Čo je maca peruánska a jej 9 účinkov na vaše zdravie

Čo je maca peruánska a jej 9 účinkov na vaše zdravie

Jemná oriešková až karamelová chuť prášku maca či prírodné afrodiziakum. To sú často prvé veci, ktoré sa ľuďom vynoria v mysli, keď sa povie maca.

Počuli ste však už o účinkoch, ktoré má maca peruánska na vaše zdravie? Množstvu ľudí sa maca spája s práškom. Vedeli ste však, že tento prášok pochádza z rastliny, ktorá nie je iba jednej farby a má využitie aj v kuchyni? Poznáte jej pozitívne účinky na psychické aj fyzické zdravie? Môžeme hovoriť o superpotravine či životabudiči? 

V nasledujúcich odstavcoch vám predstavíme 9 najznámejších účinkov tejto rastliny na zdravie mužov aj žien a prezradíme vám kombináciu látok s blahodárnymi účinkami na organizmus, ktorá sa nachádza v macy peruánskej. 

Na úvod si však povieme odkiaľ sa zobrala táto pozoruhodná rastlina s množstvom benefitov.


Čo je maca peruánska?

Maca peruánska patrí k najstarším a zároveň aj najviac pestovaným rastlinám na svete. Maca je známa už z obdobia spred 6000 rokov, z čias starých Inkov z oblasti Južnej Ameriky peruánskych Ánd. Využívali ju prevažne pre jej účinky ako adaptogén na zvýšenie obranyschopnosti tela voči stresovým situáciám, na podporu imunity, ale aj ako afrodiziakum. Maca peruánska bola vnímaná a používaná pre celkové prospešné účinky na psychické zdravie, podporu fyzickej kondície a plodnosti. Zaslúžila si pomenovania ako “peruánska viagra” a “kráľovná Ánd”.

U nás ju poznáte pod názvami maca peruánska (Lepidium meyenii), Žerucha peruánska, peruánsky ženšen či maca horská. Maca je cca 15 cm vysoká rastlina a radíme ju k dvojročným bylinám s podlhovastými listami a malými svetlými kvetmi. Rastie podobne ako naša reďkovka či repa. Maca má aj plody, vďaka ktorým sa rozmnožuje. Semená z plodov sa počas daždivého počasia na jeseň začnú zakoreňovať a zhruba v máji je dostatočne rozkorenená buľva vhodná na zber. 

Najdôležitejšia časť je teda pod povrchom – koreň. Práve táto časť obsahuje veľké množstvo vitamínov, minerálov, aminokyselín aj ďalších prospešných látok, ktoré čerpá zo zeme v čistej prírode juhoamerických Ánd. Túto odolnú rastlinu nájdeme vo vysokohorskom prostredí v oblasti od 3000 do 4500 m n. m. Využitie nájde aj v kuchyni ako klasická koreňová zelenina. U nás v obchodoch ju však nájdete iba vo forme prášku, čajov, kapsúl alebo tinktúr.


Maca a jej delenie

Rozlišujeme viacero druhov macy peruánskej podľa farby koreňa. Najznámejšie a najviac používané druhy sú čierna, žltá a červená maca. Sú rozdielne nie len farbou, ale aj chuťou a silou účinku. Maca koreň a jeho účinky je možné zhodnotiť veľmi jednoducho, čím tmavší odtieň maca koreňa, tým je chuť horkejšia, ale účinok silnejší. Používa sa najčastejšie vo forme prášku, ktorý sa vyrobí z koreňa vysušením a podrvením. 


Čierna maca

  • najsilnejšia forma maca s antioxidačnými účinkami,
  • najúčinnejšia odroda pre mužov,
  • vplyv na libido, plodnosť, potenciu, hormonálnu rovnováhu, imunitu, vyčerpanie, psychickú odolnosť či koncentráciu,
  • horko-sladká chuť pripomínajúca pražené sójové bôby. 


Červená maca

  • najvzácnejší druh,
  • najvyšší aminokyselinový profil a vysoký obsah antioxidantov,
  • vplyv na prostatu, kosti, stres, plodnosť a libido,
  • jemná, nasládla chuť. 


Žltá maca

  • najviac používaný druh,
  • svetlejší druh maca,
  • prírodné afrodiziakum a podpora psychiky,
  • vplyv na hormonálnu rovnováhu, energiu, plodnosť, vitalitu pre ženy aj mužov,
  • sladkastá chuť ladená do orieškova s karamelovým podtónom.


Maca a jej výživové hodnoty

Maca je známa ako superpotravina vďaka obsahu množstva prospešných látok pre telo. Ako už bolo spomínané, koreň maca obsahuje rad účinný látok – vitamíny, minerály, bioaktívne látky, aminokyseliny, steroly a v sušenej forme nájdete stále zachované aj bielkoviny, vlákninu, sacharidy a tuky. Obsahuje až dvojnásobné množstvo vápnika oproti mlieku, oveľa vyššie zastúpenie železa v zložení v porovnaní so špenátom a až trojnásobok vitamínu C než v pomaranči.


Vitamíny

Koreň maca obsahuje radu vitamínov, potrebných pre správne fungovanie tela. Vitamíny A, B1, B2, B6, C, D a E, ktoré podporujú vitalitu, psychickú pohodu a imunitu ľudského tela.


Minerály 

Maca sa pýši zastúpením veľkého počtu minerálov ako vápnik, horčík, fosfor, draslík, železo, zinok, jód, meď, selén. Tieto minerály podporujú nie len imunitu tela, ale aj zdravie kostí, plodnosť, lepšiu pleť a nechty.


Bioaktívne látky

Práve bioaktívne látky v koreni maca zabezpečujú obsah silných antioxidantov, ako sú flavonoidy, alkaloidy a glukozináty, ktoré sa podieľajú na boji proti zápalom a podpore imunity.


Aminokyseliny

Bielkoviny, ktoré obsahuje koreň macy peruánskej majú zastúpenie v podobe až takmer 20 aminokyselín. Nachádza sa tam aj množstvo esenciálnych aminokyselín, ktoré si telo nevie samo vyprodukovať a preto sú tak nevyhnutné pre telo.


Nenasýtené mastné kyseliny

Maca obsahuje polynenasýtené mastné kyseliny, dôležité pre zdravie kostí a mozgu.


Steroly

Steroly sú používané v medicíne na zníženie hladiny cholesterolu. Podieľajú sa na zvyšovaní fyzického výkonu a regenerácii tela.

 

Približný rozpis účinných látok pre žltý maca prášok na 100g

Energia

314 kcal / 1326 KJ

Tuky

2,2 g (z toho nasýtené 0,9 g)

Sacharidy

59 g (z toho cukry 29,5 g)

Bielkoviny

10,2 g

Soľ

0,005 g

Vitamín B2

390 mcg

Vitamín B6

1140 mcg

Vitamín C

286 mg

Vápnik

2050 mg

Meď

150 mg

Železo

16,6 mg

Draslík

3,8 mg

Zinok

5,9 mg

Zdroj:https://www.matchaday.sk/vyzivove-doplnky-maca/prasok-250g/ 


Maca peruánska a jej 9 účinkov na vaše zdravie

Už sme uviedli zopár všeobecných účinkov macy peruánskej, ak sa pýtate na čo konkrétne je maca dobrá a pre koho, teraz sa dozviete 9 hlavných účinkov tejto zázračnej rastliny. Či ste muž alebo žena, športovec, nešportovec, študent alebo ste už v pokročilom veku, každý si nájde výhody v účinkoch maca prášku. Benefitov, ktoré má maca pre zdravie je mnoho, medzi tie hlavné patrí podpora plodnosti, vitality, psychického a fyzického zdravia.


1. Maca pre mužov – plodnosť, erekcia, prostata

Maca peruánska má pozitívny vplyv na plodnosť a zdravie prostaty. Vďaka schopnosti regulovať hladiny hormónov v tele sa v niektorých štúdiách diskutuje o schopnosti podporiť zmenšenie už zväčšenej prostaty. Medzi ďalšie benefity pre mužov patrí rozhodne podpora erekcie a vplyv aj na erektilnú dysfunkciu. 

Vedeli ste, že maca má priaznivý účinok aj na kvalitu a pohyblivosť spermií? Aj preto má maca rozhodne opodstatnené svoje zastúpenie v radoch prípravkov pre mužov. U nás napríklad nájdete veľmi obľúbený produkt pre mužov Naturtreu koncentrovaný Maca komplex pre aktívnych mužov, 90 kapsúl


2. Maca pre ženy – plodnosť, PMS, menopauza

Maca má blahodárne účinky pre ženy vo viacerých oblastiach. Maca peruánska, nazývaná aj peruánsky ženšen, je kľúčová nielen pre plodnosť ženy, ale aj pre zabezpečenie pohody v každodennom živote. Hormóny a ich balans neovplyvňujú iba schopnosť ženy otehotnieť, ale aj znížiť prejavy predmenštruačného syndrómu (PMS) a symptómov menopauzy. Maca podporuje vyrovnávanie hladiny estrogénu, estradiolu a progesterónu.

PMS sprevádzajú nervozita, bolesti a kŕče. Látky, ktoré obsahuje maca zmierňujú stres, uvoľňujú psychiku a tým podporujú zníženie prejavov PMS.

Počas menopauzy ženy trápia zmeny nálad, návaly tepla a poruchy spánku. Vďaka spomínanému vplyvu na psychiku sa maca radí k neodmysliteľnej súčasti zdravia žien. Ženy v menopauze taktiež trápi znižovanie hustoty kostí a maca okrem regulácie hormónov obsahuje vápnik a ďalšie látky z radu minerálov, vitamínov, ale aj polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré podporujú silnejšie kosti. 

Pre ženy máme komplex s obsahom extraktu z červenej macy Naturtreu Ženská energia - Maca komplex pre ženy, 120 kapsúl.


3. Maca pre športovcov – vytrvalosť 

Regulácia hormónov a obsah dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších prospešných látok vplýva okrem plodnosti a libida aj na zlepšeniefyzickej výkonnosti a vytrvalosti. Tieto vlastnosti ocenia určite športovci, ktorí hľadajú podporu výkonnosti a rastu svalov v prírodnej forme bez zbytočných steroidov. Napomáhajú tomu aj steroly, ktoré sú v maca prášku obsiahnuté. Výkonnosť a vytrvalosť sa zvyšuje so znižovaním únavy a vyčerpania. Podpora spaľovania tuku a regenerácie svalov je alfa a omega pre každého vášnivého športovca.


4. Maca na energiu – vitalita 

Kto by nechcel mať dostatok energie na všetky aktivity počas dňa? Nemusíte čakať na zázrak, že sa jedného dňa zobudíte a budete mať energie na rozdávanie. Maca má preukázateľný vplyv na zvýšenie energie a celkovú vitalitu. A to je jeden z dôvod, prečo ju už starí Inkovia obľubovali pred tisícmi rokov.


5. Maca na libido – afrodiziakum

Maca peruánska je známa podporou regulácie vylučovania pohlavných hormónov – testosterónu, estrogénu, progesterónu. Dostatok a správny balans pohlavných hormónov je kľúčový pre zvýšenie sexuálnej túžby mužov aj žien. Preto maca funguje a používa sa ako afrodiziakum pre mužov a ženy.


6. Maca pre duševné zdravie – stres, nervozita, zlepšenie nálady

Maca má známe účinky pre podporu psychickej pohody. Pomáha s nervozitou aj stresom, a to práve vďaka jej účinkom ako adaptogén, kedy podporuje obranyschopnosť voči stresovým situáciám. Obsahuje množstvo nenasýtených mastných kyselín, dôležitých pre mozog. Ďalšími z prospešných látok sú flavonoidy, o ktorých je známe, že zlepšujú náladu.


7. Maca na imunitu 

Podpora imunity bola vždy prvoradá v starostlivosti o telo. Koreň macy peruánskej sa používal v sušenej forme alebo ako koreňová zelenina už odpradávna v juhoamerickom Peru pre blahodárne účinky na imunitu. Za priaznivý účinok na imunitu vďačí maca práve obsahu vitamínov a minerálov, ale aj antioxidantom, ktoré má maca silno zastúpené a bojujú s voľnými radikálmi.


8. Maca pre pleť a nechty

Vďaka obsahu vitamínov skupiny B, C, E a minerálov, najmä zinku, a množstvu ďalších spomínaných látok sa podieľa maca na hojení rán a udržiava zdravie pleti a nechtov.


9. Maca pre pamäť, koncentráciu a učenie

Psychická pohoda a odolnosť ide ruka v ruke so sústredením sa. To ocenia najmä študenti pri prípravách na skúšky, ale aj každý z nás, kto sa chce plne koncentrovať na prácu či obľúbený koníček. Maca peruánska má účinky na podporu pamäte, pomáha sa sústrediť a tým zlepšuje celkovú kvalitu učenia sa.

Univerzálny výživový produkt s obsahom maca prášku, ktorý odporúčame pre všetkých dospelých je Maca 750mg - podporuje sexuálne zdravie, libido, pomáha pri strese, 180 kapsúl a Viridian Maca peruánska BIO extrakt 400mg, 60 kapsúl.


Formy výživových doplnkov s macou peruánskou

Maca peruánska sa dá kúpiť v rôznych formách – tablety, kapsule, prášok, čaj, ale nájdete ju aj vo forme tinktúr či ako súčasť bežnej stravy v Peru.


Prášok

Ide o najčastejšie využívanú formu. Vyrába sa sušením a rozdrvením koreňa. Vďaka svojej nasladlej chuti je často táto forma súčasťou smoothie, kaší, čajov, káv či mliečnych nápojov.


Čaj

Na prípravu čaju je možné použiť koreň na bylinný odvar, ale aj sušenú rastlinu. Stačí zaliať horúcou vodou, chvíľku počkať a máte maca čaj s blahodárnymi účinkami na svete. Môžete dochutiť cukrom alebo iným sladidlom. Čaj s macou sa často nachádza aj v kombinácii s matchou a moringou. Užívajte jeden čaj denne.


Kapsule 

Ľahko stráviteľná a rýchla forma užitia maca prášku v pohodlnej forme najmä pri pravidelnom užívaní. Stačí iba zapiť pohárom vody. Okrem obalu kapsuly neobsahuje žiadne ďalšie zbytočné aditíva. Často nájdete maca prášok v kapsulách aj spolu s ďalšími prospešnými látkami napr. pre plodnosť. V našom e-shope nájdete viacero výrobkov s obsahom macy vo forme kapsúl.


Tablety

Maca peruánska v podobe tabliet je menej častá v porovnaní s kapsulami. Navyše obsahuje nosič a protispekavé látky. 


Želatinizovaná forma maca prášku

Maca sa tepelnou úpravou zbaví škrobu, ktorý je v rastline v zastúpení až ⅓. V takejto forme je maca prášok ľahšie stráviteľný aj rozpustný.


Tinktúry

Ak ste fanúšikom bylinných tinktúr, potešíme vás, pretože aj maca peruánska sa používa na výrobu tinktúr. Konkrétne koreň tejto rastliny sa lúhuje v liehu. 


Extrakt

Extrakt je obľúbená forma spôsobu dodania čo najvyššej koncentrácie maca prášku do kapsúl alebo tabliet.


Ako užívať macu + dávkovanie

Macu peruánsku je možné užívať vo forme prášku pridaním do pokrmov či nápojov, ale aj ako výživový doplnok vo forme kapsúl, tabliet, tinktúr a extraktov. Pokiaľ by ste sa nachádzali v Južnej Amerike, môžete vyskúšať koreň maca v polievke a iných pokrmoch. 

Všeobecne sa udáva odporúčané množstvo max. 3g denne, čo predstavuje 1 čajovú lyžičku prášku. Vo forme kapsúl sa pohybujú denné dávky od nižších koncentrácií až do 3g na deň. Dávkovanie závisí aj od formy výživového doplnku.


Pre koho je maca vhodná?

  • dospelé osoby na celkovú podporu psychiky a fyzického zdravia,
  • ženy pre podporu plodnosti, libida a hormonálneho balansu,
  • ženy pre zmiernenie príznakov PMS alebo menopauzy,
  • mužov pre podporu plodnosti, libida a erekcie,
  • mužov pre podporu kvality spermií,
  • športovcov na podporu regenerácie a budovanie svalstva,
  • študentov na podporu koncentrácie a pamäti,
  • dospelé osoby na podporu imunity,
  • po operáciách a prekonaných chorobách,
  • pre každého, kto chce zvýšiť svoju energiu a celkovú vitalitu.


Vedľajšie účinky

Maca sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám, takisto ani deťom. Je to z dôvodu nedostatku štúdii vykonaných pre dostatočné potvrdenie vhodnosti. V krajinách kde táto rastlina rastie sa podáva aj deťom, avšak ako súčasť stravy. Pre ľudí s ochorením štítnej žľazy je vhodné užívanie maca prášku konzultovať s lekárom, vzhľadom na obsah zložiek, ktoré môžu mať vplyv na štítnu žľazu, napr. jód, železo, selén a zložky celkovo vplývajúce na hormonálny balans.

V prvom rade ide o rastlinu podobnú našim koreňovým zeleninám, s rozdielom vyššieho obsahu prospešných látok. Nie sú známe vedľajšie negatívne účinky macy peruánskej. 

Výskumy ukazujú bezpečnosť v užívaní, pokiaľ sa maca peruánska užíva ako doplnok stravy v maximálnej dávke 3g na deň po dobu 4 mesiacov. Samozrejme, je potrebné rešpektovať dávkovanie daných produktov, ktoré určuje výrobca, vzhľadom aj na produkty s formou maca ako extraktu, a teda oveľa vyššej koncentrácie než v bežne dostupných maca práškoch.

Pokiaľ si nie ste istý vhodnosťou, obráťte sa na vášho ošetrujúceho lekára.


Zaujímavosti na záver

  • Listy maca sa používajú v Peru aj do šalátov.
  • Prášok maca má dlhú trvácnosť a aj po rokoch obsahuje stále všetky svoje účinné látky.
  • Obľúbeným tradičným nápojom v Peru je maca-chino (pre prípravu skúste recept, ktorý nižšie prikladáme).


Príprava tradičného peruánskeho nápoja maca-chino

Zmiešajte 1 čajovú lyžičku maca prášku, 1 šálku mandľového alebo iného rastlinného mlieka, 2 lyžičky nepraženého kakaa, 1 lyžičku kokosového cukru alebo iného sladidla a zrieďte 1 šálkou vody alebo množstvom podľa potreby. Následne stačí všetko rozmixovať.

Tip:Pre penovejšiu textúru prešľahajte ručným mixérom kakao, cukor, prášok maca s lyžicou vody a pridajte mlieko. Opäť prešľahajte.


Zhrnutie

Maca peruánska, u nás známa aj ako žerucha peruánska, sa právom nazýva superpotravinou a životabudičom. Je to rastlina, ktorá je veľmi odolná a známa už tisícročia. Obsahuje celé spektrum účinných látok. Ako ste sa mohli dočítať, jej blahodárne účinky sú prospešné nielen pre mužov a ženy na podporu plodnosti, ale aj na zlepšenie sexuálneho života a hormonálnej rovnováhy. To je dôvodom pre spájanie tejto rastliny s prívlastkom afrodiziakum. 

Okrem iného, organizmus vďaka účinkom maca prášku je odolnejší voči stresu, vysokým pracovným a športovým výkonom. Napomáha pri regenerácii a budovaní svalstva, čo ocení každý športovec. Aj študenti na vysokých školách, ale aj ľudia, ktorí chcú podporiť koncentráciu, učenie a pamäť si prídu vďaka macy na svoje. Je preukázaný aj jej vplyv na imunitu a celkové zdravie, fyzické aj mentálne. 


Autor článku: Ing. Monika Majerčíková, PhD., vedecká pracovníčka v odbore chémia

Zdroje informácií:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10307657/
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2667031322001075
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27621241/
  4. https://www.hindawi.com/journals/ecam/2012/193496/
  5. https://themacaexperts.com/maca/treating-with-maca/maca-and-thyroid-dysfunction/
  6. https://www.natu.cz/a/maca-cerna-cervena-ci-zluta-vyberte-si-tu-pravou-pro-vas
  7. https://www.almaterra.eu/herbar/maca-peruanska-cervena-cerna-a-zluta
  8. https://www.verywellhealth.com/ways-maca-may-benefit-your-health-89573
  9. https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-maca-root