Cholesterol je špecifický typ tuku, ktorý má významnú úlohu v tele, najmä pri stavbe a oprave buniek av procese tvorby hormónov. Cholesterol sa prirodzene produkuje v pečeni, ale tiež ho prijímame formou potravín, ktoré konzumujeme.
Rozlišujeme dva kľúčové typy cholesterolu:
- LDL cholesterol (lipoproteínový cholesterol s nízkou hustotou), známy ako "zlý" cholesterol,
- HDL cholesterol (lipoproteínový cholesterol s vysokou hustotou), známy ako "dobrý" cholesterol.
Vysoký cholesterol je bežným problémom u mnohých ľudí vo vyspelých krajinách s vysokou mierou konzumácie živočíšnych produktov, ktoré sú hlavným zdrojom LDL cholesterolu zo stravy. Postupne sa nadmerné množstvo "zlého" cholesterolu môže ukladať v stenách tepien a tvoriť tukové plaky. To spôsobuje zúženie tepien a tvorbu arteriosklerotických plakov, čo výrazne zvyšuje riziko srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice.
Úprava životného štýlu a niekedy aj užívanie liekov môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu v krvi. V tomto článku sa zameriame na spôsoby, ako cholesterol v tele znížiť bez pomoci liekov na predpis.
Čo spôsobuje zvýšený cholesterol?
Zvýšené hladiny cholesterolu v krvi môžu byť spôsobené niekoľkými faktormi. Prvým z nich je strava. Konzumácia potravín bohatých na nasýtené tuky, transmastné kyseliny a cholesterol môže spôsobiť zvýšenie hladiny "zlého" LDL cholesterolu. Medzi takéto potraviny patria:
- tučné mäso,
- vyprážané pokrmy,
- pečivo,
- potraviny obsahujúce stužené tuky, ako sú niektoré druhy sladkostí a polotovarov či pokrmov z rýchleho občerstvenia.
Aj nadmerná konzumácia alkoholu a rafinovaných cukrov môže mať na hladiny cholesterolu negatívny vplyv.
Druhým faktorom môže byť genetika. Niektorí ľudia majú genetické predispozície k vyšším hladinám cholesterolu v krvi (jedná sa o jednu z najčastejších dedičných porúch metabolizmu), čo znamená, že ich telá majú tendenciu produkovať viac cholesterolu alebo mať problémy s jeho efektívnou elimináciou. To môže zvýšiť riziko vysokého cholesterolu a kardiovaskulárnych ochorení.
Ďalšími faktormi sú:
- celkovo nezdravý životný štýl a obezita (následkom nevhodného stravovania),
- nedostatok fyzickej aktivity,
- fajčenie.
Tieto faktory môžu narušiť rovnováhu medzi "dobrým" a "zlým" cholesterolom v tele a spôsobiť zvýšenie celkovej hladiny cholesterolu v krvi.
Pokiaľ vás zaujíma viac o tom, čo je to cholesterol a ako funguje v tele, môžete si prečítať TENTO ČLÁNOK.
Ako sa prejavuje zvýšený cholesterol?
Vzhľadom na to, že zvýšená hladina cholesterolu býva často asymptomatická (nesprevádzajú ju žiadne konkrétne prejavy), je často náročné ju odhaliť vo chvíľach, keď hladiny ešte nie sú v alarmujúcich číslach.
Existujú však príznaky, ktoré nám môžu pomôcť zvýšený cholesterol odhaliť. Niektoré z nich sú krátkodobé a niektoré dlhodobé. Je dôležité tieto príznaky pozorovať a konať včas, aby sme mohli minimalizovať riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a ďalších zdravotných problémov.
Krátkodobé, náhle prejavy
Krátkodobé prejavy sú náhle prejavy, ktoré sa môžu ukázať tzv. z ničoho nič. Sú pre bežného človeka lepšie pozorovateľné, než prejavy dlhodobé. Mali by sme im však venovať pozornosť a rozhodne ich neprehliadať.
- Bolesť na hrudi
Krátkodobo môže zvýšený cholesterol spôsobiť bolesti na hrudi, ktoré môžu byť spojené s rizikom srdcového infarktu. Tieto bolesti sú často pociťované počas fyzickej aktivity či námahy.
- Zníženie fyzického výkonu
Môžete pozorovať zníženie fyzického výkonu a vytrvalosti, najmä pri cvičení. Zvýšený cholesterol môže obmedzovať prietok krvi a kyslíka do svalov, čo vedie k rýchlejšej únave.
- Problémy s trávením
Niektorí ľudia môžu mať krátkodobé tráviace problémy, ako sú zápcha alebo nadúvanie, ktoré môžu byť spôsobené zvýšeným množstvom cholesterolu v pečeni.
Dlhodobé prejavy
Dlhodobé prejavy sa neukážu hneď ako sa dostaneme do vyšších hodnôt cholesterolu. Dalo by sa to prirovnať k stále sa naplňujúcemu poháru, ktorý si všimneme až vo chvíli, keď začne pohár pretekať. Dlhodobé prejavy sú, rovnako ako tie krátkodobé, skutočne alarmujúce a ak ich objavíme, mali by sme vyhľadať lekársku pomoc.
- Ateroskleróza
Dlhodobo zvýšený cholesterol môže viesť k tvorbe aterosklerotických plakov v tepnách, čo môže spôsobiť postupné zužovanie tepien. To zvyšuje riziko srdcového infarktu a mŕtvice.
- Vysoký krvný tlak
Zvýšený cholesterol môže tiež viesť k poškodeniu ciev, čo môže zhoršiť prietok krvi a zvýšiť krvný tlak.
- Prejavy na koži
Dlhodobo môže mať zvýšený cholesterol vplyv na kožu, čo môže zahŕňať tvorbu tukových výrastkov alebo bielych škvŕn na koži, známych ako xantely.
- Problémy s pečeňou
V extrémnych prípadoch môže zvýšený cholesterol viesť k problémom s pečeňou a narušeniu jej funkcií.
Kedy je vhodné vyhľadať lekársku pomoc?
Všeobecne sa odporúča kontrolovať hladinu cholesterolu raz za 5 rokov počnúc 21. rokom veku. Ľudia s rizikovými faktormi, ako je rodinná anamnéza srdcových ochorení, fajčenie, obezita, cukrovka a podobne, by mali zvážiť vykonávanie testov častejšie. Rovnako je vhodné navštíviť lekára pri podozrení na zvýšenú hladinu cholesterolu po spozorovaní prejavov popísaných vyššie.
Ako prebieha testovanie na cholesterol?
Svoju hladinu cholesterolu môžete zistiť pomocou krvného testu, nazývaného lipidový panel (alebo lipidový profil). Zdravotník odoberie krv zo žily na vašej paži a pošle ju do laboratória na analýzu. Pred vykonaním samotného testu je potrebné dodržať určité pravidlá, obvykle sa odporúča nekonzumovať potraviny aspoň 12 hodín pred odberom.
Nižšie uvedená tabuľka ukazuje normálnu hladinu cholesterolu u priemerného zdravého človeka, ktorý netrpí žiadnymi chorobami. Všetky hodnoty v tabuľke nižšie sú v mg/dl.
Vek | Celkový cholesterol | LDL cholesterol | HDL cholesterol |
menej ako 19 rokov | do 170 | do 110 | nad 45 |
muži 20+ | 125 – 200 | do 100 | 40 a viac |
ženy 20+ | 125 – 200 | do 100 | 50 a viac |
Zdroj tabuľky: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11920-cholesterol-numbers-what-do-they-mean
Aké lieky predpisujú lekári na zníženie cholesterolu?
Liečba zvýšeného alebo vysokého cholesterolu môže zahŕňať rôzne lieky a doplnky stravy, a to vždy podľa závažnosti stavu konkrétneho pacienta. Lekári zvyčajne pristupujú k nasledujúcim možnostiam:
- Statíny
Statíny sú najbežnejšie predpisované lieky, na znižovanie hladiny LDL cholesterolu (tzv. "zlého" cholesterolu) v krvi. Tieto lieky bránia tvorbe cholesterolu v pečeni a zlepšujú jeho odstraňovanie z krvi.
- Fibráty
Fibráty sa používajú na znižovanie triglyceridov (iný druh tuku v krvi) a zvýšenie hladiny HDL cholesterolu (tzv. "dobrého" cholesterolu).
- Doplnky stravy
Niektorí pacienti, ktorých stav nie je závažný, môžu užívať doplnky stravy obsahujúce látky ako sú rastlinné steroly a stanoly, ktoré môžu pomôcť znížiť cholesterol v tele bez liekov. Tieto doplnky môžu byť tiež použité (po konzultácii s lekárom) ako podpora pri užívaní liekov na vysoký cholesterol.
Ako znížiť cholesterol v krvi bez liekov – 6 spôsobov
Existuje niekoľko účinných spôsobov, ako rýchlo znížiť cholesterol prírodnou cestou aj bez nutnosti konzumácie liekov. Svoj stav vždy radšej konzultujte s lekárom, ktorý určí, či sú lieky na zníženie cholesterolu nevyhnutné alebo či stačí niekoľko nižšie uvedených zmien.
Tu je šesť možností, ako znížiť vysoký LDL cholesterol:
1. Upravte stravovanie
Jednou z najúčinnejších ciest na zníženie cholesterolu je zmena stravovacích návykov. Vyraďte z jedálnička potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov, trans-tukov a cholesterolu. Nahraďte ich potravinami bohatými na vlákninu ako sú celozrnné výrobky, ovocie, zelenina a strukoviny. Obmedzenie konzumácie červeného mäsa a tučných mliečnych výrobkov taktiež pomáha v snahe o zníženie hladiny cholesterolu. Všeobecne je vhodné zaradiť do jedálnička viac rastlinných potravín.
2. Vykonávajte viac fyzickej aktivity a cvičte
Pravidelný pohyb je ďalším kľúčovým faktorom v snahe o zníženie cholesterolu. Aeróbne cvičenie, ako je chôdza, beh, plávanie alebo jazda na bicykli, môže zvýšiť hladinu "dobrého" HDL cholesterolu a znížiť hladinu "zlého" LDL cholesterolu. Odporúča sa aspoň 150 minút stredne intenzívnej aktivity týždenne.
3. Zredukujte svoju hmotnosť
Toto odporúčanie sa samozrejme týka iba osôb, ktoré trpia nadváhou či obezitou. Ľahko si svoj stav môžete zistiť podľa svojho BMI. Zníženie hmotnosti môže pozitívne ovplyvniť hladiny cholesterolu. Pokiaľ máte nadváhu, aj relatívne malá strata hmotnosti môže mať významný vplyv na znižovanie LDL cholesterolu. Zníženie hmotnosti má samozrejme aj mnoho ďalších zdravotných benefitov.
4. Prestaňte fajčiť a piť alkohol
Keď prestanete fajčiť, zlepší sa nielen zdravie vašich pľúc, ale aj zdravie vášho srdca. Fajčenie má negatívny vplyv na hladiny cholesterolu, a preto môže ukončenie fajčenia pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb. Ruka v ruke ide s fajčením často aj alkohol, ktorý je, v rámci zdravého životného štýlu, dobré obmedziť na minimum.
5. Objavte prírodné doplnky stravy
Ak sa pýtate, ako sa dá ešte znížiť cholesterol prírodnou cestou, existujú prírodné doplnky stravy, ktoré môžu pomôcť znižovať hladinu cholesterolu. Napríklad prípravky obsahujúce rastlinné steroly a stanoly môžu pomôcť blokovať vstrebávanie cholesterolu z potravy. Tieto doplnky môžu byť skvelou voľbou pre ľudí, ktorí sa snažia podporiť svoje zdravie skôr prírodnou cestou.
Poznáme aj niekoľko rastlín alebo bylín, ktoré môžu byť vhodnými pomocníkmi v snahe znížiť LDL cholesterol v tele. Patrí medzi ne napríklad cesnak, citrónová tráva alebo šalvia.
6. Dajte prednosť zdravým rastlinným tukom
Pomerne efektívnou zmenou je rozhodne redukcia používania tukov v kuchyni a náhrada tých živočíšnych, ktoré sú bohaté na nasýtené mastné kyseliny (maslo, masť) za rastlinné, ktoré sú zdrojmi nenasýtených mastných kyselín (olivový olej, oleje lisované za studena). Olej z rias alebo doplnky obsahujúce omega-3 mastné kyseliny môžu byť tiež skvelou voľbou.
Pred tým, než sa rozhodnete užívať akékoľvek doplnky stravy, je dôležité toto rozhodnutie konzultovať s lekárom, aby sa zabránilo interakciám s inými liekmi a zabezpečilo sa bezpečné užívanie.
Z našej ponuky môžeme odporučiť nasledujúce doplnky stravy, ktoré majú pozitívny vplyv pri snahe o zníženie hladiny cholesterolu:
- BioCare BioPlantarum Plus Sterols na podporu zdravej hladiny cholesterolu, 90 kapsúl
- Organika CHOLESTEROL 90ks tabliet, pomáha znižovať hladinu LDL cholesterolu v krvi.
- Fermentovaná ryža - pomáha znižovať hladinu cholesterolu, 180 kapsúl
- SinoPlaSan Omega 3 algae DHA+EPA olej, 100 ml
Záver
Zníženie cholesterolu prirodzenou cestou, teda zmenou stravovania, vykonávaním fyzickej aktivity a úpravou ďalších zdravých návykov môže trvať v priemere zhruba 2 – 6 mesiacov v závislosti od snahy, konkrétneho stavu a závažnosti zdravotného stavu jednotlivca. V niektorých prípadoch sú však lieky na znižovanie cholesterolu nevyhnutné a vždy je dôležité svoje zámery a stav konzultovať s lekárom, ktorý stanovuje bezpečný postup liečby.
Autor článku: Kateřina Brenkušová, certifikovaná poradkyňa v oblasti rastlinnej stravy
Zdroje informácií:
- https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11920-cholesterol-numbers-what-do-they-mean
- https://www.healthline.com/health/ways-lower-cholesterol#take-medication
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0092867422004007
- https://www.heart.org/en/health-topics/cholesterol/hdl-good-ldl-bad-cholesterol-and-triglycerides
- https://www.nhlbi.nih.gov/health/blood-cholesterol
- https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/a-closer-look-at-good-cholesterol