Ako sa prejavuje, prebieha a lieči lymská borelióza

Ako sa prejavuje, prebieha a lieči lymská borelióza

V letných mesiacoch sa musíme chrániť nielen pred škodlivým vplyvom UV žiarenia, ale aj pred otravným hmyzom, ktorého bodnutie môže pre nás mať nežiaduce účinky (podráždenie kože, alergická reakcia a pod.). Mimoriadne dôležitá je ochrana pred prisatím kliešťa, ktorý nás môže nakaziť lymskou boreliózou alebo kliešťovou encefalitídou. Obidve ochorenia sú vážnym ohrozením nášho zdravia a ich následky môžu byť veľmi závažné. Z toho dôvodu je dôležité dozvedieť sa o nich čo najviac. 


Čo je lymská borelióza

Lymská borelióza je infekčné zápalové ochorenie, ktoré postihuje viaceré orgány súčasne. Spôsobuje ho baktéria Borrelia burgdorferi. Je to choroba zvierat, ktorá je prirodzenou cestou prenosná na človeka (zoonóza). Jej zdrojom sú predovšetkým veľké a malé cicavce, najmä hlodavce, žijúce vo voľnej prírode (myši, hraboše, jelenia a srnčia zver, vtáky...). Z chorých zvierat potom ďalej chorobu šíria kliešte, ktoré nasali infikovanú krv. Táto choroba však postihuje nielen divoko žijúce, ale aj domáce zvieratá, ktoré kliešte infikujú napríklad pri pasení sa (kozy, ovce) alebo venčení (psy). 

Kliešťová borelióza je najčastejšie ochorenie prenášané zo zvieraťa na človeka. Aj keď boli baktérie boreliózy identifikované aj v niektorých komároch, blchách a ďalšom hmyze, chorobu z infikovaných zvierat prenášajú na človeka hlavne kliešte. Borelióza sa vyskytuje na celom svete, hlavne na severnej pologuli. Slovensko patrí medzi krajiny s vysokým stupňom zamorenia kliešťami. Je však dôležité vedieť, že toto ochorenie prenášajú na človeka len infikované kliešte, preto nie každé uhryznutie kliešťom znamená nakazenie.

Kliešte sú u nás aktívne od jari do neskorej jesene (výnimkou nie sú ani mierne zimy), preto musíme byť pri pohybe mimo domu obozretní takmer celý rok. Kliešte sa vyskytujú: 

  • v lesoch,
  • na lúkach,
  • vo voľnej prírode,
  • v mestských parkoch, 
  • v záhradách, 
  • na cintorínoch, 
  • pri prírodných vodných plochách,
  • na kúpaliskách s trávnatými plochami a pod. 

Lymská borelióza má rôznorodé prejavy a postihuje viaceré orgány – primárne kožu, srdce, mozog, oči, poškodzuje aj centrálnu nervovú sústavu, svaly a kĺby. Ochorenie má tri štádiá. Neliečená borelióza môže prejsť do chronického štádia, ktoré môže mať vážne následky a vyžaduje si dlhodobé liečenie, niekedy sa lieči celé roky.


Prenos boreliózy

Už sme hovorili o tom, že boreliózu na človeka prenášajú infikované kliešte, a to vo všetkých svojich troch vývojových štádiách (larva, nymfa a dospelý kliešť). Najviac infekcií však prenášajú nymfy, podľa niektorých zdrojov je to až 80%. V strednej Európe pozorujeme najviac kliešťov v apríli a v máji, počas vlhkých letných mesiacov, a na jeseň – v septembri a októbri. Najčastejšie sa vyskytujú v trávnatých porastoch, obľubujú najmä listnaté a zmiešané lesy, nájdeme ich vo vyšších trávach a krovinách. Chrániť by sme preto mali aj záhrady a trávnaté pozemky pri našich domoch, a to pravidelným kosením (v nízko pokosenej tráve sa kliešte vyskytujú zriedkavo). 

Kliešte nevedia skákať, na kožu alebo odev sa zachytia keď prechádzame okolo a dotkneme sa ich. Najrozšírenejším kliešťom v Európe aj na Slovensku je kliešť obyčajný, ktorý je zároveň najvýznamnejším prenášačom lymskej boreliózy, kliešťovej encefalitídy a ďalších ochorení. Je dôležité vedieť, že nákaza sa už ďalej z človeka na človeka neprenáša.

Každý z nás sa však môže boreliózou nakaziť aj opakovane, pretože po nákaze nevzniká v organizme trvalá imunita.

Kliešte sú parazity, ktoré sa živia krvou zvierat aj ľudí. Nebezpečné borélie po prisatí a nacicaní krvou prenikajú cez sliznicu čreva kliešťa postupne do slín, ktorými sa potom dostanú do nášho organizmu. Prisatie kliešťa vo väčšine prípadov vôbec necítime. Drobné nymfy si často ani nevšimneme. Kliešte nie sú väčšie ako špendlíková hlavička, preto ich obyčajne zbadáme až keď sú už prisaté dlhšiu dobu a nacicané krvou.

Kliešť preferuje čo najtenšiu časť našej pokožky, preto sa najčastejšie môže prisať: 

  • v podpazuší, 
  • v podkolennej jamke, 
  • na slabinách, 
  • na pokožke hlavy,
  • v oblasti intímnych partií. 

Na prenesenie infekcie je potrebný dlhší čas, až niekoľko hodín (niekedy dní). Preto je mimoriadne dôležité kliešťa včas objaviť a odstrániť. Ak si nie ste istí, či ste kliešťa správne odstránili, alebo ho neodstránite celého, vyhľadajte lekára. Nakaziť sa môžeme aj od domáceho miláčika, z ktorého sa môže kliešť preniesť na našu pokožku. Preto musíme pred týmito parazitmi chrániť aj naše psy, mačky a ďalšie zvieratá, s ktorými prichádzame do kontaktu.



Inkubačná doba, príznaky a prejavy boreliózy

Inkubačná doba (od infikovania nákazou do prejavenia sa prvých príznakov) trvá od troch dní do štyroch týždňov. Preto po odstránení kliešťa musíme ranku spôsobenú prisatím sledovať minimálne jeden mesiac. Miesto môže byť začervenané a svrbieť, čo je normálna reakcia organizmu, rovnako ako pri inom poštípaní hmyzom. Ak však došlo k infikovaniu boreliózou, objavia sa po uplynutí inkubačnej doby jej prvé príznaky.


Príznaky kliešťovej boreliózy

Po pár dňoch (alebo až po mesiaci) sa môže na koži v oblasti prisatia vytvoriť červená kruhová oblasť, ktorá sa postupne rozširuje a uprostred je vyblednutá. Toto začervenanie nesvrbí ani nebolí, môže byť na dotyk teplejšie ako okolitá koža. V tomto prípade určite vyhľadajte lekára, ide o jednoznačný príznak ochorenia a je potrebné čo najskôr nasadiť liečbu. Ak je však miesto prisatia na chrbte, vo vlasoch alebo na častiach tela, na ktoré nevidíme, nemusíme si tento charakteristický príznak vôbec všimnúť.

K ďalším prejavom boreliózy patria únava, zvýšená teplota, bolesť hlavy, bolesti svalov, zimnica. Tieto príznaky sú veľmi podobné chrípkovému ochoreniu. Veľa ľudí však žiadne problémy nepociťuje, liečbu preto často podceňujú a nevyhľadajú lekára. Symptómy boreliózy sú rôznorodé a zložité a niekedy sú považované za iné ochorenie. Choroba tak bez povšimnutia môže prejsť do ďalšieho štádia. 

Príznaky môžeme často prehliadnuť, mnohí si ani nevšimnú, že mali prisatého kliešťa (ten môže po čase sám odpadnúť). Neliečená a nediagnostikovaná borelióza nám potom môže po čase (aj po dlhých rokoch) spôsobiť vážne zdravotné problémy. V ďalšej časti si príznaky a priebeh ochorenia popíšeme podrobnejšie.


Priebeh ochorenia – tri štádiá boreliózy

Lymská borelióza je ochorenie, ktoré sa prejavuje v troch štádiách. Jednotlivé štádiá môžu mať veľmi ľahký priebeh, ale aj závažné prejavy, a môžu viesť k trvalému závažnému poškodeniu organizmu.


Prvé štádium

Sem patria už spomínané prvé príznaky boreliózy, ktoré sa objavujú po pár dňoch od infikovania – sú to najmä typické kožné zmeny. Okrem začervenanie kože sa okolo miesta prisatia objavuje červený ohraničený fľak s bielym stredom (erythema migrans), ktorý sa postupne zväčšuje (môže dosiahnuť veľkosť až 30 centimetrov). Pri tomto jednoznačnom príznaku lekár často nasadí liečbu aj bez vyšetrenia krvi. Objavuje sa únava, zvýšená teplota (často aj horúčka), bolia nás svaly a kĺby, môžeme mať opuchnuté uzliny, bolí nás hlava...



Druhé štádium

Toto štádium nastupuje po viacerých týždňoch (až mesiacoch) a postihuje srdce, kĺby, nervovú a svalovú sústavu. Často sa môže prejaviť zápalom mozgových blán, veľmi častá je obrna lícneho nervu, objavuje sa zápal srdcového svalu, vysoký tlak, ale aj tŕpnutie končatín, opuchy, silné bolesti hlavy... Zápal môže postihnúť aj pečeň, oči a ďalšie orgány. Môže sa objaviť aj sekundárny špecifický fľak na koži (popísali sme ho pri prvom štádiu), ktorý sa však objaví na inom mieste, ako je miesto pôvodného prisatia kliešťa. Toto jasne signalizuje, že už ide o druhé štádium boreliózy.


Tretie štádium

Nastupuje až niekoľko rokov po infikovaní a postihnutá je koža (modrasté sfarbenie, stenčenie kože), nervová sústava (silné bolesti hlavy, lézie v mozgu), svaly, kĺby, srdce, časté sú aj poruchy pamäti. Zasiahnuté orgány sú už postihnuté chronickým zápalom. Zápal v organizme migruje a často spôsobuje masívne opuchy.

Môže dôjsť aj k tzv. očnej forme lymskej boreliózy, ktorá sa najčastejšie objavuje v druhom a treťom štádiu choroby. Môžu sa objaviť zápaly očnej rohovky, medzi ďalšie symptómy patrí napríklad fotofóbia (svetloplachosť). V takomto prípade je potrebné absolvovať vyšetrenie u očného lekára.


Borelióza u detí, u tehotných a dojčiacich žien

Deti sú nákaze boreliózou vystavené rovnako ako dospelí. V letných mesiacoch s deťmi trávime veľa času na čerstvom vzduchu, častejšie chodíme na výlety do prírody, na ihriská s trávnatým povrchom, či prírodné kúpaliská. Všade tam sú deti ohrozené kliešťami. Hlavne menšie deti ešte nemajú dokonale vyvinutý nervový systém, preto môže u nich mať borelióza závažné následky. Diagnostika a liečba boreliózy u detí sa nelíši od liečby dospelých, aj v tehotenstve sa lieči rovnakým spôsobom, podávaním antibiotík vhodných pre tehotné ženy. Baktérie síce môžu preniknúť aj cez placentu, ale na vývoj dieťatka nemajú negatívny vplyv. Tieto baktérie do materského mlieka neprechádzajú.

Dieťa po návrate domov vždy pozorne prezrieme (celé telo a všetky kožné záhyby), prezeráme aj pokožku hlavy a dieťa podľa možnosti osprchujeme. Ak nájdeme prisatého kliešťa odstránime ho alebo vyhľadáme lekára, ktorý ho odborne odstráni. Čím dlhšie je kliešť prisatý, tým je riziko nákazy vyššie. Dieťa potom sledujeme, či sa u neho neprejavia typické príznaky boreliózy. Na rozdiel od dospelých sa na koži môžu objaviť aj mnohopočetné začervenané fliačiky, dieťa je plačlivé, unavené, prípadne sa sťažuje na bolesti celého tela. Môže sa tiež objaviť obrna lícneho nervu a, samozrejme, typický červený fľak. V týchto prípadoch už je nevyhnutná okamžitá liečba boreliózy antibiotikami.

Najlepšou ochranou pred detskou boreliózou je samozrejme prevencia. Deti chránime vhodným odevom, uzavretou obuvou, nohavice je najlepšie zastrčiť do topánok. Nezabúdame na pokrývku hlavy. Neodmysliteľným pomocníkom sú pre nás repelenty a detské repelentné náramky. Aj dieťa sa môže boreliózou nakaziť opakovane.


Aký je rozdiel medzi boreliózou a encefalitídou

Okrem lymfskej boreliózy kliešte prenášajú aj ďalšie závažné ochorenie – kliešťovú encefalitídu. Na rozdiel od boreliózy, ktorú vyvolávajú baktérie, kliešťovú encefalitídu spôsobuje vírus, preto na encefalitídu nezaberajú antibiotiká

Kliešťová encefalitída má rýchlejší priebeh (k prenosu ochorenia dochádza už po dvoch hodinách od prisatia infikovaného kliešťa) a napáda centrálny nervový systém (spôsobuje zápal mozgových blán). Rovnako ako pri borelióze, aj neliečená encefalitída má vážne následky a môže mať na náš mozog devastujúci vplyv. 

Keďže kliešťovú encefalitídu nedokážeme liečiť antibiotikami, liečime len jej symptómy – teplotu a bolesti. Odporúča sa pokoj na lôžku, dôsledné dopĺňanie tekutín a podávanie vitamínov na podporu celkovej imunity. V ťažších prípadoch je možné nasadiť protizápalové lieky.

Dôležitý rozdiel medzi týmito ochoreniami je ten, že pred kliešťovou encefalitídou nás dokáže účinne ochrániť očkovanie.


Diagnostika ochorenia a vyšetrenie

Vzhľadom na rôznorodosť príznakov a ich nejednoznačnosť je diagnostika boreliózy pomerne zložitá. Pri určení diagnózy: 

  • zisťujú sa klinické príznaky,
  • vyšetruje sa krv na boreliózu, 
  • môže sa vyšetriť kĺbová tekutina,
  • vyšetrenie z mozgovomiešneho moku. 

Možné je aj vyšetrenie boreliózy priamo z kliešťa, ktorého po odstránení doručíme do laboratória. Odstráneného kliešťa vložíme do uzatvárateľnej nádoby, alebo vrecka (najlepšie sterilného) a udržiavame ho v chlade (napr. v chladničke). Ak sa zistí, že kliešť bol infikovaný, neznamená to hneď, že infikoval aj nás. Preto je dôležité identifikovať aj klinické príznaky, prípadne nákazu potvrdiť testami na protilátky. 

Boreliózu je dôležité diagnostikovať včas, už v prvom štádiu, ak je neliečená prechádza do ďalších štádií, ktoré už majú ťažké príznaky a často trvalé následky. Podozrenie na toto ochorenie je potrebné vyhodnocovať komplexne a už každého individuálne.

Lymskú boreliózu diagnostikuje vo väčšine prípadov všeobecný lekár v spolupráci s imunológom. Lekár reaguje predovšetkým na informáciu pacienta o prisatí kliešťa a sleduje prítomnosť kožných zmien. Pri charakteristicky ohraničenom fľaku na koži v mieste prisatia nie je potrebné vyšetrenie na protilátky. Často sa stáva, že tento typický kožný príznak sa u pacienta neprejaví. V takom prípade je potrebné vykonať krvný test na protilátky.

Test na boreliózu sa vykonáva aj vtedy, ak sa po uhryznutí kliešťom objavia bolesti kĺbov a niektoré z ďalších príznakov typických pre nákazu boreliózou. Protilátky sa však v našej krvi začnú vytvárať až o niekoľko týždňov (dva až šesť týždňov), bezprostredne po prisatí tak toto vyšetrenie nemá význam. Často sa stáva, že test na boreliózu je negatívny alebo nejednoznačný, vtedy je potrebné pri rozhodovaní o liečbe prihliadať predovšetkým na ostatné symptómy.

V lekárňach sú už dnes dostupné domáce testy na boreliózu. Môžeme si zakúpiť test, ktorým testujeme nájdeného kliešťa, alebo test na boreliózu z krvi. Ako sme už spomenuli, krvné testy sú najpresnejšie až po vytvorení protilátok, preto je vhodné použiť ich až niekoľko týždňov po uhryznutí. Laik však toto ochorenie určite nedokáže rozpoznať stopercentne. Ak teda pociťujete akékoľvek príznaky, vyhľadajte lekára. Lymská borelióza je nebezpečné ochorenie, preto sa nechajte odborne vyšetriť.


Borelióza liečba

Lymská borelióza je choroba, ktorú vyvolávajú baktérie, preto ju môžeme liečiť antibiotikami. Očkovanie proti tomuto ochoreniu neexistuje. Dôležité je, aby bola liečba boreliózy zahájená včas, už v počiatočných štádiách – vtedy je najúčinnejšia. Po diagnostikovaní ochorenia je antibiotiká potrebné užívať 14 až 21 dní. K úspešnej liečbe boreliózy sa používajú penicilínové antibiotiká, tetracyklíny či cefalosporíny. O zahájení liečby vždy rozhoduje lekár, ktorý vie odborne posúdiť príznaky pri všetkých troch štádiách choroby. 

Pri zasiahnutí centrálnej nervovej sústavy alebo kĺbov dokáže lekár nasadiť správnu liečbu (napr. antibiotiká, ktoré prenikajú do mozgomiešneho moku, alebo lieky tlmiace bolesti). U väčšiny pacientov liečba boreliózy antibiotikami zaberá a ak sú nasadené včas, človek sa úplne uzdraví. 

V závažnejších prípadoch, alebo neliečenej borelióze, je často potrebná hospitalizácia, antibiotiká sú podávané infúziami dlhodobo, často už je potrebná aj liečba kortikoidmi. Včasná diagnostika a liečba antibiotikami tak zabraňuje neskorším vážnym zdravotným následkom boreliózy.


Borelióza a jej možné následky

Borelióza sa vo včasných štádiách úspešne lieči antibiotikami. Ak však chorobu neliečime môže prejsť do chronického ochorenia - chronická borelióza, ktorá sa môže vážnymi príznakmi prejaviť aj roky po nakazení. Už po niekoľkých mesiacoch postihuje u niektorých ľudí nervový systém, poškodzuje srdce alebo kĺby. Po rokoch sú už poškodené viaceré orgány nezvratne a pridružujú sa ďalšie zdravotné problémy. V takomto štádiu sú šance na úplné vyliečenie veľmi nízke. Po rokoch bývajú následky boreliózy často trvalé. V poslednej fáze choroby sú orgány nezvratne poškodené, predpisujú sa už len lieky na zmiernenie príznakov. Medzi najčastejšie riziká neliečenej boreliózy patria trvalé poškodenia pohybového alebo nervového systému.

Neliečená borelióza spôsobuje zápaly nervov, silné a dlhotrvajúce bolesti hlavy, zápaly mozgu, poškodiť môže aj periférny nervový systém, čo môže spôsobovať závraty a poruchy videnia. Neliečená borelióza tiež spôsobuje depresie, problémy so spánkom, zhoršenie pamäti, časté sú problémy so srdcom, herpetické infekcie, mentálne problémy. Postihnutie kĺbov môže byť také závažné, že človeka pripúta na invalidný vozík.


Borelióza prírodná liečba

Už vieme, že základom úspešnej liečby boreliózy je správna a včasná diagnostika a následná liečba boreliózy antibiotikami. Je však potrebné vedieť, že antibiotiká najúčinnejšie zaberajú v prvých fázach ochorenia. V neskorších fázach je dlhodobé podávanie antibiotík menej účinné a spôsobuje nášmu organizmu vedľajšie problémy. U niektorých ľudí pretrvávajú príznaky boreliózy aj po liečbe antibiotikami. Viacerí preto vyhľadávajú iné možnosti a snažia sa liečiť rôznymi bylinkami a vitamínmi, iní skúšajú liečbu magnetmi, hyperbarickú liečbu a ďalšie alternatívne spôsoby.

Na tomto mieste však chceme dôrazne upozorniť na to, že liečba boreliózy antibiotikami na odporučenie lekára je nevyhnutná. Prípadnou alternatívnou liečbou sa preto začnite zaoberať až po dobratí antibiotík. O podporných možnostiach liečby je vhodné poradiť sa s lekárom. Vitamíny a rôzne doplnky stravy boreliózu neliečia.

Pacientom s boreliózou sa počas liečby, aj po preliečení, odporúča posilňovanie imunityprírodnými prostriedkami alebo formou výživových doplnkov. Z byliniek je vhodná napríklad púpava lekárska (detoxikačné vlastnosti), žihľava (bohatá na železo a minerály), ktorá má silné čistiace účinky, na nervový systém je vhodný ovos siaty… 

Imunitu sa odporúča posilňovať aj výživovými doplnkami, vitamínmi a minerálmi. Pri a po liečbe antibiotikami sú to predovšetkým prípravky na obnovu a podporu črevnej mikroflóry. Laktobacily a ostatné probiotiká užívajte súčasne s antibiotikami podľa pokynov lekára (je nutné dodržiavať niekoľkohodinový odstup po podaní antibiotika) a užívajte ich ešte niekoľko týždňov po ukončení liečby. 

Odporúča sa užívanie vitamínu C, B12, B6, B1, užitočné môžu byť omega-3 mastné kyseliny,  magnézium, rôzne multiminerálne a multivitamínové doplnky. Imunitu všeobecne podporuje zdravý životný štýl, vyvážená strava a pohyb na čerstvom vzduchu.


Prevencia pred boreliózou

Borelióza je najčastejším infekčným ochorením, ktoré prenášajú kliešte. Najlepšou ochranou je prevencia, vyhýbanie sa miestam, kde sa vyskytujú alebo sú premnožené. To však v praxi často nie je možné.

Keďže proti lymskej borelióze sa nemôžeme chrániť ani očkovaním, musíme v rámci prevencie pred nákazou dodržiavať niektoré základné pravidlá:

  • chránime sa vhodným oblečením, dlhými nohavicami, tričkami s dlhým rukávom, vhodnou pokrývkou hlavy, uzavretou obuvou (napr.nohavice sa odporúča na túrach v prírode zasunúť do topánok),
  • používame účinné repelenty, ktoré kliešťov dokážu odpudiť z našej blízkosti a zabránia tak ich prisatiu, vhodné sú repelenty v podobe sprejov, ktoré nanášame na odev alebo priamo na pokožku, alebo v podobe repelentných krémov,
  • malé deti do 6-tich mesiacov by však nemali používať repelenty vôbec, preto je dôležitá mechanická ochrana, t.j. vhodný odev alebo prekrytie kočíka ochrannou sieťkou,
  • záhrady a trávnaté pozemky pri našich domoch chránime pravidelným kosením trávy,
  • po návrate domov vždy skontrolujeme celé telo a osprchujeme sa,
  • potrebné je skontrolovať aj oblečenie, ktoré sme mali oblečené,
  • ak nájdeme kliešťa, odstránime ho čo najskôr (ideálne do 12 až 24 hodín od prisatia), prípadne o to požiadame lekára,
  • po odstránení prisatého kliešťa ešte niekoľko dní (až týždňov) sledujeme kožu v okolí uhryznutia, ako aj výskyt ďalších prípadných príznakov charakteristických pre nákazu boreliózou.


Na záver

V našom článku sme sa venovali lymskej borelióze, ochoreniu, ktoré je prenášané infikovanými kliešťami a môže nám znepríjemniť nastávajúce letné dni. Práve v období, keď častejšie chodíme do prírody, športujeme na otvorených priestranstvách, navštevujeme prírodné kúpaliská, alebo oddychujeme v záhrade, na chate, či v parku, sme vám chceli priniesť tie najdôležitejšie informácie o tomto ochorení. 


Redakcia Vegmart


Zdroje k článku:

  1. https://www.ftn.cz/lymska-borelioza-811/
  2. https://www.health.gov.sk/Zdroje?/Sources/dokumenty/SDTP/standardy/30-6-2021/18_komisia_Lymska-borelioza-OPS-Infektologia.pdf
  3. https://www.imunovital.sk/odborne-clanky/lymska-borelioza-lb
  4. https://www.klinickabiochemia.sk/download/infolist_44.pdf
  5. https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2013_06/Lymska_borelioza.aspx?did=4&sdid=31&tuid=0&page=full&
  6. https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2005/04/04.pdf
  7. https://www.pharmanews.cz/clanek/lymska-boreli-za/
  8. https://www.ruvzbj.sk/oddelenia.files/ppl_a_toxikologia.files/ppl-zdrav-vych.mat/lymska_borelioza.html
  9. https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/lymska-borelioza
  10. https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=5159:pripravte-sa-na-hlavnu-sezonu-klieov-chrate-sa-pred-infeknymi-ochoreniami&catid=56:tlaove-spravy&Itemid=62