7 vecí, ktoré ste v lete nestihli, ale stále máte čas to dohnať

7 vecí, ktoré ste v lete nestihli, ale stále máte čas to dohnať

Ani sme sa nenazdali a leto sa nám pomalými krokmi blíži ku koncu. Ak máte pocit, že ste si nesplnili svoje plány z júna, ako efektívne využiť letné chvíle naplno, prečítajte si nasledujúci článok a zistíte, že máte ešte dostatok času ukončit leto s dobrým pocitom na duši. Tu je spísaných 7 vecí, ktoré ste možno v lete chceli urobiť, no nestihli ste to, ale stále máte čas to dohnať. 


 

1. Zásobiť sa dostatkom vitamínu D

Jedným z častých letných plánov, ktoré ľudia mávajú je, že chcú tráviť viac času na slnku a čerstvom vzduchu. Realita však nie je vždy rovnaká, ako dobre mienené plány. Tak sa stane, že aj počas letných dní trávime veľa času zavretí v práci či doma a na slnko sa vyberieme v menšej miere než sme pôvodne chceli.

Prečo je pobyt na slnku taký dôležitý? Okrem iného je slnečné žiarenie ideálnym zdrojom vitamínu D, ktorý má na starosti imunitnú funkciu nášho tela a zdravý stav kostí. Ak máte pocit, že počas leta netrávite na slnku dostatok času, pre odporúčaný príjem vitamínu D, je vhodné tento vitamín dopĺňať aj v letnom období.

V období od októbra do marca sa vzhľadom k našej geografickej polohe jeho dopĺňanie odporúča pre všetkých, ale najmä pre tých, ktorí si počas leta nestihli vytvoriť jeho dostatočnú zásobu práve zo slnka. Viac o vitamíne D sa dozviete TU v článku.

2. Zabezpečiť si zdravé opálenie pokožky

Okrem samotného pobytu na slnku sa množstvo z nás chce po lete popýšiť aj krásnym opálením. Ak ste si po úvodných slovách predsavzali, že zvyšky leta využijete naplno a strávite na slnku toľko času, koľko bude možné, aby ste si zabezpečili dostatok vitamínu D a nachytali trochu bronzu, netreba podceniť silu UVA a UVB žiarenia.

Hoci sila slnečných lúčov bude pomaly slabnúť, pri dlhodobejšom pobyte na slnku je stále vhodné použiť opaľovací krém alebo mlieko. Pre podporu ich účinku sa hodia prípravky po opaľovaní. V prípade, že ste zabudli použiť opaľovací krém existujú aj prípravky na skľudnenie spálenej pokožky vystavenej dlhodobému slnečnému žiareniu. Výhodouprírodných opaľovacích prostriedkov je ich zloženie bez chemických filtrov a nano-častíc, čím poskytujú pokožke prirodzenú ochranu a starostlivosť. 

3. Mať dostatok pohybu a športovej aktivity

Popri slnení sa a príjmu vitamínu D zo slnka je leto ideálnym obdobím na pohyb a vonkajšie športy. Dostatočný pohyb je pre naše telo prirodzený a dôležitý, o tom niet pochýb. Ak ste doteraz s pohybom na čerstvom vzduchu otáľali, stále máte čas vybrať si tú pravú outdoorovu aktivitu. Je jedno, či si zamilujete beh, cyklistiku, turistiku, plávanie, korčuľovanie, work-out atď... možností je veľa, hlavne aby vás daná aktivita bavila a prinášala úžitok vášmu telu aj duši.

Ak chcete podporiť svoje športové výkony či regeneráciu tela, doprajte si kvalitnú športovú výživu v podobe proteínových nápojov, BCAA či EAAaminokyselín. Vhodne zvoleným pohybom a doplnkami výživy dokážete podporiť aj zdravie vašich kĺbov a kostí a posilniť celkovú energiu, vitalitu a imunitu.

4. Cestovať

Ak ste počas leta plánovali častejšie výlety či viac dňovú dovolenku a zatiaľ ste nič z toho nestihli, ešte vždy máte dostatok času. Či už sa vyberiete do overených destinácií, alebo zamierite objavovať niečo netradičné, určite si na cesty so sebou niečo vezmete.

A čo je vhodné zbaliť si počas leta so sebou, hoci aj na krátke cesty? Napríklad taký deodorant. Počas vyšších teplôt a zvýšenej fyzickej aktivity sa ľudské telo viac potí, čo je prirodzený a zdraviu prospešný proces. Aby sme sa v takých chvíľach cítili príjemne, existujú kozmetické prípravky ako deodoranty či antiperspiranty. Z nášho pohľadu je deodorant oproti antiperspirantu prirodzenejšia voľba, nakoľko nezabraňuje prirodzenému poteniu, ale zabraňuje množeniu baktérií, ktorých činnosťou vznikajú aromatické látky. Viac o deodorantoch a antiperspirantoch si môžete prečítať TU v článku od značky Kvítok.

Okrem deodorantov sa počas leta vo väčšej miere spotrebujú aj kozmetické prípravky na umývanie vlasov a tela. Ideálnou voľbou pri cestách sú tuhé šampóny a mydlá, ktoré vám na rozdiel od bežných šampónov a sprchových gélov zaberú podstatne menej miesta v batožine – sú menšie a teda spratnejšie. Ich výhodou je aj prírodné zloženie šetrné k vašej pokožke. 

5. Tráviť viac času v prírode 

Určite mnohí dáte za pravdu, že leto je obdobím oddychu a relaxu. Každý si oddych a relax predstavuje a užíva po svojom, no dovolíme si tvrdiť, že jedným z ideálnych miest, kde počas leta možno načerpať novú energiu, je rozhodne príroda. Ak máte pocit, že ste si oddychu v prírode zatiaľ neužili dostatok, vôňa lesa, kúpanie sa v jazere, či prechádzka v parku vám iste padnú vhod a pomôžu na chvíľu sa zastaviť, zhlboka sa nadýchnuť a uvoľniť sa.

Aby ste sa vyhli tomu, že si z pobytu v prírode prinesiete kliešťa alebo nepríjemné bodnutia od komárov či iného hmyzu, použite vhodný repelent. Ak ste pred návštevou prírody na repelent zabudli a už sa vám nejaký ten štípanec ušiel, nezúfajte. Stále existujú prípravky, ktoré vyriešia aj túto nepríjemnosť.

6. Vychutnať si gastronomické zážitky

Zážitkov počas leta môžete nazbierať neúrekom, a to rôznych druhov. Rozhodne k nim patria aj tie gastronomické. Je to ideálne obdobie na spoznávanie a objavovanie nových chutí. Či už sa rozhodnete, že si zvyšné letné dni spestríte romantickým piknikom, rodinnou grilovačkou alebo návštevou kvalitnej reštaurácie s vychytanými špecialitami, mali by ste mať na pamäti, že všetko treba s mierou.

Môže sa stať, že váš organizmus zareaguje citlivo na jedlo, na ktoré nie je práve zvyknutý, prípadne vám nejaké jedlo zachutí natoľko, že to s jeho množstvom preženiete. Vtedy pomôžu tráviace enzýmy a probiotiká, ktoré podporia obnovu správnej funkcie čriev, čo je dôležité pre celkovú imunitu nášho tela. 

7. Dopriať si čas pre seba na oddych a relax 

Ako sme už zmienili, človek by sa mal počas leta hlavne zregenerovať a zásobiť dostatkom energie pre nadchádzajúce jesenné a zimné obdobie. Ak sa vám oddychu počas leta príliš neušlo, máme pre vás skvelý tip. Spravte si doma malý wellness a doprajte si masáž v pohodlí domova. Na tieto účely sa skvele hodia aromaterapeutické masážne oleje, masážne kocky či dokonca masážna sviečka. Stačí si len vyhradiť dostatok času a nechať sa rozmaznávať.

Veríme, že slnečné lúče si budeme vychutnávať ešte pár týždňov, ale faktom zostáva, že koniec augusta sa blíži, a čo nám prinesie septembrové počasie, zatiaľ netušíme. Preto by sme mali príjemné chvíle využiť v čase, v ktorom sa nám ponúkajú, a to naplno, ako to je len v našich silách. Všetkým vám preto na záver ešte prajeme krásne letné chvíle, aby ste ich strávili podľa seba, presne tak, ako si želáte.