,“ hovorí Marianne Marchese, naturopatická doktorka, ktorá praktizuje prírodnú medicínu na klinike Woman's Time Clinic v Portlande v USA.


Prečo sú zložky v bežne dostupných farbách na vlasy škodlivé?

Ak ste si doteraz farbili vlasy bežnými chemickými prípravkami, toto by ste mali o jednotlivých zložkách vedieť. Venujte pozornosť nižšie uvedeným riadkom, kde sa dozviete, aké nepriaznivé účinky, nielen na vaše zdravie, môžu mať jednotlivé zložky bežne používané v klasických farbách na vlasy.


PPD – para-fenyléndiamín

Para-fenyléndiamín patrí v kozmetike k najdiskutovanejším látkam a je známy aj ako jeden z najčastejších alergénov vo farbách na vlasy. Riziko alergickej reakcie v prípade farieb na vlasy narastá aj s faktom, že vlasy si v súčasnosti farbia čoraz mladší a mladší ľudia. 

Para-fenyléndiamín pôsobí dráždivo na oči, kožu, dýchací systém a môže vyvolať až astmatický záchvat. Alergické reakcie spôsobené para-fenyléndiamínom sa prejavujú svrbením, depigmentáciou pokožky, dermatitídou na tvári a vo vážnejších prípadoch môže nastať až opuch tváre či poškodenie pokožky podobné popáleninám. Alergia sa v prípade PPD nemusí prejaviť okamžite, ale môže k nej dôjsť aj počas 30 dní od aplikácie farby na vlasy. 

Navyše PPD okrem alergických reakcií vykazuje toxické vplyvy na orgány, narúša hormonálnu rovnováhu, je karcinogénny, mutagénny a nebezpečný pre tehotné ženy, pretože dokáže poškodiť zdravie plodu. Aby toho nebolo málo, látka je veľmi toxická a nebezpečná aj pre vodné organizmy a životné prostredie. Dokonca počas 20. storočia boli alergické reakcie na PPD takým vážnym problémom, že v Nemecku, Francúzsku a Švédsku boli na určitú dobu farby na vlasy úplne zakázané.


Amoniak

Amoniak je bezfarebný plyn s ostrým štiplavým zápachom. Amoniak sa vo farbách na vlasy používa na zväčšenie vlasových folikulov, čo umožňuje farbe preniknúť hlbšie dovnútra tak, aby dlhšie vydržala. Amoniak ovplyvňuje aj melatonín, a preto pomáha aj pri zosvetľovaní vlasov. 

Avšak farbenie vlasov s farbami obsahujúcimi amoniak predstavuje pre kaderníkov aj klientov nemalé zdravotné riziko. Amoniak pri vdýchnutí spôsobuje pálenie očí, dráždi hrdlo a nos, poškodzuje sliznice dýchacieho systému a vyššie množstvo môže spôsobiť až záchvaty kašľa a dusenia.


Peroxid vodíka (hydrogen peroxide)

Peroxid vodíka je bezfarebná kvapalina, ktorá sa používa hlavne ako dezinfekcia pre svoje antibakteriálne a protizápalové vlastnosti. Pre svoju schopnosť odstraňovať pigment sa používa vo farbách na vlasy hlavne na zosvetlenie vlasov či melírovanie. 

Jeho použitie vo farbách na vlasy môže byť škodlivé, ako pre pokožku, tak aj pre oči. Peroxid je schopný preniknúť do štruktúry vlasu, čím v podstate oslabuje vlasové vlákno a pri silnejších koncentráciách môže dochádzať až k silnému narušeniu keratínových vlákien vlasu. To môže následne viesť k úplnému rozpadu vlasovej štruktúry. Takto narušené vlasy sa úplne rozpadnú, stávajú sa neupraviteľnými, lámu sa a na pohľad majú nepekný „slamový krepový efekt“. 


Parabény

Parabény poznáme ako umelo vytvorené konzervačne látky používané v kozmetike, farmaceutickom priemysle a potravinárstve. Ich úlohou je ochrana pred množením baktérií a iných mikroorganizmov. Parabény môžu u citlivých osôb pôsobiť dráždivo, vyvolať dermatitídu, začervenanie a opuch očí. Dokážu poškodzovať aj endokrinný systém, ovplyvňovať hladiny estrogénu v tele a môžu byť do tela absorbované cez pokožku, krv a tráviaci systém.


Prírodné farby na vlasy – zdravá alternatíva k bežne používaným farbám

Máme dobrú správu pre všetkých, ktorým záleží na vlastnom zdraví, na udržateľnosti životného prostredia, a zároveň sa ani po zistení vyššie uvedených skutočností nechcú vzdať farbenia vlasov. Našťastie totiž existujú aj prírodné farby na vlasy, ktoré sú bezpečné a dokonca nie sú novinkou súčasnej doby, ale ich hlavná zložka je známa už stáročia. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo je základnou zložkou prírodných farieb na vlasy a aké výhody oproti konvenčným farbám tieto prírodné farby prinášajú.


Farbenie vlasov hennou

V prírodných farbách na vlasy nenájdete vyššie spomenuté toxické látky, ako sú 

PPD – para-fenyléndiamín, amoniak, peroxid či parabény, ani žiadne iné agresívne chemikálie či syntetické farbivá. Ak sa niečo podozrivé vo farbe na vlasy nachádza, takáto farba nebude veľmi prírodná, a preto si prírodné farby na vlasy treba vyberať len od overených výrobcov. 

Najčastejšou farbiacou zložkou v prírodných farbách na vlasy je henna. Čo to tá henna vlastne je? Henna je prírodné farbivo, ktoré používali už ľudia v starom Egypte a aj dnes sa používa na farbenie vlasov, nechtov či pokožky. Henna sa získava z rastliny (2-3 metre vysoký ker) s rovnomenný názvom Henna – latinsky Lawsonia. Na výrobu prírodnej farby, henny, sa používajú listy, ktoré sa sušia a meľú na jemný prášok s príjemnou vôňou. Poznáme viacero druhov Henny, ktoré rozlišujeme podľa ich charakteristickej farby:

  • Lawsonia Inermis – Henna červená (red).
  • Lawsonia Alba – prírodná bezfarebná (neutral).
  • Lawsonia Spinoza – čierna Henna (black). 

Prírodné farbiace zmesi rôznych odtieňov sa následne získavajú vzájomnou kombináciou s inými rastlinami, ako je napr. Indigo (Indigovník farbiarsky – Indigofera Tinctoria), či rôzne iné rastliny, kvety alebo koreniny vysušené a pomleté na prášok. Takto vzniknuté prírodné farby na vlasy sú zároveň aj vegánske a nezvyknú sa testovať ani na zvieratách. Na farbenie vlasov hennou sa samozrejme môže použiť aj čistá henna bez kombinácie s inými prísadami. 


Prečo je prírodné farbenie vlasov šetrné pre vlasy a bezpečnejšie pre naše zdravie?

Farby na vlasy bez chémie majú oproti syntetickým farbám veľa výhod. Toto sú hlavné dôvody, prečo by ste mali zvážiť šetrné farbenie vlasov prírodnými farbami namiesto bežnými chemickými farbami:

  • Prírodné farby na vlasy sú k vlasom oveľa šetrnejšie než syntetické farby. Na rozdiel od nich neprenikajú dovnútra vlasu a nemenia tak jeho štruktúru, ale jemne obklopia vlas na povrchu a obalia ho, čím vlas zároveň posilnia zvonku.
  • Prírodné farbenie vlasov je bezpečné pre zdravie. Prírodné farby neobsahujú toxické látky, ktoré sú schopné vstrebať sa do tela a poškodzovať nervový, endokrinný a tráviaci systém. 
  • Prírodné farby na vlasy sú bezpečné pre styk s pokožkou, sú bez zápachu a bez látok, ktoré dráždia oči a po vdýchnutí ohrozujú zdravie. 
  • Prírodným farbením vlasov predchádzate trvalému poškodeniu vlasov (vysušenie pokožky hlavy, lámavosť a vypadávanie vlasov), ktoré dokážu spôsobiť chemické farby s obsahom toxických látok.
  • Niektoré prírodné farby obsahujú prírodné oleje alebo iné bylinné prísady, ktoré dodávajú vlasom lesk, objem, výživu a zdravý vzhľad.
  • Zloženie aj výroba prírodných farieb bývajú šetrné k životnému prostrediu a k vodným ekosystémom, nebývajú testované na zvieratách a sú zväčša vegánske.


Domáce farbenie vlasov prírodnými farbami – postup

Vždy používajte prírodnú farbu na vlasy tak, ako to uvádza výrobca na obale produktu. Prírodné farby na vlasy sa predávajú väčšinou vo forme prášku, ale niektoré značky ponúkajú prírodné farby aj v tekutej podobe. My si bližšie priblížime postup farbenia vlasov prírodnými farbami v práškovej podobe: 

  1. Pred farbením je potrebné si vlasy vždy najskôr umyť. Prírodné farby na vlasy sa nanášajú na čisté umyté vlasy, buď na vlhké alebo suché, v závislosti od odporúčaní výrobcu. Dôležité je použiť na umytie vlasov šampón bez silikónov a im podobných látok, ktoré obaľujú vlasy, či na nich vytvárajú film, ktorý by mohol zabrániť obaleniu farby okolo vlasu. 
  2. Prášok s farbiacou zmesou sa musí najskôr zmiešať s teplou vodou (60-90°C, v závislosti od pokynov výrobcu a farebného odtieňa) v pomere približne 30 % zmesi k 70 % vody, až kým sa vytvorí hladká hustá pasta. Množstvo prášku sa používa podľa dĺžky a hustoty farbených vlasov. V prípade citlivej pokožky sa odporúča urobiť si vopred test na prameni vlasov, aby ste zistili, či vaše vlasy a pokožka nereagujú na farbu precitlivelo. 
  3. Vzniknutá pasta sa na vlasy nenanáša úplne horúca, ale mierne teplá, smerom od korienkov ku končekom. Po nanesení farby sa odporúča prekryť vlasy ochrannou čiapkou a zabaliť ich do uteráku aby boli v teple. 
  4. Farba sa necháva pôsobiť minimálne 30 minút, zvyčajne 2-4 hodiny, ideálne cez noc, nie však dlhšie ako 23 hodín. Čím dlhšie sa farba nechá pôsobiť, tým intenzívnejší a tmavší bude výsledný efekt. 
  5. Po uplynutí požadovanej doby pôsobenia je potrebné vlasy opláchnuť teplou vodou.
  6. Pre lepšie zafixovanie farby sa odporúča vlasy opláchnuť na záver ešte raz studenou vodou, alebo kvetinovým hydrolátom z levandule alebo damašskej ruže.


Ako dlho vydržia prírodné farby na vlasoch?

To, ako dlho vám vydrží prírodná farba na vlasoch závisí nielen od samotnej farby, ale aj od kvality a zdravotného stavu vašich vlasov, ako aj od vlasovej kozmetiky, ktorú používate. Dôležité pre zachovanie trvácnosti prírodnej farby na vlasy je, aby ste po farbení vlasov nepoužili v priebehu nasledujúcich 24 hodín žiadne prípravky na vlasy.

V prípade zafarbenia vlasov prírodnými farbami na báze henny nedochádza k typickému odrastaniu vlasov s odrastenými korienkami, ako je tomu v prípade chemických farieb. Prírodná farba na vlasy sa zvykne naproti tomu z vlasov vymývať a postupne blednúť.

Po prvom farbení sa farba zvyčajne vymyje skôr, teda približne do 1-3 mesiacov od jej nanesenia. Prírodné farby sa však vymývajú postupne a nevymyjú sa hneď úplne. Ak sa pravidelne farbíte, tak vám farba časom vydrží na vlasoch dlhšie a bude stačiť už len dofarbovať odrasty a raz za tri mesiace zafarbiť celú dĺžku vlasov. 


Ako sa starať o vlasy po farbení prírodnými farbami?

Pre dlhšiu výdrž a zdravý vzhľad vlasov, farbených prírodnými farbami, je dôležitá aj starostlivosť o ne. Ak chcete, aby vaša prírodná farba vydržala na vlasoch dlhšie, mali by ste tomu prispôsobiť aj vašu vlasovú kozmetiku. Uprednostnite prírodné šampóny a kondicionéry pred tými, ktoré obsahujú silikóny a parabény. Šetrnú prírodnú starostlivosť o vaše vlasy nájdete aj v našej kategórii Starostlivosť o vlasy.


Najlepšie prírodné farby na vlasy – recenzie

Na trhu s prírodnými farbami na vlasy dnes môžeme nájsť už viacero značiek, ktoré sa vydali touto šetrnou cestou, ako pre vlasy tak aj pre prírodu. Patria sem napríklad značky laSaponaria, Soaphoria, Voono, Radico, Logona, Khadi a Indian Natural Hair Care. Spomedzi prvých troch spomenutých značiek vám na nasledujúcich riadkoch priblížime tie farebné odtiene, ktoré nás zaujali najviac. 

Soaphoria Bylinná zmes na farbenie vlasov - Čierna, 150 ml

Soaphoria Bylinná zmes na farbenie vlasov - Čierna, 150 ml

Rastlinná farba na vlasy vyrobená z listov indigovníka farbiarskeho, ktorý vlasy zafarbí do krásnych čiernych, havraních až modro-čiernych odleskov. Farba je vhodná na svetlohnedé, hnedé a tmavohnedé vlasy a taktiež aj ako farba na šedivé vlasy či prekrytie začínajúcich šedín. Jej aplikácia je jednoduchá a zvládnete ju v pohodlí domova. 

Navyše okrem farbiaceho účinku má aj priaznivé regeneračné účinky na vlasy, dodá im lesk a silu, aby pôsobili živo a zdravo. Jedno balenie postačí na zafarbenie rovných vlasov cca 30 cm dĺžky

Farba má 100 % rastlinné zloženie a je v bio kvalite. Neobsahuje tak žiadne syntetické farbivá, chemikálie, konzervanty, amoniak, olovo, peroxid ani soli kovov. Je vhodná pre vegánov a má aj certifikát Leaping Bunny – netestované na zvieratách. 

laSaponaria BIO Prírodná farba na vlasy Devi - Piesok, 100 g

laSaponaria BIO Prírodná farba na vlasy Devi - Piesok, 100 g

Prírodná farba na vlasy zložená z henny a prímesi bylinných práškov. Je vhodná na farbenie svetlých a blond vlasov, ktorým dodá hrejivé pieskové odlesky. Dodáva vlasom prirodzený vzhľad. Dá sa použiť aj na tmavé vlasy ako posilňujúca a regeneračná maska. Zmes bylín obsiahnutá v tejto farbe má na vlasy blahodárne účinky – vlasy regeneruje, posilňuje a má antioxidačné a antibakteriálne účinky

Neobsahuje amoniak ani žiadne iné rizikové chemické a syntetické látky. Je 100 % rastlinná a v bio kvalite s certifikátom Cosmetici Biologici (bez GMO, zložky z eko poľnohospodárstva, netestované na zvieratách). Je šetrná k vášmu telu aj k životnému prostrediu. 

laSaponaria BIO Prírodná farba na vlasy Durga - Granátové jablko, 100 g

laSaponaria BIO Prírodná farba na vlasy Durga - Granátové jablko, 100 g

Pre odvážnych je tu prírodná farba na vlasy v odtieni Granátové jablko. Základom zmesi je červená Henna, Lawsonia Inermis, ktorá prepožičia vlasom neprehliadnuteľné ohnivé odlesky červenej a tóny granátového jablka. Ostatné bylinné zložky v tejto farbiacej zmesi dodávajú vlasom lesk a žiarivý vzhľad. 

Je pre každého, kto túži po prirodzených a zdravých vlasoch červenej farby. Je 100 % rastlinná a v bio kvalite s certifikátom Cosmetici Biologici (bez GMO, zložky z eko poľnohospodárstva, netestované na zvieratách). Úplne bez obsahu rizikových chemických a syntetických látok. Šetrná k vášmu telu aj k životnému prostrediu. 

Voono Prírodná farba na vlasy - Henna Copper, 100 g

Voono Prírodná farba na vlasy - Henna Copper, 100 g

Prírodná farba na vlasy s jednoduchou prípravou, dobre chytá a je kompletne bez chémie (žiaden amoniak ani peroxid). Je bezpečná a vhodná aj pre tehotné a dojčiace ženy. Okrem jedinečne žiarivej oranžovej farby dodá vlasom objem, lesk a dokonale kryje šediny. Vydrží minimálne 4 týždne, pričom celú dĺžku vlasov stačí dofarbovať raz za tri mesiace. Ak chcete oživiť svoju doterajšiu ryšavú farbu vlasov zdravo, Voono – Henna Cooper je pre vás ako stvorená.

Voono je česká značka na profesionálnej úrovni, s farbami veľmi vysokej kvality, ktoré obsahujú čerstvé bylinky. Farba je vegánska a nie je testovaná na zvieratách.

Voono Prírodná farba na vlasy - Henna Dark Brown, 100 g

Voono Prírodná farba na vlasy - Henna Dark Brown, 100 g

Ďalším skvelým odtieňom od značky Voono je tmavohnedá Henna na vlasy, ktorá svojou farbou pripomína lahodnú kávu. Dodá vašej korune krásy nádherný studený odtieň hnedej. Táto farba má samozrejme prírodné vegánske zloženie bez škodlivých chemikálií (žiaden amoniak ani peroxid). Ľahko sa mieša a dobre chytá na vlasy. Vlasom zabezpečí objem, pevnosť, lesk, dokonale kryje šediny a je vhodná aj pre tehotné a dojčiace ženy. Vegánske zloženie netestované na zvieratách je samozrejmosťou. 


Záver

Veríme, že vám informácie v článku pomohli odpovedať na všetky dôležité otázky týkajúce sa farbenia vlasov prírodnými farbami a že ste sa dozvedeli aj niečo nové. Dôležité je myslieť na to, že v chemických farbách na vlasy na nás číhajú rôzne zdravotné riziká, ktorým vieme hravo predísť prírodným farbením vlasov. Okrem toho, že prírodné farby na vlasy majú bezpečné zloženie, sú vysoko účinné, tak sú aj cenovo dostupné. Preto veríme, že ak sa rozhodnete vymeniť doteraz používané klasické farby za farby prírodné, tak vám vo vašom rozhodnutí nebude nič prekážať a užijete si to aj so všetkými výhodami, ktoré prírodné farby na vlasy prinášajú.


Redakcia Vegmart

Zdroje informácií:

  1. http://www.hennanavlasy.eu/co-je-henna
  2. https://andreine.com/blog/chemicke-vlastnosti-vlasu-poskodenie-vlasu-chemikaliami
  3. https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/para-phenylenediamin-ppd/
  4. https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/peroxid-vodiku-hydrogen-peroxide/
  5. https://feminity.zoznam.sk/c/900906/hairstylistka-a-odbornicka-vo-vlasovej-starostlivosti-vam-prezradi-vyhody-pri-farbeni-vlasov-s-organickymi-farbami
  6. https://lustroushenna.typepad.com/lustrous_henna/chemical-hair-dye-synthetic-hair-dye/
  7. https://vanityhairstudionh.com/blogs/news/organic-hair-color-vs-chemical-hair-color-which-is-best
  8. https://www.biutli.sk/poznate-rozdiel-medzi-farbami-s-amoniakom-a-bez-a41
  9. https://www.earthdye.com/natural-hair-dye-vs-chemical-hair-dye/