Rutín – skutočne má zázračné účinky na cievy?

Rutín – skutočne má zázračné účinky na cievy?

O rutíne alebo vitamíne P už zaiste počuli tí z vás, ktorí trpia na kŕčové žily, krvácanie z nosa, hemoroidy či iné neduhy spojené s ochorením žíl. Zlepšenie zdravia žíl však nie je to jediné, prečo sa pri rutíne oplatí spozornieť. Jeho benefity ocenia aj diabetici, ľudia s vysokým LDL cholesterolom, bolestivou artritídou a ďalší. V akých potravinách rutín nájdete a na čo si pri jeho užívaní dať pozor sa dozviete v našon článku.


Čo je to rutín a na čo je dobrý?

Rutín, často označovaný ako vitamín P, je bioflavonoid nachádzajúci sa v rastlinách. Je nevyhnutný pre zdravie našich ciev a od toho sa odvíjajúcich ťažkostí. Jeho nedostatok sa môže prejaviť ťažkosťami s prekrvením dolných končatín u diabetikov a paraplegikov (ľudia s ochrnutými dolnými končatinami), negatívnym vplyvom na centrálny nervový systém, zníženou citlivosťou v končatinách, hemoroidmi, kŕčovými žilami, krvácavosťou z nosa a ďasien.

Rutín obsahuje okrem rutinózy aj populárny kvercetín, prírodné antihistaminikum a antioxidant prirodzene sa nachádzajúci v ovocí a zelenine.

Ľudovo býva rutín nazývaný aj ako „kefa na cievy“, pretože napomáha ich prírodnému vyčisteniu a zvyšuje ich pružnosť a tým skvalitňuje prietok krvi a transport živín v tele.

Rutín patrí medzi významné antioxidanty s antikarcinogénnym účinkom. Vie pohlcovať voľné radikály. Preventívne užívanie rutínu môže zlepšovať a posilňovať stav ciev, regulovať cholesterol a pre svoje protizápalové účinky pomáha blokovať niektoré alergické prejavy.

Je súčasťou liečiv ako podporný prostriedok u ľudí s ťažkosťami s krvným obehom, diabetom, kôrnatením tepien a oslabenou imunitou.

Rutín môžete nájsť aj v kozmetických prípravkoch, najmä tých proti vráskam a kruhom pod očami. Vie chrániť kolagén v pokožke proti vplyvu voľných radikálov, čím napomáha predčasnému starnutiu pokožky.


Aké má rutín účinky?

Medzi najvýraznejšie účinky rutínu určite musíme zaradiť vplyv na kardiovaskulárny systém, ďalej jeho pozitívny vplyv na našu imunitu, prevenciu chronických ochorení, spomaľovanie bunkového starnutia a pozitívny vplyv na neurodegeneratívne ochorenia. Poďme sa teraz podrobnejšie zoznámiť s tým, na čo všetko je rutín dobrý.


1. Pozitívny vplyv rutínu na cievy a kardiovaskulárny systém

Rutín sa tradične používa na podporu krvného obehu, zvyšuje pružnosť ciev, a zároveň ich posilňuje. Podľa štúdie môže rutín znižovať riziko vzniku krvných zrazenín. Jeho užívanie môže byť súčasťou prevencií infarktu, mŕtvice, pľúcnej embólie a žilovej trombózy.

Ďalšia štúdia poukazuje na pozitívny prínos užívania rutínu pri chronickej žilovej nedostatočnosti, ktorá postihuje napríklad diabetikov alebo paraplegikov. Rutín sa odporúča užívať aj pri problémoch s kŕčovými žilami alebo hemoroidmi.

Pozor! Pokiaľ už užívate lieky na srdce alebo riedenie krvi, neordinujte si rutín sami, ale vždy jeho množstvo aj dávkovanie konzultujte s ošetrujúcim lekárom.


2. Spolu s vitamínom C posilňuje imunitný systém

Rutín s vitamínom C pôsobí synergicky, vzájomne sa podporujú a dochádza k lepšej vstrebateľnosti. Obe látky sú nevyhnutné pre silný imunitný systém, rutín zmierňuje následky prechladnutia, chrípky a zápalov horných dýchacích ciest. Pokiaľ vás trápi oslabená imunita, odporúča sa rutín užívať v období so zvýšenou vírusovou záťažou, teda v jarných a jesenných mesiacoch.

V spojitosti s podporou imunity prebiehajú výskumy, ktoré skúmajú vplyv rutínu pri liečbe rakoviny.


3. Môže slúžiť ako prevencia chronických ochorení

Vďaka svojim protizápalovým a imunitu posilňujúcim vlastnostiam sa rutín dostáva do popredia záujmu ako možný prostriedok, ktorý by mohol slúžiť ako prevencia zápalových chronických ochorení. Vo výskume na zvieratách sa napríklad prejavila schopnosť rutínu potláčať akútne a chronické fázy zápalu artritídy.


4. Spomaľuje bunkové starnutie

Rutín môže pomôcť podporiť zdravé starnutie vďaka svojim protizápalovým a antioxidačným účinkom. Predpokladá sa tiež, že zohráva pozitívnu úlohu pri podpore metabolického zdravia a zdravia svalov. Táto kombinácia vedie k predpokladu, že strava založená na dostatočnom príjme rutínu vedie k podpore zdravia aj v priebehu pribúdajúcich rokov.


5. Potenciálny pozitívny vplyv pri neurodegeneratívne ochorenia

Početné štúdie preukázali schopnosť rutínu zlepšovať rôzne neurodegeneratívne procesy, ktoré spúšťajú Alzheimerovu, Parkinsonovu, Huntingtonovu chorobu a ďalšie. Napriek týmto konkrétnym dôkazom je potrebné vykonať ďalšie štúdie, ktoré by poskytli viac dôkazov o terapeutickom potenciály rutínu.


Čo obsahuje najviac rutínu – potravinové zdroje

Medzi najznámejší zdroj rutínu bezpochyby patrí pohánka, nie je však jediná. Rutín nájdete aj v amarante, jablkách, figách, nektarinkách, marhuliach, broskyniach, čučoriedkach, lesných plodoch, citrusoch, banánoch, špargli, olivách, zelenom čaji, v čaji rooibos, kakau a v niektorých bylinkách ako napríklad v čiernej baze.

Tabuľka: Čo obsahuje rutín

Potravina

Obsah rutínu v 100 g

sušené kvety bazy

400 mg

pohánka zrno

až 13 mg

pohánkové klíčky

až 54 mg

listy pohánky (častý zdroj rutínu vo výživových doplnkoch)

270 mg

pohánková krupica

23 mg

tmavá pohánková múka

21,8 mg

červená paprika

20 mg

pohánkové rezance

7,8 mg

Zdroj: SD, NCBI

Množstvo rutínu v potravine klesá, pokiaľ ju tepelne spracovávame. Obsah rutínu pri pohánke ovplyvňuje aj odroda a miesto, kde sa pestuje.

Rutín je dobré kombinovať so surovým ovocím a zeleninou, pretože v kombinácii s vitamínom C je jeho vstrebateľnosť najlepšia. Rutín aj vitamín C sú nevyhnutné pre zdravie nášho vaskulárneho systému, využívajme preto ich účinok súčasne, efekt bude synergický, vzájomne sa posilňujúci. Rutín tiež znižuje množstvo vylučovania vitamínu C z tela.

A pretože nič sa nemá preháňať a ani tou najzdravšou potravinou by sme sa nemali ládovať od rána do večera, platí to aj pri pohánke. V prípade, že by sme sa rozhodli radikálne zvýšiť príjem pohánky kvôli rutínu a jesť ju niekoľkokrát denne, môže jej nadmerná konzumácia viesť k zvýšenej citlivosti na svetlo vinou obsiahnutého fagopyrínu. Svetloplachosť však zmizne, stačí len ubrať na množstve konzumovanej pohánky.


Náš tip:

Chcete si pripraviť rutínovú bombu ideálnu do letných dní? Vyskúšajte nevarenú pohánkovú kašu. Pripravíte ju tak, že 80 g lúpanej pohánky večer namočíte, ráno vodu zlejete, pridáte štipku soli, 150 ml čerstvej vody a 1 lyžičku obľúbeného sirupu a rozmixujete na kašu. Tú si potom ozdobte čerstvým ovocím (napr. nektarinky, broskyne, banán, čučoriedky), posypte kakaom, sekanými orieškami a môžete konzumovať. Dobrú chuť!


Ako rutín užívať?

Neexistuje oficiálne stanovené množstvo užívania rutínu, ale obvykle sa odporúča množstvo 500 mg rutínu za deň, rozdelených do 2 denných dávok po 250 mg rutínu.

Užívanie rutínu by malo byť účelové a po maximálne 12 týždňoch by kúra mala byť prerušená pauzou. Neužívajte rutín dlhodobo bez pauzy!

U detí, tehotných i dojčiacich žien sa neodporúča rutín užívať pomocou výživových doplnkov, ale jeho dostatočné množstvo zabezpečovať stravou. Pre tieto vekové skupiny neexistuje dostatok výskumov, ktoré by zaručovali jeho bezpečnosť pri užívaní doplnkami. Navýšenie rutínu v strave je napriek tomu tehotným odporúčané ako prevencia kŕčových žíl.

Rutín ako podpora zdravotného stavu sa naopak odporúča ľuďom s vaskulárnymi chorobami, diabetikom, ľuďom s artritídou, pri častej krvácavosti ďasien alebo z nosa, ľuďom s kŕčovými žilami a hemoroidmi.


Nežiaduce účinky užívania rutínu

V prípade, že budete rutín dopĺňať potravou, je jeho používanie bezpečné. V prípade doplňovania pomocou výživových doplnkov je nevyhnutné neprekračovať odporúčané denné dávkovanie. Ako bezpečná maximálna dávka je uvádzané množstvo 600 mg denne užívané po dobu 12 týždňov.

Aj napriek tomu so sebou prináša doplňovanie skrz doplnky riziko vedľajších účinkov, kam patria nasledujúce prejavy:

  • vyrážky,
  • začervenaná koža,
  • bolesť hlavy,
  • žalúdočná nevoľnosť,
  • rozostrené videnie,
  • nervozita,
  • zmeny srdcového tepu,
  • svalová stuhnutosť,
  • hromadenie vody v kolene,
  • navýšenie počtu bielych krviniek.

V prípade, že sa rozhodnete rutín dopĺňať, a zároveň trpíte žilovým ochorením, diabetom

alebo iným zdravotným obmedzením, je vhodné sa o užívaní poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom.


Rutín a výživové doplnky

Rutín najčastejšie nájdete vo forme tabliet, kapsúl alebo prášku v kombinácii s vitamínom C a prípadne ďalšími látkami v závislosti od účelu užívania konkrétneho výrobku.

V prípade, že sa liečite so žilovým ochorením, trpíte na hemoroidy alebo krvácavosť z nosa, lekár vám rutín pravdepodobne predpíše vo forme lieku Ascorutin, ktorý obsahuje rutín (20 mg) a vitamín C (100 mg). Radi by sme zdôraznili, že tento liek obsahuje aj želatínu, preto môžu mať etickí vegetariáni a vegáni problém s jeho užívaním.

Z našej ponuky vám môžeme preto odporučiť tieto 100 % rastlinné produkty:

GreenFood Nutrition Rutín a Vitamín C, 60 vegan kapsúl

GreenFood Nutrition Rutín a Vitamín C, 60 vegan kapsúl

  • kombinácia 80 mg rutínu a 80 mg vitamínu C,
  • zdrojom rutínu je sofora japonská,
  • ideálny nielen na kardiovaskulárne problémy, ale aj na podporu aj imunitného systému,
  • 60 vegánskych kapsúl – balenie vystačí na 2 mesiace.

Naturtreu Poklad pre žily - Rutin & Komonica lékarská, 120 kapsúl

Naturtreu Poklad pre žily - Rutin & Komonica lékarská, 120 kapsúl

  • kombinácia 500 mg rutínu, prášku z komonice lekárskej (394 mg), mangánu a medi,
  • zdrojom rutínu je sofora japonská,
  • ideálny produkt s rutínom na žily – ako podpora liečby týchto ochorení, jedná sa o silný prírodný produkt,
  • 120 kapsúl – balenie vystačí na 2 mesiace.

Naturtreu Prospešný enzým - Selén, bromelaín, papaín a rutín, 120 kapsúl

Naturtreu Prospešný enzým - Selén, bromelaín, papaín a rutín, 120 kapsúl

  • kombinácia bromelaínu, papaínu, rutínu (60 mg) a selénu,
  • synergický, vysoko vstrebateľný enzýmový komplex,
  • zdrojom rutínu je sofora japonská,
  • ideálny produkt pre podporu imunitného systému a harmonizáciu trávenia,
  • 120 kapsúl – balenie na 2 mesiace.

Pri liečbe ochorení sa vždy poraďte so svojim ošetrujúcim lekárom o vhodnosti používania výživových doplnkov. Aj napriek tomu, že sa môžu javiť ako bezpečné a vhodné pre každého, nemusí to tak byť vždy. Každý sme jedinečný a nemožno predpokladať, že na všetkých bude mať jedna látka rovnaký vplyv. Preto buďte opatrní a to najmä vtedy, ak sa už liečite a užívate iné lieky či doplnky na podporu uzdravenia.


Záver

Rutín patrí medzi zabúdané, ale veľmi dôležité zložky našej stravy. Pravidelným zaradením pohánky do našich jedálnych lístkov a popíjaním čaju z kvetov bazy čiernej telu len prospejeme a zaistíme si tak ten najviac prirodzený spôsob doplňovania rutínu. V prípade, že vás trápia neduhy spojené so zlou imunitou a kardiovaskulárnymi problémami, nebojte sa siahnuť po výživových doplnkoch, ktoré vám pomôžu rutín doplniť.


Autor: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie

Zdroje:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10435270
  2. https://www.healthline.com/health/potential-benefits-of-rutin 
  3. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-270/rutin
  4. https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-rutin-supplements-89508
  5. https://www.hollandandbarrett.com/the-health-hub/food-drink/nutrition/what-is-rutin-and-benefits/
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5355559/
  7. https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/rutin 
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11083486/
  9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12594537/
  10. https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-rutin-supplements-89508
  11. https://www.verywellhealth.com/venuous-insufficiency-overview-4177929
  12. https://www.verywellhealth.com/varicose-veins-5073714
  13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6040293/
  14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8621917/
  15. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1319016416300263#b0300
  16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8416379/