Superpotraviny: Všetko, čo potrebujete vedieť + zoznam 17 tipov

Superpotraviny: Všetko, čo potrebujete vedieť + zoznam 17 tipov

Prenikavo zelené smoothies, dužinaté ovocné šťavy či debničky plné zeleniny – aj to si mnohí ľudia často predstavujú pod pojmom superpotravina, resp. superfood. Za týmto, pre niekoho priam mýtickým, označením sa však skrýva omnoho viac zdraviu prospešných produktov. Čo sú teda spomínané superpotraviny zač a aká história ich sprevádza? A v neposlednom rade, čo patrí na povestný zoznam superpotravín?


Čo sú to superpotraviny?

Z výživového hľadiska v podstate neexistuje žiadna formulka, ktorá by jasne definovala pojem superpotravina. Štítkom superpotraviny sa vo všeobecnosti označujú veľmi zdravé produkty. Obšírnejšie povedané, ide o potraviny s nízkym obsahom kalórií, ktoré súbohaté na antioxidanty, minerály, vitamíny a iné telu prospešné látky. Od bežných potravín sa teda líšia najmä priaznivým účinkom, ktorý môžu po konzumácii zanechať v ľudskom tele.


Mýtus superpotravín

Kto by nechcel žiť večne alebo sa dožiť vysokého veku, však? Zvykne sa hovoriť, že jedným zo základných predpokladov dlhovekosti je práve zdravá strava. Superpotraviny by v tom mali teda logicky pomôcť, nie? Ľudia si to svojím spôsobom mysleli už v 20. rokoch minulého storočia.

V tom čase totiž spoločnosť United Fruit Company spustila sériu reklám o zdravotných výhodách banánov, na základe čoho sa pri banánoch začalo používat označenie superpotravina. Historicky sa jednalo o vôbec prvú potravinu s týmto mýtickým titulom! No a práve od tohto vydareného marketingového počinu sa začalo stále viac a viac hovoriť o superpotravinách.

Pozor! Žiadne superpotraviny vám samé o sebe nezaručia 100-percentné zdravie ani dlhovekosť. Jednoducho povedané, pre zdravšie zajtrajšky vám nebude stačiť zjesť denne kilo banánov. Aby ste mohli naplno ťažiť z účinkov super zdravých potravín a tešiť sa z dobrej kondície, je potrebné k strave prispôsobiť aj životný štýl – napríklad dostatkom pohybu.


Zoznam superpotravín: 17 tipov pre vaše zdravie

Aj po niekoľkých desiatkach rokov, od vyššie spomínanej marketingovej kampane, sú banány širokou verejnosťou vnímané ako jedna z najzdravších potravín vôbec. Koniec koncov, ich priaznivé účinky na organizmus sú nepopierateľné. Spolu s nimi však stojí za zmienku aj niekoľko ďalších takzvaných superpotravín, ktorými môžete prispieť k vášmu zdraviu.


1. Brokolica

Brokolica je všeobecne ospevovaná kvôli mnohým zdravotným prínosom, ako napríklad prevencia vzniku mŕtvice či srdcových chorôb. Podobne ako kapusta, kel či karfiol, aj brokolica je bohatá na vlákninu, ktorá prispieva k pocitu sýtosti. A tým pádom sa odporúča aj pri snahe schudnúť.

Zaujímavosť: Na základe doterajších výskumov sa dá predpokladať, že brokolica môže zmierňovať tráviace ťažkosti súvisiace aj s Crohnovu chorobu či ulceróznu kolitídu.

2. Avokádo

Avokádo sa teší čoraz väčšej popularite najmä kvôli vysokému obsahu horčíka. V jednom avokáde sa ho totiž nachádza až zhruba 29 mg. No a práve horčík hrá nesmierne dôležitú úlohu napríklad pri regulácii krvného tlaku a cukru v krvi. A okrem toho, nedostatok horčíka je podľa National Institutes of Health spojený s vyšším rizikom vzniku cukrovky 2. typu.


3. Bobuľoviny

Veľmi vysoké miesto na zozname superpotravín patrí aj bobuľovinám – predovšetkým čučoriedky. Vyzdvihnúť však môžeme aj ďalšie, napríklad brusnice, černice, jahody či maliny. Všetky sú známe vysokým obsahom vlákniny a najmä antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať proti nebezpečným voľným radikálom.


4. Zelený čaj

Zelený čaj je obľúbený aj kvôli širokej škále liečivých vlastností. Okrem toho, že obsahuje veľa antioxidantov a polyfenolových zlúčenín, ktoré majú silné protizápalové účinky, dokáže chrániť pred chronickými ochoreniami vrátane srdcovo-cievnych chorôb a cukrovky.

5. Banány

Kľúčovým prvkom, ktorý robí z banánov superpotravinu, je draslík. Tento minerál obsiahnutý v banánoch totiž prispieva k lepšej funkcii telesných orgánov – napríklad, znižuje krvný tlak, znižuje riziko mŕtvice a zabraňuje tvorbe obličkových kameňov. Navyše, draslík napomáha aj k udržiavaniu rovnováhy tekutín v organizme a tiež prispieva k správnej funkcii a regenerácii svalov. A aby toho nebolo málo, banány sú skvelým zdrojom rýchlej energie. Dopriať si ich preto môžete nielen bezprostredne pred športovým výkonom, ale takisto počas neho.


6. Strukoviny

Strukoviny, ako napríklad fazuľa, šošovica či hrach, sa označujú ako superfoods kvôli úctyhodnému obsahu vitamínov skupiny B, rôznych minerálov, bielkovín a vlákniny. Ich pravidelná konzumácia môže podporiť zdravé udržanie telesnej hmotnosti. Majú totiž schopnosť zlepšiť pocity sýtosti.

7. Spirulina

Táto morská riasa je superpotravinou v pravom slova zmysle. Je totiž doslova a do písmena nabitá telu prospešnými vitamínmi a minerálmi. Menovite môžeme spomenúť napríklad vitamíny A, C, E a B, resp. minerály ako vápnik, horčík, zinok a selén. Aj vďaka ich vysokej koncentrácii môže spirulina detoxikovať organizmus a pôsobiť ako antioxidant.

Vedeli ste, že zhruba 60 % z celkového obsahu spiruliny tvoria bielkoviny? V dôsledku toho je spirulina ideálnou zložkou napríklad do vášho raňajkového smoothie. Okrem toho, že vám dodá mnoho energie, vás ešte aj výborne zasýti. Dlhú dobu tak nebudete pociťovať hlad ani nutkanie prejedať sa.


8. Cesnak

Aj keď vás môže niekedy doslova a do písmena dohnať k slzám, jeho priaznivé účinky na zdravie sú nepopierateľné. A preto sa cesnak právom radí medzi superpotraviny. Podčiarkuje to napríklad aj skutočnosť, že má silné antibakteriálne a antivírusové vlastnosti.


9. Huby

Huby sú už celé stáročia považované za super zdravú potravinu. Veď aj v samotnej čínskej medicíne sa používajú na prečistenie organizmu a podporu dlhovekosti. Ich blahodarný vplyv na ľudský organizmus spočíva v antibakteriálnych, antioxidačných a protizápalových vlastnostiach.


10. Orechy a semienka

Orechy a semienka sú bohaté na vlákninu, rastlinné bielkoviny a srdcu prospešné tuky. Okrem toho obsahujú aj rôzne rastlinné zlúčeniny s protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami. Z výskumov vyplýva, že konzumácia orechov (napr. vlašských, arašidov, pistácií alebo mandlí) a semienok (napr. ľanových, konopných alebo chia) môže mať ochranný účinok proti srdcovo-cievnym chorobám alebo ochoreniam. 


11. Chlorella

Chlorella je jednobunková zelená sladkovodná riasa. Vzhľadom na to, že jej tvrdá bunková stena je pre ľudské telo prakticky nestráviteľná, sa musí užívať vo forme výživových doplnkov. Len tak môžete naplno ťažiť z jej výhod, akými sú napríklad:

 • bohatý obsah vitamínov, minerálov, antioxidantov, bielkovín či vlákniny,
 • detoxikačné účinky,
 • posilňovanie imunitného systému,
 • udržiavanie krvného tlaku, cholesterolu a hladiny cukru,
 • či liečenie respiračných ochorení.


12. Moringa

Strom Moringa, nazývaný aj „Miracle Tree“ (Zázračný strom), je jedným z najrýchlejšie rastúcich stromov na svete. Pochádza z Južnej Ázie a vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči suchu. Vysoko cenené sú najmä listy tohto stromu. Môžu totiž pomáhať pri liečení zápalov, krvného tlaku, podráždenia kože, chudokrvnosti, bolesti hlavy, hnačky alebo horúčky. V mnohých kultúrach sa listy zo stromu moringa používajú na prípravu čaju. Najbežnejším, najjednoduchším a zároveň najefektívnejším spôsobom, ako si zabezpečiť priaznivé účinky týchto „zázračných listov“, je ich konzumovanie v práškovej forme.

13. Zázvor a kurkuma

Aj zázvor s kurkumou sa radia na zoznam superpotravín. Zatiaľ čo v zázvore je obsiahnutý gingerol, látka známa svojimi antioxidačnými a protizápalovými účinkami na ľudské telo, tak kurkuma obsahuje žlté farbivo kurkumín, ktoré môže posilňovať imunitu. Aj preto sa po zázvore a kurkume s obľubou siaha nielen pri liečbe nádchy, chrípky či prechladnutia, ale taktiež v rámci preventívnych opatrení voči spomínaným ochoreniam.


14. Kakao a kakaové bôby

Vedeli ste, že kakao, resp. kakaové bôby, napríklad vo forme horkej čokolády, môžu zlepšiť napríklad aj vašu náladu? Ako je to ale možné? Nuž, kakao je plné antioxidantov a telu prospešných minerálov (horčík, mangán či železo). Aj ich zásluhou má kocka kvalitnej horkej čokolády schopnosť zlepšiť kognitívne funkcie a pamäť, a teda prirodzene aj prispieť k lepšej nálade.


15. Maca

Maca je zelenina príbuzná brokolici, karfiolu, kapuste a kelu. Niektoré populácie v Peru ju používajú nielen ako potravinu, ale aj ako liek a to už tisíce rokov. V uplynulých desaťročiach sa však stala vyhľadávanou aj v iných končinách naprieč celým svetom. Môže sa totiž pýšiť podporou sexuálneho apetítu, priaznivým vplyvom na plodnosť mužov, zmierňovaním príznakov menopauzy či účinkami súvisiacimi so zvyšovaním energie a zlepšovaním nálady.

16. Alfalfa

Predpokladá sa, že alfalfa, resp. lucerna, prispieva k prevencii kardiovaskulárnych ochorení, a to prostredníctvom znižovania hladiny cholesterolu v krvi. Zároveň chráni pred degradáciou nervového systému a vďaka vápniku odďaľuje osteoporózu. Vo všeobecnosti je však alfalfa nabitá nielen vápnikom, ale taktiež ďalšími minerálmi (fosfor, draslík či horčík) a vitamínmi (A, C a K).

Náš tip: Použite alfalfa prášok na prípravu rastlinného nápoja alebo ako prísadu do cestovín či omelety.


17. Zelený jačmeň

Keď spomíname superpotraviny, nemôžeme vynechať ani zelený jačmeň. V tomto prípade sa jedná o mladé zelené výhonky jačmeňa siateho. Lákadlom pre všetkých, ktorým nie je ľahostajný ich zdravotný stav, sú najmä vďaka vysokému obsahu vitamínov skupiny B. Je všeobecne známe, že zelený jačmeň pozitívne vplýva na kardiovaskulárny systém, pričom má silné detoxikačné a antioxidačné účinky. A okrem toho, dokáže podporovať metabolizmus a posilňovať imunitu.


Autor článku: Redakcia Vegmart

Zdroje informácií:

 1. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22849818/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26391597/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28864169/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29528772/
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34253105/
 7. https://www.everydayhealth.com/columns/jared-bunch-rhythm-of-life/nuts-that-cut-your-heart-disease-risk/
 8. https://www.detoxtrading.co.uk/why-bananas-are-a-superfood/
 9. https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-chlorella#TOC_TITLE_HDR_12
 10. https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-maca-root#3.-May-help-relieve-symptoms-of-menopause
 11. https://www.helsinkitimes.fi/eat-and-drink/7910-alfalfa-a-tiny-plant-but-gigantic-superfood.html
 12. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/superfoods/
 13. https://www.naturalnews.com/031635_superfood_spirulina.html
 14. https://www.nature.com/articles/s41598-018-25154-9
 15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4608274/
 16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5890122/
 17. https://www.ndtv.com/health/cardiovascular-diseases-know-what-to-eat-and-avoid-for-a-healthy-heart-2241231
 18. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1756464617305029?via%3Dihub
 19. https://www.thistle.co/learn/thistle-thoughts/spirulina
 20. https://www.today.com/food/moringa-health-benefits-what-know-about-superfood-t210949