Čo je koenzým Q10 a na čo je dobrý? 5 účinkov na váš organizmus

Čo je koenzým Q10 a na čo je dobrý? 5 účinkov na váš organizmus

V tomto článku sa pozrieme na účinky koenzýmu Q10, ktorého názov pravdepodobne budete poznať hlavne vďaka pleťovým krémom a iným produktom starostlivosti o pleť. Čo sa však skutočne skrýva pod jeho názvom? Dokáže nám pomôcť aj v iných oblastiach, než len v prevencii vzniku vrások?


Čo je koenzým Q10 a na čo je dobrý?

Koenzým Q10 je živina, ktorú naše telo v malom množstve potrebuje preto, aby fungovalo a zostalo zdravé. Koenzým Q10 pomáha mitochondriám (malým súčastiam buniek) vytvárať energiu. Je to antioxidant, ktorý pomáha predchádzať poškodeniu buniek spôsobenému voľnými radikálmi.

Koenzým Q10 je rozpustný v tukoch a nachádza sa v sójových bôboch, arašidoch, špenáte, tučných rybách i hovädzom mäse. Jeho účinky sa skúmajú pri prevencii a liečbe srdcových ochorení, ale aj pri zmierňovaní vedľajších účinkov spôsobených niektorými druhmi liečby rakoviny.


Čo spôsobuje nedostatok koenzýmu Q10?

Je úplne prirodzené, že hladiny koenzýmu Q10 začínajú s vekom klesať. Je to prirodzený prejav procesu starnutia. Existujú však aj iné príčiny, ktoré môžu mať tiež vplyv na hladinu koenzýmu Q10 v našom tele. Patria medzi ne:

  • nedostatok vitamínov,
  • hypertyreóza (hyperaktívna štítna žľaza),
  • diabetes alebo cukrovka,
  • rakovina,
  • genetické mutácie.


5 účinkov koenzýmu Q10 na náš organizmus


1. Prevencia a liečba zlyhania srdca

Koenzým Q10 môže byť nápomocný pri liečbe a prevencii zlyhania srdca, ideálne v kombinácii s bežnou liečbou. Autori recenzie publikovanej v Circulation: Heart Failure dospeli k záveru, že koenzým Q10 je relatívne bezpečný doplnok, ktorý môže zlepšiť funkciu srdca u pacientov so srdcovým zlyhaním.

Srdcové zlyhanie je vážny stav, ku ktorému dochádza, keď srdce nemôže pumpovať dostatok krvi a kyslíka, aby zásobilo ostatné orgány v našom tele. Podľa štúdií Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb môžu byť ľudia s týmto stavom náchylnejší na škodlivé účinky reaktívnych foriem kyslíka, nestabilných molekúl, ktoré môžu spôsobiť poškodenie srdcových buniek. Koenzým Q10 je však antioxidant, ktorý môže pomôcť chrániť srdce pred poškodením.


2. Pozitívne účinky koenzýmu Q10 na pleť

Pokiaľ ide o starostlivosť o pleť, koenzým Q10 sa zvyčajne nachádza v toneroch, hydratačných a očných krémoch, ktoré sľubujú, že pomôžu zjednotiť tón pleti a znížiť výskyt jemných vrások. V starostlivosti o pleť hrá niekoľko dôležitých rolí, z ktorých treba vyzdvihnúť nasledovné:


Koenzým Q10 znižuje výskyt vrások

Dlhodobé vystavenie pokožky UV žiareniu môže viesť k jej predčasnému starnutiu, degradácii a dezorganizácii kolagénových vlákien. Výsledkom poškodenia pokožky UV žiarením sú jemné linky a vrásky.

Naša pokožka bežne používa antioxidanty, medzi ktoré patrí aj koenzým Q10, na obranu pred UV žiarením. Ale ako sa jeho hladina v našom tele v priebehu rokov znižuje, je vhodným riešením koenzým Q10 dopĺňať. Výskum zistil, že starostlivosť o pleť s obsahom koenzýmu Q10 môže výrazne znížiť výskyt vrások na tvári. Podobne ďalšia štúdia zistila, že doplnky s obsahom koenzýmu Q10 redukujú vrásky aj jemné linky, a zároveň zlepšujú štruktúru pokožky.


Koenzým Q10 dodáva bunkám energiu

Každá z našich buniek potrebuje energiu na to, aby správne fungovala, vrátane dôležitých kožných buniek, ako sú fibroblasty (ktoré tvoria kolagén) a keratinocyty (ktoré vytvárajú keratín). Ako však hladina koenzýmu Q10 s vekom klesá, klesá aj mitochondriálna aktivita a tvorba energie. Bez dostatku energie bude funkcia našich kožných buniek klesať, čo vedie k ochabnutej pleti a vráskam.

Aby sme pomohli udržať energiu a vitalitu našich kožných buniek, je potrebné im koenzým Q10 doplniť.


3. Možné zníženie krvného tlaku

Súčasné štúdie ukazujú, že koenzým Q10 môže pomôcť znížiť krvný tlak, ale výsledky zatiaľ nie sú úplne jednoznačné, a preto je potrebné tieto účinky ešte starostlivo overiť.

Napríklad prehľad 12 klinických štúdií odhalil, že koenzým Q10 má potenciál znížiť systolický krvný tlak (tlak, ktorým naša krv pôsobí na steny tepny pri každom údere srdca) u ľudí s hypertenziou až o 17 mmHg a diastolický krvný tlak (tlak, ktorým naša krv pôsobí na steny tepny medzi údermi srdca) bez významných vedľajších účinkov, a to o 10 mmHg.

Autori ďalších štúdií u ľudí s vysokým krvným tlakom (hypertenziou) však dospeli k záveru, že koenzým Q10 nemá významný vplyv na krvný tlak. Problém je podľa nich v tom, že zatiaľ nie je k dispozícii dostatok štúdií, ktoré by bolo možné preskúmať. Poznamenali však, že je potrebný ďalší výskum na preukázanie účinkov.


4. Pozitívne účinky koenzýmu Q10 na plodnosť

Plodnosť žien aj mužov prirodzene s vekom klesá v dôsledku poklesu počtu a kvality dostupných vajíčok a spermií. Ako starneme, spomaľuje sa aj produkcia koenzýmu Q10, takže telo už nie je schopné dostatočne ochrániť vajíčka či spermie pred poškodením oxidačným stresom.

Štúdie zistili, že suplementácia koenzýmu Q10pomáha a môže dokonca zvrátiť tento pokles kvality a množstva vajíčok aj spermií, pri ktorých môže priamo zvýšiť ich aktivitu a koncentráciu.


5. Zníženie bolesti hlavy a migrény

Abnormálna mitochondriálna funkcia môže mať za následok pokles energie v mozgových bunkách, čo môže prispievať k bolestiam hlavy a migrénam. Pretože koenzým Q10 žije hlavne v mitochondriách buniek, bolo preukázané, že môže byť pri liečbe migrény prospešný.

Jedna recenzia piatich štúdií zistila, že koenzým Q10 môže účinne znížiť trvanie a frekvenciu migrény u detí aj dospelých. Ďalšia štúdia z roku 2017 preukázala, že koenzým Q10 môže pomôcť znížiť frekvenciu bolestí hlavy, skrátiť ich trvanie a zmierniť ich intenzitu.


Nežiaduce účinky suplementácie koenzýmu Q10

Podľa dostupných informácií sa suplementácia koenzýmu Q10 javí ako veľmi dobre znášaná aj vo vyšších dávkach až 1 200 mg (táto dávka by sa už nemala prekračovať). Najlepšie je však sa o suplementácii poradiť so svojím lekárom či nutričným terapeutom.

Medzi známe, ale veľmi ojedinelé, vedľajšie účinky suplementácie koenzýmu Q10 patrí nespavosť alebo zažívacie problémy a nevoľnosť. Taktiež nie je vhodné užívať koenzým Q10 v prípade, že užívate lieky na riedenie krvi či niektoré lieky proti rakovine.


Dávkovanie koenzýmu Q10

Človek obvykle získava pri bežnom stravovaní zhruba 5 až 10 mg koenzýmu Q10 denne. Pokiaľ sa však rozhodneme užívať koenzým Q10 formou výživového doplnku, odporúčaná denná dávka sa obvykle pohybuje medzi 30 až 200 mg.

Konkrétne dávkovanie môže byť rôzne v závislosti od veku a zdravotného stavu jedinca. Existuje niekoľko skupín osôb, ktoré by mohli mať vyššiu potrebu koenzýmu Q10:

  • športovci,
  • tehotné a dojčiace matky,
  • ľudia s vysokou hladinou stresu,
  • ľudia s ochorením pečene, srdcovými chorobami alebo vysokým krvným tlakom,
  • ľudia vyššieho veku.

Pretože koenzým Q10 je látka rozpustná v tukoch, jeho vstrebávanie je pomalé a obmedzené. Užívanie doplnkov stravy s obsahom koenzýmu Q10 s jedlom však môže pomôcť vášmu telu ho absorbovať lepšie, ako keď sa užíva bez jedla.


Koenzým Q10 vo výživových doplnkoch

Koenzým Q10 je spravidla k dostaniu v dvoch rôznych formách, známych ako ubiquinol a ubiquinón.Štúdia uvádza, že obe formy – ubiquinol aj ubiquinón, majú zhodné účinky a nebol medzi týmito dvoma formami nájdený žiadny rozdiel v absorpcii. V niektorých zdrojoch sa môžeme dočítať o rozdiele v efektivite týchto dvoch foriem, ale v týchto prípadoch sa jedná o mýtus, pravdepodobne vytvorený firmami predávajúcimi jednu z foriem ako "najefektívnejšiu".

Doplnky s obsahom koenzýmu Q10 sú v súčasnosti na trhu dostupné v rôznych dávkach, v rozmedzí od 30 do 600 mg, takže si môžete vybrať taký doplnok, ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim individuálnym potrebám.

Väčšina doplnkov na trhu dnes pochádza z bakteriálnej fermentácie, preto sú doplnky s obsahom koenzýmu Q10 bežne vegánske. Najbežnejšia baktéria používaná na výrobu koenzýmu Q10 je Agrobacterium tumefaciens.

O tom, ako si vybrať najlepší koenzým Q10 sa dočítate v tomto článku aj s recenziami na jednotlivé produkty.


Potravinové zdroje koenzýmu q10

Koenzým Q10 môžeme ľahko dopĺňať formou doplnku stravy, ale možno ho tiež nájsť v niektorých potravinách, ako sú napríklad:

  • strukoviny – sójové bôby, šošovica, arašidy,
  • orechy a semienka – sezamové semienka, pistácie,
  • oleje – sójový a repkový olej,
  • vnútornosti – srdce, pečeň, obličky,
  • mäso – bravčové, hovädzie a kuracie mäso,
  • tučné druhy rýb – pstruh, sleď, makrela a sardinky.

Okrem vyššie uvedených potravín obsahujú koenzým Q10 aj niektoré druhy ovocia, zeleniny, mliečnych výrobkov a obilnín, aj keď v oveľa menšom množstve.


Fakt na záver

50 % osôb s nadváhou má nízku hladinu koenzýmu Q10. Koenzým Q10 môže pomôcť zrýchliť metabolizmus a je bezpečným doplnkom pri chudnutí. Hoci sám o sebe chudnutie nespôsobuje, môže byť nápomocný pri snahe o zmenu životného štýlu.


Autor článku: Kateřina Brenkušová, certifikovaná poradkyňa v oblasti rastlinnej stravy

Zdroje informácií:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7730520/
  2. https://www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/coenzyme-q10
  3. https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-coenzyme-q10/art-20362602
  4. https://arupconsult.com/content/coenzyme-q-deficiency-syndromes
  5. https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCHEARTFAILURE.115.002639
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8092430/
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17287847/
  8. https://iubmb.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/biof.1239
  9. https://www.jaad.org/article/S0190-9622(03)03634-X/fulltext
  10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30428123/
  11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27670440/
  12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7146408/