Pálenie záhy a reflux, nepríjemnosti, ktoré nám dokážu pokaziť dni. Čo ich spôsobuje, ako vznikajú a predovšetkým ako pálenie záhy a reflux riešiť sa dozviete v nasledujúcom článku. Neliečený reflux môže viesť k ďalším chronickým a závažným ochoreniam, preto je dobré nebrať ho na ľahkú váhu.
Čo je reflux?
Pažerákový reflux patrí medzi pomerne časté poruchy trávenia. Kruhový sval medzi pažerákom a žalúdkom v prípade refluxu nefunguje tak, ako by mal alebo je ochabnutý a dochádza k úniku žalúdočných kyselín a natráveného jedla späť do pažeráka.
Ako reflux vzniká, ako sa prejavuje a aké sú príznaky?
Reflux je najčastejšie spájaný s týmito problémami:
- pálenie záhy,
- nepríjemný pocit v ústach,
- nevoľnosť a pocit na zvracanie,
- kyslastý zápach z úst,
- ťažkosť pri prehĺtaní,
- ťažké dýchanie,
- bolesť na hrudníku,
- pocit cudzieho telesa v krku.
Neliečený reflux môže viesť k chronickým ochoreniam ako sú napr. kašeľ, astma, problémy so spánkom či zápal hrtana.
Čo spôsobuje reflux?
S občasným pocitom pálenia záhy sa stretne väčšina ľudí, môže ho spôsobiť prejedenie sa, konzumácia alkoholu, fajčenie, nadmerný príjem tučných potravín, pitie sýtených nápojov, časté prejedanie, jedenie na noc, ale aj užívanie niektorých liekov, nedostatok pohybu či nadváha a obezita. S pálením záhy sa stretávajú aj tehotné ženy.
Problém nastáva, ak sa reflux objavuje pravidelne v intenzite 2 – 3 x týždenne alebo častejšie. V tomto okamihu je nevyhnutné navštíviť lekára a zdravotný problém riešiť.
Aké typy refluxu existujú?
Typy refluxu sme rozdelili podľa vekových skupín, pretože každé obdobie je niečím špecifické. U dojčených detí a tehotných žien je reflux častou komplikáciou, ktorá ale obvykle časom sama odznie. U detí k vymiznutiu refluxu dochádza vďaka vývinu tráviacej sústavy a u tehotných pôrodom.
Reflux u novorodencov a detí
S refluxom sa mnoho mamičiek stretáva u svojich dojčených detí, pretože tie majú veľmi malý žalúdok, a preto ťažko znášajú pocit plnosti. Môže u nich dochádzať k spätnému vráteniu obsahu, odborne sa tomuto javu hovorí gastroezofageálny reflux.
U novorodencov a dojčiat pomáha na reflux a pálenie záhy nasledujúce:
- dojčenie dieťaťa v kratších intervaloch,
- hlavičku a trup mu pokladať do vyvýšenej polohy,
- nechať ho počas a po dojčení odgrgnúť,
- keď pomôžete dieťaťu znížiť plynatosť (napríklad masážami bruška, správnou technikou dojčenia, popíjaním čajov na podporu trávenia),
- počas prebaľovania s ním treba manipulovať veľmi opatrne.
Dôležitým faktorom je váhový prírastok, ak dieťa prospieva, nebýva zvracanie obvykle problém a samo odznie s vývinom tráviaceho traktu. Ale v momente, kedy bude dieťa trpieť, nepriberať alebo chudnúť je nutné to okamžite riešiť.
V každom prípade kedykoľvek, keď si nie ste istí zdravotným stavom nielen vášho dieťaťa, poraďte sa so svojím lekárom. Pri tráviacich problémoch detí zvážte pravidelné užívanie kvalitných probiotík.
Reflux u dospelých
Reflux u dospelých, pokiaľ nie je vedľajším sprievodcom iného ochorenia, je spájaný so zlými stravovacími návykmi, nadváhou či obezitou, dlhodobým stresom, nedostatkom pohybu alebo bráničnou prietržou.
Okrem vyššie uvedeného sa ľudia často stretávajú s pálením záhy ako nežiaducim účinkom pri užívaní niektorých liekov, medzi ktoré patria napríklad hormonálna antikoncepcia, lieky na ochorenie obehovej sústavy, astmu, vredy, vysoký krvný tlak a onkologické lieky.
Reflux u tehotných žien
Pálenie záhy a reflux bývajú bežnou tehotenskou zdravotnou ťažkosťou, s ktorou majú skúsenosť takmer dve tretiny žien počas tehotenstva. Situácia nastáva vďaka hormonálnym aj fyziologickým zmenám, kedy maternica tlačí na žalúdok. Reflux obvykle s koncom tehotenstva sám odznie. Pozor, nie všetky bežne dostupné prostriedky na pálenie záhy sú v tehotenstve vhodné.
Platí opäť ako prevencia aj podpora liečby:
- jedenie menších porcií v pravidelných intervaloch,
- dostatočný príjem tekutín,
- vyhýbanie sa koreneným, tučným a kyslým jedlám, kofeínu a sýteným nápojom,
- nosenie voľnejšieho oblečenia,
- spanie s vyvýšenou hlavou,
- dostatok pohybu.
Tehotným ženám odporúčame preventívne užívanie kvalitných probiotík, ktorých užívanie znižuje výskyt tráviacich problémov vrátane pálenia záhy.
Reflux a pálenie záhy – ide o to isté?
Pálenie záhy (pyróza) je častým prejavom refluxnej choroby pažeráka (GERD) a charakterizuje ho nepríjemné pálenie v dolnej časti za hrudnou kosťou, ktoré môže byť sprevádzané pocitom na zvracanie, nevoľnosťami, grganím, nadúvaním, horkokyslým pocitom v ústach a pocitom horúčavy. Dochádza k nej počas refluxu, ktorým sa označuje stav, kedy pažerákový zvierač nefunguje tak, ako by mal a natrávené jedlo spolu so žalúdočnou kyselinou sa vracia zo žalúdka do pažeráka.
Rozdiel medzi GER a GERD
U tohto ochorenia sa stretnete s označením GER a GERD. Aký je medzi nimi rozdiel?
GER = reflux pažeráka
- GER tzv. gastroezofageálny reflux pod ktorým si môžete predstaviť, že klapka medzi žalúdkom a pažerákom vracia tráveninu a žalúdočnú kyselinu späť do pažeráka.
- K tomuto môže dochádzať úplne fyziologicky v dôsledku prejedenia sa, pitia sýtených nápojov, alebo ako sekundárny prejav napr. žalúdočnej virózy.
- Tento jav sa môže vyskytovať u všetkých vekových kategórií v priebehu celého dňa.
GERD = ochorenie vzniknuté z refluxu pažeráka
Ak sa však začnú pridávať ďalšie symptómy a reflux je častý, je diagnostikovaný ako GERD alebo ochorenie z gastroezofageálneho refluxu.
GERD diagnostikuje lekár na základe dôkladnej anamnézy, sonografie, 24 hodinovej pH-metrie či endoskopie pažeráka s biopsiou, pažerákovej manometrie a iných metód.
Ako sa GERD lieči?
Gerd sa lieči nefarmakologicky a farmakologicky.
Do nefarmakologickej liečby patrí najmä úbytok hmotnosti, zmena jedálnička a životného štýlu (obmedzenie fajčenia, abstinencia), pravidelný príjem jedla v malých porciách, vyvýšená poloha hlavy na spanie alebo spanie na boku, nejesť krátko pred spaním.
Farmakologická liečba obsahuje individuálne liečivo, prípadne chirurgické riešenie v závislosti od závažnosti a druhu refluxu – či sa jedná napr. o reflux s anatomickou anomáliou alebo keď je stav natoľko závažný a rozšírený mimo pažerák. Chirurgické zákroky sa praktizujú iba pokiaľ konzervatívna liečba nezabrala.
Na reflux pažeráka a s ním spojené pálenie záhy zaberajú aj mnohé prírodné doplnky a „babské“ rady s ktorými vás zoznámime nižšie.
Prečo je dôležité liečiť reflux? Čo môže jeho neliečenie spôsobiť?
V prípade GERDu je nevyhnutné reflux liečiť, pretože neliečený reflux môže viesť k chronickým a závažným problémom. Medzi tie najčastejšie patrí astma, chronický zápal hrtana, poruchy spánku, zápaly pľúc, stredného ucha a dutín, vredy, Barrettov pažerák (prednádorový stav zmeny sliznice pažeráka) až po, našťastie nie veľmi častú, rakovinu pažeráka.
Kedy si môžem pomôcť doma a ako spoznať, kedy zájsť k lekárovi?
Z vyššie uvedeného textu je zrejmé, že pomôcť si doma bez dohľadu lekára môžeme pri občasnom refluxe, v prípade častejších a pravidelných ťažkostí je rozumnejšie hľadať cestu pod lekárskym dohľadom.
Čo pomáha na reflux a pálenie záhy u dospelých?
- Úprava stravy – úprava stravy zahŕňa obmedzenie alebo vynechanie tučných a korenených jedál. Okrem týchto jasných zmien sa odporúča obmedziť čokoláda a sladkosti, citrusové ovocie, paradajky, cesnak, mäta a iné. Okrem samotných zmien v obsahu jedálnička je odporúčané jesť pravidelne menšie porcie, nejesť krátko pred spaním, jedlo jesť v pokoji, nie v strese.
- Zmena životného štýlu – úprava váhy a schudnutie pri obezite vedie k zlepšeniu refluxu.
- Zákaz fajčenia – fajčenie, najmä ihneď po jedle, uvoľňuje pažerák a v prípade refluxu zhoršuje stav.
- Zákaz pitia alkoholu – alkohol má podobný vplyv ako tučné a korenené jedlá, nadmerná konzumácia nie je vhodná.
- Tesné oblečenie – aj tesné oblečenie v oblasti brucha môže zhoršovať pálenie záhy. Voľte preto oblečenie voľné, pohodlné, ktoré vás nebude tlačiť.
- Stres – stres je faktor, ktorý má negatívny vplyv na fyzické aj psychické zdravie. Pri akomkoľvek ochorení zníženie stresu prispeje k zlepšeniu zdravotného stavu.
„Babské“ rady, alebo čo pomáha na pálenie záhy podľa rád našich babičiek?
Naše babičky mali vždy na všetko zaručené rady a nie inak je tomu aj pri pálení záhy. Medzi najčastejšie tipy, čo pomáha na pálenie záhy patria tieto rady:
- v prípade pocitu pálenia záhy či refluxu neležať (poloha v ľahu je veľmi problematická pri pálení záhy, radšej si doprajte krátku prechádzku alebo aspoň polohu vzpriamenú),
- jedlá sóda (rozmiešať štvrť lyžičky v pohári vody a vypiť),
- jablko (stačí zjesť kúsok jablka),
- mandle (alebo iné zdravé tuky, ktoré môžete prijať aj v podobe rastlinného „mlieka“ pomôžu neutralizovať kyslý žalúdok),
- kyslá uhorka,
- zázvorový čaj (upokojuje žalúdok, ako alternatíva môžu poslúžiť aj zázvorové lízatká, kandizovaný zázvor alebo pohrýzť koliesko čerstvého zázvoru),
- šťava zo surových zemiakov (pozor, tento variant nemusí byť pre každého vhodný, u niektorých jedincov môže šťava zo surových zemiakov vyvolať nevoľnosť),
- lyžička jablčného octu rozmiešaná vo vode.
Pozor napríklad najčastejšie odporúčaná JEDLÁ sóda nie je vhodná pre každého a rozhodne nie je dobrá na časté užívanie, mohla by spôsobiť viac škody ako úžitku.
Aké lieky sú používané na reflux a aké sú ich vedľajšie účinky?
Lieky na reflux pažeráka sa delia do štyroch skupín na: antacidá, inhibítory protónovej pumpy, H2 blokátory a prokinetika.
Antacidá sú lieky znižujúce kyslosť vnútrajška žalúdka, ktoré sú obvykle voľne predajné. Vedia neutralizovať kyseliny a uľavia od pálenia záhy. Sú vhodné len pri občasných problémoch, keď nie je poškodená sliznica. Ich výhodou je, že dokážu poskytnúť takmer okamžitú úľavu od pálenia.
Druhým typom liekov sú inhibítory protónovej pumpy, ktoré vedia znížiť produkciu kyseliny v žalúdku. Používajú sa pri dlhodobých problémoch. U inhibítorov je nutné počítať s dlhodobejším užívaním a účinok sa dostaví až po zhruba hodine po požití. Tomuto typu liekov sú pripisované aj nežiaduce účinky ako zníženie schopnosti vstrebávania železa a vitamínu B12, zhoršenie vstrebávania bielkovín, zmena skladby črevného mikrobiómu a ďalšie.
Tretím typom sú H2 blokátory, ktoré aktívne tlmia produkciu žalúdočnej kyseliny. Posledným štvrtým typom sú prokinetiká. Tie zas znižujú návrat žalúdočnej kyseliny.
Bylinky a výživové doplnky ako pomocníci na pálenie záhy a proti refluxu
V alternatívnej medicíne máme široké spektrum bylín a prírodných nefarmakologických prostriedkov vhodných v boji proti refluxu pažeráka. Medzi tie najúčinnejšie sa radí:
- harmanček (pomáha vyrovnávať žalúdočné kyseliny),
- smotánka lekárska (púpava, môžete užiť pri akútnych stavoch priamo stonku či list rastliny, rýchlo uľaví),
- zázvor (uľaví priamo od pálenia, ale slúži aj ako prevencia, stačí si dopriať trochu zázvorovej šťavy rozmiešanej vo vode ku každému tučnejšiemu alebo korenistému jedlu),
- fenikel (znižuje plynatosť v žalúdku),
- kurkuma (urýchľuje proces trávenia, pomáha obnovovať sliznicu pažeráka, podobný vplyv má aj škorica),
- aloe vera,
- bazalka, oregano, tymián, rozmarín (všetky bylinky pridané do jedál znižujú výskyt pálenia záhy),
- laktobacily (voliť skôr varianty bez laktózy, dávajú do rovnováhy tráviaci trakt),
- kombinácia bromelaínu, quercetínu a vitamínu C,
- vitamín U, ktorý má priaznivý vplyv pri nadmernej produkcii žalúdočných štiav a pri refluxe.
Za nás odporúčame mať doma v lekárničke BioCare Quercetin Plus a účinný komplex Gastro AD, ktorý je priamo koncipovaný na problémy s pálením záhy a žalúdočné problémy. Na rýchlu úľavu pri prekyslení žalúdka môžete vyskúšať aj rozpustný Acidofit, ktorý obsahuje aloe vera, má rehydratačný účinok a podporuje detoxikáciu a odkyslenie celého organizmu.
Záver
Najlepším liekom na reflux pažeráka je prevencia, ktorá zahŕňa vyváženú pestrú stravu, zdravú váhu, dostatok pohybu, odpočinku, kvalitný spánok a umenie zvládať stres. V prípade, keď vás reflux trápi, skúste najprv upraviť životný štýl a podporiť svoju duševnú pohodu. Na pomoc si môžete prizvať bylinky alebo kvalitné výživové doplnky, ktoré vám pomôžu získať rovnováhu pre vaše trávenie.
Autor článku: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyňa so zameraním na vegánstvo, výživu detí a potravinové intolerancie
Zdroje informácií:
- https://www.healthline.com/health/gerd/heartburn-relief
- https://www.everydayhealth.com/gerd/top-15-heartburn-remedies/
- https://www.webmd.com/heartburn-gerd/heartburn-relief-tips
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gerd/symptoms-causes/syc-20361940
- https://www.webmd.com/heartburn-gerd/reflux-disease-gerd-1