Objavte 5 účinkov, ktorými sa pýši rozchodnica ružová (rhodiola)

Objavte 5 účinkov, ktorými sa pýši rozchodnica ružová (rhodiola)

Rozchodnica ružová, známa aj ako rhodiola, či zlatý koreň, pomáha spaľovať tuky, posilňovať mozog a dodáva nám energiu. Zaujíma vás, aké má ďalšie účinky na naše zdravie? Prečítajte si o nej bližšie v tomto článku, kde vás zoznámime s jej 5 hlavnými účinkami a samozrejme sa dozviete aj o správnom užívaní a pre koho je rhodiola vhodná a kto by si naopak mal na ňu dať pozor.


Poznáte rozchodnicu ružovú – Rhodiolu rosea?

Rozchodnica ružová, ktorú môžete poznať aj pod názvom rhodiola, je vo voľnej prírode chránená rastlina, ktorej sa dostáva čoraz viac pozornosti kvôli jej možným pozitívnym prínosom na naše zdravie.

V alternatívnej medicíne je označovaná aj ako zlatý koreň. Je rozšírená vhornatejších častiach takmer celej severnej a východnej Eurázie, u nás sa nachádza aj v Tatrách a Malej Fatre, ale rozhodne ju vo voľnej prírode nezbierajte, patrí medzi kriticky ohrozené druhy. Aj keď je tá voľne rastúca chránená, dá sa pomerne ľahko pestovať v záhradkách na skalkách. Vzhľadom ide o nízku, tučnolistú rastlinu s mnohými drobnými kvetmi.

Rhodiola je cenená pre svoje schopnosti podporovať spaľovanie tukov, má pozitívny vplyv pri úzkostiach a depresiách, je skúmaná pre možný vplyv na zlepšenie pamäti, posilnenie imunity, pri zníženej vitalite a hormonálnej nerovnováhe.


Rozchodnica a jej účinné látky

Poďme sa teraz pozrieť na účinné látky obsiahnuté v rozchodnici a zoznámiť sa s ich možným pozitívnym vplyvom na naše zdravie. Rozchodnica ružová obsahuje tieto skupiny látok:

 • Triesloviny ‒ majú adstringentný (tj sťahujúci či zvierajúci) účinok a podporujú regeneráciu organizmu.
 • Flavonoidy ‒ prispievajú k posilneniu imunity a ochrane pred voľnými radikálmi, z tých najvýznamnejších sú to triacín a rhodionín.
 • Rutín – má pozitívny vplyv na cievny systém a podporuje krvný obeh.
 • Minerálne látky – obsahuje minerály ako mangán, zinok, meď, striebro a selén, ktoré sú dôležité pre celkovú vitalitu.
 • Glykozidy – tieto látky majú rôznorodé účinky, vrátane podpory nervového systému, menovite napríklad ptyrosol, rhodiolosid či salidrosid.
 • Rôzne druhy kyselín – kyselina citrónová, vínna, jablčná, šťaveľová, jantárová a galová.


Aké má rozchodnica ružová/rhodiola účinky na zdravie?

Ako bolo už spomenuté vyššie, účinkov pre ktoré je rhodiola skúmaná je mnoho, od pomoci s chudnutím cez depresie a úzkosti, sexuálne libido, neurodegeneratívne problémy, pomoc s nedostatkom energie a vitality cez oslabenú imunitu a ďalšie. Nižšie si tieto účinky preberieme podrobnejšie.

Podľa platných nariadení Európskej únie môžeme o rhodiole a jej zdravotných účinkoch tvrdiť toto:

 • je to silný antioxidant,
 • podporuje fyzický výkon a kondíciu,
 • prispieva k normálnemu tráveniu,
 • podporuje kognitívny a duševný výkon,
 • podporuje normálne hodnoty krvného tlaku.


5 účinkov rhodioly – rozchodnice ružovej na naše zdravie

Na základe nielen európskych štúdií sme sa rozhodli zhrnúť účinky rozchodnice do nasledujúcich 5 bodov:

 1. Adaptogénny účinok ‒ rozchodnica sa radí medzi silné adaptogény, čo sú látky, ktoré pomáhajú telu lepšie sa prispôsobovať stresu, zmenám a zvyšovať odolnosť organizmu.
 2. Podpora psychického rozpoloženia ‒ podľa štúdií môže mať pozitívny vplyv na úzkostlivé, depresívne a stresujúce stavy. Celkovo pomáha zlepšiť nervový systém a môže sa podieľať na zlepšovaní nálady. Vikingovia spájali rhodiolu s vytrvalosťou a silou. V Ázii sa bežne používa na liečbu depresie a úzkostí.
 3. Zlepšenie fyzického výkonu – rozchodnica je používaná mnohými športovcami kvôli pozitívnemu vplyvu na výkonnosť, vytrvalosť, a zároveň je cenená pre schopnosť znižovať únavu. Je veľmi obľúbená medzi bežcami, cyklistami a ďalšími športovcami, ktorí užívajú rhodiolu pre jej potenciálne účinky pre udržanie nižšej srdcovej frekvencie pri športe, pre lepšiu regeneráciu a zníženie poškodenia svalov.
 4. Podporuje normálny stav obehovej sústavy – vďaka obsiahnutému rutinu pozitívne ovplyvňuje krvný obeh a cievny systém. Ide tak o bylinu vhodnú pre ľudí s ochorením centrálneho nervového systému, môže byť podpornou bylinou napomáhajúcou klasickej liečbe.
 5. Posilňovač imunitného systému – kvôli flavonoidom je telo chránené pred voľnými radikálmi a tým bylina podporuje náš imunitný systém.

Každý z nás sme originál a lieky aj rastliny na nás pôsobia rozdielne. Preto najmä pokiaľ užívate nejaké lieky dlhodobo alebo máte zhoršený zdravotný stav, konzultujte (ne)vhodnosť použitia rozchodnice s odborníkom.


Má rozchodnica ružová aj nežiaduce účinky?

Odborníci sa prikláňajú k názoru, že rozchodnica ružová – rhodiola má veľmi mierne a nie veľmi časté nežiaduce účinky. Pokiaľ sa nejaké vyskytli, išlo o problémy so spánkom, nevoľnosť, bolesť hlavy, závraty alebo sucho v ústach prípadne naopak o nadmernú tvorbu slín. Rhodiola môže tiež znižovať účinky niektorých liekov, a to najmä liekov na úzkosti alebo pri arytmii.

Rozchodnica sa neodporúča užívať malým deťom, tehotným a dojčiacim ženám, a to z dôvodu, že zatiaľ neexistuje dostatok vedeckých výskumov, ktoré by sa zaoberali bezpečnosťou jej užívania týmito skupinami ľudí.

Ďalej by si na užívanie rhodioly mali dať pozor ľudia s roztrúsenou sklerózou a s autoimunitnými poruchami.

Pokiaľ sa u vás nežiaduce účinky objavia, odporúčame prestať rhodiolu užívať a prípadne sa o vhodnosti jej užívania poraďte s lekárom.


Ako správne užívať a dávkovať rozchodnicu/rhodiolu?

Pri dávkovaní je dobré rozlišovať, či chceme rhodiolu užívať zo zdravotných dôvodov – tam je potom potreba vyšších dávok, alebo pri športe pre zvýšenie výkonnosti či zlepšenie regenerácie, tam si vystačíme s nižšou dávkou.

Športovcom stačí užívať dávku medzi 200 – 300 mg počas tréningových dní. V prípade zdravotnej kúry sa odporúča užívať 600 mg extraktu po dobu 6 – 12 týždňov. Dôležité ale je po maximálne 3 mesiacoch užívanie prerušiť.

Rozchodnicu môžete zohnať najčastejšie v podobe tekutého extraktu, kapsúl či lisovaných tabliet. Záleží, aká forma je pre vás najvhodnejšia. Napríklad tekutú môžete pridávať do vody v rámci svojho pitného režimu, kapsule či tablety sa zase ľahšie dávkujú a predstavujú jednoduchšie užívanie presnej dennej dávky.

Dávkovanie vždy stanovujte na základe obsahu účinnej látky a dôvodu použitia. Veľakrát výrobcovia odporúčajú skôr nižšiu dávku, ale ako sme už písali vyššie, v prípade zdravotnej kúry sa vedecky ako najúčinnejšia javí dávka 600 mg.


Aké výživové doplnky s rozchodnicou existujú?

Rhodiolu/rozchodnicu môžete užívať v podobe extraktu, kapsúl, tabliet či prášku. Každá forma má svoje výhody a nevýhody a je iba na vás, ktorú zvolíte.

V našej ponuke nájdete tekutú formu aj kapsule:

 • Tekutý extrakt, tinktúra, ktorá je úplne bez alkoholu. Výhodou tejto varianty je jej čisté zloženie (rastlinný glycerol, voda a rozchodnica) a ľahké dávkovanie.
 • Kapsule, kde môžete vyberať medzi jednodruhovým variantom od Viridianu alebo od Cytoplanu, ktoré sa líšia len v objeme prítomnej rhodioly (Viridian 380 mg a Cytoplan 250 mg), oba varianty obsahujú len rozchodnicu v čistej podobe. Ďalšou možnosťou je rozchodnica v kombinácii s ashwagandou od Naturtreu pre podporu psychických funkcií a duševnej rovnováhy.


Záver

Rozchodnica je už po stáročia obľúbená v tradičnom liečiteľstve, kde sa nazýva aj „zlatý koreň“ a býva považovaná za rastlinu dlhovekosti. V Rusku je dokonca považovaná za silnejší adaptogén ako ruský ženšen. Pokiaľ sa ju rozhodnete vyskúšať, myslite na to, že by ste liečebnú kúru mali maximálne po 3 mesiacoch prerušiť. Nezabúdajte však na to, že žiadna rastlina nemá nahradzovať lekársku starostlivosť a jej užívanie je najmä pri vážnejších ochoreniach vhodné konzultovať s lekárom.

Autor: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie

Zdroje:

 1. https://www.healthline.com/nutrition/rhodiola-rosea
 2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/319619
 3. https://www.verywellhealth.com/what-are-adaptogens-4685073
 4. https://my.clevelandclinic.org/health/drugs/22361-adaptogens
 5. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-883/rhodiola